A csepegtető cső a modern öntözéstechnika egyik leghatékonyabb eszköze. Ez a berendezés lehetővé teszi a növények számára szükséges vízmennyiség precíz és célzott eljuttatását a gyökerekhez. A csepegtető cső alkalmazása rendkívül gazdaságos és környezetkímélő megoldást jelent mind ipari, mind háztartási környezetben. Tekintse meg csepegtető cső kínálatunkat, és váltson ön is korszerű és víztakarékos öntözési módszerre!
A csepegtető cső működése
A csepegtető cső működése egyszerűbb, mint gondolnánk. Maga a cső egy hosszú, perforált feket cső, amelyen apró lyukak találhatók, a legtöbb esetben 33 cm-es távolságban. Ezeken a lyukakon keresztül távozik a víz alacsony nyomás mellett. Az alacsony nyomás kulcsfontosságú a csepegtető cső megfelelő működéséhez. Éppen ezért használnak nyomáscsökkentőt.
A nyomáscsökkentővel megszabhatjuk a víznyomás felső értékét, ami általában 2 Bar körül van. Így a víz lassan, de egyenletesen és folyamatosan csepeg a csőből, ráadásul közvetlenül a növények gyökeréhez. Ennek a módszernek köszönhetően jóval alacsonyabb lesz a vízkibocsátás, hiszen a növények a víz nagy részét képesek hasznosítani. A csepegtető csővel akár 70%-os megtakarítást is elérhetünk.
A cső és a lyukak nagyságától függ, hogy óránként 2, vagy 4 liter víz csepeg-e ki a csőből. Ez azért fontos, mert nem mindegy, hogy az adott területen mennyi vizet szeretnénk felhasználni. A csepegtető csövet csatlakoztathatjuk automata öntözőrendszerhez, ahol előre be lehet programozni, hogy mikor induljon be az öntöző, és mikor kapcsoljon ki.
A csepegtető cső tisztán tartása végett érdemes felszerelni egy szűrőt is a rendszerre. A szűrő megakadályozza, hogy szennyeződések jussanak a csepegtető csőbe, és eltömítsék azt. Így semmi sem gátolhatja a rendszer zavartalan működését.
Mikor van szükség csepegtető csőre?
A csepegtető cső korszerű kialakítása miatt mezőgazdasági és háztartási környezetben is megállja a helyét. Nagy szerepet játszik a kertek locsolásában. Legyen szó kis, közepes, vagy akár egész nagy méretű kertről, a csepegtető cső hatékonyabbá teszi a terület öntözését. Ennek köszönhetően a veteményesek és a virágágyások egészségesen fejlődhetnek.
A mezőgazdaságban is kulcsszerepet játszik a csepegtető cső, hiszen itt hatalmas bevetett területekről van szó, amit mind öntözni kell. A zöldségek, gyümölcsök és a takarmánynövények folyamatos vízellátása nélkül nem számíthatunk bőséges termésre. Ugyanez igaz az üvegházakra is, ráadásul ott szabályozott mikroklímára is szükség van.
Magyarország híres a különböző borvidékeiről és ízletes borairól. Ehhez azonban szükség van az egészséges szőlő termésre. Nem meglepő tehát, hogy a szőlészek, borászok is egyre gyakrabban használnak csepegtető csöveket a szőlő öntözéséhez. A csöveknek köszönhetően folyamatos a növények vízellátása, ráadásul a célzott csepegtetés miatt csökken a vízpazarlás, és a víz legnagyobb része hasznosításra kerül.
Csepegtető csövek nélkül a parkok és közterek sem volnának olyan szépek és rendezettek. A fák, a sövények és a virágok szintén igénylik a folyamatos vízellátást, mégsem várható el, hogy a parkőrök egész nap slaggal a kezükben locsolgassanak. A csepegtető cső egy diszkrét, mégis hatékony megoldást kínál a parkok locsolásához.
A csepegtető cső előnyei
A csepegtető cső legnagyobb és legfontosabb előnye, hogy rendkívül víztakarékos. Mivel a víz közvetlenül a növények tövéhez és gyökereihez jut, a víz nem párolog, nem szivárog, és nem folyik el máshova. Ezzel jelentősen csökken az öntözéssel járó vízpazarlás. Ugyanakkor megnő a növények terméshozama, hiszen a víz nagyobb részét képesek hasznosítani. Így pedig a talajerózió is csökken.
Mi több, a növények egészsége is jobb lesz, hiszen nem fröccsen rá a víz a levelekre, így nem kell attól tartani, hogy megégnek. Mint ahogy a gombák és más fertőzések veszélyes sem jelent már akkora fenyegetést. A csepegtető cső természetesen nem csak öntözésre, hanem tápanyag szállításra is alkalmas. A vegyszereknek ellenálló anyagának köszönhetően tápoldatok, és növényvédő szerek szállításához, valamint széndioxid trágyázáshoz is alkalmazható.
A legtöbb csepegtető cső polietilénből készül. Ezt az anyagot könnyű hajlítani és megmunkálni, vagyis a csövek telepítése nem okozhat gondot. Ráadásul, a polietilén egy erős, strapabíró anyag, amely ellenáll a környezeti hatásoknak, de még a káros UV sugaraknak is. Ebből következik az is, hogy a csepegtető cső rendszerek minimális karbantartást igényelnek.
A csepegtető csövekből álló locsolórendszert nagyon könnyen automatizálhatjuk, amivel időt és energiát spórolhatunk, hiszen a rendszer magától fog bekapcsolni és kikapcsolni, az előre meghatározott időben. A minimális nyomásnak köszönhetően kevésbé terheljük a csöveket, így hosszú élettartamra számíthatunk. Ehhez hozzájárul az is, hogy ellenáll a korróziónak, illetve képes enyhén savas és lúgos folyadékok szállítására is.
A megfelelő csepegtető cső kiválasztása és telepítése
A csepegtető cső kiválasztását egy alapos tervezési folyamat előzi meg. Először is, el kell dönteni, hogy mekkora területet szeretnénk öntözni vele. Ebbe az is beletartozik, hogy milyen messze van a vízforrás a felhasználási pontoktól. Ezek alapján meghatározhatjuk, hogy milyen hosszúságú és átmérőjű csepegtető csőre van szükségünk.
Ezután határozzuk meg, hogy mekkora legyen a csepegtetési távolság, valamint a vízáteresztési képesség, vagyis a csepegtetési idő. Más szóval, hány liter víz csepegjen ki egy óra alatt. Ezt nagyban befolyásolja a növények vízigénye és a talaj típusa. Fontos még figyelembe venni az anyag nyomástűrési értékét, valamint az erősségét és ellenállóságát.
A csepegtető csőnek két típusa létezik: beásható, és földfelszín feletti. Beásható csepegtető csövet akkor érdemes választani, ha még nincs kész a kert. Kár volna feltúrni a rendezett kertet csak azért, hogy elhelyezzünk néhány csövet. Ilyenkor jobban járunk, ha felszíni csepegtető csövet választunk.
Miután megtaláltuk a megfelelő csepegtető csövet, helyezzük el a kívánt területre, és csatlakoztassuk a vízforráshoz. A csöveket rögzítsük a talajhoz leszúró tüskék segítségével. Ezek megakadályozzák a csövek elmozdulását. Telepítsük a visszacsapó és légbeszívó szelepet, végezzük el a nyomásszabályozást, és szereljük fel a szűrőt. Ezután a csepegtető cső használatra készen áll.