VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

A szivattyúk fontos tartozékai: az átfolyásérzékelő

2015. Október 16.

A szivattyúk fontos tartozékai: az átfolyásérzékelő

Aki ismeri és olvassa a cikkeinket, az nem lepődik meg azon, hogy nemcsak a szivattyúk típusait, működésüket vagy épp előnyeiket szeretjük bemutatni, hanem időt áldozunk a különböző alkatrészekre és kiegészítőkre is. Merthogy a szivattyú nem lehet sem hatékony, sem működőképes ezek nélkül a fáradhatatlan eszközök nélkül. A mai játékosunk pedig az az átfolyásérzékelő, amiről ritkán hallunk, pedig hasznos segítséget jelenthet bizonyos esetekben.

Mi az az átfolyásérzékelő?

Az átfolyásérzékelőnek egy viszonylag egyszerűnek tűnő, mégis rendkívül fontos szerepe van, hiszen ez az eszköz irányítja és szabályozza a szivattyúkat. Bekapcsol, kikapcsol, semmi bonyolítás - mégis mily hatalmas a felelősség, ha azt vesszük, hogy ő felel a szivattyú sikeres működéséért. Nem véletlen, hogy a szakemberek szerint az egyik legfontosabb alkatrész kapcsán nem árt, ha megfelelő minőségű típust választunk, mivel bizonyos szempontból ez az elem a szivattyú szíve. Az átfolyásérzékelő a hagyományos nyomókapcsolót helyettesíti bizonyos felhasználási korlátokkal, valamint a szárazon futástól is megvéd, vagyis ha bizonyos ideig nem észlel a rendszer vízszállítást, akkor az alkatrész kikapcsolja a szivattyút.

Hogy működik az átfolyásérzékelő?

A panel 230 V-on működik, és 1-1 szívó- és nyomócsatlakozása van. A teljesítmény? Gyártótól és típustól függ, természetesen, de elég széles a választék ezen a téren is (a Pedrollo Easypress II. például 200 liter vizet képes egyetlen perc alatt átengedni).Az átfolyásérzékelő a szivattyú működéséről a következő szempontok szerint gondoskodik: amennyiben az indítónyomás alá esik a rendszer nyomása, akkor az eszköz beindítja a szivattyút, ha viszont a vízhozam értéke csökken le, például nullára, akkor leállítja azt.A jól dolgozó átfolyásérzékelővel elkerülhetők a gyakori újraindítások is, valamint az alkatrész nem igényel sem gyakori karbantartást, sem nagy helyet.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Bemutatkozik a szennyvíz átemelő szivattyú

2015. Október 13.

Bemutatkozik a szennyvíz átemelő szivattyú

A kulturált és megfelelő körülmények megteremtéséhez megannyi feltételnek teljesülnie kell a modern háztartásokban és munkahelyeken. Az ott élők és dolgozók számára ugyanis az olyan alapvető elvárások mellett, mint az áram, a víz és a fűtés; a szennyvízkezelésről is gondoskodni kell. Ez utóbbira léteznek hatékony megoldások, mégis előfordul, hogy a szokványostól eltérő módszert kell alkalmazni.

És ilyenkor remek segítség a szennyvízátemelő szivattyú

Hogy mégis mi ilyen különleges ebben a berendezésben?

A szennyvízkezelés mindaddig nem jelent különösebb problémát, amíg a közmű csatornahálózata fölött található a családi ház vagy irodaház azon helyisége, ahonnan a vízelvezetésről gondoskodni kell. Más esetben azonban speciális megoldásra van szükség – és ilyenkor lép a képbe aszennyvízátemelő szivattyú. Ez a berendezés ugyanis gondoskodik a szennyvíz elszállításáról alagsorok, pincehelyiségek, hegyoldalban épített családi házak vagy szuterének esetében.

De ehhez választani is tudni kell

Ma már számos márka kínál különböző szivattyúkat, amelynek más és más a kialakítása, illetve eltérő árkategóriába tartoznak. Amennyiben a vásárláson gondolkozunk mindenképp érdemes alaposan felmérnünk, hogy pontosan mire is lenne szükségünk, hiszen csak a jól megválasztott berendezés lehet a szennyvízkezelés „koronázatlan királya”.

A jó átemelő szivattyú tulajdonságai

A szennyvíz átemelő szivattyú esetében messze nem az „olcsóság” számít a legpozitívabb tulajdonságnak, ugyanis ebben az esetben bőven akadnak az árnál jóval fontosabb paraméterek.

Az átemelő szivattyú előnye a kompakt kialakítás, a csendes üzemelés, a szagmentes kialakítás, valamint a gazdaságos lehetőség. Elengedhetetlenül fontos ugyanis, hogy a szivattyú hatékonyan és megbízhatóan működjön – és ezeknek az elvárásoknak bizony sokszor a prémiumkategóriás berendezések felelnek meg.

 A szennyvízkezelés megoldása minden családi ház és iroda esetében elvárás. Ezzel nincs is probléma, amíg a helyiségek elhelyezkedése megengedi az egyszerű kivitelezést. A speciális esetekben azonban különleges megoldásra van szükség – szerencsére itt van nekünk a szennyvíz átemelő szivattyú, ami a különleges helyzetekben is gondoskodik a kulturált és komfortos környezetről.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A járókerék szerepe a szivattyúban

2015. Szeptember 8.

A járókerék szerepe a szivattyúban

Mint minden eszköz, úgy a szivattyú hibátlan működése is a kisebb-nagyobb alkatrészek harmóniájának köszönhető. Az eszköz úgy van kialakítva, hogy sallangmentes legyen: nincs felesleges alkatrész, és legfeljebb az számít, hogy egy nem várt meghibásodás esetén könnyű vagy épp nehéz-e cserélni az adott alkatrészt. A tömítések, szimeringek, kondenzátorok, csatlakozóperemek és csatlakozók, valamint a tengelykapcsolók és szelepek mellett kiemelt szerepet kap a járókerék.

Mikor fontos a járókerék?

A járókerék a térfogat-kiszorítás elvén működő szivattyúknál használatos, és ahogy a neve is mutatja, egy olyan szerkezeti elemről beszélünk, ami energiaátalakítást végez mozgásának segítségével. A folyadékok mozgatásakor örvényalakú járókereket használunk, és az alkatrész egyik legfontosabb elemeinek a lapátokat tartjuk, amelyeknek száma a fordulatszámmal általában fordított arányban állnak. A járókerék a centrifugál-szivattyúknál és az örvényszivattyúknál számít lényeges elemnek. Az örvényszivattyúknál például olyan járókereket használnak, amiknek radiálisan elhelyezett lapátjai vannak; a motor által mozgatott járókerék lapátjai adják a nyomatékot a szívócsonkon belépő, majd a nyomócsonkon kilépő folyadéknak.

Járókerék-típusok

A szivattyúkat a járókerék kialakítása alapján is csoportosíthatjuk. A centrifugál-szivattyúk esetében van forgó és folyadékgyűrűs változat, előbbit tovább boncolgatva pedig beszélhetünk radiális, félaxiális, csatornás, vortex vagy épp axiális járókerékről. A térfogat-kiszorítás elvén működő szivattyúk esetében forgó és alternáló típusok vannak, előbbinél piskótalapátos, utóbbinál membrán járókerék segíti a működést. Alapanyagát tekintve ritkábban szilumin, gyakrabban inkább műanyag és acél, ha viszont nem tiszta vizet, hanem szennyvizet vagy diszperz darabokat tartalmazó vizet szállít az adott szivattyú, akkor nagy keménységű acélt alkalmaznak. A tartósság érdekében poliuretánnal is ki szokták burkolni a lapátokat, amely így tovább bírja a gyűrődést, ha a mozgatni kívánt víz nagyobb darabokat is tartalmaz.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Mélykútszivattyúk a hétköznapokban

2015. Október 3.

Mélykútszivattyúk a hétköznapokban

Többfajta szivattyút bemutattunk már cikkeinkben, és most azt a mélykútszivattyút vesszük elő, amelyek számtalan háztartás életét könnyítik meg a mindennapok során. A vízellátáshoz ugyanis erős és hatékony eszközre van szükségünk.

Mit csinál a mélykútszivattyú?

A mélykútszivattyú a fúrt kutakból történő víz kinyerésekor nyújt elengedhetetlen asszisztenciát: legyen szó tiszta ivóvízről, öntözéshez vagy fürdéshez használt vízről, a típus mindegyik esetben helyt áll, és különleges tulajdonságai miatt hatékonyan képes biztosítani a háztartás vízellátását. A gép egyik legnagyobb előnye, hogy képes mélyebb területekről is nagyobb vízmennyiséget is megmozgatni, ráadásul a kiemelkedő paraméterek miatt nemcsak a háztartásokban, hanem az ipari létesítményekben is képes hibátlanul helyt állni. Ehhez persze tudnunk kell néhány fontos dolgot. A mélykútszivattyúk esetében a megengedett homoktartalom nem lehet több, mint 40 gramm per köbméter (bizonyos speciális típusok esetében ez az érték lehet magasabb is), a szemcsenagyság pedig fél milliméternél kisebb kell, hogy legyen. Fontos szempont még, hogy aknába vagy kútba történő szereléskor az átmérőnek egyaránt nagyobbnak kell lennie 100 milliméternél. Azonban itt sem árt, ha kikérjük egy szakértő segítségét, hiszen sok későbbi kényelmetlenséget elkerülhetünk ezzel.

Megelőzhetők a mélykútszivattyúk meghibásodásai?

Megfelelő alkalmazással igen, persze most azokról a problémákról beszélünk, amik előre láthatók, vagyis amiket a felhasználó mulasztása idézett elő. Tény ugyanis, hogy a mélykútszivattyúnál is általában üzemeltetési problémákra vezethetők vissza a kisebb-nagyobb gondok, és a meghibásodások nagyobb részt elkerülhetők a helyes hozzáállás elsajátításával. Mindez azért sem mellékes, mert a szivattyú helytelen használata nemcsak a gépet, hanem a kutat is veszélyezteti. Fontos a szivattyúvédelem használata, hiszen a különböző motorvédő berendezések automatikusan bekapcsolnak fáziskimaradás, túláram, szárazon futás és kábelbeázás esetén.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Az életet adó folyadék

2015. Szeptember 29.

Az életet adó folyadék

A vízzel minden nap találkozunk – látjuk, hogyan „mozog”, felhasználjuk az élet különböző területein és tapasztaljuk, hogy mi történik vele a különböző szituációkban. A tulajdonságait azonban valószínűleg nem tudnánk szakszerűen megfogalmazni, a fizika nyelvén összefoglalni.

És ez miért is lenne fontos?

Tény, hogy a főzéshez és a mindennapi fürdéshez nem feltétlenül kell értenünk a víz „működését”. Ha azonban azt szeretnénk, hogy a szivattyúnk megfelelően működjön, akkor érdemes tisztában lennünk egy s mással. Nem árt, ha ismerjük a fizikai tulajdonságait – úgy, mint a sűrűsége és a fagyáspontja, illetve egyéb sajátosságait – például a víztisztítás mikéntjét és a vízkő létrejöttének okát.

Ússzunk tehát most egy kicsit mélyebbre!

Már az iskolában is megtanultuk, hogy a víznek H2O a kémiai képlete, hiszen hidrogén és oxigén atomokból épül fel. Színtelen, szagtalan, normál körülmények között folyékony anyag – ha azonban módosítjuk a fizikai körülményeket, akkor megváltozik a halmazállapota. Amennyiben a hőmérséklet 0°C (azaz fagypont) alá süllyed, akkor a víz megfagy és létrejön a szilárd halmazállapotú jég. Ha azonban növeljük a hőmérsékletet, és 101,3 kPa nyomáson 100 fok fölé hevítjük, akkor a vízből légnemű gőz lesz.

Mindez az általános műveltség része – de akadnak még egyéb fontos részletek.

A víz kémiai és fizikai tulajdonságai meghatározzák a szállításának, tisztításának és tárolásának lehetőségeit. Mindezekhez érdemes figyelembe venni például a sűrűségét, a viszkozitását, az oldóképességét és a keménységét.

-      A víz sűrűsége 0 és 100 Celsius fokon belül 999,84 és 958,35 kg/m³ között változik.

-      A dinamikai viszkozitása ugyanilyen körülmények esetében 17,893 és 2,822 Ns/m³ között mozog.

-      A víz kiváló oldószer, hideg állapotában a gázokat, melegen pedig a szilárd anyagokat oldja jobban.

-      A keménységét az alkáliföldfémek aránya határozza meg – ha például sok benne a kalcium és a magnézium, akkor keménynek számít.

És még egy fontos dolog

További fontos tulajdonsága az oldottoxigén-tartalom, ez ugyanis a fémcsövek esetében befolyásolja a korrózióvédelmet. Ez különösen hangsúlyos lehet például a különböző műszerek, berendezések és szivattyúk esetében, hiszen nagy mértékben befolyásolhatja az eszközök élettartalmát.

 

A víz az életünk nélkülözhetetlen része. Érdemes tisztában lenni a fizikai és kémiai tulajdonságaival, hiszen ezek nagyban befolyásolják a felhasználási lehetőségeit. A szivattyúk kialakításakor a szakértők mindezekkel számolnak, és ezek fényében alakítják ki a berendezéseket, így azok minden körülmény között biztonságosan és hatékonyan funkcionálnak.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás