VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

A takarékos és egészséges kert titka

2016. November 16.

A takarékos és egészséges kert titka

 

A víz a mindennapok során nem csak a folyadékpótlás miatt fontos és nélkülözhetetlen. Ez az éltető
energia ugyanis a gazdálkodáshoz, az öntözéshez és egyéb háztáji munkákhoz is szükséges. A kisebb veteményesekben és a díszkertekben csakis akkor lesz élet, ha a növények megkapják a megfelelő mennyiségű vizet.

De ehhez nem érdemes csapvizet használni

Hogy miért nem? Egyrészt ez a megoldás igencsak költséges, tehát takarékossági szempontból teljes mértékben előnytelen. Másrészt a víz tisztításához különböző kemikáliákat használnak, amelyek nem feltétlenül tesznek jót a házi kertekben növekedő zöldségeknek és gyümölcsöknek. A túl kemény vagy magas klórtartalmú víz látható módon árt a növényeknek, és ez a nem megfelelő „táplálás” meglátszik a minőségükön is.

Éppen ezért érdemesebb az alternatív lehetőségek mellett dönteni

Ugyanis az öntözéshez nem muszáj az ivóvizet „pazarolni”, hiszen más módszerek közül is bátran választhatunk. Érdemes például egy nagyobb hordóban összegyűjteni az esővizet, és ezt felhasználni a kert táplálására. De mivel ez elég problémás lehet a szárazabb időszakokban ezért jobb, ha csak más rendszer kiegészítéseként használjuk.

A kerti kutak azonban mindig rendelkezésre állnak

Ezek fontosabb előnyei, hogy gyakorlatilag ingyenes vízforrások, illetve a nap bármely szakában, az év bármely hónapjában rendelkezésre állnak. Azonban fennáll a veszélye, hogy a mélyben található víz szennyezett. Ilyenkor természetesen nem alkalmas a növények öntözésére, hiszen nagyobb kárt okoznak, mint hasznot. Amennyiben azonban sikerül 7-8 méter mélyre leásni és használható vizet találni, akkor mindenképp érdemes ezzel a lehetőséggel élni. 

És ebben nyújt segítséget az önfelszívó szivattyú

Ezek felszíni telepítésű szivattyúk, éppen ezért rendkívül egyszerű a karbantartásuk. További előnyük, hogy magas a homoktűrő képességük, ezért rendkívül magas az élettartalmuk. Mindezek miatt nem meglepő, hogy igen kedvelt a felhasználók körében.

A kertek öntözéskor érdemes elfeledkezni az ivóvíz használatának lehetőségéről, és inkább más módszereket előnyben részesíteni. Az esővíz gyűjtése és felhasználása például remek kiegészítése lehet a kerti kútnak. 


 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Így dolgozik értünk: a centrifugál-szivattyú!

2016. Március 4.

Így dolgozik értünk: a centrifugál-szivattyú!

A korábban bemutatott csavarszivattyú és fogaskerék-szivattyú után jöjjön egy másik népszerű típus: a centrifugál szivattyú, amelyet a perdületváltozás elvén működő típusok közül az egyik legtöbbet alkalmazott változatnak tartanak. A centrifugál-szivattyú népszerűsége annak köszönhető, hogy a perdületváltozás egyszerűen hasznosítható elvével hatékonyan növelhető meg az áramoltatni kívánt folyadék mozgási energiája.

A centrifugál-szivattyú helye a többi szivattyú között

A szivattyúkról mindannyian tudjuk, hogy a folyadék szállítása (vagy épp emelése) a legfontosabb feladatuk, de a különböző típusok eltérő elvek alapján működnek. A térfogat-kiszorításos szivattyúk a tartály térfogatának változtatásával érik el céljukat (ilyen például a már bemutatott fogaskerék-szivattyú és csavarszivattyú); a sugárszivattyú Bernoulli-törvényét, az elektromágneses szivattyú pedig az elektromosságot; aztán ott van a lényomásos vízemelő, vagyis a Mammut-szivattyú. Az, hogy melyik típust alkalmazzuk, nagyban meghatározza a felhasználási terület; mindegyiknek megvan az előnye, nekünk pedig csak azt kell tudnunk, hogy az adott tevékenységet melyik kialakítás szolgálja ki a legjobban. Címszereplőnk, a centrifugális szivattyú a térfogat-kiszorítás elvét használja, és másik gyakori neve az örvényszivattyú. Ha tovább boncolgatjuk, beszélhetünk egyfokozatú és többlépcsős kialakításról; utóbbi esetben a felhasználónak lehetősége van arra, hogy fokozza a nyomást is.

Mi kell tudni a centrifugál-szivattyúról?

A centrifugál-szivattyú a szerkezetben lévő és forgó járókerék által keltett mesterséges örvényt használja fel. A járókerék széleinél kilépő folyadék nagyobb mozgási energiával rendelkezik, mint a belépő, ezért a közeg felgyorsul, és az örvény az áramoltatni kívánt folyadékot arra készteti, hogy távolodjon el a tengelytől. A centrifugál-szivattyú tehát a forgómozgást használja működése során, és a benne lévő járókerék, valamint az azt meghajtó motor jelenti a legfontosabb alkatrészeket.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A hidraulikus kos (vízemelő kos) működése

2016. Március 1.

A hidraulikus kos (vízemelő kos) működése

Az energiatakarékos és környezetvédő megoldások kedvelőinek van egy jó hírünk: címszereplőnk egy kiváló, vízemelésre használható eszköz, ami az egyszerű felépítés mellé olcsó üzemeltetést is kínál a felhasználóknak. A vízellátás költségeit jelentősen lecsökkentő vízemelő kos egyik legnagyobb előnye, hogy nem igényel drága energiát a működtetéshez, mivel a természet ingyenesen elérhető, mindenki számára adott erőit hasznosítja.

Mit kell tudni a vízemelő kosról?

A vízemelő kost 1796/97-ben találták fel a Montgolfier fivérek: a két francia, Joseph-Michel és Jacques-Étienne neve leginkább a hőlégballon feltalálása miatt csenghet ismerősen, pedig a szakemberek sok más érdekes találmányt is hátra hagytak az utókorra. Az első kezdetleges vízemelő kost még kézzel működtették egy hidraulikus munkahenger segítségével, de aztán jöttek a Mongolfier fivérek, akik továbbfejlesztették a készüléket, ami képes volt arra, hogy önerőből dolgozzon. Hogy miképp? A vízemelő kos működési elve egyszerű, de nagyszerű: a szerkezet a víztömeg saját energiáját használja fel a folyadék kiemeléséhez.

Mi az előnye annak, ha vízemelő kost használunk?

A vízemelő kos minimális karbantartást igényel, mivel csupán két mozgó alkatrésze van: a súllyal vagy rugóval terhelt áteresztőszelep mellett csupán egy visszacsapó szelep van a szerkezetben.  A többi tartozék sem mondható drága mulatságnak: a víz a nyitott áteresztőszelepen keresztül érkezik, majd a gravitációs erő hatására a szállítócsőbe kerül, ahol sebességet nyer addig, amíg az áteresztőszelep be nem záródik. Ekkor a nyomáscsökkenés miatt kinyílik a visszacsapó szelep, a víz pedig felfelé indul. A költséghatékony működtetés mellett előnye, hogy nem kell hozzá külső energiaforrás, cserébe viszont a vízemelő kos rendkívül megbízható, ráadásul szerteágazó területeken is használhatjuk. Népszerű kelléke az öko gazdaságoknak és a kiskerteknek is. Kiváló asszisztencia kertünk locsolásához, víz tárolásához vagy épp állatok itatásához.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Hogy működik a fogaskerék-szivattyú?

2016. Február 25.

Hogy működik a fogaskerék-szivattyú?

A korábbi cikkünkben bemutatott csavarszivattyú után jöjjön egy másik népszerű típus, mégpedig a fogaskerék-szivattyú, amely a folyadék áramoltatását a mozgási energia hidraulikus energiává történő átalakításával oldja meg. A fogaskerék-szivattyúk egyszerű felépítésű berendezések, amiknek költségkímélő a fenntartásuk és megbízható a működtetésük. Nem véletlen, hogy ennyire közkedvelt a felhasználók körében, és hogy töretlenül őrzi helyén a népszerűségi listán.

A fogaskerék-szivattyú felépítése és működése

A típusnak hat fontos elemét érdemes felsorolni: a fogaskerékpár mellett ott van a csapágy- és a szivattyúház, az első és a hátsó házfedél, a tengelytömítés, a csapágyak, valamint az axiális tömés. Az elemek öntöttvasból és alumíniumból készülnek, és a kopásra ítélt alkatrészeket viszonylag egyszerű cserélni. Kialakítás tekintetében külső és belső fogazású fogaskerék-szivattyúról is beszélhetünk, de a szakértők szerint a belső fogazású jelenti a legjobb és leghatékonyabb megoldást, mivel esetében nagyobb a szét- és összegördülések szöge. Hogy ez miért fontos? Azért, mert szíváskor és kiszorításkor így kisebb lesz a folyadéksebesség változása, ebből fakadóan pedig csökken a kavitáció veszélye, vagyis a típust akár nagyobb fordulatszámon is üzemeltethetjük. Az áramoltatás egy viszonylag egyszerű elven működik: a folyadék a szívóoldalról a nyomóoldalra a fogak közti résekben jut el, a mozgásról pedig az egymásba kapaszkodó, majd egymástól eltávolodó fogak gondoskodnak. Amikor a fogak összeérnek, nyomásnövekedés alakul, amikor pedig szétmennek, akkor nyomáscsökkenés. Ez eredményezi a szívóhatást, aminek segítségével a folyadék a nyomócsőbe kerül.

A fogaskerék-szivattyú tulajdonsága és alkalmazási területe

A fogaskerék-szivattyú egyik legfontosabb előnye, hogy könnyen és olcsón karbantartható. A típust -40 és + 80 Celsius fok között érdemes üzemeltetni, mert ennél alacsonyabb vagy magasabb hőmérsékleten jelentősen csökken a hatékonysága. Nagy sebességük miatt kiválóan használhatók viszkózus anyagok szállítására, működésük pedig csendes. A típust széles körben alkalmazzák, nemcsak a magánjellegű, hanem ipari felhasználás is széles körű.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Hogy működik a csavarszivattyú?

2016. Február 22.

Hogy működik a csavarszivattyú?

A csavarszivattyú az egyik legismertebb és legegyszerűbb működési elven dolgozó térfogat-kiszorításos szivattyú, aminek ráadásul komoly történelme van, hiszen már az ókorban is használták első változatait. De minek köszönhető ez a töretlen népszerűség? Annak, hogy a típus egy rendkívül könnyen hasznosítható fizikai szabályt alkalmaz a hibátlan működéshez, ráadásul ennek kiaknázásához nincs szükség komoly technológiára sem.Persze a jelenkor megoldásai hatékonyabbak és jobbak, mint az ókorban használtak, de az alapok ettől még nem változtak. Éppen ezért olyan nagyszerű a módszer.

Hogy működik a csavarszivattyú?

A berendezés amúgy egy álló- és egy forgórészből áll; előbbi maga a ház, utóbbi pedig az acélból készült csavar, amely lehet egyorsós vagy háromorsós. A folyadék továbbításáért a házban lévő forgó orsó felel, mégpedig az arkhimédészi csavar elvéhez hasonlatosan. Ha a csavarszivattyú egyorsós, akkor a folyadék áramoltatásáról egyetlen csavar gondoskodik; a szélesebb körben elterjedt háromorsós kialakításnál viszont már három, egymáshoz képest párhuzamosan beszerelt csavar dolgozik. Az elv persze ugyanaz: a forgó csavar megmozgatja a vizet, a szívótérből a nyomótér felé haladó folyadék növekvő nyomása pedig húzza magával a szállítandó mennyiséget. Az egyszerű gép egyik közkedvelt előnye, hogy egyenletes folyadékhozamot biztosít, miközben kialakításakor nem kell nagy átmérővel és mérettel számolni. A csavarszivattyú zajtalanul dolgozik és kiemelkedően tartós.

Milyen területeken alkalmazzák a csavarszivattyút?

Mivel az egyik legnépszerűbb szivattyútípusról beszélünk, ezért nehéz csupán néhány konkrétumra leegyszerűsíteni a felsorolást. A csavarszivattyú ugyanis kiválóan hasznosítható a ház körül öntözésre és locsolásra, valamint a kutakból történő vízkinyerésre. Sőt, még az ipari felhasználása is szerteágazó, és találkozhatunk vele az élelmiszergyártás, mezőgazdaság vagy épp a papíripar területén belül. Széles körű alkalmazási lehetősége abból fakad, hogy nemcsak tiszta, hanem szennyezett víz szállítására is alkalmas; nem jelent neki problémát az sem, ha a folyadék darabos vagy épp szálas anyagokat tartalmaz.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás