VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Amit a szennyvízszivattyúkról tudni érdemes

2022. Augusztus 12.

Amit a szennyvízszivattyúkról tudni érdemes

A vízszállítás színes világában talán a szennyvízszivattyú az, aminek a legnehezebb feladatokat kell ellátnia: a sokszor darabos, szuszpendált szennyeződésekkel terhelt közeg szállítása speciális, strapabíró kialakítást, erősebb motort vagy nagyobb keresztmetszetű csöveket követel. A berendezésnek meg kell birkóznia a szálasanyagokkal is anélkül, hogy a tengely vagy a motor sérülne. Mostani bejegyzésünkben a szennyvízszivattyú típusokat vesszük egy kicsit közelebbről szemügyre, megnézzük, hogy egyáltalán mikor beszélhetünk szennyvízről, miben tér el a szennyezett víztől és milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy hatékony és megbízható szennyvízszivattyúnak, valamint bemutatunk néhány piacvezető gyártót is a területen.

Miben különbözik a szennyvízszivattyú más típusoktól?

A szennyvízszivattyút elsősorban a szállítandó közeg, a szennyvíz tulajdonságai támasztotta követelmények teszik speciális berendezéssé a hagyományos, tiszta víz mozgatására tervezett darabokhoz képest. A tiszta vizet talán senkinek nem kell közelebbről bemutatni, ellenben a szennyezett és a szennyvíz között már nem biztos, hogy ennyire egyértelmű a határvonal.

Szennyezett víz csak mérsékelten terhelt szennyeződésekkel, amelyek jellemzően homogének és kicsi, legfeljebb 10-12 milliméteres szuszpendált szemcseméretűek. Ilyen például a homokkal szennyezett esővíz vagy a háztartásban keletkező szennyezett vizek, ami jellemzően ugyanazt az anyagot tartalmazzák, például mosópor vagy mosogatószer maradványait.

A szennyvíz ezzel szemben erősen szennyezett különböző átmérőjű anyagokkal. Általában akkor szükséges a szennyvízszivattyú használata, ha a folyadékban található szennyeződések átmérője meghaladja a 30 millimétert, azonban elképzelhető, hogy ennél kisebb szemcseméret esetén is ezek a típusok jelentik a megfelelő választást. A szennyeződések kevés esetben homogének, ugyanakkor egy iszappal erősen terhelt víz is ebbe a kategóriába esik. A háztartási szennyvízben viszont megtalálható fekália, haj, élelmiszer-maradék. Sajnos elmondható, hogy a lakosság gyakran tekint egy mindent elnyelő hulladékledobóként a WC csészére, így sokszor a legkülönbözőbb szennyeződésekkel kell megbirkóznia.

Ezek a szennyeződések egy tiszta vízre készült berendezést pillanatok alatt tönkretehetnének, ezért a szennyvízszivattyúnak olyan speciális kialakítással kell rendelkeznie, ami ellenáll az ilyen jellegű igénybevételnek is. A szilárd, darabos szennyeződések megkövetelik, hogy nagyobb keresztmetszetű csővezetékekkel és illesztésekkel készüljön, hogy ezek gond nélkül áthaladhassanak rajta. Emellett a szennyvíz sokszor vegyi anyagokkal is terhelt lehet, amire figyelemmel kell lenni az anyaghasználat során, hogy a berendezés adott esetben a savas, lúgos kémhatással szemben is ellenálló legyen.

Hol használnak szennyvízszivattyút?

A szennyvízszivattyú elsődleges rendeltetése ugyan a szennyvíz szállítása, azonban nem korlátozódik erre a közegre az alkalmazási területe. Tekintettel arra, hogy egy erős, masszív, strapabíró berendezés, a lakossági vagy ipari szennyíz kezelésén túl, bármilyen területen hasznos lehet, ahol erősebben szennyezett folyadékot kell mozgatni. Gyakori alkalmazási területe az építőipar, hiszen kiváló megoldás lehet az elárasztott helyiségek víztelenítésére, ásatási gödör kiszárítására, de akár szökőkutak vizének keringtetésére is.

Két leggyakoribb típusa az átemelő és a vágókéses. Előbbi ott használatos, ahol a cél nagyobb mennyiségű szennyvíz viszonylag kis magasságra történő emelése. Ilyen helyzet, amikor a szennyvíz keletkezési helye (például toalett) és a szennyvízvezeték közcsatornára történő csatlakozási pontja között szintkülönbség van az utóbbi javára – gravitációs elven tehát nem megoldható a folyadék elvezetése, ahhoz valamilyen mechanikus rásegítés szükséges. A lényeg, hogy egyrészt a szennyvíz a megfelelő irányba folyjék, másrészt olyan sebességgel, hogy ne legyen lehetőség a hordalékanyagok lerakódására.

Mire szolgál a vágókéses szennyvízszivattyú?

 A legnagyobb kihívást a szennyvízelvezetés során darabos szennyeződések, az úgynevezett lebegő anyagok jelentik. Egy átlagos berendezést hamar eltömítenének, a szilárd hulladékok könnyen elakadnának már a szivattyúházban. A vágókések szerepe, hogy az ilyen jellegű szennyeződéseket lényegében ledarálják.

Ez a daraboló szerkezet a szivattyúház előtt található, hogy az oda belépő folyadék ne károsítsa a berendezés motorját vagy a járókerekét. „Extrémebb” körülmények között használják ezeket a típusok: ilyen például a háztartásokban, ipari létesítményekben, de akár az állattenyésztésben keletkezett szennyvíz elvezetése, persze gyakori a kommunális használat is.  

Melyek a legjobb darálós szennyvízszivattyúk?

A darálós szennyvízszivattyú minden esetben masszív, ellenálló és strapabíró berendezés, ami ellenállnak a komolyabb igénybevételnek is. Ezért a választásnál érdemes megbízható, elismert gyártók termékeit keresni. Abban az esetben, ha szennyvízkezelésről beszélünk, akkor mindenképpen érdemes megemlíteni a Pentax termékeit. A nemzetközileg is elismert gyártó háztartási, mezőgazdasági és ipari használatra egyaránt gyárt minőségi termékeket, az átemelő és szennyvízszivattyúk mellett, nyomásfokozó, valamint különböző egy- és többfokozatú szivattyúk is magas műszaki színvonalat képviselnek.

A Grundfos szennyvízszivattyú a legnagyobb igénybevétel mellett is megállja a helyét

A Grundfos márkanév pedig talán azoknak is ismerősen hangzik, akik nem mozognak otthonosan a szivattyúk világában. A világ egyik legnagyobb szivattyúgyártó vállalata az első termékeit már a második világháborút követően piacra dobta. Akkor még kevés versenytárssal kellett szembenéznie, viszont azóta a megnövekedett kínálatban is képes volt megőrizni a pozícióját a piac élvonalában. A Grundfos búvár szennyvízszivattyúk működés közben a szállított közegbe merülnek, innen nyomják felszínre a szállítandó közeget. Alkalmi használatra vagy állandó telepítésre egyaránt alkalmasak. Megbízható és magas minőségű termékek, ugyanakkor bármilyen meghibásodás esetén könnyen elérhető szervizhálózattal és remek alkatrész ellátottsággal rendelkeznek.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Röviden a Pedrollo szivattyúkról

2022. Június 22.

Röviden a Pedrollo szivattyúkról

Ha egy igazán megbízható, megfizethető áron elérhető, ennek ellenére mégis a csúcsminőséget képviselő gyártó termékeit keressük, akkor érdemes körülnézni a Pedrollo szivattyú világában. Az egyszerű kerti önfelszívó szivattyúktól kezdve, a speciális tej vagy gázolaj szivattyún át egészen az ipari körülmények közé készült merülőszivattyúkig bezárólag, szinte mindent megtalálhatunk. Az olasz márka már hosszú évtizedek óta bizonyítja a termékei magas műszaki színvonalát és megbízhatóságát, napjaink egyik piacvezető vállalataként a világ számos országába értékesíti a termékeit.

Röviden a Pedrollo szivattyú atyjáról, Silvano Pedrolloról

A Pedrollo vállalattal kapcsolatban mindenképpen ki kell térni a névadó alapító, Silvano Pedrollo munkásságára és szellemiségére. Az ipari szakértőként diplomát szerző Pedrollo igen hamar a szivattyúkkal kezdett el foglalkozni és már 30 éves kora előtt, apja műhelyében szerzett tapasztalatait is felhasználva megalapította a saját vállalkozását. Ebben az évben ugyanis egy Dubaiban tett látogatása megerősítette abban és világossá tette számára, hogy a víz és annak szállítása mekkora kincs, mennyire keresett lehetőség.

Ebben az évben, vagyis 1974-ben megkezdte a vállalat működését az észak-olaszországi Veneto régióban, Verona megyében található San Bonifacio városában. Az azóta eltelt évek során mind maga a cég, a Pedrollo szivattyú és személyesen az alapító, Silvano is számos díjat és elismerést zsebelt be. Ezek egyfelől a Pedrollo szivattyú által megtestesített műszaki színvonalnak, másfelől pedig a cég és az alapító által tanúsított társadalmi felelősségvállalásnak szóltak.

Első elismerésüket már az 1979-es évben megkapták a Veronai Kereskedelmi Kamarától, Silvano Pedrollo pedig a „Munka lovagja”, egy magasnak számító állami elismerést is elnyerte. Az egyik legemlékezetesebb évszám a vállalat életében mégis a 2002, amikor számos nemzetközi elismeréssel, rangos díjakkal jutalmazták a cég által indított Pedrollo for Life programot. Egyszerű, hihetetlenül olcsó, mégis megbízható berendezéseivel megoldotta Banglades-i egyik régiójának vízellátását, hatalmas segítséget nyújtva az addig az esőzéstől függő parasztságnak.

A Pedrollo szivattyú napjainkban is a legmagasabb minőséget képviseli

A cég ma már a világ több mint 160 országában jelen van, szinte lefedi a teljes földgolyót, Európából indulva, Ázsián és Ausztrálián keresztül egészen Dél-Amerikáig. Eredményeit és elismeréseit nagyban köszönheti az alapítótól kapott vállalati filozófiájának, a remek technikai felszereltségének, a gyártási folyamatok és technológiák folyamatos fejlesztésének és mindez alatt közel maradva az emberekhez és az ő igényeiknek megfelelő, lakossági használatra szánt darabok között ugyanúgy a legjobbak közé törekedni, mint a komolyabb ipara igénybevételnek kitette modellek esetében.

Hogyan alakulnak a Pedrollo szivattyú árak?

A Pedrollo szivattyú árak a másik összetevőjét képezik a cég filozófiájának, ugyanis indulásuk óta kizárólag megfizethető árú termékekkel lépnek piacra. Természetesen a Pedrollo szivattyú ára attól függ, hogy milyen teljesítményre képes az adott darab, hiszen teljesen mást követel meg egy kerti medence vizének keringetése és időszakos cseréje, mint egy komoly mezőgazdasági öntözőrendszer működtetés.

Mint bármelyik másik típus, a Pedrollo szivattyú is rendelkezik két olyan mutatószámmal, ami egészen jól enged következtetni a teljesítményükre: ez pedig a maximális vízhozama és emelési magassága. Ez a két érték ugyanis azt mutatja meg, hogy mekkora vízhozamra lesz képes a berendezés, más szóval percenként hány liter vizet tud szállítani. Az emelési magasság pedig egy kút esetében lehet kiemelten fontos, ami pedig arra utal, hogy milyen mélységből képes a vizet vagy más folyadékot a felszínre hozni.

Milyen típusú Pedrollo szivattyúk léteznek?

A szivattyúk két alaptípusát a búvár és a merülő fajták jelentik, ezek mind megtalálhatóak a cég kínálatában. Emellett pedig az ipari, mezőgazdasági vagy polgári, lakossági igényeknek megfelelő teljesítménnyel is elérhető mind a két alaptípus. Képesek különböző folyadékok, mint tiszta, szennyezett vagy szennyvíz áramoltatására, de olyan speciális közegek mozgatása is megoldható lehet egy Pedrollo szivattyú segítéségével, mint az olaj, a bor, a tej vagy más speciálisabb anyagok.

Mennyire egyszerűen a Pedrollo szivattyú alkatrész és szervizelés?

Nagy előnye a márkának a világviszonylatban is kiemelkedőnek számító lefedettsége. Elsősorban a cél az, hogy olyan szivattyút válasszunk, ami sokáig bírja és nem kell szervizelni, ehhez azonban mi is sokkal hozzájárulhatunk a rendszeres karbantartással és ellenőrzéssel.

A kopó alkatrészek cseréje azonban időről-időre szükséges lehet. Szerencsére a cég nemcsak a termékeket tekintve épített ki remek viszonteladói kapcsolatokat, hanem a Pedrollo szivattyú alkatrész vonatkozásában is. Így nem kell hosszú napokat, heteket várni például egy járókerékre, ha annak cseréje lenne szükséges.

Gázolaj szivattyú

A gázolaj szivattyú egy speciális típusa a cég gyártmányainak. Minden esetben önfelszívó típusok, jellemzően nyitott radiális járókerékkel szerelve. Öntöttvas szivattyúházuk korrózió ellen védett. Gázolaj/nafta, tiszta víz, valamint más, koptató részecskék nélküli és a szivattyúra kémiai szempontból semleges folyadékok áramoltása lehetséges általa, így ideális választás például gázzal keveredett folyadékok továbbítására is. Valamennyi alkatrészük csúcsminőségű, így a Pedrollo gyártmányú elektromos motor is, ami akár folyamatos üzemmódra is alkalmas lehet.

Borszivattyú

A borszivattyú szintén speciális típus. Sajátossága, hogy különleges anyagot szállítunk vele, aminek végeredményben emberi fogyasztásra alkalmasnak kell legyen. A korrózió lehetősége teljesen kizárt egy ilyen berendezés esetében, így jellemzően kizárólag rozsdamentes alkatrészekből állnak össze. Fontos kiegészítő alkatrésze valamennyi típusnak az úgynevezett irányváltó kapcsoló, aminek köszönhetően ürítésre és feltöltésre egyaránt alkalmas lehet a berendezés.

A Pedrollo szivattyú felhozatalban jó eséllyel megtalálhatjuk az ideális darabot, legyen szó egyszerű háztartási, speciális kertészeti, adott esetben pedig komoly ipari és mezőgazdasági körülményekről!



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A házi vízmű nyomáskapcsoló beállítása, bekötése

2022. Június 14.

A házi vízmű nyomáskapcsoló beállítása, bekötése

A nyomáskapcsoló egyszerű, viszonylag alacsony áron beszerezhető, ám annál fontosabb és hasznosabb szivattyú kiegészítő alkatrész. Más néven szivattyúvezérlőként is szokták emlegetni, feladata ugyanis, hogy bizonyos nyomás elérése esetén ki-, illetve bekapcsolja a szivattyú motorját, automatikusan vezérelve azt bizonyos értékek között. Ezzel pedig nemcsak sokkal hatékonyabb lehet az energiafelhasználás, hanem a berendezéssel is jót teszünk. Az alkalmazása ugyanis kíméli a szivattyút, jelentősen hozzájárulhat a készülék élettartamának meghosszabbításához. Nézzük meg mindazt, amit a témával kapcsolatban tudni érdemes!

Mire való a nyomáskapcsoló?

A nyomáskapcsoló lényege, hogy a szivattyú használatakor keletkező nyomást képesek leszünk vele szabályozni. A készülék csak a beállított maximum és minimum értékek között üzemel: a maximális beállított nyomás a kikapcsolási érték, miután sikerült elérni ezt a megadott nyomást, nincs szükség a készülék működésére. Egészen addig nem is indul újra, amíg eléri a minimum, azaz a bekapcsolási értéket. A használat során ugyanis a nyomás folyamatosan csökken, egészen addig, amíg egy bizonyos szintre csökken. Ekkor újra bekapcsol a szivattyú motorja és egészen addig üzemel, amíg a maximáli értéket újra el nem éri.

Miért fontos alkatrész a hidrofor nyomáskapcsoló? Mi a szerepe a rendszerben?

Napjainkban továbbra is népszerű megoldás a házi vízmű. Van, ahol kényszer szülte megoldás, mert nincs kiépítve vezetések víz az adott környéken, így más módon nem oldható meg egy ottani ingatlan vízellátása. Gyakran alkalmazott technika nyaralók és hétvégi házak esetében is, illetve néhányan gazdaságossági megfontolásokat szem előtt tartva ruháznak be a hidrofor nyomáskapcsolóba. A házi vízmű ugyanis vezetékes víz mellett is működhet, akár kiegészítő jelleggel, olyan feladatok ellátására, mint a WC öblítése vagy a locsolás ellátása, esetleg egy kerti zuhany kiépítése.

A házi vízmű legfontosabb része maga a szivattyú, ami eljuttatja a szállítandó közeget a víznyerő helytől egészen a lakás szerelvényéig. Egy házi vízmű már így is működőképes lehetne, van azonban két nagyon fontos kiegészítő alkatrész: a hidrofor tartály és a nyomáskapcsoló.

A hidrofor tartály szerepe a víz elraktározása. Ennek köszönhetően, ha csak kisebb mennyiségre lenne szükségünk és az megoldható a tartályban lévő folyadékból, akkor be sem kell a szivattyút indítani. Emellett a szivattyú motorját is védi azáltal, hogy csökkenti a beindításkor jelentkező nyomást. A nyomáskapcsoló pedig gyakorlatilag nem tesz mást, mint fenntartja a tartályban uralkodó nyomást, a beállított értékeknek megfelelően.

Hogyan működik a szivattyú nyomáskapcsoló egy házi vízműben?

Lényegében nem tér el a szivattyú nyomáskapcsoló működése a fent bemutatottaktól, azzal a különbséggel, hogy a kikapcsolási és a bekapcsolási érték a tartályban uralkodó nyomás lesz. Ha a maximális érték például 7 bar, akkor egészen addig bekapcsolva tartja a szivattyút, amíg ezt az értéket eléri. Ezt követően használhatjuk a rendszert, vizet vételezhetünk belőle, aminek köszönhetően a nyomás folyamatosan csökkenni fog a tartályban. Ha a minimum érték pedig 5 bar, akkor ennek az értéknek az elérésekor ismét üzembe helyezi a berendezést, egészen a 7 bar nyomás eléréséig.

Hogyan lehetséges a nyomáskapcsoló beállítása?

Ha újonnan vásárlunk egy ilyen eszközt, akkor az elsőként a gyári beállításokkal fog rendelkezni, ez a legtöbb esetben a fent említett 5 bar bekapcsolási, illetve 7 bar kikapcsolási érték. Egy átlagos háztartásnak ezek megfelelő értékek lehetnek, így nem feltétlenül szükséges, hogy egyáltalán változtassunk rajta. Ha mégis más értékeket szeretnénk megadni, az eszköz természetesen arra is lehetőséget ad.

A fedelet levéve, jellemzően két rugót találhatunk a készülék belsejében, mind a kettőn egy-egy anyacsavarral. Ezeknek a csavaroknak a szerepe pedig, hogy az állításukkal meg tudjuk adni a kívánt bekapcsolási és kikapcsolási értéket. A nagyobb rugón található anya segítségével lehetséges megadni a kívánt nyomást. Ha az óramutató járásával egyezően tekerjük, akkor növeljük, ellenkező irányban pedig csökkentjük a nyomást.

A másik, kisebb rugón található csavar pedig az úgynevezett hiszterézis állítására szolgál. Ez nem más, mint a kikapcsolási és bekapcsolási érték közötti különbség – ezt tehát nem önmagában adjuk meg, hanem mindig a nagyobb rugón beállított nyomáshoz képest. Itt fordítva működik az értékek növelése és csökkentése, az óramutató járásával megegyező csavarás ugyanis a hiszterézis csökkentésére szolgál.

Azonban egyáltalán nem biztos, hogy hozzá kell nyúlnunk ezekhez az értékekhez, különösen akkor, ha nem vagyunk szakemberek. Lehetséges ugyanis, hogy magasabb nyomási értéket állítunk be a kapcsolón, mint amire a szivattyú tényleg képes, ezzel pedig könnyen tönkretehetjük a berendezést.

Mi a teendő, ha a nyomáskapcsoló nem kapcsol ki vagy túl későn kapcsol be?

A nyomáskapcsoló egy kifejezetten egyszerű, úgynevezett passzív eszköz, ami nem sok lehetőséget ad a meghibásodásra. Azonban, ha azt érzékeljük, hogy nem kapcsol ki a beállított érték elérése után sem, vagy éppen ellenkezőleg, a minimális nyomást elérve sem helyezi üzembe a szivattyút, az a meghibásodásra utaló jel lehet. Akárcsak az, amikor teljesen rendszertelenül leáll majd beindul a berendezés.

Azonban az is lehet, hogy csak nem megfelelő beállításokkal van dolgunk. A legjobb módszer, ha a nyomáskapcsoló nem kapcsol ki, akkor a nagyobb csavaron tekerünk kettőt az óramutató járásával ellentétesen. Ha ekkor leáll a készülék, akkor lehetséges, hogy csak rosszul lett beállítva a leállítási érték. Amennyiben a probléma nem múlik el, akkor sokat nem tehetünk, ha nem vagyunk szakemberek. A legjobb megoldás ebben az esetben a garancia érvényesítése.

Ha erre nincsen mód, akkor lehet, hogy érdemesebb egy új darabot vásárolni, mint magunktól nekiállni javítani, mert a hozzá nem értő állítgatásnak ugyanis rossz vége lehet. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy nem maga a nyomáskapcsoló okozza a problémát, az csak egy „tünet”, a probléma forrása máshol, például a vezetékekben keresendő. Ezeket a feladatokat viszont érdemes minden esetben szakemberre bízni, aki képes lehet pillanatok alatt elhárítani a problémát.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Tartós eredmény PVC ragasztóval

2022. Május 13.

Tartós eredmény PVC ragasztóval

A PVC ragasztó hatékony megoldást jelent a PVC csövek, idomok egymáshoz illesztésekor. A segítségével rendkívül tartós kötések hozhatóak létre, ezek pedig több év elteltével sem fognak elengedni, elválni. A ragasztás roppant egyszerű folyamat, ami nem igényel semmilyen speciális eszközt, viszont az előkészületekre érdemes komoly figyelmet fordítani, az időtállóság érdekében.

Miben rejlik a PVC ragasztó hatékonysága?

A fém- és kerámiacsövek egyre drágábbak, ugyanakkor kevésbé számítanak időtálló megoldásnak a PVC-vel szemben. A korrózió és az agresszív anyagokkal szemben szintén rendkívül ellenállónak bizonyulnak, nem mellesleg pedig olcsónak számítanak. Az összeszerelésük szintén nem igényel speciális eszközöket, hiszen az idomok, vezetékek, csatornák, vízálló padlók ragasztása egyaránt megoldható PVC ragasztóval, aminek a felviteléhez elég egy ecsetet használni.

Általánosságban elmondható, hogy ezek a ragasztók azonos alapelv szerint működnek. Részben feloldják az anyagot, ami így molekuláris szinten összeolvad, majd megköt. Ez a folyamat ráadásul nagyon hamar végbemegy, az oldószer gyors elpárolgása miatt. Ennek az eredménye pedig egy nagy szilárdsággal bíró csatlakozási pont.

Léteznek kétkomponensű változatok is, aminek a keverését is el kell végezni ragasztás előtt. Ezek szintén rendkívül hatékonynak számítanak, viszont, ha nem vagyunk elég tapasztaltak e tekintetben, akkor előfordulhat, hogy elrontjuk a keverési arányt. Ebből pedig az következik, hogy a ragasztás sem lesz olyan tartós, mint szeretnénk. Könnyebb a dolgunk, ha az előre kevert változatokkal dolgozunk, amelyek azonnal felvihetőek a felületre.

Előkészületek a PVC ragasztó használata előtt

Az oldószer gyors párolgása miatt, érdemes előkészíteni mindent a PVC cső ragasztó használatához. Tisztítsuk meg a zsírtól és a portól a ragasztani kívánt részeket és győződjünk meg arról, hogy ragasztás közben ezek az elemek ne remegjenek, ne mozogjanak, mert így a PVC ragasztó nem lesz elég hatékony a stabil ragasztást illetően.

Előnyös választás a PVC ragasztó

Mivel a ragasztás molekuláris szintű kötéseket eredményez, ezért a szivárgás lehetősége gyakorlatilag nulla. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy szivárgás mégis előfordulhat túl magas nyomás vagy hőmérséklet hatására. Ezért lényeges betartani a PVC ragasztó gyártójának a használati utasítását.

A ragasztás nem igényel különösebb szakértelmet, ezért házilag is kivitelezhető. A vízvezeték vagy az öntörőrendszer minősége sokkal inkább a tervezés szakszerűségén múlik, mivel a ragasztás kapcsán nem sok mindent lehet elrontani, ha betartjuk a fent említett előkészületeket.

Gazdaságos módszernek számít, mert nem igényel speciális szerszámokat, mint például PVC hegesztőgépet, aminek nemcsak az ára, hanem a fogyasztása sem kevés. Csak munkaanyagra és ragasztóra van szükség. Ráadásul a sokoldalúság is a kiemelendő előnyök közé tartozik, hiszen egyaránt alkalmas csatorna- vagy használati vízvezeték rendszer kialakításához.

Mihez ajánlott a lágy PVC ragasztó?

Nemcsak a csővezetékek készülhetnek PVC-ből, hanem a gumicsónakok, medencék, strandlabdák, gumimatracok, vízágyak, de még az esőkabátok is. Ezeknek a javítása sikeresen megoldható lágy PVC ragasztó segítségével. Elég kellemetlen, amikor a drága csővázas vagy felfújható medence kilyukad. Aki már próbálta megjavítani a szakadást a nem erre a célra tervezett anyaggal, az nyilván megtapasztalhatta, hogy bizony így nem születhet tartós eredmény, vagy egyenesen kudarcba fulladt az egész. A lágy PVC anyagok ragasztására szolgáló ragasztóval viszont kitűnő végeredmény érhető el. A használata szintén egyszerű és rugalmas kötést eredményez. Bizonyos márkák ellenállnak a tengervíznek és az erős UV sugaraknak, így ezek a tényezők sem gyengítik a ragasztást.

Ezek az eszközök jól jönnek a PVC cső ragasztó használatakor

Nem kell megijedni, mert általában minden háztartásban megtalálhatóak azok az eszközök, amelyekre ilyenkor szükség szokott lenni. Tulajdonképpen minden a tervezéssel indul. Érdemes előre lemérni és bejelölni egy jelölőeszköz segítségével azokat a részeket, ahol a csöveket méretre vágjuk. A csövek vágása csővágó ollóval a legegyszerűbb. Ha ez nincs kéznél, akkor más általános vágóeszköz is megteszi. Arra kell figyelni, hogy a vágatok egyenletesek legyenek. A széleket ezt követően csiszoló papírral simára kell csiszolni.

A tökéletes végeredmény érdekében nem szabad a zsírtalanításról sem megfeledkezni, az erre a célra kifejlesztett PVC tisztítószer használatával. Így biztosak lehetünk abban, hogy minden negatív tényezőt eltávolítottunk, ami rossz hatással lehetne a ragasztásra.

A ragasztáshoz jól jön egy ragasztópisztoly. Ezzel egyenletesen és egyszerűen el lehet oszlatni a felületen a ragasztót. Ha nincs pisztoly, akkor ezt egy ecsettel is meg lehet tenni. Törlőkendőre és szivacsra is szükség lehet, mert akármilyen precízen járunk el, olyan helyre is kerülhet a ragasztóból, ahová nem szeretnénk. A gyors száradás miatt fontos, hogy hamar eltávolítsuk a felesleges PVC ragasztót a részekről.

Vízálló PVC ragasztó használatakor nem árt a magabiztosság

Ez alatt azt kell érteni, hogy lehetőleg az elemek összeillesztése, összenyomása egy mozdulattal történjen. Nincs idő a későbbiekben igazgatni, forgatni, mert az csökkenti a csatlakozás erősségét.

Valóban ez a legegyszerűbb módszer a PVC csövek összekapcsolására, ennek ellenére nem szabad felületes munkát végezni, mert az komoly nyomot hagy a végeredményen, aminek a kijavítása gyakran munkaigényesebb feladat, mint egy teljes rendszer kiépítése. Az összeragasztott elemeket a későbbiekben semmilyen módszerrel nem lehet szétválasztani.

Figyeljünk a biztonságra a használatakor!

Mint minden veszélyes anyag esetében, itt is fokozottan figyelni kell arra, hogy ne kerüljön a szembe, szájba, elvégre mérgező anyag. Száradás közben az illékony anyagok allergiás reakciót is kiválthatnak egyeseknél. Akik ebbe a csoportba tartoznak, azoknak érdemes ezt a feladatot szakemberre bízni. Továbbá, mindig jól szellőző helyen vagy a szabadban végezzük a ragasztást, mert a belélegzett anyagok rosszullétet okozhatnak.

A ragasztás tehát egy biztos és egyszerű módszer, aminek a megvalósítása költséghatékony módon megoldható, akár otthoni környezetben is, szakember segítsége nélkül, amennyiben betartjuk az erre vonatkozó lépések mindegyikét.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Gyakran nélkülözhetetlen a csőszivattyúk teljesítménye

2022. Május 2.

Gyakran nélkülözhetetlen a csőszivattyúk teljesítménye

Örök dilemma, hogy a csőszivattyúk alkalmazása milyen esetben válik esedékessé. Ezt elég nehéz megállapítani szakszerű felmérés nélkül, ezért bízzuk szakemberre a dolgot, mert így elkerülhetőek a vízellátás során fellépő kellemetlenségek.

Mikor van szükség csőszivattyúkra?

Egy kút jelenléte remek szolgálatot tesz a különféle vízellátási feladatok tekintetében. A növények öntözése és a ház vízellátása házi vízmű segítségével egyaránt megoldható a vezetékes vízhálózattól függetlenül, tehát kifejezetten gazdaságos megoldásnak tekinthető, ha szivattyút használunk a víz kinyerésére.

Ez lehet felszíni, amennyiben a vizet nem kell 9 méternél nagyobb mélységből a felhozni. Hogyha ennél nagyobb mélységről van szó, akkor mindenképp búvárszivattyút kell elhelyezni a kútban, ami a működési alapelve révén, nem kiszívja a vizet a kútból, hanem a felszínre nyomja azt, a kettős membrán rendszerének segítségével.

Fúrt kút esetén mindenképp csőszivattyúk szükségesek. A gond ott kezdődik, hogy vásárlás során nem tudjuk eldönteni, pontosan melyik modellre essen a választás. Laikusként könnyen belefuthatunk abba a hibába, hogy kiválasztjuk a legnagyobb teljesítménnyel rendelkező csőszivattyúkat, hiszen azok biztosan megfelelnek majd az igényeinknek a vízellátás tekintetében. Ez hiba! Ugyanis mindig a kúthoz válasszunk szivattyút és ne fordítva! 

Itt jön képbe a szakember, aki pontosan megállapítja, a kút paramétereit az üzemi vízszinttől kezdve, a nyugalmi vízszinten át, a maximális vízadásig és természetesen feltérképezi a mélységet. Ezekkel az adatokkal a tarsolyunkban már szemezgethetünk a szivattyú webáruház kínálatából, feltéve, ha meghatároztuk, hogy mekkora vízmennyiséget szeretnénk napi szinten felhasználni és az ehhez szükséges nyomással is képben vagyunk.

Csőszivattyúk házi vízmű esetén

Bizonyára sokak előtt ott lebeg a kép egy klasszikus kialakítású házi vízműről, amit 3 fő részből áll. Az egésznek a szíve a felszíni szivattyú, a hidrofor tartály, illetve a nyomáskapcsoló. Nagyon népszerű szerkezet, rengetegen használják sikerrel különféle épületek, családi házak vízellátásához. A gond akkor kezdődik, ha a víz olyan mélyen található, ahonnan már nem képes a házi vízmű szivattyúja a felszínre juttatni azt. Ez esetben valamivel költségesebb befektetésnek számít a csőszivattyúk beépítése a rendszerbe. De arról sem szabad megfeledkezni, hogy ez hosszútávon megtérül, mivel ezeknek kevesebb energiára van szükségük ahhoz, hogy az adott mélységből a felszínre nyomják a vizet, ellentétben a felszíni típusokkal, amelyek károsodhatnak is az erőltetéstől vagy az esetleges szárazonfutástól. Ha lehet, akkor tapasztalat és szakértelem hiányában ne a saját fejünk után menjünk, inkább kérjük egy szakember segítségét a csőszivattyúk kiválasztása során. A nem megfelelő szivattyú könnyen tönkreteheti a kutat, ami ezt követően használhatatlanná válik.

Nem csupán a mélység, hanem a távolság is indokolhatja a csőszivattyúk használatát. Ez olyankor esedékes, ha a vízvételi és a vízfelhasználási hely között kirívó a távolság. Komoly teljesítmény szükséges ahhoz, hogy ezen a távolságon a megfelelő nyomás mellett juttassa célba a folyadékot a berendezés. Természetesen ez nem akadály egy minőségi csőbúvár szivattyú bevetésével.

A csőszivattyú karbantartásáról néhány szóban

Az elhelyezkedésükből fakadóan, ezeket a szerkezeteket nem igazán szokták piszkálni. A víz alatt csendben végzik a dolgukat és általában csak akkor kerülnek a felszínre, ha már baj van. Ez így rendben is van, mivel nem igényelnek különösebb karbantartást, de a hosszú élettartam érdekében érdemes néha ránézni, hogy az esetleges meghibásodások elkerülhetőek legyenek.

Ha megfelelően lett telepítve és már lejárt a garancia, akkor érdemes szakszervizbe küldeni egy általános vizsgálatra, ahol ellenőrzik a tömítések, csapágyak, lapátok és a kondenzátor állapotát. Ha valami elkopott azt kicserélik. Ezzel megelőzhető a meghibásodás. Tény, hogy a meghibásodások túlnyomó része a hanyag szerelés, telepítés miatt van, vagy a kút hibájából történik.

Egy Honda szivattyú is jól jöhet

Ez általában a körülményektől függ. Előfordulhatnak esetek, amikor nem elég a kút vízhozama ahhoz, hogy képes legyen biztosítani a ház vízellátását és az öntözéshez szükséges vízmennyiséget egyszerre. Ebben az esetben egybenzinmotoros Honda szivattyúval is elvégezhetőek az öntözési feladatok a kertészetekben, mezőgazdasági területeken. A vízvételi forrás lehet ilyenkor lehet például egy gyűjtőtartály. Az összegyűjtött esővíz felhasználása öntözéshez rendkívül gazdaságos és környezetkímélő megoldás.

Ha beázik a pince, a mélygarázs vagy építkezünk és az alap kiásása közben egy váratlan zápor félbeszakítja a munkát, akkor is a hasznunkra válhat egy benzinmotoros Honda szivattyú. A hordozhatóságából fakadóan bárhol bevethető és nincs szükség fix áramforrásra a működéséhez. Elsősorban szervizautókban vagy gyors-reagálású kárelhárító vállalkozások közkedvelt eszköze, de otthoni környezetben is megállja a helyét. A zagyszivattyú a szennyezett munkagödrök víztelenítésére remek választás. A szennyezett víz nem ugyanaz, mint a szennyvíz, amihez szennyvízszivattyú szükséges.

A szennyvízszivattyú strapabíró berendezés

Ennek ellenállónak kell lennie a dugulásokkal szemben. Ebben az esetben az emelőmagasság kevésbé fontos tényező. Átemelő, szabad átömlésű vagy darabolósszennyvízszivattyúk közül válogathatunk.

Szivattyú webáruház minőségi kínálattal

A választék nem csupán hatalmas, hanem igen változatos is. Elmehetünk személyesen is végigjárni a szaküzleteket azért, hogy kiválasszuk a tökéletes szivattyút, de megéri? Sokkal egyszerűbb a szivattyú webáruházból vásárolni a feltűntetett paraméterek alapján. Gyakran olcsóbban kaphatunk meg egy-egy modellt, mintha személyesen, a szaküzletből vásárolnánk meg a kiszemelt modellt. Az Orlando, Grundfos, a Pentax, a Pedrollo egytől-egyig megbízható termékeket dobnak piacra. Hogyha szivattyút kell vásárolni, akkor nem mindig a gazdaságos út számít a legjobb döntésnek. Elvégre egy olyan szerkezetet készülünk beszerezni, amitől éveken keresztül hibamentes működést remélünk.

A szivattyú webáruházban gyakran kitűnő akciók keretein belül szerezhetőek be a legújabb modellek, ezek pedig remek paraméterekkel rendelkeznek, kitűnő anyaghasználat és kialakítás mellett.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás