Senki sem szeretné, ha a medencéje vize pár nap alatt zavarossá és büdössé válna. A poshadt, algás víz nem csak látványban csúnya, de káros az egészségünkre is. Ezenfelül, a szennyeződések a medence szerkezetét is rongálhatják. Egyszóval, a medence vizét tisztán kell tartani. A fizikai szennyeződések eltávolítása mellett elengedhetetlen a megfelelő medence vegyszerek használata.
Mikor van szükség medence vegyszerekre?
Azt talán mondani sem kell, hogy az állóvíz kiváló teret biztosít a különféle baktériumoknak. Ha nem figyelünk, meglehetősen hamar elkezd algásodni, majd büdössé és zavarossá válik a víz felülete. Ezért az első lépés, hogy papír, vagy homokszűrős vízforgató szivattyút szerelünk be, ami mozgásban tartja a medence vizét. A medence szűrő képes eltávolítani a szilárd szennyeződéseket, és meggátolja az algásodást.
Azt azonban tudni kell, hogy a medence szűrő is csak akkor hatékony igazán, ha medence vegyszereket is alkalmazunk. Az általunk forgalmazott medence vegyszerek semmilyen élettani hatást nem fejtenek ki, nem károsak az emberre. Ellenben, nagyszerűen működnek a kórokozók és az algák ellen.
Mielőtt azonban belevágunk a medence vegyszerek használatába, tisztázni kell néhány dolgot. Ha pedig valamiben elbizonytalanodsz, keresd bátran kollégáinkat. Sok éves tapasztalattal a hátuk mögött hasznos tanácsokkal segítenek, ezzel időt és pénzt spórolhatsz.
A medence vegyszerezése lépésről lépésre
A medence vegyszerek biztonságos és hatékony alkalmazásához be kell tartani néhány szabályt. Az alábbiakban összeszedtük azokat a lépéseket, amelyek segítségével egész nyáron tisztán tarthatod a medencéd vizét.
Az első és legfontosabb szabály, hogy a medence vegyszereket folyamatosan és egyenletesen adagoljuk. Ne várjuk meg, amíg bealgásodik a víz, és semmiképp se próbáljunk meg egyszerre nagy mennyiségű vegyszert beleönteni. A medence vegyszerek titka a rendszerességben rejlik.
Mielőtt azonban vegyszert használunk, ellenőrizzük a víz pH értékét. Erre azért van szükség, mert a medence vegyszerek csak a megfelelő pH szint mellett fejtik ki hatásukat. A legideálisabb pH érték valahol 7,2 és 7,6 között van. Amennyiben a víz pH értéke eltér ettől a számtól, pH-plusz, vagy pH-mínusz vegyszerrel korrigálhatjuk. Értelemszerűen, ha túl alacsony az érték, akkor a plusszal növeljük, ha pedig túl magas (ez a gyakoribb), akkor csökkenteni kell. Így biztosíthatjuk, hogy a víz ne legyen se túl lúgos, se túl savas.
Ha beállítottuk az ideális pH értéke, jöhet a klórozás. A klórral és más algaölő vegyszerekkel megsemmisítjük és eltávolítjuk a baktériumokat és minden zöld élőlényt a medencéből.
Ezt követi a pelyhesítés. A pelyhesítés során vegyszerrel kötjük meg a vízben lebegő, kisméretű szennyeződéseket, melyek nagyobb, szűrhető szemcsékké állnak össze. Így már könnyedén eltávolíthatjuk őket. A pelyhesítésnek köszönhetően a víz kristálytiszta és csillogó lesz, akárcsak az “uszodavíz”. Amennyiben gyakran használjuk a medencét, érdemes akár hetente felporszívózni a fenéken összegyűlt koszt.
Ha pedig éppen használaton kívül van, fedjük le egy medence takaróval. Ezzel meggátolhatjuk, hogy további szennyeződések kerüljenek a vízbe. Nagy forróságban, vagy esős, csapadékos időben ajánlott gyakrabban ellenőrizni a medence vizét, és szükség szerint elvégezni a vegyszerezés lépéseit. Így mindig friss és tiszta vízben fürödhetünk.
A medence vegyszerek fajtái
Készletünkön a medence vegyszerek több fajtája is megtalálható. A tiszta vízért felelős vegyszereket, mint például az algaölőt akkor is érdemes használni, ha éppen nem algás a víz, megelőzés céljából. Az oldatot lassan öntsük bele a medence szélén, körbe haladva. Azt a medencét, amelyek kisgyerekek is használnak, kifejezetten gyerek medence tisztítására készített vegyszerrel tisztítsuk. Ezek a szerek gyengébbek, emiatt viszont hetente cserélni kell őket.
A különféle vízfertőtlenítő szerek adagolása előtt be kell állítani a megfelelő klórszintet. A klórmennyiség szintentartásához használhatunk klórtablettát, melyet úszó vegyszeradagolóba, vagy szkimmer kosárba helyezünk el.
A vízkő gyakori problémát jelent a medencék esetében. A vízkő elleni medence vegyszerek azonban könnyedén elbánnak vele. A vízkőoldót spricceljük a lerakódási felületre, majd töröljük le a feloldott szennyeződést. Ezáltal elháríthatjuk a korrodálódás veszélyét. A vastartalom csökkentésére is kínálunk megoldást. A száraz lerakódásokat egyszerűen töröljük át egy vastartalom csökkentő vegyszerrel átitatott ronggyal.
Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a téliesítő folyadék nem gátolja meg a víz befagyását. Mielőtt beleöntenénk a medencébe, tisztítsuk meg a vizet és állítsuk be a szabad klór tartalmat.
Kiegészítők medence vegyszerekhez
A medence vegyszerek alkalmazása nélkülözhetetlen, de sok időt és energiát igényel. Mi azonban ezt is szeretnénk megkönnyíteni néhány hasznos kiegészítővel. Az automata vegyszeradagoló nagy segítséget jelent, ráadásul a benne lévő vegyszer nem érintkezik a medencével, ezért nem károsítja annak felületét.
A sóbontó és az UV fertőtlenítő szintén csökkentik a medence vegyszerek szükséges mennyiségét. A víz keménységét időről időre ellenőrizni kell. Ehhez tesztcsíkokat biztosítunk.