VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Az áramlástani elven működő szivattyúk

2015. Augusztus 3.

Az áramlástani elven működő szivattyúk

Legyen szó magánjellegű vagy ipari felhasználásról, a professzionális munkafolyamatok során szivattyút használunk a folyadékok szállítására. A szivattyúk népszerűsége és hatékonysága miatt többfajta változat is létezik és kapható, azonban ha a működési elvüket nézzük, akkor két típusra oszthatjuk őket.

Az egyik típus a térfogat-kiszorítás elvén működik, és ide tartoznak a dugattyús szivattyúk, a fogaskerék-szivattyúk, a szárnylapátos szivattyúk, a vízgyűrűs szivattyúk vagy épp a csavarszivattyúk. A térfogat-kiszorításos szivattyúk működése során a térfogat változtatásával érhető el, hogy a szállítani kívánt közeg mozgásba lendüljön.

A másik csoportba az áramlástani elven működő szivattyúk tartoznak, amelyek a folyadékok áramlására vonatkozó törvényeket igyekeznek kihasználni ahhoz, hogy célt érjenek.

Mit érdemes tudni az áramlástani elvek szerint működő szivattyúkról?

Az áramlási törvényszerűségeket kihasználó típus alá tartoznak az örvényszivattyúk, amelyeket más néven centrifugál szivattyúknak hívunk.

A legjellegzetesebbnek is tartott örvényszivattyúk egy járókerékkel, valamint az arra elhelyezett lapátokkal terelik a szállítani kívánt közeget annak rendeltetési helyére. Népszerűségüket az egyszerű használatnak és a megfelelő, tartós működtetésnek köszönhetik.

A típus működése a következőképp néz ki: a folyadék a szívócsonkon keresztül lép be a motor által forgatott járókerék terébe, majd amikor nyomatékot kap és a nyomása is megnő, akkor a nyomócsonkon keresztül távozik.

A centrifugál szivattyúról azt kell tudni, hogy különleges kialakítás kell ahhoz, hogy a folyadék áramlása zökkenőmentesen menjen végbe, és hogy a szállítani kívánt közeg ne folyhasson vissza a szívóoldalra. Ahhoz, hogy ezt a típust elindíthassuk, a szivattyút fel kell tölteni folyadékkal.

Az örvényszivattyú felépítése

Az örvényszivattyúk legfontosabb alkatrésze a korábban már említett járókerék, amely valójában egy forgótárcsa, radiálisan elhelyezett lapátokkal.

A járókerék mellett fontos szerkezeti elem még a csigaház, a tengely, a tömszelence, a szívócsonk és a nyomócsonk. Ugyanakkor a centrifugál szivattyúknak is vannak különböző típusai, leginkább az alkalmazott járókerékben való eltérések miatt: a radiálszivattyú mellett van axiál- és félaxiálszivattyú is.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Mit kell tudni a kútszivattyúkról?

2015. Augusztus 1.

Mit kell tudni a kútszivattyúkról?

Sokan kérdezik, hogy miért éri meg öntözéskor a kút és a szivattyú használata, hiszen ezek olyan egyszeri költséges befektetések, amiknek évek múltán történő megtérülése kétséges.
Persze mindig számít az öntözni szándékozott kert területe, de azért vegyük figyelembe: ha az év adott időszakában minden nap vezetékes vizet akarunk használni egy közepes mennyiséget hozó terméshez, akkor elég gyorsan megugrik a vízszámla.
Egy kút fúrása és egy szivattyú telepítése pedig rövid időn belül (években mérhető távon) visszahozza a befektetést, ráadásul egy megfelelően kivitelezett munka és megfelelően működő  eszköz több ezer üzemórán keresztül képes arra, hogy magas minőséget biztosítson.

Fúrt vagy ásott kút?
A kútból történő öntözés szíve és lelke a megfelelő szivattyú beszerzése, amihez nem árt, ha ismerjük a legfontosabb paramétereket. Milyen kutat szeretnénk? Fúrt vagy ásott kutat; mekkora lesz az üzemi vízszint?
A fúrt kutak, a 6-8 méternél nem mélyebb és az ennél mélyebb üzemi vízszinttel dolgozó ásott kutak más és más szivattyútípusokat kívánnak (ásott kút- és mélykút-szivattyúkat például), ezért érdemes alaposan tájékozódni a vásárlás előtt.
Fontos, hogy a vízigényhez alakítsuk a szivattyúk beszerzését (kézi öntözés, automata öntözőrendszer vagy egyéb felhasználás), és hogy tudjuk, a szivattyúk különböző paraméterei közül melyiknek mi a fontossága.
A szakemberek arra is felhívhatják a figyelmet, hogy számít, milyen intenzív lesz a vízmozgás, és hogy milyen beépített védelem szükséges. Célszerű hozzáértőkkel beszélni a beszerzés és a telepítés előtt, hiszen olyan tényezők is felmerülhetnek problémaként, amikre mi magunk nem is számítunk.

A rossz választás valóban rossz befektetés
Egy nem megfelelően kiválasztott szivattyú már tényleg lehet zűrös befektetés, hiszen működéskor a hatékonyság mellett a gép állapota is leromolhat.
A legfontosabb szempont, hogy a kút és a szivattyú teljesítménye összhangban álljon, mivel az üzemeltetés csak ebben az esetben lehet biztonságos.


Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Amit a búvárszivattyúkról tudni kell

2015. Július 29.

Amit a búvárszivattyúkról tudni kell

A ház körüli vízkezeléshez olykor speciális megoldásra van szükség, hiszen előfordul, hogy nem csupán a víz „egyszerű” keringetésére keresünk megoldást – a bonyolultabb feladatok elvégzésére természetesen komolyabb eszközök dukál. A búvárszivattyúnál keresve sem találhatnánk különlegesebb berendezést, hiszen ha okosan „állítjuk hadrendbe”, akkor egyszerűen kihasználhatjuk a benne rejlő lehetőségeket.

Egy kis történelem

A búvárszivattyúk a történelmi típusok közé tartoznak, hiszen szűk száz évvel ezelőtt fedezték fel őket – 1929-ben még a turbinás változatát használták, de néhány évtizeddel később már megjelent a teljesen alámeríthető mélykúti búvárszivattyú. A típus népszerűsége lényegében a felfedezés óta töretlen, ráadásul megannyi előnyének köszönhetően manapság egyre elterjedtebb.

De miben rejlik a búvárszivattyú varázsa?

Vegyünk egy általános problémát: egy tetszőleges területről rövid idő alatt a lehető legtöbb vizet szeretnénk kinyerni.  Erre több megoldást is találhatunk, amelyek mindegyike kivitelezhető a búvárszivattyúval. Ugyanis ezzel a berendezéssel képesek lehetünk

-      vizet nyerni nagyobb mélységű kutakból,

-      eltávolítani a medencék vizét, valamint

-      vízmentesíteni az elázott vagy mélyebben fekvő területeket.

Az egyesek által csak merülőszivattyúként emlegetett eszközzel igen nagy mennyiségű folyadék eltávolítása oldható meg, azonban locsolásra nem alkalmas a berendezés, ugyanis a cső végén általában már nincs elég nyomás. Tehát az öntözéshez érdemes kibővíteni a búvárszivattyús megoldást.

Van még benne!

A merülőszivattyú további előnye, hogy nem csak a tiszta víz, hanem a szennyvíz kezelésére is alkalmas. Sőt, a 7-8 méternél mélyebb üzemi vízszint esetén szinte csak ez biztosít hatékony megoldást, éppen ezért az olajkitermelés során is gyakran hasznosítják.

Mindez pedig a jó rendszernek köszönhető

Ebben az örvényszivattyúk elvén működő gépben a folyadékok szállítását a lapátok mozgása biztosítja: a szívócsonkon beérkező víznek (vagy más folyadéknak) a lapátok adnak nyomatékot, hogy az a nyomócsonkon keresztül távozhasson.

A búvárszivattyú remek eszköz, megannyi előnyének köszönhetően kiváló kiegészítője a háztartásoknak, de a magán kertek mellett a mezőgazdaságokban is előszeretettel alkalmazzák. 

 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A kerti szivattyú kiválasztása és telepítése

2017. Március 8.

A kerti szivattyú kiválasztása és telepítése

A szivattyúkat nemcsak vízellátáshoz használhatjuk, ez a berendezés a szennyvízkezeléshez és a fűtésrendszerek irányításához, valamint a kisebb-nagyobb kerti munkákhoz is alkalmazható. Ez a sokoldalú eszköz ugyanis kiváló asszisztenciát kínál az ipari területeken és a háztartásokban egyaránt.

Már ha rátalálunk a megfelelőre

Mint minden termék esetében, úgy a szivattyúknál is fontos a megfelelő típus kiválasztása, hiszen – kis túlzással élve –, ahány feladat, annyi eszköz közül választhatunk. Ha a szivattyú nem passzol az adott körülményekhez és feladathoz, akkor feleslegesen adunk ki nagyobb pénz összeget, hiszen a berendezés nem lesz költséghatékony és valószínűleg rövidesen megsérül vagy elromlik működés közben.

Ezt azonban könnyedén elkerülhetjük, ha kikérjük egy szakember véleményét.

A kerti szivattyú esetében már a kútfúrást megelőzően érdemes tudakozódni a hozzáértőknél. Ők ugyanis részletes felvilágosítást tudnak adni a felszíni-, mély- és ásott kutakból történő vízkinyerésről, és az ehhez szükséges szivattyúról.

De a kiválasztás nem minden

Ahhoz hogy egy szivattyú rendesen működjön gondoskodni kell a szakszerű beszerelésről. A berendezés ugyanis csak akkor kínál költséghatékony megoldást ha körültekintően telepítjük.

A szakemberek nem csak a kiválasztáskor, hanem a beszereléskor is remek tanácsokkal szolgálhatnak, éppen ezért érdemes tudakozódni náluk a különböző lehetőségekről.

Röviden a beszerelésről

A felszíni, illetve a mélykúti és ásottkúti szivattyúk beszerelésének első lépése a gépészeti akna létrehozása, amit a kút mellé vagy fölé kell készíteni. Ebbe az aknába áramot vezetünk (230V), és ezen a területen kezeljük a vízszűrő-berendezést is.

Ha mindezekkel megvagyunk, akkor jöhet a szivattyú elhelyezése. Ezt a felszínen rögzítjük, és egy tömlő leengedésével kötjük össze a kimerni szándékozott vízzel.

 

A kerti szivattyúk kiváló segítséget nyújthatnak a ház körül, ehhez azonban az ideális berendezésre van szükség. A költséghatékony és megbízható működés feltétele a minőségi eszköz kiválasztása és annak szakszerű beszerelése.





Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Kavitáció: ezért kell elkerülni

2015. Július 22.

Kavitáció: ezért kell elkerülni
A kavitáció elkerülése érdekében, lényeges a megfelelő szivattyú kiválasztása az adott vízhálózathoz. Volt egy ember, akinek volt egy szivattyúja. Megvette és beszereltette, minden rendben ment. A berendezés kifogástalanul működött, a tulajdonos heteken keresztül rá sem nézett. Tudta, hogy megbízhat ebben a szerkezetben, hiszen hosszú mérlegelés után az ideális megoldás mellett döntött. Egy nap azonban a szivattyú elromlott és mint utólag kiderült, a probléma megelőzhető lett volna.

Hogy mi ebből a tanulság?

Az üzemeltetőnek nem csupán a szivattyú teljesítményének növelésére kell odafigyelnie, hanem a hatékonyságot befolyásoló tényezőket is érdemes szemmel tartania. Ugyanis, ha a szivattyút rendszeresen ellenőrizzük, akkor nem érhet minket váratlan meglepetés és felfedezhetjük az esetleges működési problémákat is, amivel felesleges kiadásoktól kímélhetjük meg magunkat. Például a kavitációt.

Tulajdonképpen mi az a kavitáció?

A kavitáció egy fizikai jelenség, ami a folyadékok mozgásakor figyelhető meg. Ilyenkor a drasztikus gyorsulás és a nyomáscsökkenés miatt, a folyadék néhány pillanat alatt gáz halmazállapotúvá válik. Az ilyenkor keletkező vákuum buborékok hihetetlen gyorsasággal töltik ki a rendelkezésre álló teret, azonban pillanatok alatt összeomlanak, amivel komoly károkat okoznak a szivattyúban. Ez azért történik, mivel vákuumban megváltozik a folyadékok forráspontja. A víz forrni kezd, a vákuumbuborékok pedig a forrás hatására összeesnek. Mindez egy szempillantás tört része alatt megy végbe. Ezért a levegőnek nincs ideje kitölteni az ilyenkor keletkezett lyukakat és ez okozza a vákuumot.

Hogy miért is veszélyes a kavitáció?

Szinte elképzelhetetlen, hogy az egyébként szállított folyadék mikre lehet képes – a kavitáció hatására a fémet is szétzúzza, ezáltal hihetetlen mértékben roncsolja a berendezést. Miből származik ez a hatalmas energia? Egészen érdekes jelenség figyelhető meg a szivattyúlapátok környezetében, amikor szivattyú kavitáció történik. A buborékok összeesésekor egy csattanó hang figyelhető meg. Közelebbről nézve apró, kékes felvillanások is láthatóak és bármilyen hihetetlen, még rádioaktivitás is mérhető ezeknek a nyomában. Természetesen erre is létezik tudományos magyarázat. Az összeeső buborékok teljes mértékben megsemmisítik a közelükben található tárgyak protonjait, elektronjait és neutronjait. Ez okozza a felvillanásokat, mert abban a pillanatban, ahogy a kavitáció végbemegy, ezek különböző frekvenciákon szétsugározódnak. Ezért lehetséges az, hogy a házi vízmű vagy a keringető szivattyú belsejében nem maradnak törmelékek, mivel az anyagok abszolút megsemmisülnek, lebomlanak.A probléma szinte kivétel nélkül a lapátok környezetében keletkezik, hiszen itt fordulhat elő olyan nyomáscsökkenés, ami beindíthatja a folyamatot. A kavitáció azonban nemcsak erre a területre, hanem az egész áramlási keresztmetszetre kihathat. Ilyenkor bizony a gép súlyos károsodása megakadályozhatatlan. Tehát ebből már magától értetődik, hogy mennyire fontos a rendszer megfelelő kiépítése, a megfelelő teljesítményű szivattyú kiválasztásától kezdődően, a csővezetékek belső átmérőjén át, egészen a különféle szerelvényekig.

Mik a kavitáció jelei?

Csak a fülünkre kell hagyatkoznunk, hiszen a kavitáció csattogó, pattogó hangok kíséretében történik. Komolyabb esetben a szivattyú vibrálni kezd, ami törést okozhat. A teljesítménye egyértelműen csökkenni kezd a kedvezőtlen hidraulikai jellemzők miatt. A folyadékszállítás hatásfoka szintén elmarad az elvárttól. Szemmel látható jelei is vannak a kavitációnak, ami főként a járókerék szívóoldalán figyelhető meg. Kezdetben apró, majd egyre nagyobb részecskék kiszakadásában nyilvánul meg, majd egyre nagyobb darabok kiszakadását eredményezi. Ránézésre szivacsra emlékeztető felület keletkezik.

Mi a megoldás?

Az egyetlen járható út a megelőzés. A mi feladatunk, hogy ügyeljünk a nyomásváltozásra és megakadályozzuk, hogy ez kisebb legyen, mint a közeg hőmérsékletéhez tartozó telítési nyomás. Így a folyadék nem válhat gáz halmazállapotúvá, tehát nem alakulhat ki a kavitációt beindító változás.Emellett érdemes különböző eszközökkel folyamatos méréseket végezni, hogy időben észlelhessük a gondot. Lényeges a rendszer megfelelő módon történő kivitelezése, mert az alulméretezés is okozhat kavitációt. Nyomásveszteség származhat továbbá a szerelvények okozta fojtásból, ellenállásából. Ez előfordulhat egy szelep vagy egy csap hibájából fakadóan is.Érdemes ellenőrizni a kútban a vízszintet, mert ha ez a szívómélység alá süllyed, akkor szintén kavitációról beszélhetünk. Ebben az esetben megszakad a szívócsőben a vízoszlop, ami a szállított vízmennyiség csökkenéséhez vezet. Ekkor a szivattyú zajosan kezd működni, ami elég egyértelmű jele a problémának. Gyakran tévedésként „gázos" kútként szokták emlegetni ezt a jelenséget, pedig a legtöbb esetben ilyenről szó sincs. Csupán annyi történik, hogy az adott kút egyszerűen túlterhelt. Ezért a rendszer kiépítésekor fontos megállapítani a kút vízhozamát, azaz, hogy mennyi idő szükséges a víz visszatermelődéséhez, ameddig eléri a megfelelő szintet.Felszíni vízvételezés esetén az is előfordulhat, hogy a szívócső rosszul lett méretezve. A szívókosár is eltömődhet, ami szintén gyakori okozója szokott lenni a kavitációnak.Kellő odafigyelés nélkül csupán egy ideig-óráig működő szivattyú büszke tulajdonosai lehetünk. Ha minden tőlünk telhetőt megteszünk, akkor megakadályozhatjuk a komolyabb károkat és élvezhetjük a berendezés kifogástalan és megbízható működését.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás