VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Miért éri meg anyagilag (is) a házi vízmű rendszer használata?

2021. November 17.

Miért éri meg anyagilag (is) a házi vízmű rendszer használata?

A házi vízmű roppant gazdaságos és praktikus a felhasználásban – cikkünkben eláruljuk, miben rejlik a szóban forgó berendezés előnye.

Házi vízmű, avagy a családosok nagy kedvence

Érthető, hogy egy nagyobb paraméterekkel operáló családi háznak másak az igényei, mint egy szerényebb méretű, fővárosi lakásnak. A kert öntözése, a medence feltöltése vagy a háziállatok vízzel való ellátása komoly összegeket emészt fel. A búvárszivattyúk, kerti szivattyúk is jó szolgálatot tehetnek, ám a házi vízellátó rendszerek még ennél is többet nyújtanak: miközben megoldják az imént említett feladatokat, a háztartás vízigényét is jelentős részben fedezik.

A házi vízmű ott is nagy segítség, ahol nem megoldott a vízhálózat kiépítése

A tapasztalat azt mutatja, hogy a félreeső helyeken, például mezőgazdasági létesítmények, idilli környezetben lévő családi nyaralók esetében, a folyamatos vízellátás nem mindig megoldott. Ez bizony nagy fejfájást okoz a tulajdonosoknak, hiszen a vízhálózatra való csatlakozás roppant költséges. Ezekben a helyzetekben a házi vízellátó jelenti az ideális választást, hiszen a vezetékes víz alternatívájaként a vizet többek között a lefúrt kútból is képes „előcsalogatni”.

Milyen szerepeket tölthet be a házi vízmű?

A házi vízmű telepítésével járó előnyök számosak.

E nagyszerű előnyök elsősorban a hóvégi számlák összegének csökkenésében konkretizálódnak. De mégis, milyen területeken használható pontosan ez az okos berendezés? Ha nagyon egyszerűen szeretnénk fogalmazni, akár úgy is mondhatjuk, a házi vízellátó által felszivattyúzott víz minden olyan helyzetben kiválóan használható, amikor a víz minősége nem releváns. A WC öblítése tökéletes példa erre. Megdönthetetlen tény, hogy a WC öblítése több köbméternyi vizet kíván havi viszonylatban. Mivel ezt a mennyiséget a házi vízszállító hiányában a vezetékes vízhálózat által fedezzük, észre sem vesszük, mennyit spórolhatnánk, ha például a házi vízművel oldanánk meg a kérdést. A házi vízellátó által előállított vizet a fentiekben már említett öntözés és itatás mellett sokan fürdéshez is használják.

Egyszerű és nagyszerű – néhány szóban a házi vízellátó felépítéséről

Bármilyen hihetetlen is, de a házi vízellátó rendszerek felépítése egyáltalán nem bonyolult. Alapvetően ezek a berendezések három fő egységből állnak: szivattyúból, hidrofor tartályból és nyomáskapcsolóból.

A házi vízellátó rendszer szivattyúja, csakúgy, mint a kerti- vagy búvárszivattyúk esetében, a víz zökkenőmentes szállításában játszik nagy szerepet.

A házi vízellátó rendszer szivattyúját a nyomáskapcsoló működteti, a hidrofor tartály pedig a víz tárolását hivatott megoldani. Fontos megjegyezni, hogy a hidrofor tartálynak köszönhetően magának a berendezésnek nem kell folyamatosan működnie, ki-bekapcsolnia ahhoz, hogy az igényelt vízmennyiség a háztartás lakóinak rendelkezésére álljon. Ez nem csupán a kényelmi szempontok miatt előnyös, de elképesztően költségtakarékos is.

Házi vízmű nyomáskapcsoló – különbségek a hagyományos és digitális kapcsolók között

A házi vízmű rendszer nyomáskapcsolója tulajdonképpen maga a berendezés szíve-lelke – a rendszer automatikus működéséért felelős egység.

Ha a nyomáskapcsoló azt érzékeli, hogy a vezetékekben csökkent a nyomás, magától bekapcsol.

A hagyományos nyomáskapcsolókkal felszerelt berendezések esetében ez gyári beállítás függvénye. A modernebb és felhasználásában sokoldalúbb digitális nyomáskapcsolók esetében az értékeket maguk a felhasználók adhatják meg, ezáltal is biztosítva a rendszer teljes mértékben személyre szabott üzemelését.  A nyomáskapcsoló a villamosenergia spórolásában is élenjár, emellett pedig gondoskodik a berendezés hosszú élettartamáról is.

Megbízható márka: Pentax házi vízművek hagyományos és digitális nyomáskapcsolóval

A háztartás egyenletes vízellátásában a Pentax brand termékei jelesre vizsgáznak. Legyen szó az egyszerűbb, gyári beállítású nyomáskapcsolóval felszerelt egységekről vagy a modern digitális változatokról, a gyártó termékeinek kompromisszumoktól mentes, hosszú távú minőségét nyugodtan előre is borítékolhatjuk. Azoknak a vásárlóinknak, akik szettben gondolkodnak, szíves figyelmükbe ajánljuk a hidrofor tartállyal kiegészített Pentax készülékeinket is.

A Pedrollo házi vízellátó rendszer bekötésre készen várja az érdeklődőket

Az olasz Pedrollo készülékek maguk a kézzel fogható megbízhatóság, legyen szó akár ipari, akár háztartási felhasználásról. Az impozáns termékpalettájukon a házi vízellátó rendszerek is előkelő helyet foglalnak el – nem véletlenül. A szóban forgó házi vízművek bekötésre készen, igény szerint miden tartozékkal felszerelve várják az érdeklődőket a webáruházunkban. Ezek a kitűnő ár-érték aránnyal operáló berendezések tökéletesen alkalmazhatók a szezonálisan használt nyaralók esetében is.

A Pedrollo házi vízművek az anyaghasználat terén is elismerésre méltó minőséget reprezentálnak.

A szivattyúházat erős öntöttvas váz védi, a járókerék készülhet műanyagból vagy rézből, illetve a rendkívül időtálló rozsdamentes acélból is. A házi vízellátó berendezés tengelye is rozsdamentes acél anyaghasználattal készül. A tengely tömítése a szén/kerámia/NBR (akrilnitril-butadién-kaucsuk) anyagok kombinációjaként kiváló mechanikai tulajdonságokkal bír.

Házi vízmű bekötése fúrt kútra

A házi vízellátó rendszer bekötése, bár nem ördöngös feladat, kellő felkészülést és tudást igényel a vállalkozó szellemű tulajdonosok részéről. A rendszer telepítése többek között történhet ciszternára, tartályra és természetesen fúrt kútra is. Abban az esetben, ha az utóbbi megoldásnak szavazunk bizalmat, érdemes tudni, hogy a vízellátó bekötése tulajdonképpen ugyanazokat a lépéseket követi, mint a hagyományos szivattyúk. A sikeres végeredmény érdekében fektessünk nagy hangsúlyt a szívócsonk beszerelésére, a szívócsonk beszűkülése ugyanis komoly problémákat idézhet elő a jövőben. Figyelem! Ha csak a legcsekélyebb esélye is megvan annak, hogy a fúrt kútból származó vízzel homokszemcsék vagy egyéb törmelék is bekerül a csövekbe, mindenképpen érdemes a vízszűrő kiegészítő beszerelésén is elgondolkodni. A kínálatunkban természetesen ezek a hasznos egységek is megtalálhatók.

Kérjünk segítséget, ha szükséges

Nem lehetünk mindenben tapasztaltak - ha úgy érezzük, a házi vízellátó bekötése meghaladja a tudásunkat, mindenképpen kérjük szakember segítségét, ezáltal nemcsak a precíz és gyors munka garantált, de a berendezés garanciája sem vész el.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A hidrofor tartály működése

2021. November 4.

A hidrofor tartály működése

A hidrofor tartály a házi vízművek egyik fontos egysége. Nem mindegy azonban, hogy melyik típusát választjuk a szóban forgó berendezésnek.

Dióhéjban a házi vízmű alkalmazási területéről és alkotóelemeiről

A házi vízmű alkalmazása roppant energiatakarékos. Kedvelt berendezése ez a szezonálisan használt víkendházaknak, tanyáknak, és az átlagos háztartásoknak is. Olyan félreeső helyeken, ahol a vízhálózat kiépítése nincs megoldva, a házi vízmű aranyat ér. A magánszemélyek körében elsősorban a kert locsolására, a háziállatok itatására és a WC öblítésére alkalmas víz szállítását szavatolja. Három fő komponensből áll: szivattyúból, nyomáskapcsolóból és szivattyú tartályból – azaz hidrofor tartályból.

Milyen célt szolgál a hidrofor tartály?

A hidrofor szivattyú tartály, amint azt a neve is remekül sejteti, a házi vízmű által kiszivattyúzott víz tárolását hivatott szolgálni. Ipari és magánjellegű felhasználásra is tökéletesen alkalmas. A segítségével a házi vízellátó rendszernek nem kell folyamatosan bekapcsolva lennie ahhoz, hogy a háztartás vagy mezőgazdasági létesítmény vízhez juthasson. A tartály tehát elsősorban átmeneti víztárolóként funkcionál, ám ebben még nem merül ki teljesen a szerepe.

Megvédi a szivattyút

A rendszer üzemelése közben a szivattyú nyomóoldalán jelentős nyomásütés keletkezik. A hidrofor tartály a nyomásütés csökkentésében is nagy szerepet játszik, ezáltal védi a rendszert, és egyúttal meghosszabbítja a berendezés élettartamát is.

Hogyan működik a hidrofor tartály?

A tartály működési elve egyáltalán nem bonyolult. Ha a szivattyú bekapcsol, a tartály gumizsákja (amennyiben gumimembránnal felszerelt az egység) megtelik vízzel. A tartályban lévő levegő a gumizsákba bekerülő víz térfogatának növekedése miatt összenyomódik. A használni kívánt vízmennyiség a házi vízellátó rendszer vízvételi részén megnyitott csapon keresztül folyik ki. A hidrofor tartályban lévő összenyomott levegő az, ami a víznyomás biztosításáért felel. A szivattyú akkor kapcsol be újra, ha a rendszer nyomáskapcsolója jelentős nyomáskülönbséget érzékel.  A nyomásérték gyári beállítás, de a digitális nyomáskapcsolók esetén a készülék tulajdonosa adhatja meg a kívánt értékeket.  

Célkeresztben az anyagminőség

A hidrofor tartály abban az esetben váltja be a hozzá fűzött reményeket, ha rendkívül strapabíró. Annak kell lennie, hiszen máskülönben nem lenne képes maradéktalanul ellátni a szerepkörét nemcsak hosszú évek viszonylatában, de már rövidtávon sem. A minőségi tartály egyik ismérve, hogy speciális technikával előállított acéllemezekből áll. A szakemberek a hidrofor tartály lemezeit hegesztéssel illesztik egymáshoz, majd a végeredményt speciális védőréteggel borítják, amely megvédi a tartályt a rozsdásodástól.

Mekkora hidrofor tartály kell egy átlagos családi házhoz?

Azoknál, akik elsőízben készülnek beszereltetni házi vízellátó rendszert, gyakori kérdés, miszerint a maximálisan kielégítő eredmény érdekében mekkora tartályt kell, hogy válasszanak. Nos, ha nagyon egyszerűen szeretnénk megközelíteni a kérdést, akár azt is mondhatnánk, hogy a szivattyú üzemelése vonatkozásában annál előnyösebb, minél nagyobb űrtartalmú a hozzá csatlakoztatott hidrofor. A szóban forgó egység kiválasztásánál nagy szerepet játszik a kiszolgálni kívánt háztartás, mezőgazdasági létesítmény, nyaraló stb. vízigénye. Vegyünk egy átlagos példát: egy 4 tagú család esetében, ahol a házi vízmű szivattyúja percenként 60 liter vízmennyiség szállítására képes, a hidrofor tartály űrtartalma minimálisan 60-80 literes kell, hogy legyen a kielégítő teljesítmény érdekében – ennél persze nagyobb is lehet a tartály űrtartalma.  

Minőségi, megbízható hidrofor tartályok színes felhozatala

Álló és fekvő hidrofor tartályaink széles választékával garantáljuk, hogy mindenki megtalálhassa az igényeinek leginkább megfelelő modellt. A tartályok hagyományos, gumimembrán nélküli-, illetve gumimembrános változatban is képviseltetik magukat az összeállításunkban. Az anyaghasználat terén is széles spektrumot járunk be, így az érdeklődők nemcsak a vaslemezes, de a rozsdamentes acélból készített tartályok közül is válogathatnak.

Vaslemezes álló- és fekvő hidrofor tartályok

A 80 és 120 literes űrtartalommal rendelkező fekvő-, illetve a 80, 120 és 150 L űrtartalmú álló tartályok strapabíró acéllemezből készülnek. Az ipari és háztartási használatra is tökéletesen alkalmas egységeken mind a nyomásórának, mind a nyomáskapcsolónak is ki van alakítva a megfelelő csatlakozási pont. A tartályok alján ürítő csatlakozás került kiépítésre.

Hidrofor tartály gumimembránnal

A szintén álló- és fekvő kivitelezésben is beszerezhető Varem hidrofor tartályok változatos űrtartalommal operálnak. Mivel gumimembránnal is rendelkeznek, azokban a víz és a levegő nem „találkozik”, így a hagyományos tartályokkal szemben nagyobb mennyiségű víz nyerhető ki ezekből.

Igazi nagyágyú: gumimembrános álló és fekvő hidrofor tartályok rozsdamentes acélból

Az egyéves garanciával rendelkező, roppant strapabíró rozsdamentes acélból készített egységekkel a házi vízellátó hosszútávú működése előre borítékolható. A berendezések egyaránt alkalmasak háztartási és ipari felhasználásra is. Gyártójuk a kiváló renoméval rendelkező Varem. A gumimembránjuknak köszönhetően a tárolt víz nem érintkezik közvetlenül a tartállyal. Ezen egységek ára magasabb, mint az egyszerű, gumimembrán nélküli tartályoknak, ám a pénzünkért cserében valóban a legmagasabb színvonalú minőséget kapjuk.

A hidrofor tartály beszerelése

Nos, a tapasztalat azt mutatja, a hidrofor tartály sikeres beszerelése abban az esetben borítékolható előre, ha a munkát szakember végzi. Ha tehát aktuális a téma, ajánlott professzionális segítséget kérni. Figyelem! A kiváló anyagminőség önmagában még nem garancia a tartály hosszú élettartamára, optimális működésére! Annak érdekében, hogy ezeket biztosítsuk, elengedhetetlenül fontos az eszköz éves karbantartására is fokozott figyelmet szentelni. A rendszeres használattól a tartályban ásványi anyagok, iszap rakódik le, amelyet minden évben legalább egyszer ki kell takarítanunk.

Minden egy helyen

A széles spektrumon mozgó termékpalettánkon természetesen nemcsak a hidrofor tartályok változatos kínálata található meg, de minden olyan egység, ami a házi vízmű rendszer üzemeltetéséhez szükséges (nyomáskapcsoló, szivattyú stb.), s ahogy azt már a kedves vásárlóink megszokhatták, kompromisszumoktól mentes minőségben, kitűnő ár-érték arányban.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Házi szennyvíz átemelő kiépítése szakemberrel

2021. Október 14.

Házi szennyvíz átemelő kiépítése szakemberrel

A szennyvíz átemelő szivattyú az átemelő rendszerek legfontosabb része.

Minden lefolyórendszerben központi szerepet tölt be, ahol nincs lehetőség a gravitáció "irányította” rendszerek kiépítésére. Gondolunk itt például arra, hogy magasabb helyre kell felvezetni a szennyvizet, ahova nem folyik át magától. A szivattyú bármilyen meghibásodása, elzáródása komoly problémákat, hibákat idézhet elő, így fontos a rendszeres karbantartása, ellenőrzése a hibák kivédése, megelőzése céljából.  

Ahhoz, hogy megértsük a működését, illetve a karbantartásának fontosságát, először is tisztáznunk kell, hogy mi is az a szennyvízátemelő és hogy épül fel.  

Mi a szennyvízátemelő? 

Mint, ahogy a nevében is benne van, a szennyvízátemelő a szennyvíz átemelésében segít. Azaz egy alacsonyabb területről egy magasabbra való szállítására ad hatékony megoldást. Mikor van erre szükség? Nos, számos esetben, például, amikor egy hegyháton kell "átvinni” a szennyvizet, hogy el tudjon folyni az alacsonyabb szinten lévő szennyvízkezelő üzemhez. Az átemelő rendszerek legfontosabb részei a szivattyúállomás, a kút, az emelőszivattyúk, a szelepek, a kábelkamra és az irányítótábla. A szivattyú alapvetően kétféle lehet. Az egyik a darálós szivattyú a másik pedig a darabos anyagok szállítására, átemelésére alkalmazható szivattyú. A kút a beérkező, kezelendő szennyvíz kezelését hivatott szolgálni. Elsődleges feladata, hogy biztosítsa az átemelőállomás problémamentes működését. A szelepek, a kábelkamra és az irányítótábla is fontos feladatokat látnak el.  

Szennyvíz átemelő szivattyú bekötése 

A szivattyú bekötése egyszerűnek tűnik, ám jobb, ha inkább biztosra megyünk és szakember segítségét kérjük. Többféle szivattyú létezik és a bekötés típusonként változik, emellett pedig az üzemeltetés körülményei, valamint a berendezés sajátosságai is figyelmet érdemelnek. Minden esetben az elsődleges szempont az, hogy a beüzemelés biztonságosan történjen meg az előírásoknak megfelelően. Fontos, hogy az alapelvek betartása is szem előtt legyen. Egy megbízható szakember mindig türelmesen és precízen dolgozik és odafigyel azokra a részletekre, apróságokra is, amik felett más, kevésbé minőségi munkát végző hivatásbeliek elsiklanának. Ha felmerül, hogy saját kezűleg végezze el a bekötést, mielőtt bármit is tenne, jusson eszébe, hogy több kárt tehet, mint gondolná! Ne kísérletezzen, menjen biztosra és higgye el, rendszeres karbantartás esetén a szivattyú nem csak most, hanem évek múlva is kiválóan fog üzemelni.  

A darálós szivattyú jellemzői 

Ezeket a szivattyúkat másnéven végószerkezetes szennyvízszivattyúnak is hívjuk. A benne található vágószerkezet feladata, hogy a szennyvízben található szilárd szennyeződéseket felaprítsa, megfelelő módon szétdarabolja. Az aprítás akkor kész, amikor a szétvágott darabok a szennyvízzel együtt szivattyúzhatóvá válnak. Erre akkor van szükség, ha a szennyvízvezetéknek túl szűk a keresztmetszete vagy a szennyeződések olyan állagúak, méretűek, hogy az aprítás az egyetlen módja annak, hogy át lehessen emelni azokat. Ez utóbbi például akkor fordul elő, amikor bizonyos létesítményekben az emberek a kéztörlő papírt is bedobják a WC csészébe. A papír ugyanis a víz hatására megduzzad, ragacsossá válik és összetapad, ennek hatására pedig a vezeték eldugul.  

A megfelelő szivattyú kiválasztása 

A minden szempontból megfelelő szennyvíz átemelő szivattyú kiválasztása egy fontos feladat.

Ezen áll vagy bukik a rendszer problémamentes működése. Az első és legfontosabb tanács, hogy minden esetben jó minőségű szivattyúk közül válasszon! Első ránézésre talán vonzó alternatívának tűnik beszerezni egy olcsóbb változatot, de legyen előrelátó! Ugye, Ön sem akar bosszankodni amiatt, hogy eldugul a vezeték és rendszeresen gondok vannak a WC lehúzásával? Bármilyen szivattyút is választ, nagyon fontos, hogy a megfelelő motor védelemről is gondoskodjon. Érdemes úgy nevezett vész szint jelző rendszer beépítését is kérnie, hiszen ez által is rengeteg kellemetlenségtől kíméli meg magát. Amennyiben hosszabb gerinc vezetékhez szeretne szivattyút telepíteni, akkor a szennyvíz visszacsapó szelep is jó szolgálatot tesz. 

A szennyvíz átemelő szivattyú karbantartása 

A szivattyú nem igényel különösebb odafigyelést, félévente azonban érdemes elvégezni az általános karbantartást. Ha nem spóroljuk meg az erre fordított időt, energiát, pénzt, akkor a saját életünket könnyítjük meg.

Nem érdemes megvárni, amíg egy nagyobb hiba vagy dugulás kialakul, ez esetben ugyanis sokkal többe kerül a javítás, tisztítás és duguláselhárítás.

Ráadásul dugulás kialakulása esetén sok esetben ki kell cserélni az alkatrészeket is, amit szintén megspórolhatunk magunknak, ha előre látóan gondoskodunk a rendszeres karbantartásról. Amennyiben mégis szükség van a duguláselhárítás elvégzésére, akkor azt a szakember három lépésben végzi el. Először kitakarítja az átemelő aknát, második lépésben kitisztítja a szennyvízszivattyút, majd tüzetesen átvizsgálja, hogy kiderítse pontosan mi okozta a problémát. Végül zsírtalanítja a gumikábelt és az úszókapcsolót.

Mikor van szükség házi szennyvízátemelőre? 

Amennyiben a házunk alacsonyabb területen fekszik, mint a közmű csatorna, akkor szükség van szennyvízemelő kiépítésére. Anélkül ugyanis nem tudjuk eljuttatni a szennyvizet a megfelelő helyre.

A házi emelőrendszer telepítése nem bonyolult feladat, ha azt a megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező szakember csinálja.

Ha laikus a témában, akkor kár is fáradnia, nem fogja tudni abban a minőségben megcsinálni, telepíteni a rendszert, ami a problémamentes működéshez kell. Sokakban az az első gondolat, hogy majd saját kezűleg megcsinálják az átemelőt, ez a vállalkozás azonban az esetek nagy részében nem valósul meg. Legalábbis nem az elképzelések szerint. Rengeteg időt és energiát spórol meg azzal, ha már első körben szakember segítségét kéri. Ha még ezek után is vonzónak érzi, hogy saját maga végezze el ezt a feladatot, gondoljon arra mennyi kellemetlenséget okozna, ha a fürdőszobája úszna a szennyvízben! Arról nem is beszélve, hogy ha valamilyen meghibásodás lép fel, akkor a kiépítést végző szakember a helyszínre jön és rövid idő alatt kijavítja a hibát. Ellenben, ha Ön csinálja, akkor nincs kire számítson, ha baj van. 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Amit a tágulási tartályról tudni érdemes

2021. Október 5.

Amit a tágulási tartályról tudni érdemes

A tágulási tartály szerepe megkérdőjelezhetetlen a fűtési rendszerekben.

A megfelelő rendszer megtervezése és kivitelezése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy biztosítsuk az igényeinknek megfelelő fűtési lehetőséget. Ehhez minden esetben szakértő segítségét kell kérnünk, aki rendelkezik a kellő szakértelemmel és tapasztalattal. 

A víz felfűtésével működő fűtésrendszerek egyik legfontosabb eleme a tágulási tartály.

Mostani cikkünkben az ezzel kapcsolatos kérdésekre adunk választ. 

Mi az a tágulási tartály? 

Sok fűtési rendszer úgy működik, hogy a víz felmelegítésével emeli meg a belső terek hőmérsékletét. Szimplán fizika, hogy a víz melegedésével nyomásnövekedés, illetve térfogat tágulás jön létre. Annak érdekében, hogy ez ne okozzon kisebb-nagyobb zavarokat a rendszerben fontos, hogy megfelelő paraméterekkel rendelkező tartály is be legyen építve. Ez lényegében egy olyan eszköz, ami elvezeti a keletkező térfogat változást a víz hőmérsékletének megemelkedésekor. Ezeket a tartályokat nem feltétlenül csak fűtéshez használják.  

Hogyan működik a tágulási tartály? 

A tartálynak két része van, az elosztásért a membrán vagy a táguló ballon felel. Az egyik gázzal vagy levegővel kerül feltöltésre, míg a másik részben a folyadék van. Amikor a folyadék hideg, akkor a tartály szinte teljes térfogatában a gázzal (vagy levegővel) van feltöltve. A gáz nyomására a membrán kiszorítja a hideg folyadékot a tartályból. Amikor viszont elkezd emelkedni a folyadék hőmérséklete épp ellentétes folyamat zajlik le. A térfogatnövekedés hatására a folyadék gyakorol nyomást a membránra, ami ez által összenyomja a gázt, a tartály pedig megtelik folyadékkal. Ahogy a rendszer elkezd hűlni, csökken a folyadék térfogata. Ennek eredményeképp a gáz ismét kiszorítja a rendszerből a hideg folyadékot. Ez a folyamat újra és újra megismétlődik.  

Milyen fajtái vannak a tágulási tartályoknak? 

Alapvetően kétféle típusú tartályt különböztetünk meg. Vannak a nyitott és vannak a zárt rendszerrel működő változatok. Bármilyen is legyen, két feladatot mindenképpen el kell tudnia látni. Az egyik, hogy a rendszer felmelegedésekor az egyre táguló vízmennyiséget fel kell venniük. A másik pedig, hogy biztosítaniuk kell a fűtési rendszer számára a tartalék vizet. A tartályok típusa kapcsán érdemes tudni, hogy a nyílt rendszerű modellek ma már kevésbé népszerűek. A mai, modern fűtéstechnikai berendezések működtetésében egyre kevésbé fordulnak elő. Ezzel szemben a zárt, másnéven gumimembrános tágulási tartályok nagyon kedvelt megoldások.  

Szükség van-e karbantartásra? 

A tartályok nem igényelnek különösebb odafigyelést, emiatt gyakran hallhatjuk, olvashatjuk, hogy jóformán gondozásmentesek.

Évente egyszer azonban érdemes leellenőriztetni a tágulási tartályelőnyomás értékét. Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tenni az ellenőrző szeleppel le kell választani a rendszerről. A teljes fűtési rendszer leeresztése ehhez a művelethez nem szükséges. Amennyiben a tartályt melegvizes rendszerekhez használjuk, akkor fokozottan oda kell figyelnünk. A pangó víz hatására ugyanis könnyen elszaporodhatnak a baktériumok. Mind közül az egyik legismertebb a legionella, ami kifejezetten "jól érzi magát” a 20-45 °C fokos hőmérsékletű vizes környezetben, ahol lerakódások is előfordulnak. E baktériumok megjelenésének és elszaporodásának kivédése érdekében érdemes a tartályt hideg helyen telepíteni úgy, hogy minél közelebb legyen a bejövő vízcsatlakozáshoz. A baktériumok elszaporodásának megakadályozása érdekében használhatunk speciális adalékanyagokat is.  

Milyen tágulási tartály kell? 

A tartályok telepítésekor nagyon körültekintően kell eljárni. A megfelelő tartály kiválasztásakor figyelembe kell venni például azt, hogy milyen funkciót lát el a rendszer, amihez fel szeretnénk használni. Mindegyik rendszerhez megvan, hogy melyik a legjobb választás. A fűtési tartályokat tilos ivóvizes körökben alkalmazni, hiszen azok nem teljesítik a szükséges biztonsági előírásokat. Fordítva ugyan lehetséges a beépítés, de teljesen felesleges.

Egy ivóvizes tartályt, ami sokkal magasabb műszaki tartalommal rendelkezik a szükségesnél, miért telepítenénk fűtési rendszerbe?

Többek között a maximális nyomást, a tartály tűrőképességét és a közeget is figyelembe kell venni a megfelelő tartály kiválasztásakor. Ezen adatokon felül a tartály méretére kell még kiemelt figyelmet szentelni. 

Hogyan történik a méretezés? 

A tágulási tartály méretezése szakember közreműködését igényli, ugyanis csak ő tudja elvégezni azokat a bonyolult számításokat, ami a tartály pontos méretkialakításához szükségesek.

Nagyon fontos továbbá, hogy eleget tegyünk az ehhez kapcsolódó előírásoknak. Megvan, hogy a rendszer legfelső pontján hideg állapotban minimum mekkora bar túlnyomást kell alkalmazni a gázkiválás megakadályozása érdekében. Ugyanúgy arra vonatkozó adat is létezik, hogy a tartalék vízmennyiség hideg állapotban a rendszer teljes térfogatának hány %-a lehet. Végül, de nem utolsó sorban említést kell tennünk a lefúvató szelepről is, ugyanis az is meg van határozva, hogy a szelep maximális nyomása mekkora lehet. Ezek ismeretében tudja a szakember meghatározni a megfelelő méretet, ami egy 7 lépésből álló számításból határozható meg. 

Mikor kell tágulási tartály? 

Tartályra minden esetben szükség van a vízzel működő fűtésrendszerek kiépítésekor. Ezen felül a termikus szolár rendszerek, azaz napkollektorok, melegvizes, illetve házivízmű rendszerek esetében is jó szolgálatot tesznek. Mindenhova alkalmazni kell, ahol szükség van a kialakuló térfogat változás elvezetésére. 

Tágulási tartály helyes felszerelése zárt fűtőrendszer esetén 

A tartályok zárt fűtésrendszerben történő felszerelése meglehetősen egyszerű.

Jóformán nincsenek a telepítés helyére vonatkozó előírások. Az egyetlen ajánlás, hogy érdemes a keringető szivattyú után elhelyezni úgy, hogy a beömlőszelep (vízcső) lefelé mutasson. Így a hűtőfolyadék minden esetben leengedésre kerül, még akkor is, ha a membránnal valami gond adódik. Telepítés után fontos meggyőződni arról, hogy megfelelő-e a készülék üzemi nyomása. Amennyiben az adat nem megfelelő, akkor módosítani kell a beállításokon, amíg el nem érjük a megfelelő értéket. 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Mindenre van megoldás a szivattyúboltban

2020. Szeptember 16.

Mindenre van megoldás a szivattyúboltban

A szivattyúbolt hatalmas kínálatában Ön is megtalálhatja azt a változatot, amely teljes mértékben megfelel az igényeinek, legyen szó öntözésről, vízellátásról, vízátemelésről, keringetésről stb.

A szivattyúboltminőségi termékeket kínál, amelyek mindegyike korszerű technológiával rendelkezik a számos tartozék és extra funkció mellett. A teljesítmény mellett természetesen a tartósság is döntő tényezőnek számít ezeknél a berendezéseknél, hiszen senki sem azért vásárol szivattyút, mert szabadidejébe nincs mit bütykölnie. Minél kevesebb karbantartást igényel a megfelelő hatásfok mellett, annál jobb. A szivattyúk egyértelmű előnyei ismertek, viszont a választás során felmerülhetnek olyan kérdések, amik elbizonytalanítják a vásárlókat.

Mikor van szükség mélykúti szivattyúra?

A szivattyúbolt felhozatalában természetesen ezek a típusok is megtalálhatóak. De mikor van szükség egy ilyen termékre? Egyáltalán mi számít mély kútnak? Hiszen a felszínről bepillantva minden kút elég mélynek tűnik.

A szivattyúk világában a mélykúti szivattyú használata akkor válik esedékesség, amikor csőkútról beszélünk.

Ennek a típusnak a másik elnevezése a csőbúvár szivattyú. Így talán többeknek is ismerős lehet és ezáltal már nagyjából el lehet helyezni, hogy mikor és hol érdemes a szivattyú ezen típusának az alkalmazása. Értelemszerűen egy olyan víznyerő helyről képes kiemelni a vizet, amelynek cső alakja van. Ebben elmerülve a felszínre juttatja a folyadékot, akár több 10 m mélységből is. Újonnan elkészített fúrt kút esetén viszonylag könnyű a választás, mert egy magára valamit is adó kútfúró mester megadja a szükséges mélykúti szivattyú méreteit. A mélykúti szivattyú különféle paraméterei között az átmérő az egyik legfontosabb a teljesítmény mellett. Az ásott kút, nem ugyanaz, mint a fúrt kút, tehát nem szabad összetéveszteni ezeket a típusokat, mert ilyen esetben nem számíthatunk az elvárt végeredményre.A szivattyúk között az ásott kutak esetében használható típusok is helyet kaptak.

A búvárszivattyúk kategóriájában kitűnő választást jelentenek többek között a Wilo és Pentax termékek.

Vízellátás, nyomásnövelés házi vízművel!

A szivattyúbolt jóvoltából mi sem természetesebb, mint az, hogy kitűnő termékek formájában természetesen erre is lehetőség nyílik, méghozzá nem is akármilyen módon.

Házi vízművek egész garmadáját felvonultató kínálattal kecsegtet a vásárlóknak.

Ahány ház, épület, olyan sokféle változó körülménynek kell megfeleljenek ezek a berendezések. Nem mindegy, hogy milyen paraméterekkel és teljesítménnyel rendelkeznek a szivattyúboltban található házi vízművek. Ezt követően a beszerelést követően a megfelelő beállítást sem szabad a véletlenre bízni. Öntözési feladatok ellátására is képes, ekkor viszont módosítani kell a gyári beállításokat. Már ez alapján is egyértelmű, hogy milyen sok helyen alkalmazható a házi vízmű. Egy teljesen önellátó rendszer alakítható ki a segítségével. Vízhálózattól függetlenül és vízhálózatra kötve, egyaránt használható. Az alacsony víznyomás gyakran keseríti meg a többszintes családi házban élők életét. Sok helyen egyszerűen nem elég a vezetékes vízhálózatban található nyomás arra, hogy a felsőbb szinteken is megfelelően működjön a vízellátás. Ismerős a helyzet, amikor a konyhában kinyitjuk a csapot, a fürdőben emiatt lehetetlenné válik a zuhanyzás. Ez a probléma egy többszintes épület esetén hatványozódva jelentkezik, ami egyszerűen kiküszöbölhető egy házi vízmű beszerelésével, ami így nyomásnövelőként funkcionál.

A szivattyúbolt házi vízművei között jeleskednek az olyan gyártók termékei, mint a kiváló Pedrollo és Pentax modellek.

Mini szivattyú többféle célra

Már a megnevezéséből is következtethetünk arra, hogy a hagyományostól eltérően ezek a szivattyúk lényegesen kisebbek a méretüket és a teljesítményüket illetően. Milyen esetben lehet szükség egy alig 42 mm átmérővel rendelkező 12V mini búvárszivattyúra vagy nyomásfokozóra? Ilyen eszközöket használnak például a kis átmérővel rendelkező fúrt kutakból történő mintavételezés során.

A mini búvárszivattyúknak megvan az az előnyös tulajdonságuk, hogy többet sorba kötve nyomásfokozóként alkalmzhatóak. Minél több kapcsolódik egymáshoz, annál nagyobb emelőmagasság érhető el az ilyen típusú mini szivattyúkkal.

A kis méretű változatok nem csak szűk, fúrt kutakban használhatóak.

A mini szivattyúk egyik másik csoportját a szobai szökőkút szivattyúk képviselik. Kifejezetten hangulatos a természet egy szeletének a mesterséges imitálása, amiben fontos szerepet játszik a mini szivattyú. A szökőkút és tószivattyúk többféle kivitelben rendelhetőek meg a szivattyúboltból. A további előnyük, hogy a tószűrőberendezés vízellátó szivattyújaként is beépíthetőek. A csatlakoztatott szórófejek által az ilyen változatok többféle vízjáték előadására képesek. Ebben a kategóriában népszerűnek számít az Easy Pump Ninphaea termékcsaládja.  

A szivattyúbolt termékeinek köszönhetően kitűnő vízellátó, öntöző és keringető rendszerek alakíthatóak ki, tarthatóak karban.

A folyamatos és kényelmes vízvételezés, illetve a megfelelő víznyomás kialakítása kizárólag minőségi eszközökkel valósulhat meg. Ehhez kínál kimagasló tulajdonságokkal rendelkező termékeket a szivattyúbolt, amiknek az alkalmazása és a beépítése egyszerű, ugyanakkor magasszíntű hatékonyságot garantál, minimális karbantartás mellett.

A szivattyúk és tartozékaik rendeltetésszerű használatával hosszú évekre megoldottnak tekinthető az öntözés, a házi vízellátás, fűtés stb. Kerülje más gyártók gyanúsan olcsó termékeit, amik az áruknál fogva csábítóak ugyan, viszont a hatékonyságukat illetően meg sem közelítik a már fent említett modellek tulajdonságait a silány kialakításukból kifolyólag. A szivattyúboltszakértelmének köszönhetően kitűnő vízellátó rendszerek kiépítésére nyílik lehetőség, amik jó befektetésnek számítanak figyelembe véve ezek költséghatékonyságát, ami főként a prémium berendezések előnyös tulajdonságaiból fakad. Egy szivattyú akkor számít jónak, hogyha a beállítását követően szinte rá sem kell nézni.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás