VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Hogyan segít árvíz esetén a szivattyú?

2016. Október 9.

Hogyan segít árvíz esetén a szivattyú?

Valószínűleg nem sokan tudják, de a szivattyúk egyéb sokféle hasznos felhasználásuk mellett az árvizek során is fontos szerepet játszanak.

Az áradás önmagában még nem feltétlenül jelent katasztrófahelyzetet, csupán a víz szintjének megemelkedését. Amikor ez olyan mértéket ölt, hogy a víz a medréből is kilép, akkor beszélhetünk árvízről – ami szintén nem mindig torkollik tragédiába.

Az árvízvédelmi rendszerek megfelelő működéséről nagyteljesítményű, megbízható szivattyúk gondoskodnak. Mivel egy ilyen természeti csapás esetén az üledékvíz eltávolítása létfontosságú, számos cég fejlesztett már a probléma megoldására alkalmas berendezést.

Léteznek többek között búvárszivattyúk, amelyek képesek a szennyvizet is megszűrni, így alkalmasak erősen szennyezett anyagok szállítására is, valamint hordozható úszó szivattyúk, amelyek a víz felszínén lebegnek, és szintén meg tudják akadályozni a törmelékek bejutását. Így a természeti szerencsétlenségek során elsősorban földterületek és épületek vízmentesítésére javasolt.

A HONDA WT40-es robbanómotoros (benzinmotoros) modellje, amely webshopunkban is megvásárolható, szintén használatos belvizek esetén. A készüléket körbefogó acélkeret megkönnyíti annak elhelyezését és mozgatását.

Ez a szerkezet a márka benzinmotoros zagyszivattyú családjának legnagyobb teljesítménnyel rendelkező modellje, így nem csoda, hogy a 2006-os dunai árvíz során is hatalmas segítséget nyújtott: több napon keresztül folyamatosan használták kármentesítésre. A feladata a mederből kilépett víz visszaszállítása volt.

De nem ez volt az egyedüli eset, amikor magyarországi árvíz során szivattyúkat használtak segítségül.

2016 februárjábanszintén balszerencse sújtotta az országot, amikor Büdös-ároknál az eső összegyűlése következtében kiöntött a Rába, így elsőfokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni. A vízügyi mérnökök a helyszínen irányították a megfelelő védekezést, a zsilipeket lezárták, a szükséges munkálatokat pedig elektromos szivattyúk segítségével végezték.

A hatvani önkormányzat 2011-benegy esetleges hasonló probléma megelőzése érdekében szintén szert tett egy olyan szivattyúra, amely óránként 800 köbméter víz szállítására képes, így a városi tűzoltóság a készüléket esetleges ár- és belvíz elleni védekezés során tudta és tudja a jövőben hasznosítani.

2013-ban egy gyűjtés segítségével Dunabogdányban is három hasonló szivattyút állítottak az árvízvédelem szolgálatába, amikor a helyi patakok elkezdtek duzzadni, valamint megemelkedett a talajvíz.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Érdekesség a szivattyúk világából: tudj meg mindent az arhkimédészi csavarról!

2016. Október 5.

Érdekesség a szivattyúk világából: tudj meg mindent az arhkimédészi csavarról!

A szivattyúk között is létezik számos fajta, így megkülönböztetünk pl. merítőműveket, térfogatkiszorítási elven működő- és örvényszivattyúkat, a vízemelő kost, a mammut-, sugár- és torlónyomás szivattyúkat, valamint az arkhimédészi csavart (másik nevén: spirált).

Utóbbi igencsak hosszú múlttal rendelkezik, bár használatát a történelem során először a névadója írta le, technikája már korábban is ismeretes volt. Egészen kr. e. 131-ig nyúlik vissza története, akkor alkalmazták először, Mitridátész király kertjében.

A névadó Arkhimédész egy ókori természettudós, aki matematikusként, mérnökként, fizikusként, csillagászként és filozófusként is tevékenykedett, mindemellett sok technikai találmánya is volt. Szicília szigetén élt, amelyet görög telepesek alapítottak.

Okossága, intelligenciája és kreativitása felülmúlhatatlan maradt az európai matematikusok körében egészen a reneszánsz kezdetéig, így kortársai nem igazán ismerték fel tudományának jelentőségét. Közismertségét ezen innovációjának köszönheti.

Hogyan működik?

A berendezés vázát egy cső adja, melynek egyik vége a kiemelendő vízbe merül, a belsejében pedig elhelyezkedik egy mindkét végén csapágyazott tengelyre erősített csavarfelület alakú lemez.

Amennyiben a tengelyt a megfelelő irányba forgatják el, a víz fokozatosan emelkedik a menetben, végül pedig a tetején kifolyik. A szög megválasztása nagyon fontos, a csavarmenet alsó vége mindenképp lejjebb kell legyen a felsőnél.

Később létezett egy módosított verziója is, melyet vályúval építettek. A korábban említett csavart ebben a szerkezetben úgy helyezték el, hogy a beton még formálható volt, így amikor megtekerték, saját maga véste ki az optimális egyenletességű árkot.

Miután megkötött, megtisztították a felesleges betonmaradékoktól, majd visszahelyezték a csavart a vályúba, amely így precízen tömített.

Míg korábban a parasztok vödrökkel húzták fel a vizet a kutakból az ókori Egyiptomban, Arkhimédész vízkiemelő berendezésének köszönhetően sokkal egyszerűbben tudták öntözni a földeket, valamint nagyban megkönnyítette a hajók víztelenítését is.

Az 1950-es években nagy népszerűségnek örvendett a gépezet, ugyanis a szilárd részecskékre teljes mértékben érzéketlen, így akár például közepes méretű faágak sem okoztak neki problémát.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Archimedes-screw_one-screw-threads_with-ball_3D-view_animated.gif

Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Ha túl sok a feszültség

2016. Augusztus 4.

Ha túl sok a feszültség

Mindenki más módon vezeti le a felgyülemlett feszültséget és stresszt. Rengetegen indulnak neki a nagyvilágnak, hódítanak meg hegyeket vagy futnak több-kevesebb kilométert. Akadnak, akik vásárlással oldják meg a problémát, és van, aki inkább a kedvenc könyvével tölt ilyenkor több időt.

És mit tesznek a folyadékok?

Zárt rendszerekben, mint például a szivattyúk esetében, a hirtelen kialakuló túlnyomás esetén vízütés figyelhető meg. Ez a jelenség rendkívül komoly károkat okozhat a hidrofor rendszerekben, illetve magában a szivattyúban is.

Mi történik ekkor tulajdonképpen?

Ha a folyadékok áramlása hirtelen megváltozik vagy leáll, akkor vízütés alakulhat ki. Ezt könnyen felismerhetjük a hangjáról, ami nagyjából úgy hangzik, mintha egy tisztességes méretű kalapáccsal ráütnénk a rendszerre – ez még a fémzenét kedvelők körében sem arat osztatlan sikert.
Az ütést követően a rendszer jellegzetes módon beremeg. Ekkor a lehető leggyorsabban meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket, hiszen csakis így kerülhetőek el a további károk. Tehát ekkor gyorsan és szakszerűen le kell állítani a rendszert, és azonnal karbantartót vagy szerelőt hívni.

Hogyan alakulhat ki vízütés?

A jelenség kulcsa a hirtelen bekövetkező változás. Ez a leggyakrabban egy szelep váratlan elzárását, vagy a szivattyú leállítását jelenti. Ekkor az áramló folyadék és zagy elveszti a mozgás energiáját, a mögötte folyó rész a tehetetlenség törvényei miatt azonban előre lendül, ezért lényegében egy hatalmas „ostorcsapás” alakul ki. Ennek hatására a folyadék az áramlás irányával ellentétesen kezd áramolni, majd ismét megfordul – ez az oda-vissza játék pedig mindaddig folytatódik, míg a hatalmas energiát a csőrendszer le nem csillapítja.

Mi a teendő?

A vízütés ellen a legjobb módszer a megelőzés. Az erre a célra kifejlesztett speciális tartályokkal a kellemetlenség kiküszöbölhető, és így a rendszer tartósabb működése és hosszabb élettartalma könnyen biztosítható. Amennyiben azonban észleljük a vízütés jelenségét, azonnal értesítsünk egy szakembert, aki pontosan elmagyarázza majd a teendőket és segít a megoldásban is.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A jól működő szivattyú titka

2016. Augusztus 30.

A jól működő szivattyú titka

A szivattyúk a háztartások nélkülözhetetlen kellékei, de feladatukat csak hibátlan működés esetében képesek ellátni. A különböző problémák azonosítását és javítását minden esetben érdemes szakemberre bízni, azonban nem árt, ha bizonyos szinten mi magunk is járatosak vagyunk ebben. Korábbi írásunkban már bemutattunk néhány jellemző gondot – mostani cikkünkben folytatjuk a hibalehetőségek ismertetését.

1. Az O-gyűrűk

Az ipari szivattyúk működésének fontos eleme az ún. O-gyűrű, amelynek nem megfelelő viszkozitása komoly hibaforrása a rendszernek. A szivattyúk nedves környezetben működnek jól, azonban a víz lemossa a kenőanyagot, aminek következtében a gyűrűk tönkremehetnek és a kapcsolódó járókerekek kopása is előfordulhat.

A megfelelő rugalmasság és a zökkenőmentes működés megőrzése érdekében ajánlott olyan szilikonzsírral bekenni az egyes alkatrészeket, amely megfelelően tömít, ugyanakkor megelőzi a letapadást és a komolyabb hibaforrásokat.

2. A tájolócsapok

A tájolócsapok esetében a leggyakrabban előforduló probléma a korrózió és a berágódás, amelyek hatására a javítási költségek igen nagyra nőhetnek. Ráadásul a szivattyúk ezen alkatrészeinek működését nagyban befolyásolják a környezeti hatások, éppen ezért a védelmük rendkívül hangsúlyos.

A rozsda és a berágódás nemcsak a tájolócsapokat, hanem a szivattyúk egyéb részeit is veszélyeztetik. Különösen ügyelni kell

-      a tömszelence anyákra,

-      a közgyűrű-tőre és egyéb csavarokra,

-      a rögzítő elemekre,

-      a csapágyakra,

-      a csatlakozókra (például a tömszelence öblítőcsatlakozójára), valamint

-      minden olyan, nem korrózióvédett és nem rozsdamentes anyagból készített felületre, ahol fém a fémmel rendszeresen érintkezik.

A komolyabb gondok elkerülése végett érdemes fokozottan ügyelni, és a megfelelő kezelőanyagokkal megelőzni a bajt.

3. A járókerék a tengely összerágódása

Gondot jelenthet a szivattyúk esetében, ha két egymáson mozgó fémfelület a folyamatos mozgás és terhelés következtében elkopik, csiszolódik vagy összetapad. Ha mindez két érintkező felületen és nem egy süllyesztett menetben történik, akkor a csavarok és rögzítőelemek berágódásáról beszélhetünk. Ennek kockázatát a magas pára- és nedvességtartalom fokozza, éppen ezért érdemes folyamatosan ügyelni az ideális körülmények kialakítására.

Az összerágódás ellen a rögzítés előtt, a megfelelő kenőanyaggal gondoskodhatunk. Ehhez érdemes tengeri minősítésű, fémmentes és mosódás-álló anyagot használni, hiszen ez a legbiztosabb módja, hogy a szivattyúnk hosszú éveken keresztül megbízhatóan működhessen.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Hibák és megoldások

2016. Augusztus 26.

Hibák és megoldások

A szivattyúk értékes és nélkülözhetetlen eszközei a háztartásoknak, hiszen biztosítják a folyadékok szállítását – pont, ahogy azt egy jól működő otthon megkívánja. Előfordul azonban, hogy hiba kerül a rendszerbe, a diagnosztika és a javítás pedig szinte kivétel nélkül a szakemberek hatáskörébe tartozik.

Hogy mégis miért?

A műszaki berendezések javítása általában bonyolult és komoly hozzáértést kíván meg, sőt, ha „belekontárkodunk” a rendszerbe, könnyen elveszíthetjük a garancia lehetőségét is. Ráadásul könnyen előfordulhat, hogy még több bosszúságot okozunk, vagy akár kisebb-nagyobb baleseteket idézünk elő.

Persze egy kis jártasság nem árt

Ha van egy kis rálátásunk a hibalehetőségekre és azok lehetséges megoldásaira, akkor kevesebb meglepetés érhet minket. Könnyebben szót érthetünk a szakemberekkel és kiszűrhetjük az „alkalmatlan mestereket” is. További előnye annak, ha valamelyest értünk a rendszerhez, hogy könnyebben kikalkulálhatjuk a reális javítási költségeket.

Lássuk tehát most a jellemző gondokat

1. Szivárgás a csapágyház és a tömítés között

Minden sajtolóillesztésnél előfordulnak hézagok a csapágyház és a tömítés között. Ez azonban a rozsdásodás elindulását, adott esetben pedig a folyamat gyorsulását is előidézheti. Ennek megoldása a rések kitöltése, amihez a megfelelő csavarrögzítő adalékra lesz szükség.

2. Rozsdásodás, berágódás a rögzítő csavaron

Bármilyen fém alkatrészen megindulhat a rozsdásodás folyamata, és bármilyen rögzített fémcsatlakozási ponton képződhet berágódás – ez alól csupán az előre rozsdamentesített, vagy rozsdamentes anyagból készített felületek kivételek. A probléma hatására a csavarok beszorulnak, lazításuk nehézkessé válik és roncsolódás nélkül szinte lehetetlen. Ennek megelőzéseként érdemes egy speciális rozsdásodás- és berágódásgátló folyadékkal, kenőanyaggal kezelni a szivattyúk érintett területeit.

3. Olajszivárgás a menetes alkatrészeknél

A folyamatos nyomásváltozás a különböző menetes alkatrészek esetében olajfolyást eredményezhet, ráadásul a levegős területeken az olaj könnyen elszivárog. Ez szerencsére a megfelelő tömítőanyagok segítségével könnyen orvosolható probléma.

4. Csapágyak csúszása és károsodása

A szivattyú tengelyén és csapágyházában egyaránt előfordulhat, hogy a csapágyak megcsúsznak és kiesnek a megszokott menetből. Ezzel azonban komoly működési hiba alakul ki, és komoly sérülés is bekövetkezhet – és ez bizony bármilyen (laza-sajtoló vagy zsugor) tömítés esetében előfordulhat. Ha a csapágy külső- és belső futógyűrűjén ügyelünk a rögzítőfolyadék kenésére, akkor megelőzhetjük a gondot.

A szivattyú nélkülözhetetlen alkotóeleme a háztartásoknak, éppen ezért a megóvása, a hibák felismerése és adott esetben azok bizonyos szintű megoldása, rendkívül fontos.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás