A tágulási tartályok nélkülözhetetlen elemei a modern víz- és fűtési rendszereknek, mivel ezek biztosítják a rendszer kiegyensúlyozott működését. Hatékony védelmet nyújtanak a rendszerben kialakuló túlnyomás ellen, és meghosszabbítják a rendszer élettartamát. Ezek az eszközök kulcsszerepet játszanak a rendszerek stabil, biztonságos és energiahatékony működésében. Otthoni fűtési rendszerekben, napkollektoros rendszerekben de ipari környezetben is megállják a helyüket.
A tágulási tartályok legfontosabb felhasználási területei
A tágulási tartályok számos területen töltenek be nélkülözhetetlen szerepet. Leggyakrabban azonban fűtési rendszerekben, napkollektoros rendszerekben, és használati melegvíz rendszerekben találkozhatunk velük.
A korszerű fűtési rendszerekben általában 1,2-1,5 bar nyomás uralkodik. Ez a nyomás azonban megnő, ahogy a fűtőegység (pl. gázkazán) elkezdi felmelegíteni a rendszerben lévő vizet, hiszen a meleg hatására tágul a víz térfogata. Ha nem lenne tágulási tartály a rendszerben, akkor a keletkező túlnyomás miatt a biztonsági szelep (általában 2,5 bar) kioldana. Vagy, ami még rosszabb, a nyomás olyan károkat okoz, amelyek tönkreteszik a kazánt, a csöveket vagy a radiátorokat.
A tágulási tartálynak viszont az a feladata, hogy felvegye a víz hőmérsékletváltozásból adódó térfogat változását, és kompenzálja. Így a rendszerben mindig egyforma nyomás marad, függetlenül a fűtő víz hőmérsékletétől.
Napkollektoros rendszerekben elsősorban szolár tágulási tartályokat alkalmaznak. Ezeket kifejezetten úgy tervezték, hogy a víz mellett a glikolos folyadéknak is ellenálljanak. A napkollektoros rendszerekben különösen fontos, hogy a tartályok ellenálljanak a magas hőmérsékletnek, ugyanis a rendszerben található folyadék extrém hőingadozásnak van kitéve. Mi több, a szolár tágulási tartályok ellenállnak a korróziónak is, ami biztosítja a rendszer hosszú távú és zavartalan működését.
A használati melegvíz rendszerekbe (HMV) telepített tágulási tartályok speciálisan a háztartási vízellátó igényire lettek szabva. Ezek a tartályok képesek kezelni a nagyobb nyomásingadozásokat, ezáltal folyamatos és biztonságos marad a vízellátás. Az ilyen tartályok ideálisak családi házak, társasházak vagy kisebb ipari létesítmények számára is.
A tágulási tartályok főbb típusai
A tágulási tartályoknak két fő típusuk van: a nyitott és a zárt tágulási tartályok. Manapság szinte kizárólag zárt tágulási tartályok kaphatók. Hogy miért? A válaszhoz nézzük meg, hogy mit tud egy nyitott tágulási tartály, és hogy miért jobb megoldás a zárt verzió.
A nyitott tágulási tartályokban a víz folyamatosan érintkezik a levegővel. Ennek hatására folyamatosan párolog, ezzel együtt pedig csökken a vízmennyiség a rendszerben. Ráadásul, a nyitott tartályon keresztül oxigén kerül a folyadékba. Az oxigéndús víz hatására korrózió keletkezik a fűtési rendszerben, ami jelentősen károsítja az alkatrészeket.
A korrózió során keletkezett salakanyagok a keringést is megzavarják, vagyis tovább romlik a rendszer hatékonysága. Ezeket a tartályokat beszerelni sem könnyű, és meglehetősen gyakori karbantartást igényelnek.
Ezzel szemben a zárt tágulási tartályokban egy gumimebrán található, ami két kamrára osztja a tartály belsejét. Ennek köszönhetően elválasztja a légpárnát a víztértől. Így a víz nem érintkezik a levegővel, vagyis nem oxidálódik, és a párolgás sem jelent gondot. A zárt tágulási tartályok tehát sokkal hatékonyabbak, és biztonságosabbak.
A tágulási tartályok további típusai közé tartoznak a szolár tágulási tartályok és a speciális ipari tartályok. A szolár tartályokat napkollektoros rendszerekbe tervezték, ahol fontos, hogy ellenálljanak a magas hőmérsékletnek, az extrém nyomásváltozásnak és a glikolnak. Emiatt rendkívül ellenálló anyagból készítik őket.
Nagyobb kapacitású rendszerek esetében speciális tágulási tartályokra van szükség, amelyek képesek a magasabb nyomás és a speciális folyadékok kezelésére. Ezek a tartályok ideálisak ipari létesítmények, távfűtési rendszerek vagy nagyméretű kereskedelmi épületek számára.
Mire kell figyelni tágulási tartály vásárlásakor?
A tágulási tartály kiválasztásakor és vásárlásakor több szempontot is figyelembe kell venni. Először is, rendkívül fontos a tartály mérete és kapacitása. Csak akkor fog hatékonyan működni, ha a tartály mérete megfelel a rendszer térfogatának, és a benne lévő folyadék hőtágulási mértékének.
Ha túl kicsi a tartály, nem tudja megfelelően kezelni a nyomásingadozásokat, míg egy túl nagy tartály felesleges költséget jelenthet. A vásárlás előtt tehát győződjünk meg arról, hogy milyen rendszerben kívánjuk felhasználni. Más méret szükséges egy gázkazán által üzemeltett rendszerhez, és megint más egy vegyestüzelésű kazánhoz, ahol még puffertároló is van.
A nyomástűrésről és és az anyagminőségről se feledkezzünk meg. Fontos, hogy a tartály anyaga és kialakítása megfeleljen a rendszer üzemi nyomásának és hőmérsékleti igényeinek. A minőségi gumimembrán és a korrózióálló anyagok garantálják a hosszú élettartamot és a problémamentes működést.
Vásárláskor érdemes beszerezni néhány kiegészítőt és tartozékot, például egy tartalék gumimembránt. De a fali tartó és egyéb szerelvények is jól jönnek, hiszen ezek megkönnyítik a telepítést és a karbantartást.
Ha minőségi tágulási tartályt keres, nálunk jó helyen jár!
Választékunkban igen sokféle méretű és típusú gumimembrános tágulási tartály található, így mindig megtaláljuk azt, amire ügyfelünknek a leginkább szüksége van. Minőségi termékeink ideálisak a felmerülő tágulási tartály problémák megoldására.
Szolár tágulási tartályaink napkollektoros rendszerekhez is alkalmazhatóak, ugyanis a víz mellett a glikolnak is képesek ellenállni. Továbbá, használati melegvíz rendszerekhez is kínálunk tágulási tartályokat. Ezek a tartályok elviselik a rendszerben keletkező, nagyobb nyomást is. Ráadásul, webáruházunkban nemcsak tágulási tartályok, hanem tartalék gumimembrán és különféle kiegészítők (pl. fali tartó) is kaphatók.
Amennyiben elbizonytalanodik a választást illetően, nyugodtan vegye fel velünk a kapcsolatot, és mi segítünk a legjobb döntést meghozni. Rendelését gyorsan szállítjuk!