VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Házi szennyvíz átemelő kiépítése szakemberrel

2021. Október 14.

Házi szennyvíz átemelő kiépítése szakemberrel

A szennyvíz átemelő szivattyú az átemelő rendszerek legfontosabb része.

Minden lefolyórendszerben központi szerepet tölt be, ahol nincs lehetőség a gravitáció "irányította” rendszerek kiépítésére. Gondolunk itt például arra, hogy magasabb helyre kell felvezetni a szennyvizet, ahova nem folyik át magától. A szivattyú bármilyen meghibásodása, elzáródása komoly problémákat, hibákat idézhet elő, így fontos a rendszeres karbantartása, ellenőrzése a hibák kivédése, megelőzése céljából.  

Ahhoz, hogy megértsük a működését, illetve a karbantartásának fontosságát, először is tisztáznunk kell, hogy mi is az a szennyvízátemelő és hogy épül fel.  

Mi a szennyvízátemelő? 

Mint, ahogy a nevében is benne van, a szennyvízátemelő a szennyvíz átemelésében segít. Azaz egy alacsonyabb területről egy magasabbra való szállítására ad hatékony megoldást. Mikor van erre szükség? Nos, számos esetben, például, amikor egy hegyháton kell "átvinni” a szennyvizet, hogy el tudjon folyni az alacsonyabb szinten lévő szennyvízkezelő üzemhez. Az átemelő rendszerek legfontosabb részei a szivattyúállomás, a kút, az emelőszivattyúk, a szelepek, a kábelkamra és az irányítótábla. A szivattyú alapvetően kétféle lehet. Az egyik a darálós szivattyú a másik pedig a darabos anyagok szállítására, átemelésére alkalmazható szivattyú. A kút a beérkező, kezelendő szennyvíz kezelését hivatott szolgálni. Elsődleges feladata, hogy biztosítsa az átemelőállomás problémamentes működését. A szelepek, a kábelkamra és az irányítótábla is fontos feladatokat látnak el.  

Szennyvíz átemelő szivattyú bekötése 

A szivattyú bekötése egyszerűnek tűnik, ám jobb, ha inkább biztosra megyünk és szakember segítségét kérjük. Többféle szivattyú létezik és a bekötés típusonként változik, emellett pedig az üzemeltetés körülményei, valamint a berendezés sajátosságai is figyelmet érdemelnek. Minden esetben az elsődleges szempont az, hogy a beüzemelés biztonságosan történjen meg az előírásoknak megfelelően. Fontos, hogy az alapelvek betartása is szem előtt legyen. Egy megbízható szakember mindig türelmesen és precízen dolgozik és odafigyel azokra a részletekre, apróságokra is, amik felett más, kevésbé minőségi munkát végző hivatásbeliek elsiklanának. Ha felmerül, hogy saját kezűleg végezze el a bekötést, mielőtt bármit is tenne, jusson eszébe, hogy több kárt tehet, mint gondolná! Ne kísérletezzen, menjen biztosra és higgye el, rendszeres karbantartás esetén a szivattyú nem csak most, hanem évek múlva is kiválóan fog üzemelni.  

A darálós szivattyú jellemzői 

Ezeket a szivattyúkat másnéven végószerkezetes szennyvízszivattyúnak is hívjuk. A benne található vágószerkezet feladata, hogy a szennyvízben található szilárd szennyeződéseket felaprítsa, megfelelő módon szétdarabolja. Az aprítás akkor kész, amikor a szétvágott darabok a szennyvízzel együtt szivattyúzhatóvá válnak. Erre akkor van szükség, ha a szennyvízvezetéknek túl szűk a keresztmetszete vagy a szennyeződések olyan állagúak, méretűek, hogy az aprítás az egyetlen módja annak, hogy át lehessen emelni azokat. Ez utóbbi például akkor fordul elő, amikor bizonyos létesítményekben az emberek a kéztörlő papírt is bedobják a WC csészébe. A papír ugyanis a víz hatására megduzzad, ragacsossá válik és összetapad, ennek hatására pedig a vezeték eldugul.  

A megfelelő szivattyú kiválasztása 

A minden szempontból megfelelő szennyvíz átemelő szivattyú kiválasztása egy fontos feladat.

Ezen áll vagy bukik a rendszer problémamentes működése. Az első és legfontosabb tanács, hogy minden esetben jó minőségű szivattyúk közül válasszon! Első ránézésre talán vonzó alternatívának tűnik beszerezni egy olcsóbb változatot, de legyen előrelátó! Ugye, Ön sem akar bosszankodni amiatt, hogy eldugul a vezeték és rendszeresen gondok vannak a WC lehúzásával? Bármilyen szivattyút is választ, nagyon fontos, hogy a megfelelő motor védelemről is gondoskodjon. Érdemes úgy nevezett vész szint jelző rendszer beépítését is kérnie, hiszen ez által is rengeteg kellemetlenségtől kíméli meg magát. Amennyiben hosszabb gerinc vezetékhez szeretne szivattyút telepíteni, akkor a szennyvíz visszacsapó szelep is jó szolgálatot tesz. 

A szennyvíz átemelő szivattyú karbantartása 

A szivattyú nem igényel különösebb odafigyelést, félévente azonban érdemes elvégezni az általános karbantartást. Ha nem spóroljuk meg az erre fordított időt, energiát, pénzt, akkor a saját életünket könnyítjük meg.

Nem érdemes megvárni, amíg egy nagyobb hiba vagy dugulás kialakul, ez esetben ugyanis sokkal többe kerül a javítás, tisztítás és duguláselhárítás.

Ráadásul dugulás kialakulása esetén sok esetben ki kell cserélni az alkatrészeket is, amit szintén megspórolhatunk magunknak, ha előre látóan gondoskodunk a rendszeres karbantartásról. Amennyiben mégis szükség van a duguláselhárítás elvégzésére, akkor azt a szakember három lépésben végzi el. Először kitakarítja az átemelő aknát, második lépésben kitisztítja a szennyvízszivattyút, majd tüzetesen átvizsgálja, hogy kiderítse pontosan mi okozta a problémát. Végül zsírtalanítja a gumikábelt és az úszókapcsolót.

Mikor van szükség házi szennyvízátemelőre? 

Amennyiben a házunk alacsonyabb területen fekszik, mint a közmű csatorna, akkor szükség van szennyvízemelő kiépítésére. Anélkül ugyanis nem tudjuk eljuttatni a szennyvizet a megfelelő helyre.

A házi emelőrendszer telepítése nem bonyolult feladat, ha azt a megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező szakember csinálja.

Ha laikus a témában, akkor kár is fáradnia, nem fogja tudni abban a minőségben megcsinálni, telepíteni a rendszert, ami a problémamentes működéshez kell. Sokakban az az első gondolat, hogy majd saját kezűleg megcsinálják az átemelőt, ez a vállalkozás azonban az esetek nagy részében nem valósul meg. Legalábbis nem az elképzelések szerint. Rengeteg időt és energiát spórol meg azzal, ha már első körben szakember segítségét kéri. Ha még ezek után is vonzónak érzi, hogy saját maga végezze el ezt a feladatot, gondoljon arra mennyi kellemetlenséget okozna, ha a fürdőszobája úszna a szennyvízben! Arról nem is beszélve, hogy ha valamilyen meghibásodás lép fel, akkor a kiépítést végző szakember a helyszínre jön és rövid idő alatt kijavítja a hibát. Ellenben, ha Ön csinálja, akkor nincs kire számítson, ha baj van. 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Amit a tágulási tartályról tudni érdemes

2021. Október 5.

Amit a tágulási tartályról tudni érdemes

A tágulási tartály szerepe megkérdőjelezhetetlen a fűtési rendszerekben.

A megfelelő rendszer megtervezése és kivitelezése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy biztosítsuk az igényeinknek megfelelő fűtési lehetőséget. Ehhez minden esetben szakértő segítségét kell kérnünk, aki rendelkezik a kellő szakértelemmel és tapasztalattal. 

A víz felfűtésével működő fűtésrendszerek egyik legfontosabb eleme a tágulási tartály.

Mostani cikkünkben az ezzel kapcsolatos kérdésekre adunk választ. 

Mi az a tágulási tartály? 

Sok fűtési rendszer úgy működik, hogy a víz felmelegítésével emeli meg a belső terek hőmérsékletét. Szimplán fizika, hogy a víz melegedésével nyomásnövekedés, illetve térfogat tágulás jön létre. Annak érdekében, hogy ez ne okozzon kisebb-nagyobb zavarokat a rendszerben fontos, hogy megfelelő paraméterekkel rendelkező tartály is be legyen építve. Ez lényegében egy olyan eszköz, ami elvezeti a keletkező térfogat változást a víz hőmérsékletének megemelkedésekor. Ezeket a tartályokat nem feltétlenül csak fűtéshez használják.  

Hogyan működik a tágulási tartály? 

A tartálynak két része van, az elosztásért a membrán vagy a táguló ballon felel. Az egyik gázzal vagy levegővel kerül feltöltésre, míg a másik részben a folyadék van. Amikor a folyadék hideg, akkor a tartály szinte teljes térfogatában a gázzal (vagy levegővel) van feltöltve. A gáz nyomására a membrán kiszorítja a hideg folyadékot a tartályból. Amikor viszont elkezd emelkedni a folyadék hőmérséklete épp ellentétes folyamat zajlik le. A térfogatnövekedés hatására a folyadék gyakorol nyomást a membránra, ami ez által összenyomja a gázt, a tartály pedig megtelik folyadékkal. Ahogy a rendszer elkezd hűlni, csökken a folyadék térfogata. Ennek eredményeképp a gáz ismét kiszorítja a rendszerből a hideg folyadékot. Ez a folyamat újra és újra megismétlődik.  

Milyen fajtái vannak a tágulási tartályoknak? 

Alapvetően kétféle típusú tartályt különböztetünk meg. Vannak a nyitott és vannak a zárt rendszerrel működő változatok. Bármilyen is legyen, két feladatot mindenképpen el kell tudnia látni. Az egyik, hogy a rendszer felmelegedésekor az egyre táguló vízmennyiséget fel kell venniük. A másik pedig, hogy biztosítaniuk kell a fűtési rendszer számára a tartalék vizet. A tartályok típusa kapcsán érdemes tudni, hogy a nyílt rendszerű modellek ma már kevésbé népszerűek. A mai, modern fűtéstechnikai berendezések működtetésében egyre kevésbé fordulnak elő. Ezzel szemben a zárt, másnéven gumimembrános tágulási tartályok nagyon kedvelt megoldások.  

Szükség van-e karbantartásra? 

A tartályok nem igényelnek különösebb odafigyelést, emiatt gyakran hallhatjuk, olvashatjuk, hogy jóformán gondozásmentesek.

Évente egyszer azonban érdemes leellenőriztetni a tágulási tartályelőnyomás értékét. Ahhoz, hogy ezt meg tudjuk tenni az ellenőrző szeleppel le kell választani a rendszerről. A teljes fűtési rendszer leeresztése ehhez a művelethez nem szükséges. Amennyiben a tartályt melegvizes rendszerekhez használjuk, akkor fokozottan oda kell figyelnünk. A pangó víz hatására ugyanis könnyen elszaporodhatnak a baktériumok. Mind közül az egyik legismertebb a legionella, ami kifejezetten "jól érzi magát” a 20-45 °C fokos hőmérsékletű vizes környezetben, ahol lerakódások is előfordulnak. E baktériumok megjelenésének és elszaporodásának kivédése érdekében érdemes a tartályt hideg helyen telepíteni úgy, hogy minél közelebb legyen a bejövő vízcsatlakozáshoz. A baktériumok elszaporodásának megakadályozása érdekében használhatunk speciális adalékanyagokat is.  

Milyen tágulási tartály kell? 

A tartályok telepítésekor nagyon körültekintően kell eljárni. A megfelelő tartály kiválasztásakor figyelembe kell venni például azt, hogy milyen funkciót lát el a rendszer, amihez fel szeretnénk használni. Mindegyik rendszerhez megvan, hogy melyik a legjobb választás. A fűtési tartályokat tilos ivóvizes körökben alkalmazni, hiszen azok nem teljesítik a szükséges biztonsági előírásokat. Fordítva ugyan lehetséges a beépítés, de teljesen felesleges.

Egy ivóvizes tartályt, ami sokkal magasabb műszaki tartalommal rendelkezik a szükségesnél, miért telepítenénk fűtési rendszerbe?

Többek között a maximális nyomást, a tartály tűrőképességét és a közeget is figyelembe kell venni a megfelelő tartály kiválasztásakor. Ezen adatokon felül a tartály méretére kell még kiemelt figyelmet szentelni. 

Hogyan történik a méretezés? 

A tágulási tartály méretezése szakember közreműködését igényli, ugyanis csak ő tudja elvégezni azokat a bonyolult számításokat, ami a tartály pontos méretkialakításához szükségesek.

Nagyon fontos továbbá, hogy eleget tegyünk az ehhez kapcsolódó előírásoknak. Megvan, hogy a rendszer legfelső pontján hideg állapotban minimum mekkora bar túlnyomást kell alkalmazni a gázkiválás megakadályozása érdekében. Ugyanúgy arra vonatkozó adat is létezik, hogy a tartalék vízmennyiség hideg állapotban a rendszer teljes térfogatának hány %-a lehet. Végül, de nem utolsó sorban említést kell tennünk a lefúvató szelepről is, ugyanis az is meg van határozva, hogy a szelep maximális nyomása mekkora lehet. Ezek ismeretében tudja a szakember meghatározni a megfelelő méretet, ami egy 7 lépésből álló számításból határozható meg. 

Mikor kell tágulási tartály? 

Tartályra minden esetben szükség van a vízzel működő fűtésrendszerek kiépítésekor. Ezen felül a termikus szolár rendszerek, azaz napkollektorok, melegvizes, illetve házivízmű rendszerek esetében is jó szolgálatot tesznek. Mindenhova alkalmazni kell, ahol szükség van a kialakuló térfogat változás elvezetésére. 

Tágulási tartály helyes felszerelése zárt fűtőrendszer esetén 

A tartályok zárt fűtésrendszerben történő felszerelése meglehetősen egyszerű.

Jóformán nincsenek a telepítés helyére vonatkozó előírások. Az egyetlen ajánlás, hogy érdemes a keringető szivattyú után elhelyezni úgy, hogy a beömlőszelep (vízcső) lefelé mutasson. Így a hűtőfolyadék minden esetben leengedésre kerül, még akkor is, ha a membránnal valami gond adódik. Telepítés után fontos meggyőződni arról, hogy megfelelő-e a készülék üzemi nyomása. Amennyiben az adat nem megfelelő, akkor módosítani kell a beállításokon, amíg el nem érjük a megfelelő értéket. 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás