VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

A tökéletes szennyvízkezelés titka - Amit a zagyszivattyúról tudni érdemes

2016. Március 31.

A tökéletes szennyvízkezelés titka - Amit a zagyszivattyúról tudni érdemes

A különböző típusú szivattyúk eltérő folyadékok szállítására alkalmasak. Mind a háztartásokban, mind az ipari felhasználásban szükség van ezekre az eltérő funkciójú berendezésekre, hiszen csakis így találhatunk megoldást minden problémás területre.

Például a szennyvízkezelésre

A szennyvíz sajátossága, hogy szuszpendált halmazállapotú nagyobb darabokat is tartalmaz, aminek következtében speciális berendezés szükséges a problémamentes szállításához. Az eső-, kút-, illetve talajvíz – azaz a szennyezett víz esetében alkalmazott merülő szivattyú nem jelent tökéletes megoldást, hiszen ezekben az estekben csupán az apró szemcséjű szennyeződésekkel kell megküzdenie a berendezésnek.

A szennyvízkezeléshez egyedi megoldásra van szükség

És ez nem más, mint a szennyvízszivattyú, vagy más néven zagyszivattyú. Ezek képesek megoldani a szuszpendált darabok okozta problémákat, ugyanis nem dugulnak el olyan egyszerűen. Kezelik a nagyobb szennyeződéseket, így abszolút problémamentes megoldást kínálnak mindig.

Még a rendkívüli helyzetekben is

A zagyszivattyúk a lakossági és az ipari igényeket egyaránt képesek kielégíteni, hiszen a folyadék és az épített környezet várható tulajdonságaira való tekintettel finomítható a szennyvízszivattyú fajtája. Azokban az esetekben például, amikor számítani lehet szálas anyag (fű, sás, levelek stb.) jellegű szennyeződésre, erősen ajánlott az úgynevezett darálós szennyvízszivattyú használata. Ennek ugyanis nemcsak a nagy áteresztőképessége, hanem a vágótárcsája illetve a vágókése is gondoskodik az akadálytalan folyadékáramlásról.

A még jobb felhasználás érdekében

A Szennyvízszivattyúk úszókapcsolóval is elláthatóak, amelyek megakadályozzák a szárazon futást, és ezzel együtt a berendezés károsodását.

A megfelelő választás

A szennyvízszivattyú vásárlásakor elsődleges feladat, hogy meghatározzuk a várható folyadék jellegét, mennyiségét, az átemeléshez szükséges magasságot és minden olyan körülményt, amely befolyással lehet a zagyvízszivattyú működésére.

A pontos adatokhoz érdemes szakember segítségét kérni – munkatársaink ezen a téren is állnak rendelkezésre.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Csőszivattyú egy-két-há’

2016. Március 29.

Csőszivattyú egy-két-há’

Nekünk is egyszerűbb dolgunk lenne, ha létezne egy univerzális szivattyú, ami 100 méteres mélységből ugyanúgy felhozza a vizet, mint egy 5 méter mély ásott kútból, de ez sajnos nincs így. Nem azért, mert a szivattyú-technika még nem jutott el arra a fejlettségi szintre, hogy létezzen egy szuperszivattyú, hanem, mert a különböző mélységekben és körülmények között található vizek más-más teljesítményű és felépítésű szivattyút követelnek meg. Így van ez a csőbúvár szivattyúk esetében is.

 A csőbúvár szivattyú, vagy más nevén csőszivattyú használata főleg a fúrt kutakból kinyerhető víz felszínre hozásában vált ismertté és népszerűvé. Nagy teljesítményű, megbízható, üzembiztos berendezésekről van szó, azonban a csőbúvár szivattyúk kategóriáján belül is megkülönböztetünk több fajtát. Méret és teljesítmény alapján a következő csőszivattyúkat ajánljuk a kínálatunkból.

 3”

 A 3 collos csőszivattyúink között Orlando, Ebara és Grundfos csőbúvár szivattyúkkal állunk a vásárlóink rendelkezésére. Az emelőmagasság és a folyadékszállítási paraméterek szinte modellenként változnak, a 3 collos csőbúvár szivattyúinkat olyan fúrt kutak esetén ajánlatos használni, ahol 80 és 100 mm közé esik a fúrt kút belső átmérője.

 4”

 A 4 collos csőszivattyúink közé túlzás nélkül a legelterjedtebb és legkedveltebb fajta csőbúvár szivattyúink sorolhatók. A széles körben használható Pentax, Pedrollo, Lowara és OFT csőbúvár szivattyúinkat a háztartásokban és az ipari felhasználás, valamint a mezőgazdaság területén egyaránt megtalálhatjuk.

 6”

Elsősorban a mezőgazdaság és az ipari felhasználás által támasztott magas követelményeknek megfelelő és komoly teherbírásra tervezett, nagy teljesítményű csőbúvár szivattyúk.

A csőbúvár szivattyúk szerteágazó családja miatt keressen minket, hogy megtaláljuk az Ön igényeinek leginkább megfelelő csőszivattyút. Láthatja, hogy az egyes kategóriákon belül sem mindegy, hogy milyet választ, az emelőmagasság és a vízhozam változékonysága miatt precíz gépre és pontos szaktanácsadásra van szükség. Bátran keressen minket elektronikus, vagy telefonos elérhetőségeink bármelyikén, örömmel segítünk!



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Ásott kút, fúrt kút: a különböző kutak jellemzői

2016. Március 26.

Ásott kút, fúrt kút: a különböző kutak jellemzői
Ahhoz, hogy egy háztartás, kis kert vagy gyümölcsös vízigényét kielégítsük nem feltétlenül kell a vezetékes vizet használni. Annál is inkább, mivel a klímaváltozás okozta aszálos és extrém meleg időszakokban vízkorlátozások is életbe léphetnek, amik bizonyos napszakokban tiltják a locsolást. Ilyet már sajnos Magyarországon is egyre többször tapasztalunk. Ezekben az esetekben és úgy általában a vízszámla csökkentésében is nagy segítséget nyújtanak az ásott és fúrt kutak. Járjuk körül, hogy mit takar egyik és másik, valamint mivel érdemes tisztában lenni, mielőtt kutat fúratunk a kertbe!

A kútásás szabályai ma Magyarországon

A kútásásra vonatkozó szabályok 2024-től könnyebben teljesíthetőkké váltak, ugyanis nem lesz bejelentés- és engedélyköteles a bizonyos kutak fúratása. Az új szabályozással lényegesen egyszerűbb lesz kutat létesíteni a kertben, ugyanis megspórolhatjuk a hivatali utánjárást, egyeztetéseket.  Nézzük, hogy is néz ki ez a kérdés pontosan:
A háztartási használatra szánt kutak mélysége nem lehet több, mint 50 méter, és nem érheti el az első vízzáró réteget. A vízfelhasználás nem haladhatja meg az évi 500 köbmétert. A célja csakis az ivóvízellátás vagy a háztartás vízigényének kielégítése, megsegítése lehet, gazdasági célú öntözés nem végezhető egy nem bejelentett kúttal.

Hogy mi a különbség az ásott és fúrt kút között?

Az ásott kút és a fúrt kút közötti különbség megértéséhez elegendő kiindulni magukból az elnevezésekből. Az ásott kútnál a vájat értelemszerűen ásással alakul ki, míg a fúrt kútnál fúrás segítségével.
Az ásott kút az ősibb fajta, hiszen már évezredek óta nyer ki az ember vizet mélyről. Először vödrök segítségével, emberi eővel húzták a felszínre az éltető vizet. Ma már természetesen egy ásott kút is automatizálható, ránk van bízva, hogy milyen mértékben szeretnénk élni a technika nyújtotta lehetőségekkel.
A fúrt kút sokkal mélyebb lehet, mint egy ásott kút. Utóbbi mindössze 20-30 méterig hatol a földbe, míg az előbbi akár 120 méteren is végződhet. Ebből következik a másik nagyon fontos különbség: Míg a fúrt kutak az elért mélységnek köszönhetően a rétegvizeket is eléri, sokkal tisztább vízhez jutunk általuk. Az ásott kutak ritkán érik el a rétegvizet, inkább a talajvíz az, amit a felszínre tudunk hozni belőlük. A talajvíz ivásra nem használható, inkább csak locsolásra és esetleg WC-öblítésre vethető be.
A kialakítás következménye, hogy az ásott kút sokkal szélesebb, mint a fúrt kút. Az ásott átmérője 70 és 90 cm körüli, míg a fúrté mindössze 125 mm. Ha a biztonságosság kérdésére térünk rá, akkor könnyen belátható, hogy eg ásott kút nagyobb veszélyeket rejt magában, még akkor is, ha megfelelően van letakarva. A fúrt kút keskeny volta miatt egyáltalán nem balesetveszélyes.
Olyan kertekben, ahol kisgyermekek, állatok is vannak mindenképp jobb választás lehet a fúrt kút. Elég belegondolni abba, hogy még a legbiztosabb letakarás is félrecsúszhat az ásott kutak tetejéről, és ha ez így van, hamar megtörténhet a baj.

Hogyan készül az ásott kút?

Az ásott kútnál értelemszerűen először ki kell ásni a megfelelő átmérőjű és mélységű vermet, majd ha ez megvan, akkor várni kell, hogy a kút fala kissé megszáradjon. Ez után következik a fal kirakása, ami történhet betongyűrűvel vagy téglával is. Ezek mind igen pénz- és energiaigényes munkálatok. Az ásott kút vízhozamát leginkább az eső szabályozza, hiszen a talajvízhez férünk csak hozzá a kút segítségével. Éppen nyáron, amikor a legnagyobb szükségünk lenne a kútra, elképzelhető, hogy jelentősen leapad a vize, extrém esetében ki is száradhat. 

Hogyan készül a fúrt kút?

A fúrt kút esetében egy fúró segítségével már eleve bélelt furatot készítenek, így nincs szükség arra, hogy utólag fedjék be valamivel a kút oldalát. Mivel mélyebbről hozza a vizet, nemcsak tisztább, hanem a vízhozam is nagyobb lehet.

További különbség a szükséges szivattyú típusa

Az ásott kútba kifejezetten ásottkút szivattyút kell vásárolni, aminél fontos felmérni előre, hogy mekkora teljesítményre lesz szükség. Ha kisebb a kút vízhozama, akkor felesleges a nagy teljesítmény, mert túl tudja szívni a kutat. Ugyanígy az sem jó, ha több a víz, mint amivel a szivattyú elbír. Mivel ezek a szivattyúk a nagy átmérőhöz lettek kialakítva, nemcsak kútban, hanem ciszternákban, víztárolókban is bevethetők. 
A fúrt kutak sokkal szűkebbek, teljesen más kivitel, ezekbe úgynevezett csőbúvár szivattyúkat kell helyezni. Ezek 3, 4 és 6 colos méretben is készülnek. A csőkutak így biztonságosan és gazdaságosan használhatók. Szinte nem is látszik, hogy egy kút rejtőzik a csap alatt.

Akkor milyen kutat válasszak?

Nem könnyű kérdés, hiszen bármennyivel is gazdaságosabb és biztonságosabb a fúrt kút, ha valaki a régi idők hangulatát szeretné a kertjébe varázsolni, akkor kétségkívül esztétikusabb egy ásott kút. 
Egy ásott kútnál gyönyörűen lehet díszíteni a kút káváját, fölé lehet emelni különböző tartóelemeket. Ha konkrét funkciója nem is lenne már a vödröknek, azokból is beszerezhetünk néhányat. Ha csak a locsolást szeretnénk egy kicsit megtámogatni, akkor dönthetünk emellett is.
A fúrt kutakat azoknak ajánljuk, akik nemcsak locsolnának, hanem más egyéb vízigényt is megoldanának a kút segítségével vagyis állandó mennyiségű, megbízható minőségű vízre van szükségük. Az ásott kút jóval kiszámíthatatlanabb. 

Gyakori kérdések

Milyen előnyökkel jár egy fúrt kút?

Mélyről, akár 120 méterről is fel lehet hozni a tiszta rétegvizet, amivel nemcsak a locsolást lehet megoldani a kertben, hanem ivóvízként is szolgálhat. Nem lesz egy széles vájat a kertben, ami így biztonságos használatot eredményez, sőt egészen láthatatlanná is tehető, szinte csak a csap mutatja a helyét.

Mi a legfontosabb jellemzője az ásott kútnak?

Az ásott kút nem tud olyan mélyről vizet felhozni, mint a fúrt kút, hiszen maximum 30 méterig lehet leásni. Ebből adódik, hogy a szennyezettebb talajvízhez fér csak hozzá a kút, így az emberi fogyasztásra nem alkalmas. A locsolást viszont eredményesen lehet végezni vele. Mivel az eső táplálja a talajvizet, elég kiszámíthatatlan a vízhozam.

Mit kell figyelembe venni egy kútásás során?

Először is azt, hogy csak háztartási célra lehet kutat létesíteni bejelentés nélkül. Gazdasági célú öntözésre nem használható az engedély nélküli kerti fúrt vagy ásott kút.
A háztartási célra kialakított kútnál szabályozva van a mélység, ami nem lehet több 50 méternél. A kútból kivett évi vízmennyiség is szabályozott, valamint nem lehet elérni az első vízzáró réteget. Ha mélyebb kutat szeretnénk, akkor ezt már egyeztetni kell a megfelelő hatóságokkal.
A fenti szabályok betartásával és a megfelelő szivattyúval felszerelt kúttal élvezhetjük a tiszta víz jelenlétét, ráadásul bőven megtérül a ráfordított pénz, hiszen segít lejjebb szorítani a vízszámlát.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Így dolgozik értünk: a centrifugál-szivattyú!

2016. Március 4.

Így dolgozik értünk: a centrifugál-szivattyú!

A korábban bemutatott csavarszivattyú és fogaskerék-szivattyú után jöjjön egy másik népszerű típus: a centrifugál szivattyú, amelyet a perdületváltozás elvén működő típusok közül az egyik legtöbbet alkalmazott változatnak tartanak. A centrifugál-szivattyú népszerűsége annak köszönhető, hogy a perdületváltozás egyszerűen hasznosítható elvével hatékonyan növelhető meg az áramoltatni kívánt folyadék mozgási energiája.

A centrifugál-szivattyú helye a többi szivattyú között

A szivattyúkról mindannyian tudjuk, hogy a folyadék szállítása (vagy épp emelése) a legfontosabb feladatuk, de a különböző típusok eltérő elvek alapján működnek. A térfogat-kiszorításos szivattyúk a tartály térfogatának változtatásával érik el céljukat (ilyen például a már bemutatott fogaskerék-szivattyú és csavarszivattyú); a sugárszivattyú Bernoulli-törvényét, az elektromágneses szivattyú pedig az elektromosságot; aztán ott van a lényomásos vízemelő, vagyis a Mammut-szivattyú. Az, hogy melyik típust alkalmazzuk, nagyban meghatározza a felhasználási terület; mindegyiknek megvan az előnye, nekünk pedig csak azt kell tudnunk, hogy az adott tevékenységet melyik kialakítás szolgálja ki a legjobban. Címszereplőnk, a centrifugális szivattyú a térfogat-kiszorítás elvét használja, és másik gyakori neve az örvényszivattyú. Ha tovább boncolgatjuk, beszélhetünk egyfokozatú és többlépcsős kialakításról; utóbbi esetben a felhasználónak lehetősége van arra, hogy fokozza a nyomást is.

Mi kell tudni a centrifugál-szivattyúról?

A centrifugál-szivattyú a szerkezetben lévő és forgó járókerék által keltett mesterséges örvényt használja fel. A járókerék széleinél kilépő folyadék nagyobb mozgási energiával rendelkezik, mint a belépő, ezért a közeg felgyorsul, és az örvény az áramoltatni kívánt folyadékot arra készteti, hogy távolodjon el a tengelytől. A centrifugál-szivattyú tehát a forgómozgást használja működése során, és a benne lévő járókerék, valamint az azt meghajtó motor jelenti a legfontosabb alkatrészeket.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A hidraulikus kos (vízemelő kos) működése

2016. Március 1.

A hidraulikus kos (vízemelő kos) működése

Az energiatakarékos és környezetvédő megoldások kedvelőinek van egy jó hírünk: címszereplőnk egy kiváló, vízemelésre használható eszköz, ami az egyszerű felépítés mellé olcsó üzemeltetést is kínál a felhasználóknak. A vízellátás költségeit jelentősen lecsökkentő vízemelő kos egyik legnagyobb előnye, hogy nem igényel drága energiát a működtetéshez, mivel a természet ingyenesen elérhető, mindenki számára adott erőit hasznosítja.

Mit kell tudni a vízemelő kosról?

A vízemelő kost 1796/97-ben találták fel a Montgolfier fivérek: a két francia, Joseph-Michel és Jacques-Étienne neve leginkább a hőlégballon feltalálása miatt csenghet ismerősen, pedig a szakemberek sok más érdekes találmányt is hátra hagytak az utókorra. Az első kezdetleges vízemelő kost még kézzel működtették egy hidraulikus munkahenger segítségével, de aztán jöttek a Mongolfier fivérek, akik továbbfejlesztették a készüléket, ami képes volt arra, hogy önerőből dolgozzon. Hogy miképp? A vízemelő kos működési elve egyszerű, de nagyszerű: a szerkezet a víztömeg saját energiáját használja fel a folyadék kiemeléséhez.

Mi az előnye annak, ha vízemelő kost használunk?

A vízemelő kos minimális karbantartást igényel, mivel csupán két mozgó alkatrésze van: a súllyal vagy rugóval terhelt áteresztőszelep mellett csupán egy visszacsapó szelep van a szerkezetben.  A többi tartozék sem mondható drága mulatságnak: a víz a nyitott áteresztőszelepen keresztül érkezik, majd a gravitációs erő hatására a szállítócsőbe kerül, ahol sebességet nyer addig, amíg az áteresztőszelep be nem záródik. Ekkor a nyomáscsökkenés miatt kinyílik a visszacsapó szelep, a víz pedig felfelé indul. A költséghatékony működtetés mellett előnye, hogy nem kell hozzá külső energiaforrás, cserébe viszont a vízemelő kos rendkívül megbízható, ráadásul szerteágazó területeken is használhatjuk. Népszerű kelléke az öko gazdaságoknak és a kiskerteknek is. Kiváló asszisztencia kertünk locsolásához, víz tárolásához vagy épp állatok itatásához.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás