VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Hogyan kell beállítani a hidrofor tartály előfeszítési nyomását és milyen gyakran szükséges ellenőrizni?

2022. Október 22.

Hogyan kell beállítani a hidrofor tartály előfeszítési nyomását és milyen gyakran szükséges ellenőrizni?

A gumimembrános hidrofor tartály előfeszítési nyomására gondosan oda kell figyelni, mert nagyban ettől függ a házi vízmű élettartama. Az ellenőrzéshez elegendő egy autós keréknyomásmérő, a feltöltéshez viszont már szükségünk lesz lábpumpára vagy egy kompresszora.

A házi vízellátókhoz alkalmazott hidrofor tartályok, már gyárilag fel vannak töltve kb. 1,5-2 bar nyomásra (a pontos értéket a gyártó feltünteti az tartály adattábláján), azonban ez az érték nem mindig megfelelő számunkra.

Miért nem megfelelő számunkra a gyári érték?

Annál az egyszerű oknál fogva, hogy ha csökkentjük a hidrofor tartály előfeszítési nyomását, akkor több víz fér a tartályba és ezáltal a szivattyú ritkábban fog bekapcsolni. Viszont nem szabad túlságosan lecsökkenteni a gumimebrános hidrofor tartály előfeszítési nyomását, mert az a tartályban lévő gumimembrán meghibásodásához vezet. Az alsó érték, soha ne legyen 1bar-nál kevesebb a tartály üres állapotában mérve!

Hogyan kell ellenőrizni az előfeszítési nyomást?

Az ellenőrzéshez keressük meg a tartályon lévő pumpaszelepet (ugyan olyan szelep mint ami az autó kerekében van), általában egy műanyag kupak alatt találjuk a hidrofor tartály vízcsatlakozásával ellentétes oldalon.

A beállítás lépései a következőek:

Áramtalanítsuk a szivattyút (házi vízművet) majd nyissunk meg egy csapot, ahol a rendszerben lévő, nyomás alatt lévő víz távozni tud, ezt a csapot hagyjuk is nyitva.

Amennyiben az előfeszítési nyomás nagy, akkor a pumpa szelep tüskéjét, óvatosan benyomva egy kis csavarhúzó segítségével tudunk leengedni az előfeszítési nyomásból, időként ellenőrizve a keréknyomásmérő segítségével az előfeszítési nyomást.

Amennyiben az előfeszítési nyomás alacsony, akkor a lábpumpa vagy a kompresszor segítségével tudjuk feltölteni a kívánt értékre. Ilyenkor a nyitva hagyott csapon keresztül víz távozik.

Ellenőrizzük, hogy a pumpaszelep jól zár-e, nem szökik-e a levegő.

Miután végeztünk, a csapot zárjuk el és helyezzük a szivattyút, házi vízművet áram alá.

Általában 3-6 havonta érdemes ellenőrizni a gumimembrános hidrofor tartály előfeszítési nyomását, de az átlagostól eltérő használat során sűrűbben is tegyük meg, illetve a tartály minél nagyobb űrtartalmú, ezt annál kevesebbszer kell megismételni.

Mi történik, ha nem ellenőrzöm az előfeszítési nyomást?

Ebben az esetben minden egyes szivattyú indításnál és leállításnál a gumimembrán összemegy és kitágul. Az egyik lehetőség az, hogy a membránon keresztül a levegő diffundál és a vízzel együtt távozik. A másik lehetőség, hogy az áramló víz kis mértékben nekiütődik a gumimembrán falának és egy visszaáramlásnál, nagyon kis mértékben, gyakorlatilag vákuumot hoz létre a levegő oldalon és egy nagyon rövid időre (a másodperc tört része) kinyitja a pumpaszelepet, ahol elszökik a levegő. Tapasztalataink alapján, ez a jelenség ritkábban fordul elő ha a szivattyúhoz megfelelően van méretezve a hidrofor tartály, ezáltal az ellenőrzés is ritkább lehet.

A másik lehetőség, amikor a gumimembrános hidrofor tartályban túl sok a levegő. Ez sem jó, mert a gumimembrán extrém módon össze van préselődve a tartály belsejében. Ez nagyon gyorsan a membrán anyagának az elfáradásához vezet, mely így hamarabb kilyukad.

A hagyományos hidrofor tartályoknál is ugyanígy kell beállítani az előfeszítési nyomást?

Nem. A hagyományos vaslemez hidrofor tartályok esetében, a szivattyú fogja a levegő előfeszítési nyomását beállítani, ott nincs szükség a levegő utántöltésére. Amennyiben azt vesszük észre, hogy a szivattyú a megszokottól sokkal hamarabb kapcsol be, akkor valószínűleg már kevés a levegő a tartályban. Ebben az esetben áramtalanítsuk a szivattyút vagy a házi vízellátót majd egy csapon keresztül engedjük le a nyomást. Ezután a tartály alján lévő csap kinyitásával vagy a leeresztő dugó kicsavarásával teljesen engedjük le a tartályban lévő vizet. Ezután zárjuk el a leeresztő csapot vagy tekerjük vissza a leeresztő dugót, zárjuk el az előzőekben nyitva hagyott csapot ahol a nyomást leengedtük, majd indítsuk be a szivattyút vagy a házi vízellátót. Ezután a szivattyú beállítja a megfelelő levegő nyomást a hidrofor tartályban. Indítás előtt még ellenőrizzük a pumpaszelepet, hogy nem szökik-e ott a levegő, illetve ha van a tartály tetején egyéb csatlakozás (pl. nyomáskapcsoló és/vagy feszmérő van még felszerelve) akkor azok tömítettségét is.

A megfelelő hagyományos vaslemez hidrofor tartály vagy a modernebb gumimembrános hidrofor tartály kiválasztásában, méretezésében szakképzett kollégáink állnak rendelkezésére a szivattyuwebaruhaz.hu ügyfélszolgálatán!

További hasznos cikkek:

A házi vízellátó jó öntözéshez?

A hidrofor tartály szerepe.

Milyen méretű hidrofor tartályos házi vízművet vásároljak?


Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Mi az az úszókapcsoló?

2022. Október 15.

Mi az az úszókapcsoló?

Az úszókapcsoló egy egyszerű elektromos kapcsoló, mely a víz felszínén lebeg vagy úszik, és egy elektromos kábellel csatlakozik a szivattyúhoz vagy a vezérlő szekrényhez.

Hogyan a működik az úszókapcsoló?

Az úszókapcsoló egy alsó és felső folyadékszint között kapcsolja ki és be a szivattyút. Működése nagyon egyszerű, általában egy fém golyó van elhelyezve egy műanyag házban. A golyó a házban kialakított csatornában mozog, melynek az egyik végén található egy mikrokapcsoló egy kis karral. A golyó helyzetétől függően - melyet befolyásol a folyadékszint – tud a kapcsoló ki és bekapcsolni. Többnyire a felső pozícióban bekapcsol az alsó pozícióban pedig kikapcsol, de ez a működés megfordítható az elektromos bekötés változtatásával.

Léteznek és egyre elterjedtebbek a függőleges működésű úszókapcsolók. Nagy előnyük a hagyományos úszókapcsolókkal szemben, hogy működésükhöz jóval kisebb helyre van szükség, és üzembiztosabbak, továbbá a folyadékszintek beállítása is egyszerűbb az alkalmazásukkal. Működésük nem bonyolult, egy függőleges száron - melyből több méret létezik – van elhelyezve két úszótest, mely a száron csavar segítségével állítható, így tudjuk beállítani a kapcsolási szinteket. A szár csatlakozik egy műanyag házban lévő mikrokapcsolóhoz. Működése a felhajtóerőre épül, amikor a folyadékszint emelkedik és eléri a felső úszótestet akkor fog bekapcsolni, amikor csökken a folyadékszint és eléri az alsó úszótestet akkor fog kikapcsolni. Tehát nem az úszótestek mozognak a száron, hanem az úszótestek mozgatják a szárat és ezáltal az mozdul el függőleges irányba lefelé vagy felfelé. Ennél a típusnál is megváltoztathatjuk a kapcsolás irányát az elektromos bekötés változtatásával.

Hogyan építik be az úszókapcsolót?

Az úszókapcsolók többnyire a szivattyúra vannak szerelve (merülő vagy búvárszivattyúk esetén), de önállóan, vezérlésbe kötve is alkalmazhatóak. Külön kapható konzollal rögzíthetjük csőre vagy akár az akna oldalfalára is. A kapcsolási szintek szabályozásához alkalmazhatunk még úgynevezett úszókapcsoló ellensúlyt is, melyet az úszókapcsoló kábelére kell rögzíteni.

Milyen feladatokra alkalmazható az úszókapcsoló?

Felhasználási területe széles, de nézzünk néhány példát:

-         Merülő vagy búvárszivattyúk vezérlésére

-         Szennyvíz szivattyúk vezérlésére

-         Ásottkút szivattyúk vezérlésére

-         Folyadékszintek kapcsolására tartályokban, ciszternákban, esővíz gyűjtőkben, szennyvíz tartályokban, aknákban

-         Szárazon futás elleni védelemként

Milyen folyadékokban alkalmazható az úszókapcsoló?

Kiviteltől és a felhasznált anyagoktól függően víz, szennyvíz, olajos víz, sűrűbb folyadékok, nagy átmérőjű szuszpendált szennyeződéseket tartalmazó szennyvíz, melegvíz, savas vagy lúgos folyadékok. Minden esetben győződjünk meg, hogy az úszókapcsoló kompatibilis-e az általunk alkalmazott folyadékhoz.

Milyen működése lehetséges az úszókapcsolónak?

Az úszókapcsoló alkalmazható töltésre vagy ürítésre is. Ennek a működését a bekötés megváltoztatásával érhetjük el. Ez azért fontos, mert bizonyos vezérlések feszültségmentes és nyitott kontaktust várnak el a vezérlő elemtől vagy elemektől. A úszókapcsolóban a mikrokapcsoló egy úgynevezett váltó kapcsoló, melynek a kontaktusai az állásától függően zárva vagy nyitva vannak (NO, NC). Az úszókapcsoló vezetéke 3 eres, melyből az egyik ér az állandó, a másik két ér pedig a bekötéstől függően zárt vagy nyitott kontaktust ad.

Milyen kábellel szerelik az úszókapcsolót?

Manapság már csak HO5 és HO7 típusú gumikábellel (neoprén, ami szintetikus gumi) kaphatóak a speciális típusok szilikon kábellel. Régebben a PVC kábel is elterjed volt az úszókapcsolók körében, de mivel minden szempontból sokkal jobb a gumi kábel (gyűrődés, csavarodás, törés, stb.) így már csak ezek a típusok érhetőek el.

Milyen egyéb vezérlések érhetőek el?

Amennyiben egyik úszókapcsoló – hagyományos vagy függőleges - sem felel meg az adott feladatra, választhatunk még szintvezérlést vagyfolyadék érzékelőt is.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Mi az a merülő szivattyú?

2022. Október 15.

Mi az a merülő szivattyú?

A merülő szivattyú vagy merülő búvárszivattyú két fő részből áll. Az egyik villanymotor rész (elektromotor) a másik rész a szivattyú. De miért merülő búvárszivattyú? Azért, mert minden szivattyút búvárszivattyúnak nevezünk amit víz alá merítünk (ásottkút búvárszivattyú, szennyvíz búvárszivattyú, csőbúvár szivattyú, stb.). A merülő szivattyú abban tér el pl. egy csőbúvár szivattyútól, hogy itt fordított a felépítés, a motor felül a szivattyú alul helyezkedik el.

Milyen feladatra lehet alkalmazni a merülő szivattyú és milyen kivitelek léteznek?

A leg egyszerűbb típusok a tisztavíz merülő szivattyúk, amelyeket tiszta hideg vízre és vele megegyező folyadékokra lehet alkalmazni. Ezekből a kedvezőbb árú típusok általában műanyagból készülnek egyszerű ajakos tömítéssel, úszókapcsolóval vagy anélkül és általában egy centrifugál járókerékkel. Teljesítményüket tekintve max. 10-15m-es emelési magassággal és max. 150-300 liter/perc teljesítménnyel rendelkeznek, mint például a Pentax DP sorozatú merülő búvárszivattyú.

Az ásottkút búvárszivattyú vagy ciszterna szivattyút is sorolhatjuk ide a merülő szivattyúk közé, mivel e felépítése hasonló a tisztavíz merülő szivattyúhoz, de itt már több centrifugál járókerék helyezkedik el egymás alatt, ezért jóval nagyobb emelőmagasságra képes (max. 40-100m) de folyadékszállítása kevesebb (max. 80-200 liter/perc) típustól függően. A nevéből adódóan ezeket a merülő szivattyúkat ásottkútba, vízgyűjtőbe vagy ciszternába alkalmazzák. A ciszterna merülő szivattyú lehet egyszerű, műanyagból készült felépítéssel ajakos tömítéssel, de kiviteltől függően akár rozsdamenetes acélból is készülhet egyszeres vagy kétszeres tengelytömítéssel, amit akár egy olajkamra is elválaszthat, vagy az egyik tengelytömítés olajfürdőbe fut. Néhány típusnál a motor is olajban fut a jobb hűtés érdekében. Viszont mindegyik típus esetében megegyezik, hogy úgynevezett köppenyhűtéses merülő szivattyúkról beszélünk, amit egyszerűen úgy lehet leírni, hogy a külső burkolat alatt minden kisebb méretű, hogy a szállított folyadék (többnyire víz) tudja hűteni a villanymotort. Ezért nem érdekes, ha a szivattyú felső része nincs víz alatt, mert ez nem okoz gondot a működésében, mint például az Umbra Acuatec ásottkút szivattyú. Még részletesebb leírást az ásottkút búvárszivattyúról a következő cikkünkben talál:

Ásottkút merülő szivattyú

A következő csoport a szennyezettvíz merülő szivattyú, melyet már enyhén szennyezett vízre is alkalmazhatunk, de szennyvízre még nem! Mindenben megegyezik a tisztavíz merülő szivattyúval, de a járókereke többnyire félig nyitott centrifugál járókerék, mely vortex típusú is lehet, így kisebb, jellemzően max. 10-20mm-es szuszpendált szennyeződések szállítására is alkalmas. Az egyszerűbb típusok készülhetnek műanyagból mint a Pentax DPV sorozatú merülő szivattyú, vagy rozsdamentes/öntöttvas kombinációban is, olajhűtésű motorral és kopásálló tengelytömítéssel, mint a Pentax DH sorozatú merülő búvárszivattyú. Kiviteltől függően a szivattyúra épített úszókapcsolóval is elérhetőek ezek a szivattyúk. 

Szennyezettvíz merülő szivattyú

A merülő szivattyú talán legelterjedtebb és legismertebb változata a merülő szennyvíz szivattyú vagy búvárszivattyú. A szivattyú felépítése a szokásos (felül a motor és alul a szivattyú rész) viszont, ezek a szivattyúk már inkább rozsdamentes/öntöttvas anyagokból készülnek, hogy ellenálljanak a szennyvíznek. A merülő szennyvízszivattyú kialakítástól függően már jóval nagyobb szuszpendált szennyeződések szállítására is alkalmas, a vágókéses szennyvíz szivattyú pedig nagy emelési magassággal rendelkezik. A merülő szennyvíz szivattyúról részletesebb információt és hogy milyen változatok léteznek az alábbi blogposztban talál:

Szennyvíz búvárszivattyú

Elakadt a merülő szivattyú kiválasztása kapcsán? Elveszett a rengeteg a számos gyártó rengeteg típusa között? Ne keseredjen el! Vegye fel a kapcsolatot a szivattyuwebaruhaz.hu szakképzett ügyfélszolgálatával és segítünk a merülő szivattyú választása kapcsán!



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Milyen típusú szennyvíz szivattyúk léteznek?

2022. Október 10.

Milyen típusú szennyvíz szivattyúk léteznek?

Sokféle típusú szennyvíz szivattyú létezik, most leginkább a járatosabb kialakításokat fogjuk szemügyre venni.

Vortex járókerék

Az egyik legelterjedtebb, az úgynevezett Vortex kialakítású szennyvíz szivattyú. Ez a típusú kialakítás, az úgynevezett szabad átömléses szennyvíz szivattyú. Gyakorlatilag a szivattyúházban a félig nyitott járókerék hátra van tolva és a szivattyúház alsó fele és a járókerék közötti részen szabadon tud átömleni a szennyvíz. A szivattyúházon lévő beömlő nyílás méretétől függően elég nagyméretű (30-40mm vagy nagyobb) szuszpendált szennyeződések szállítására is alkalmas. Jellemzően közepes szállítási mennyiségek és közepes emelőmagasságok érhetőek el ezzel a kialakítással, pl. a Pentax DG sorozatú szennyvíz szivattyú.

Egy- vagy kétcsatornás járókerék

Az egy- vagy kétcsatornás járókerekű szennyvíz szivattyúk hasonló kialakításúak, de itt a járókerék beömlő csonkjának mérete (mely lehet zárt de nyitott is) adja meg a szállítható szennyeződések nagyságát, mely már nagyobb (50-70mm) méretű szuszpendált szennyeződések szállítására is alkalmas. Az egy- vagy két csatornát nagyjából úgy kell elképzelni mint egy C betűt (egycsatonás járókerék esetén) és egy S betűt kétcsatornás járókerék esetén. Ezeknél a típusú szivattyúknál már nagy szállítási kapacitással rendelkeznek (akár több ezer liter/perc) és nagy emelőmagaságokra is képesek, pl. a Pentax DM sorozatú szennyvíz szivattyú.

Egy mondat erejéig még térjünk vissza a Vortex járókerékre is. Ezt a járókereket úgy is alkalmazzák, hogy a fentebb említett módon nem hátra van tolva a szivattyúházban, hanem le van engedve egészen közel hozzá. Ez a megoldás nagyon kisméretű szennyeződések szállítására alkalmas (max. 5-10mm), viszont nagy emelőmagasságok érhetőek el vele, például a Pentax DV típusú szennyezettvíz szivattyú.

Vágókéses járókerék

A mási elterjedt típus a darálós vagy darabolókéses szennyvíz szivattyú. Ezeknél kétféle kialakítást különböztetünk meg. Ez egyik amikor a darabolást és a szennyvíz szállítását egy azon járókerék végzi (ez a kedvező árúbb megoldás, pl. Elpumps BT darabolós szennyvíz szivattyú), a másik, amikor a darabolást külön vágókés és vágótárcsa végzi, majd a szennyvizet egy külön járókerék továbbítja, például a Pentax DTR darálós szennyvíz szivattyú. Ez a tartósabb és jobb megoldás.

Ezen kívül még jópár megoldás létezik a szennyvíz szállítására, pl. csigadugattyús szennyvíz szivattyú, de ezek a bonyolultságuk és magas áruk miatt nem elterjedt megoldások.

Fontos, hogy egyik szennyvíz szivattyú sem alkalmas szilárd szennyeződések szállítására (vagy nagyon gyorsan meghibásodnak), arra vannak speciális típusok bizonyos keretek között, pl. iszapszivattyú.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A házi vízellátó jó öntözéshez?

2022. Október 10.

A házi vízellátó jó öntözéshez?

Alapvetően nem ajánljuk a házi vízellátót öntözésre, inkább az áramláskapcsolóval szerelt vezérlést javasoljuk, mely addig üzemelteti a szivattyút amíg vízelvétel van (viszont házi vízellátásra nem javasoljuk az áramláskapcsolóval szerelt típusokat, ezeket inkább csak öntözőrendszer szivattyúnak alkalmazzuk). Amennyiben mégis házi vízellátót kell öntözésre használjunk vagy az esetek nagy többségében a lakást, házat is el kell lássuk vízzel, akkor a jó megoldáshoz két dolog szükséges. Egyrészről ne válaszunk olyan házi vízellátót ami kisméretű (24-50L) hidrofor tartállyal van szerelve (vagy ha már ilyen vízművel rendelkezünk és van lehetőség, akkor plusz hidrofor tartály beépítésével amit rákötünk a rendszerre tudjuk növelni a tározó kapacitást), másrészről a nyomáskapcsoló kikapcsolási nyomását úgy kell beállítanunk, hogy az öntözés esetén az első bekapcsolás után a szivattyú nyomáskapcsolója nem tudjon kikapcsolni, amíg folyamatos a vízelvétel, de ha elzárjuk a csapot (vagy öntözőrendszer esetén elzár a mágnesszelep), akkor legyen még annyi tartalék nyomás a szivattyúban, hogy a nyomáskapcsoló ki tudjon kapcsolni. Ezt sok türelemmel be lehet állítani a mechanikus nyomáskapcsolón, de sokkal egyszerűbb egy digitális nyomáskapcsolón megtenni.

Csepegtető rendszerhez is jó a házi vízellátó? 

Amennyiben csepegtető rendszer is van, akkor ennek a vízfogyasztása nagyon alacsony. Ehhez vagy nagyobb űrtartalmú hidrofor tartályt válaszunk (100-150-200L vagy nagyobb), hogy a lehető legkevesebb legyen a szivattyúnak (a szivattyú motorjának) az óránkénti indulása vagy ha erre nincs lehetőség, akkor a csepegtető kört az öntözés vezérlőn úgy állítsuk be, hogy akkor induljon el amikor ez első nem csepegtető zóna és addig üzemeljen, amíg az utolsó öntözési kör vagy zóna nem végez. Ezen idő alatt nagy valószínűséggel elegendő vizet fog kijuttatni a csepegtető zóna is. Jó megoldás lehet még, ha mesterszelepet alkalmazunk a fenti probléma megoldására.

Tehát mindig vegyük figyelembe, hogy milyen feladatok ellátásra van szükség (számoljunk egy esetleges jövőbeni bővítéssel is) és ennek megfelelően válaszuk ki a számunkra megfelelő megoldást.

Bizonytalan, hogy melyik házi vízmű megfelelő Önnek? Keresse fel a szivattyuwebaruhaz.hu-t, és szakképzett ügyfélszolgálatunk szívesen segít a megfelelő vízmű kiválasztásában. Egyedi megoldásra lesz szüksége? Nálunk az sem probléma, széles választékunkból rövid határidővel építünk és szállítunk Önnek egy megfelelő vízellátó berendezést, jó minőségben és kedvező áron!



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás