VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

A házi vízmű bekötése, telepítése

2024. Március 26.

Egy házi vízmű bekötése nagy változásokat hoz egy háztartás életébe. Egyre több ismerőssel találkozom, aki házi vízművet működtet a kertjében, és egyáltalán nem bánta meg. A házi vízmű, bármily fellengzősen is hangzik, de valamilyen szinten választ ad modern korunk problémáira.

Tudniillik, a házi vízművel segíthetjük a környezetet, miközben megfizethető áron garantálja a folyamatos vízellátást. Ehhez azonban szükséges a házi vízmű bekötésének megfelelő kivitelezése. Ebben a cikkben megpróbálom elmondani, hogy miként lehet telepíteni a házi vízművet.

Házi vízmű alapok

Először ismerkedjünk meg jobban a házi vízművel, és annak felépítésével, ez ugyanis később nagyban megkönnyíti majd a telepítés folyamatát.

A házi vízmű részei

A házi vízmű alapvetően három részből áll: egy szivattyúból, egy hidrofor tartályból és egy nyomáskapcsolóból. A szivattyú értelemszerűen a víz pumpálásáért és szállításáért felel. Fontos, hogy a szivattyú típusa a víz forrásától függ, vagyis lehet merülő, búvárszivattyú, és önfelszívó szivattyú.

A szivattyú egy úgy nevezett hidrofor tartályba juttatja a felszívott folyadékot. A hidrofor tartály állandó nyomás alatt tartja a vizet, ezért akár kisebb mennyiséghez is hozzáférünk anélkül, hogy a szivattyút be kéne kapcsolni. Ez azért lényeges, mert így megóvhatjuk a szivattyú életét azzal, hogy nem kell állandóan be és ki kapcsolgatni, a víz mégis folyamatosan rendelkezésünkre áll. A tartály után gyakran nevezik a házi vízművet hidrofor rendszernek (de a házi vízellátó rendszer sem ritka).

A házi vízmű harmadik eleme a nyomáskapcsoló. Ez a kicsi szerkezet felel azért, hogy a tartályban az állandó nyomásért. A nyomáskapcsolón két értéket lehet beállítani: egy bekapcsolási és egy kikapcsolási nyomásértéket. Vagyis, amikor a tartályból annyi vizet használunk, hogy a belső nyomás lecsökken a bekapcsolási értékig, a nyomáskapcsoló működésbe hozza a szivattyút. Amint a tartály megtelik vízzel, és kialakul a kikapcsolási nyomás, a kapcsoló leállítja a szivattyút.

Alkalmazási területek

Mivel a házi vízmű biztosítja a folyamatos vízellátást, kiválóan alkalmazható kisebb nyaralók, de akár családi házak vízellátásához. Annak köszönhetően, hogy vezetékes vizet csinál a kútvízből (vagy bármilyen egyéb természetes forrásból származó vízből), előszeretettel alkalmazzák locsoláshoz is.

Noha, az öntöző szivattyúk alapvetően alkalmasabbak a kert öntözésére, egy nagy méretű hidrofor tartállyal rendelkező házi vízmű segítségével is automatizálhatjuk az öntözőrendszerünket.

A házi vízmű előnyei

És hogy milyen előnyökkel jár a házi vízmű? Kezdjük ott, hogy a vizet nem a központi hálózatról szerzi, hanem valamilyen természetes forrásból (pl. kút,ciszterna, esővízgyűjtő). Ezért, ha házi vízművel oldjuk meg az otthoni vízellátást, sokat tehetünk a természetvédelem érdekében.

A természetes forrás azt is lehetővé teszi, hogy függetlenedjünk a szolgáltatótól, hiszen saját magunk szerezzük meg a vizet. Ily módon olyan ingatlanokon is hozzáférhetünk vezetékes vízhez, ahol egyébként nem lehet bekötni a közműveket, mert túl költséges lenne, vagy egyszerűen túlságosan messze van.

A szolgáltatótól való függetlenség másik pozitívuma, hogy nem vagyunk kitéve a víznyomás ingadozásnak, mivel a házi vízmű állandó nyomáson tartja a vizet. Az emelkedő árak sincsenek ránk hatással, vagyis, ha egyszer beruházunk egy házi vízműre, a későbbiekben sokat spórolhatunk vele.

A házi vízmű telepítésének lépései

Mindezt látva nem is akkora túlzás azt állítani, hogy a házi vízmű kötelező eleme egy modern, fenntartható háztartásnak. Ahhoz viszont, hogy az otthoni vízellátó rendszerünk valóban ilyen hatékonyan működjön, elengedhetetlen, hogy a bekötése tökéletes legyen. Mivel senkitől nem várható el, hogy profi villany-, és vízszerelő legyen, érdemes egy szakember segítségét kérni.

Megjegyzem, a vízmű telepítése nem rakétatudomány, mégis jobb és biztonságosabb, ha egy hozzáértő végzi. A profi nem először lát ilyet, pontosan tudja, hogy milyen hibák léphetnek fel, és, hogy ezeket a hibákat miként lehet megelőzni. Mi több, a szakember által bekötött vízművekre még garanciát is lehet kapni. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ha profi végzi a munkát, időt és energiát is spórolhatunk.

Természetesen bizonyos lépéseket nekünk kell megtenni, bizonyos döntéseket nekünk kell meghozni. Az alábbiakban bemutatom, hogy hogyan történik a házi vízmű bekötése, mit milyen lépés követ, és hol vannak a buktatók. Aki elég magabiztosnak érzi magát, megpróbálkozhat vele saját kezűleg is.

Tervezés

A telepítés első lépése az alapos tervezés. Válasszuk ki a vízmű helyszínét, valamint, hogy honnan nyerjük ki vele a vizet. Nem mindegy, hogy ásott vagy fúrt kútra, tartályra, ciszternára, vagy kerti tóra fogjuk telepíteni. Azt is érdemes ilyenkor tisztázni, hogy mire szeretnénk majd használni a hidrofor rendszert, mivel ettől függ, hogy mekkora méretű tartályra és milyen teljesítményű szivattyúra lesz szükség.

Nagyon ügyeljünk arra, hogy a házi vízművet száraz, fagymentes helyre telepítsük, mivel a nedves, párás környezet károsítja a berendezést. A vízmű lehetőség szerint közel a vízforrás közelében helyezkedjen el, így ugyanis jobb teljesítményre képes. Ha mindezt megterveztük, jöhet a szükséges eszközök (csővezeték, szivattyú, nyomástartály, és egyéb szerelvények) beszerzése.

Összeszerelés

Ha megvan minden szükséges eszköz és alkatrész, nekiállhatunk összeszerelni a rendszert. Először, helyezzük el a csővezetékeket a víz forrásától a házi vízműig, majd onnan a felhasználási pontokig. Ezt követően telepítsük a szivattyút és a nyomástartályt. Ez a két elem fog felelni a víz állandó nyomásáért és ellátásáért.

Ha ezzel is megvagyunk, jöhet az elektromos bekötés, amikor a szivattyút és az egyéb vezérlőegységeket csatlakoztatjuk az elektromos hálózatra. Mivel ez egy komolyabb, nagyobb szakértelmet kívánó munka, tényleg bízzuk szakemberre. Nem érdemes kockáztatni, mert nem csak a berendezés épségét, de a saját egészségünket is veszélybe sodorhatjuk.

Utolsó lépés a nyomáskapcsoló bekötése. A nyomáskapcsolók gyári beállítása alapvetően megfelel a legtöbb háztartás igényeinek, de előfordulhat, hogy állítani kell rajta. Ezt a következőképp tehetjük meg. A nyomáskapcsolón két rugó található, amiket anyacsavarokkal módosíthatunk.

A nagyobbik rugó a be-, és kikapcsolási nyomásérték beállítására szolgál, vagyis ezzel növelhetjük, illetve csökkenthetjük. A kisebb rugóval állíthatjuk be a hiszterézist, vagyis a két érték közötti különbséget. A gyári beállítás általában 1,4 bar különbség, amit igény szerint csökkenthetünk, habár nem érdemes 1 bar alá engedni, mert akkor nem tud hatékonyan működni a rendszer.

Tesztelés és beállítás

Miután beállítottuk a megfelelő átfolyási sebességet is, ellenőrizzük, hogy a rendszer hiba nélkül működik-e, nincsenek-e szivárgások. Ha mindent rendben találunk, használatba is vehetjük a házi vízművet.

Amit a házi vízmű vásárlásról tudni kell

A házi vízmű egy hosszú távú befektetés, vagyis nem éri meg spórolni vele. Amikor vízmű vásárláson gondolkodunk, vegyük figyelembe a tartály méretét, a nyomáskapcsoló működési tartományát, a szivattyú emelési magasságát, és teljesítményét.

Amikor a kínálatokat böngésszük, keressünk nevesebb márkájú termékeket, olyanokat mint a Pedrollo, a Wilo, vagy éppen a Grundfos. Ezek a márkák felhasználóbarát áron kínálják a házi vízműveket, aminek köszönhetően jó minőségű termékek válnak elérhetővé sokak számára.

Arra a kérdésre, hogy hol érdemes házi vízművet venni, határozottan az a válaszom, hogy barkács áruházban semmiképp. Az ilyen jellegű üzletekben általában kicsi a választék, és az eladók szakértelme sem túl mélyre menő. Ezzel szemben, egy szivattyúkra és vízművekre szakosodott webáruház, mint mi, hatalmas kínálatot tudunk biztosítani, ráadásul kérdés esetén is rendelkezésre állunk. Ha tehát házi vízmű vásárlásán gondolkodsz, keress fel minket bátran!





Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás