VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Mi az igazság a vízkővel kapcsolatban?

2016. Augusztus 23.

Mi az igazság a vízkővel kapcsolatban?

A reklámokban újra és újra találkozunk a vízkő kérdésével. Az derül ki ezekből a rövid „szösszenetekből”, hogy igen veszélyes dologgal állunk szemben, ami könnyedén tönkreteheti a berendezési tárgyainkat. De mi az igazság? Valóban káros? Ha igen, akkor mégis mennyire okoz komoly gondot? És egyáltalán hogyan védekezhetünk ellene?

Amit a vízkőről tudni kell

A vízből kiváló anyagok, legfőképp az ásványi sók, lerakódnak a folyadékot szállító felületen – és ezt nevezzük vízkövesedésnek. Amennyiben nem alkalmazunk speciális szűrőberendezést, ezzel a folyamattal mindenképpen számolnunk kell. Maga a vízkő nagy mértékben károsítja az eszközök felületét, ráadásul fokozatosan teszi egyre rosszabbá azok hatásfokát is, hiszen szűkíti az áramlási keresztmetszetet és mechanikai ellenállást idéz elő.

Hogy ez mit jelent a gyakorlatban?

A vízkő hatására a vízmelegítő készülékek és a fűtőtestek hatásfoka sokat romlik, eredeti funkciójukat egyre kevésbé tudják ellátni. Továbbá a berendezések élettartalma is csökken, miközben azonban az energiaköltségek folyamatosan nőnek. Egyetlen milliméternyi vízkő akár már 10%-os veszteséget is okozhat!

És ez még csak a jéghegy csúcsa

A vízkő az emberi hajnak és a ruháknak, továbbá a csöveknek, a szivattyúknak, valamint az öntözőrendszereknek is rengeteget árt. Ez a káros „anyag” sokszor észrevétlenül telepszik meg a rendszerben, egy villanybojlerben néhány figyelmetlen év után akár vödörnyi vízkövet is találhatunk.

Mit tehetünk a kialakulása ellen?

A víz keménysége egyenes arányban van a vízkövesedéssel, hiszen a folyadékok ezen tulajdonsága lényegében az ásványi anyagok mennyiségét jelzi. A víz a talajjal érintkezve ásványi sókat old ki, többek között kalcium-karbonátot, kalcium-szulfátot, magnézium-szulfátot – és ezek mennyisége határozza meg a folyadék keménységét. A közepesen kemény víz a legmegfelelőbb az emberi fogyasztásra, ez azonban már igen veszélyes a különböző berendezési tárgyakat tekintve.

Tehát az nem megoldás, ha a víz keménységét „közepes” kontroll alatt tartjuk

Akkor mit tehetünk?

Aggodalomra semmi ok, vegyi úton, a megfelelő berendezésekkel kiegészítve könnyedén orvosolhatjuk a vízkő gondokat.

A vízkőtlenítő szivattyúk működése közben az oda-vissza irányú vegyszermozgással habosodás érhető el a rendszerben, amelynek következtében szén-dioxid keletkezik. Ez a nyomás, illetve az oldószerek hatása a vízkő leválását eredményezi, ami pedig a rendszer átöblítésével könnyedén eltüntethető.

Ehhez foszforsavoldatot, esetleg ecet- és citromsavat használhatunk, de akár egyéb, felületaktív anyagokkal és inhibitorokkal is dolgozhatunk. Ezek az anyagok – szemben a korábban alkalmazott sósavval – nem károsítják az eszközöket.

De akadnak más módszerek is

A vízkő kialakulását trisóval vagy nátrium-hexa-metafoszfáttal – azaz ismertebb nevén kalgonnal is hátráltathatjuk.

Alkalmazhatunk továbbá ioncserét is. Ebben az esetben egy elektromos panel felszerelésével biztosíthatjuk, hogy a rendszer folyamatosan nátriumionokat jutasson a vízbe, így az ásványi egyensúlyt felborítva gondoskodhatunk a vízkő kialakulásának megakadályozásáról. Ez a víz azonban kevésbé alkalmas emberi fogyasztásra, éppen ezért érdemesebb csak azokon a körökön alkalmazni, amelyekre a gépek vannak rákötve.

Egy modernnek számító lehetőség a mágneses vízkezelés, amelynek során egy nagy erősségű mágneses tér hatására a keménységet okozó anyagok eltávoznak a folyadékból. Ennek eredményeként lágy lesz víz, ugyanakkor megmaradnak benne az értékes anyagok.

A vízkő nemcsak a különböző berendezésekre, hanem az emberi szervezetre is ártalmas. Ma már azonban remek módszerek kínálkoznak a megakadályozására, amelyek között könnyen rátalálhatunk az ideális lehetőségre.

Kérdése van a vízkőtlenítő rendszerekkel kapcsolatban? Egy vízlágyító felszerelésén gondolkozik? Keressen bennünket bizalommal, munkatársunk készségesen válaszol a felmerülő kérdéseire. 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Színpompás virágoskert és gyönyörű pázsit - Amit a csepegtető öntözőrendszerekről tudni érdemes

2016. Augusztus 20.

Színpompás virágoskert és gyönyörű pázsit - Amit a csepegtető öntözőrendszerekről tudni érdemes

A kerti növények folyamatos törődést igényelnek, hiszen a kiszámíthatatlan időjárás nem mindig biztosít számukra kellő tápanyagot. Ezért van szükség például a rendszeres locsolásra is, hiszen e nélkül nem lehetne színpompás virágoskertünk vagy gyönyörű zöld gyepünk. Az öntözés korszerű és igen víztakarékos módja a csepegtető módszer, amely kiváló alternatívája a kertgondozásnak.

De miért jó a csepegtetéses öntözés? Milyen előnyei mutatkoznak a többi módszerrel szemben? És hogyan működik egyáltalán?

Ennek az öntözési módnak az a lényege, hogy a növények a természetes igényeiknek megfelelően folyamatosan kapnak kis mennyiségű vizet, amit azonnal fel tudnak szívni. Ez egyrészt sokkal egészségesebb a számukra, másrészt rendkívül költséghatékony lehetőség számunkra. Ugyanis szemben a hagyományosnak számító nagy vízsugarú locsolással, eseti vagy folyamatos öntözéssel, ez jóval kevesebb vizet használ.

Pontos és környezetbarát

A csepegtetéses öntözés lényege, hogy a vizet alacsony nyomással pontosan a gyökérzethez adagolja. Így könnyen elkerülhető a pontatlan területi lefedés, tehát nem keletkezik felesleg, a növény szinte a teljes vízmennyiséget hasznosítani tudja.

Emellett a technológia további előnye, hogy teljes mértékben környezetbarát. Mivel takarékoskodik a vízkészlettel és nem áztatja fel feleslegesen a talajt, ezért minden szempontból megfelel a fenntartható fejlődés elvárásainak. Óránként mindösszesen néhány liter vizet bocsájt ki a rendszer, de még így is fokozatosan nő a hatásfoka.

A csepegtető öntözés egyik lehetősége: a csepegtető cső

Ez a cső egy olyan kiegészítő, amely a szabályos vonalban elhelyezkedő növénycsoport öntözésére alkalmas. Ennek telepítése gyors, olcsó és egyszerű, hiszen nincs szükség egyedi alternatívára. Kiváló megoldás, ha a növények szabályos rendben egymás mellett helyezkednek el

            Mi a titka ennek?

A csepegtető csőaz ún. labirint-rendszerrel belülről szabályozza, hogy minden kiáramlási ponthoz megfelelő nyomással jusson el a vízmennyiség, így egyidejűleg tudunk számos növényt meglocsolni. E nélkül az első ponton aránytalanul sok víz távozna, a messzebbi területekre pedig nem jutna elegendő folyadék. 

            Miért jó ez a rendszer?

A csepegtető csőkiküszöböli a természetes nyomásveszteséget, így a cső teljes hosszában elegendő víz juthat el a növények gyökeréhez. Ezt segítik a csepegtető-testek és szalagok, amelyek bizonyos esetben a rendszer elengedhetetlen alkotóelemei.

Mikor érdemes csepegtető testeket használni a cső helyett?

Röviden megfogalmazva: akkor, amikor a növények elhelyezkedése ezt megkívánja. Tehát a csepegtető testre akkor lehet szükség, ha egyedi öntözést szeretnénk megvalósítani, mert a növények túl nagy távolsága, vagy a szabálytalan elhelyezkedése miatt nem megoldható vagy nem célszerű a csöves módszer.

Mivel működjön a rendszer?

Tények és tévhitek a szűrt vízről

A csepegtető testekben alkalmazott labirintok miatt a víz meglehetősen szűk keresztmetszeten áramlik át, ezért a szűrt víz alkalmazása a dugulások megelőzése és a rendszer élettartamának növelése érdekében mindenképp javasolt. Az itt lerakódó szennyeződések ugyanis – akár már rövid távon is – sok bosszúságot, kellemetlenséget és anyagi károkat okozhatnak. Mindezek miatt ajánlott egy megfelelő hatékonyságú vízszűrőbeszerelése és ennek rendszeres karbantartása.

Használható-e zárt térben a csepegtetéses öntözés?

Növényházakban, fóliasátrakban és télikertekben egyaránt használható a csepegtetéses öntözés. Semmi akadálya nincs, hogy zárt térben is alkalmazzuk ezt a módszert, a beszerelés pedig semmilyen extra kiadást nem igényel.

A tervezés lépései

A csepegtetéses öntözés megannyi pozitívuma miatt sokan döntenek a rendszer mellett. De mit kell figyelembe venni a tervezéskor? Milyen információkra lehet szükség a telepítést megelőzően?

            Mindenképp figyelembe kell venni

-      az öntözendő növények fajtáit, vízigényét, sor- és tőtávolságát, elhelyezkedését;

-      az öntöző víz minőségét;

-      a szűrőberendezésszükségességét;

-      a vízellátás egyenletességét;

-      a kijuttatandó műtrágya összetételét (ha szükséges);

-      a berendezés elvárt élettartamát, illetve a használatot befolyásoló körülményeket, az üzembiztonsági előírásokat, a beszerzési és üzemeltetési költségeket, anyagi lehetőségeket, energia-felhasználást.

Szeretne egy takarékos, üzembiztos, és hosszú élettartamú csepegtető rendszert? Kérje ingyenes konzultációnkat most! Szakértőnk megmondja Önnek, milyen rendszert javasol, és mennyit tud azzal megtakarítani!



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Hűsítő csobbanás vagy veszélyes megmártózás - A szennyezett medencevíz veszélyeiről

2016. Augusztus 16.

Hűsítő csobbanás vagy veszélyes megmártózás - A szennyezett medencevíz veszélyeiről

Korábban már írtunk róla, hogy milyen vegyszerek és szivattyúk állnak rendelkezésünkre a medence vizének tisztításához. Eddig azonban nem ejtettünk szót arról, hogy miért rendkívül fontos gondoskodni a tiszta vízről. Akadnak ugyanis, akik nem ismerik pontosan ennek veszélyeit, és ezért nem szentelnek kellő figyelmet a tisztításra.

Most azonban eljött az idő

Mai cikkünkben kitérünk a vízszennyezés leggyakoribb forrásaira.

1. A zuhanyzás elmulasztása

Az emberi testen található verejték, vizelet és fekália maradványok, esetenként a testápolók, napkrémek és kozmetikumok megannyi baktériumot és vegyi anyagot hordoznak – amelyek komoly problémát okozhatnak.

A verejték és a vegyi anyagok kedvezőtlenül befolyásolják a klór szintjét, ami csökkenti annak baktériumok elleni hatékonyságát. Sőt, amennyiben ezek reakcióba lépnek a vízben található klórral, akkor az egészségre káros anyag is keletkezhet.

A CDC (Centers for Disease Control and Prevention) nemzetközi egészségügyi szervezet kutatásai alapján, egy fürdőző átlagosan 0,14 gramm fekáliát juttat a vízbe, ami pedig a hasmenést okozó E. Coli baktérium, valamint a Cryptosporidium és a Giardia paraziták egyik forrása is. Bár a hasmenés nem tűnik annyira veszélyesnek, fontos tudni, hogy az E. Coli fertőzések súlyosabb esetekben akár halálos kimenetelű veseelégtelenséget vagy vérszegénységet is okozhatnak, a paraziták pedig külső héjuknak köszönhetően ellenállnak a klórnak.

Mindezek miatt rendkívül fontos a megelőzés.

A fürdőzés előtt minden esetben alaposan zuhanyozzunk le, lehetőleg szappanos vízzel. Különösen figyeljünk a gyerekekre, hiszen esetükben a szennyezés nagysága, és a fertőzés veszélye is nagyobb. Továbbá rendkívül fontos, hogy a legkisebbek pelenkacseréjét semmiképp ne a parton végezzük.

2. Baktériumok

A nem megfelelően karbantartott medencevízben a már említett E. Coli mellett rengeteg más baktérium is elszaporodhat, amelyek mind a szabadidős vízi betegségek forrásai lehetnek. A leggyakoribb probléma a hasmenés, de ezen kívül a szemet, a fület, a bőrt vagy a tüdőt érintő fertőzések, valamint neurológiai és az emésztőszerveket érintő megbetegedések is felmerülhetnek a vizet lenyelve.

Mindezek elkerülése érdekében rendkívül fontos, hogy a víz klórszintje ideális legyen, valamint folyamatosan ügyeljünk a megelőzésre is. Tartsuk távol a háziállatokat, kerüljük az ételmaradékokat és a növényi hulladékokat, valamint ne feledkezzünk meg a madarak elleni védelemről se.

3. Emberi vizelet

Egy amerikai felmérés során minden ötödik uszodalátogató elismerte, hogy a medencében végzi „kisebbik” dolgát. Bár az otthoni medencék esetében valószínűleg messze nem ennyire súlyos a helyzet, fontos megjegyezni, hogy nem csak a közerkölcs kívánja meg a toalett felkeresését. A vizelet ugyanis felemészti a medence klór tartalmának egy részét, ez által pedig utat biztosít az egészséget veszélyeztető anyagoknak. 

Kellő odafigyeléssel, a megfelelő vízforgató-homokszűrős szivattyúrendszerekkel, valamint a szükséges vegyszerek alkalmazásával biztonságos lesz a csobbanás. Minimálisra csökkenthetjük az egészségügyi kockázatokat, így bármikor bátran megmártózhatunk a medencénkben. Webáruházunkban mindenfajta medence vegyszert megtalál a gondtalan fürdőzéshez – ha kérdése lenne, akkor pedig forduljon bátran a szakembereink egyikéhez.  



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Hogyan segítünk vevőinknek?

2016. Augusztus 8.

Hogyan segítünk vevőinknek?

A megfelelő szivattyú kiválasztása szakértő tervezést kíván

Sokszor hallani olyan, félresikerült vásárlásokról, beruházásokról, amikor már a tervezési fázisban hiba történt: a nem megfelelő szakértelemmel rendelkező kereskedő olyan szivattyút, műszaki megoldást ajánlott a gyanútlan, laikus vevőnek, amely később nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Sok esetben nem csak erről van szó: anyagi kárt, bosszúságot, hibás működést eredményezett.

Mit lehet ilyenkor tenni?

Nehéz kérdés, hiszen egy szóban elhangzott rossz tanács után a kereskedő „széttárja a kezét”, és jogi felelősséget nem lehet, vagy nagyon nehézkes rajta érvényesíteni.

A legjobb, ha rögtön gondosan választjuk meg ”tanácsadónkat”!  Ne legyen a szivattyú-vásárlás fél év múlva, a használat során sem rémálom.

Olyan cégtől vásároljunk, amely:

-         Megfelelő referenciákkal rendelkezik, interneten lekövethető

-         Van saját szervize

-         Nem egy éve foglalkozik szivattyúkkal

-         Korrekt garanciát vállal

-         Neves szivattyúgyártó cégek által is elismert, minősített partner

-         Telefonon, emailben és személyesen is elérhető szükség esetén

-         …és nem utolsó sorban: magabiztos szakértelme már az első beszélgetés alkalmával szimpátiát ébreszt!

A szivattyú kiválasztásánál a vevő sokszor nem tudja, mennyi vizet fog majd használni, ezért a szakértő eladó feladata, hogy a megfelelő emelőmagasságot és tömegáramot meghatározza: ezeknek a műszaki paramétereknek az ismeretéhez szakember kell, ezt nem lehet elvárni a vásárlótól, viszont rendkívül fontos, hiszen leginkább ezen áll vagy bukik majd a megfelelő működés a későbbiekben.

Azzal is tisztában kell lennie a tanácsadónak, hogy a víznyomásnak két összetevője van: a statikus hányad, amivel a vizet kinyerjük a kútból, ez méterben kifejezve, elosztva 10-el megadja a szükséges nyomás értékét. Ezen az értéken felül egy átlagos, kertes családi ház esetén még 2,5-3 bar üzemi nyomás ajánlott.

Az üzemzavar eseteire is gondolnunk kell: ennek megfelelően kell összehangolni a kapacitást és a csövek áteresztő képességét. Ha valami nem kapcsol ki a rendszerben, és a szivattyú képes 10 baros zárónyomást létrehozni, azt nem fogja kibírni egy 6 bar-os nyomásra tervezett csőrendszer.  Ezért kell mindig felültervezni a rendszert, és egymáshoz illeszteni a csövek és a szivattyú terhelhetőségét és maximális terhelését.

Kérje szakértőnk díjmentes tanácsát, felmérését minden kötelezettség nélkül, ha szivattyú-vásárlás előtt áll, leendő rendszerét tervezi! Levesszük az Ön válláról a terheket, és biztos lehet benne, hogy jól működő, üzembiztos és gazdaságos rendszert tud majd üzemeltetni a segítségünkkel.

Ne kockáztasson balesetet, sérülést, pénzveszteséget! Hívjon Bennünket ingyenes tanácsadásért.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A gyönyörű akvárium titka

2016. Augusztus 4.

A gyönyörű akvárium titka

Ma már egyre több helyen láthatunk életteli dekorációt, a modern családi otthonokban, irodaházakban, az orvosnál, és olykor még egy-egy étteremben is megtalálhatjuk az akváriumot. A különböző növények és halak azonban csak akkor fognak mindenkit ámulatba ejteni, ha egészségesek, szépek és nem utolsó sorban láthatóak – és mindez játszi könnyedséggel elérhető, ha az akváriumi szett része a keringető szivattyú.

Nélkülözhetetlen kiegészítő a kezdetektől

Már az akvárium összeszerelésekor ügyelni kell arra, hogy minden szükséges „alkatrész” a helyére kerüljön. Többek között a keringető szivattyúról is gondoskodnunk kell, hiszen ez nagy segítségünkre lesz a megfelelő körülmények biztosításában – az akvárium így garantáltan remek otthona lesz a különböző növényeknek és állatoknak.

Hogyan járul hozzá a szivattyú a gondtalan élethez?

Az akváriumi élővilág folyamatos fejlődéséhez egészséges környezetre van szükség, amit csak a minőségi felszereléssel és berendezésekkel biztosíthatunk. Ezek ugyanis képesek a természetes környezetükhöz hasonló állapotot létrehozni, és így garantáltan „mindenki” jól fogja magát érezni a vízben. És ebben van nagy szerepe a keringető szivattyúnak, hiszen ez gondoskodik az állandó oxigénellátásról, a vízcserélődésről, a víz tisztán tartásáról, valamint az algásodás elkerüléséről.

De még ennél többre is képes lehet

A szivattyú segít a tisztítási folyamatban, hiszen a fújási irányának módosításával pillanatok alatt eltávolíthatjuk a vizet az akváriumból. Továbbá az igazán profi berendezések a hableválasztásra, illetve az akvárium vízhőmérsékletének szabályozására (azaz egyfajta klímaként) is használhatóak.

Hogyan válaszuk akvárium szivattyút?

Eltérő szivattyúkat készítenek az édesvízi és a tengeri akváriumokba, illetve léteznek különleges biztonsági szempontoknak megfelelő berendezések – alaposan át kell gondolnunk tehát, hogy mire is van pontosan szükségünk. Körültekintően kell döntenünk, a típust, a funkciót, a méretet és a kapacitást alapos megfontolás alapján válaszuk ki. Ehhez vegyük figyelembe a vízmennyiséget, az akvárium méretét, valamint benne élő növények és állatok igényeit.

A különböző keringető szivattyúk csendesen működnek, így garantáltan nem ijesztik meg a halakat. A kellemetlen balesetek elkerülése végett azonban érdemes lehet apró szemű ráccsal, hálóval vagy szűrővel elkeríteni a szivattyút – így ugyanis zavartalan lesz a működés, és közben a kis állatokat is biztonságban tudhatjuk. 

Az egészséges vízű akvárium gyönyörű ékessége bármilyen helyiségnek, a benne élő növények és állatok pedig gondtalanul élvezhetik az életet. Ehhez azonban megfelelő felszerelésre van szükség, amelynek része a gondosan megválasztott akváriumi szivattyú is. 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás