VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Amit a búvárszivattyúkról tudni kell

2015. Július 29.

Amit a búvárszivattyúkról tudni kell

A ház körüli vízkezeléshez olykor speciális megoldásra van szükség, hiszen előfordul, hogy nem csupán a víz „egyszerű” keringetésére keresünk megoldást – a bonyolultabb feladatok elvégzésére természetesen komolyabb eszközök dukál. A búvárszivattyúnál keresve sem találhatnánk különlegesebb berendezést, hiszen ha okosan „állítjuk hadrendbe”, akkor egyszerűen kihasználhatjuk a benne rejlő lehetőségeket.

Egy kis történelem

A búvárszivattyúk a történelmi típusok közé tartoznak, hiszen szűk száz évvel ezelőtt fedezték fel őket – 1929-ben még a turbinás változatát használták, de néhány évtizeddel később már megjelent a teljesen alámeríthető mélykúti búvárszivattyú. A típus népszerűsége lényegében a felfedezés óta töretlen, ráadásul megannyi előnyének köszönhetően manapság egyre elterjedtebb.

De miben rejlik a búvárszivattyú varázsa?

Vegyünk egy általános problémát: egy tetszőleges területről rövid idő alatt a lehető legtöbb vizet szeretnénk kinyerni.  Erre több megoldást is találhatunk, amelyek mindegyike kivitelezhető a búvárszivattyúval. Ugyanis ezzel a berendezéssel képesek lehetünk

-      vizet nyerni nagyobb mélységű kutakból,

-      eltávolítani a medencék vizét, valamint

-      vízmentesíteni az elázott vagy mélyebben fekvő területeket.

Az egyesek által csak merülőszivattyúként emlegetett eszközzel igen nagy mennyiségű folyadék eltávolítása oldható meg, azonban locsolásra nem alkalmas a berendezés, ugyanis a cső végén általában már nincs elég nyomás. Tehát az öntözéshez érdemes kibővíteni a búvárszivattyús megoldást.

Van még benne!

A merülőszivattyú további előnye, hogy nem csak a tiszta víz, hanem a szennyvíz kezelésére is alkalmas. Sőt, a 7-8 méternél mélyebb üzemi vízszint esetén szinte csak ez biztosít hatékony megoldást, éppen ezért az olajkitermelés során is gyakran hasznosítják.

Mindez pedig a jó rendszernek köszönhető

Ebben az örvényszivattyúk elvén működő gépben a folyadékok szállítását a lapátok mozgása biztosítja: a szívócsonkon beérkező víznek (vagy más folyadéknak) a lapátok adnak nyomatékot, hogy az a nyomócsonkon keresztül távozhasson.

A búvárszivattyú remek eszköz, megannyi előnyének köszönhetően kiváló kiegészítője a háztartásoknak, de a magán kertek mellett a mezőgazdaságokban is előszeretettel alkalmazzák. 

 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Kavitáció: ezért kell elkerülni

2015. Július 22.

Kavitáció: ezért kell elkerülni
A kavitáció elkerülése érdekében, lényeges a megfelelő szivattyú kiválasztása az adott vízhálózathoz. Volt egy ember, akinek volt egy szivattyúja. Megvette és beszereltette, minden rendben ment. A berendezés kifogástalanul működött, a tulajdonos heteken keresztül rá sem nézett. Tudta, hogy megbízhat ebben a szerkezetben, hiszen hosszú mérlegelés után az ideális megoldás mellett döntött. Egy nap azonban a szivattyú elromlott és mint utólag kiderült, a probléma megelőzhető lett volna.

Hogy mi ebből a tanulság?

Az üzemeltetőnek nem csupán a szivattyú teljesítményének növelésére kell odafigyelnie, hanem a hatékonyságot befolyásoló tényezőket is érdemes szemmel tartania. Ugyanis, ha a szivattyút rendszeresen ellenőrizzük, akkor nem érhet minket váratlan meglepetés és felfedezhetjük az esetleges működési problémákat is, amivel felesleges kiadásoktól kímélhetjük meg magunkat. Például a kavitációt.

Tulajdonképpen mi az a kavitáció?

A kavitáció egy fizikai jelenség, ami a folyadékok mozgásakor figyelhető meg. Ilyenkor a drasztikus gyorsulás és a nyomáscsökkenés miatt, a folyadék néhány pillanat alatt gáz halmazállapotúvá válik. Az ilyenkor keletkező vákuum buborékok hihetetlen gyorsasággal töltik ki a rendelkezésre álló teret, azonban pillanatok alatt összeomlanak, amivel komoly károkat okoznak a szivattyúban. Ez azért történik, mivel vákuumban megváltozik a folyadékok forráspontja. A víz forrni kezd, a vákuumbuborékok pedig a forrás hatására összeesnek. Mindez egy szempillantás tört része alatt megy végbe. Ezért a levegőnek nincs ideje kitölteni az ilyenkor keletkezett lyukakat és ez okozza a vákuumot.

Hogy miért is veszélyes a kavitáció?

Szinte elképzelhetetlen, hogy az egyébként szállított folyadék mikre lehet képes – a kavitáció hatására a fémet is szétzúzza, ezáltal hihetetlen mértékben roncsolja a berendezést. Miből származik ez a hatalmas energia? Egészen érdekes jelenség figyelhető meg a szivattyúlapátok környezetében, amikor szivattyú kavitáció történik. A buborékok összeesésekor egy csattanó hang figyelhető meg. Közelebbről nézve apró, kékes felvillanások is láthatóak és bármilyen hihetetlen, még rádioaktivitás is mérhető ezeknek a nyomában. Természetesen erre is létezik tudományos magyarázat. Az összeeső buborékok teljes mértékben megsemmisítik a közelükben található tárgyak protonjait, elektronjait és neutronjait. Ez okozza a felvillanásokat, mert abban a pillanatban, ahogy a kavitáció végbemegy, ezek különböző frekvenciákon szétsugározódnak. Ezért lehetséges az, hogy a házi vízmű vagy a keringető szivattyú belsejében nem maradnak törmelékek, mivel az anyagok abszolút megsemmisülnek, lebomlanak.A probléma szinte kivétel nélkül a lapátok környezetében keletkezik, hiszen itt fordulhat elő olyan nyomáscsökkenés, ami beindíthatja a folyamatot. A kavitáció azonban nemcsak erre a területre, hanem az egész áramlási keresztmetszetre kihathat. Ilyenkor bizony a gép súlyos károsodása megakadályozhatatlan. Tehát ebből már magától értetődik, hogy mennyire fontos a rendszer megfelelő kiépítése, a megfelelő teljesítményű szivattyú kiválasztásától kezdődően, a csővezetékek belső átmérőjén át, egészen a különféle szerelvényekig.

Mik a kavitáció jelei?

Csak a fülünkre kell hagyatkoznunk, hiszen a kavitáció csattogó, pattogó hangok kíséretében történik. Komolyabb esetben a szivattyú vibrálni kezd, ami törést okozhat. A teljesítménye egyértelműen csökkenni kezd a kedvezőtlen hidraulikai jellemzők miatt. A folyadékszállítás hatásfoka szintén elmarad az elvárttól. Szemmel látható jelei is vannak a kavitációnak, ami főként a járókerék szívóoldalán figyelhető meg. Kezdetben apró, majd egyre nagyobb részecskék kiszakadásában nyilvánul meg, majd egyre nagyobb darabok kiszakadását eredményezi. Ránézésre szivacsra emlékeztető felület keletkezik.

Mi a megoldás?

Az egyetlen járható út a megelőzés. A mi feladatunk, hogy ügyeljünk a nyomásváltozásra és megakadályozzuk, hogy ez kisebb legyen, mint a közeg hőmérsékletéhez tartozó telítési nyomás. Így a folyadék nem válhat gáz halmazállapotúvá, tehát nem alakulhat ki a kavitációt beindító változás.Emellett érdemes különböző eszközökkel folyamatos méréseket végezni, hogy időben észlelhessük a gondot. Lényeges a rendszer megfelelő módon történő kivitelezése, mert az alulméretezés is okozhat kavitációt. Nyomásveszteség származhat továbbá a szerelvények okozta fojtásból, ellenállásából. Ez előfordulhat egy szelep vagy egy csap hibájából fakadóan is.Érdemes ellenőrizni a kútban a vízszintet, mert ha ez a szívómélység alá süllyed, akkor szintén kavitációról beszélhetünk. Ebben az esetben megszakad a szívócsőben a vízoszlop, ami a szállított vízmennyiség csökkenéséhez vezet. Ekkor a szivattyú zajosan kezd működni, ami elég egyértelmű jele a problémának. Gyakran tévedésként „gázos" kútként szokták emlegetni ezt a jelenséget, pedig a legtöbb esetben ilyenről szó sincs. Csupán annyi történik, hogy az adott kút egyszerűen túlterhelt. Ezért a rendszer kiépítésekor fontos megállapítani a kút vízhozamát, azaz, hogy mennyi idő szükséges a víz visszatermelődéséhez, ameddig eléri a megfelelő szintet.Felszíni vízvételezés esetén az is előfordulhat, hogy a szívócső rosszul lett méretezve. A szívókosár is eltömődhet, ami szintén gyakori okozója szokott lenni a kavitációnak.Kellő odafigyelés nélkül csupán egy ideig-óráig működő szivattyú büszke tulajdonosai lehetünk. Ha minden tőlünk telhetőt megteszünk, akkor megakadályozhatjuk a komolyabb károkat és élvezhetjük a berendezés kifogástalan és megbízható működését.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Középpontban a teljesítmény - A Honda szivattyúk bemutatása

2015. Július 17.

Középpontban a teljesítmény - A Honda szivattyúk bemutatása

A Honda szivattyúknak több típusa is elérhető Magyarországon, amelyekre más és más paraméterek jellemzőek. Érdemes mélyebbre ásni, és ezeket alaposabban is megismerni, hogy részletes képet kaphassunk a márka vízszivattyúinak teljesítményéről.

Mostani cikkünkben összesen négy termékről lesz szó, amelyek részletes megismerését egy összehasonlítással segítjük.

A WX10 és a WH20

-      A WX10 a legkisebb teljesítményű vízszivattyú. A WH20 jobb mutatókkal bír, mint a társa, ugyanakkor a WB-hez képest gyengébb teljesítmény jellemzi – tehát a Honda szivattyúk képzeletbeli listájának közepén helyezkedik el.

-      Míg a WX10 140 liter, addig a WH20 500 liter víz szállítására képes percenként.

-      A szívási mélységüket tekintve egyformák, mind a kettőre 8 méter jellemző, azonban míg az előzőnek 36 méter az emelési magassága, addig az utóbbinak 50 méter.

-      A WX10 szemcsemérete 6 mm, a WH20-é 3 mm. Emellett pedig a motor teljesítménye is eltérő, előbbire 0,72 kW, utóbbira a 3,6 kW jellemző.

-      A súlyukat tekintve a WX10-es bő hat kiló, a WX 20 pedig huszonnégy – tehát a különbség igen számottevő, nem mindegy tehát, hogy a beszereléshez milyen messze kell vinni őket.

Mindent összevetve elmondhatjuk, hogy a WX10 kisebb kerti feladatokra optimalizálható, kis helyre beépíthető benzinmotoros szivattyú. Ezzel szemben a WH20-at már komolyabb munkákra is használhatjuk, amit jól mutat, hogy ezt a berendezést a katasztrófavédelem és a tűzoltóság is előszeretettel alkalmazza.

A WB20 és a WB30

A Honda márka ezen két, nagyobb teljesítményű szivattyúja igen nagyszerű dolgokra képes, éppen ezért nem véletlen, hogy szívesen választják őket komolyabb feladatok elvégzésére.

-      A WB20 percenként 600, a WB30 pedig 1100 liter vizet képes elszállítani.

-      A szívási mélység mindkettő esetében nyolc méter. Az emelési magasság terén viszont egyikük sem versenyezhet a WH20-szal, hiszen míg a WB20 32, addig a WB30 csupán 30 méterre képes.

-      Előbbire hat, utóbbira nyolc milliméteres szemcseméret jellemző.

-      A súlyukat tekintve is igen különbözőek, a WB20 21, a WB30 47 kilogramm.

És amit még érdemes tudni

A WX10 GX 25-ös, a WB20 GX 120-as, a WH20 és a WB30 pedig egyaránt GX 160-as motorral működik. A csatlakozó csőátmérő 1 col (WX 10), 2 col (WB 20 és WX 20), valamint 3 col (WB 30) lehet.

 

A Honda márka remek lehetőségeket kínál a szivattyúk terén. A WX10, WH20, a WB20 és a WB30 között mindenki rátalálhat a számára ideáli típusra, ehhez azonban érdemes alaposan megismerni őket.




Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A Honda szivattyúk bemutatása

2015. Július 14.

A Honda szivattyúk bemutatása

Bár a Honda név sokakban összeforrt a minőségi és csinos távol-keleti autók képével, a tokiói székhelyű vállalatról érdemes tudni, hogy nemcsak személygépkocsikat, hanem teherautókat, motorkerékpárokat, elektromos generátorokat, robottechnikai és tengeri berendezéseket, valamint sugárhajtóműveket is gyárt.

És nem utolsósorban élen jár a szivattyúk esetében is, amit annak köszönhet, hogy a cég a kezdetektől fogva egyedülálló színvonalú mérnöki teljesítményt nyújt szinte minden téren. Ez a tökéletességre törekvés a Honda-szivattyúknál is látszódik, hiszen a világcég megbízhatóan működű, precíz termékeket dob piacra.

A Honda-szivattyúk

Több más termékével együtt a Honda az amerikai Swepsonville-ben lévő üzemében állítja elő szivattyúit, amelyekre jellemző, hogy azok könnyen mozgathatók és kis helyre is beépíthetők.

Magyarországon a márkától a vízszivattyúk mellett zagyszivattyúk és kémia szivattyúk érhetünk el, és mind a háromra jellemző a takarékos működés, a tartósság és a hatékonyság.

Vízszivattyúk

Hazánkban WX, WH és WB Honda vízszivattyúk kaphatók, amelyek eltérő képességgel rendelkeznek, ezáltal eltérő problémák megoldására lehet őket felhasználni.

A WX 10 kicsi és könnyű, mégis lehet vele megfelelő nyomással locsolni nyílt vízkivitelű helyeken. A WH 20 nagyobb nyomással dolgozik, ideális a mezőgazdasági és kertészeti területek vízellátásához.

A legnagyobb és legerősebb WB két altípussal, a 20-assal és a 30-assal érhető el. A 20-as kisebb, de így is képes több mint 500 liter víz átemelésére. A 30-assal maximálisan 1100 liter vizet tudunk szivattyúzni.

Zagyszivattyúk

Zagyszivattyúkból is három típus, a WT 20, a WT 30 és a WT 40 kapható Magyarországon, amelyek különböző teljesítménnyel és különböző feladatokra használhatók.

A 20-as ideális vízzel teli, szennyezett munkagödrök víztelenítésére, ráadásul könnyű hordozni és telepíteni. A 30-as típust a katasztrófavédelem és a polgári védelem használja előszeretettel, mivel a típus nagy teljesítményre képes, ugyanakkor mobilis és megbízható. A 40-es típus a család legnagyobb teljesítménnyel bíró modellje, amely megállás nélkül képes kármentesíteni; ezt használták a 2006-os dunai árvizeknél is.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A Grundfos szivattyúk előnyei az otthoni felhasználás során

2015. Július 11.

A Grundfos szivattyúk előnyei az otthoni felhasználás során

A szivattyúk kiválasztásakor nem csak az számít, hogy megtaláljuk az alkalmazási területhez legjobban illeszkedő típust, hanem, hogy ezt hosszú éveken keresztül eredményesen használhassuk. Ehhez minden esetben meg kell vizsgálni az adott berendezés minőségét, megbízhatóságát és az ár-érték arányát. A zökkenőmentes használat csak abban az esetben lehetséges, ha a kiválasztott típus ezen feltételek mindegyikének maradéktalanul eleget tesz.

És erre kínál jó lehetőségeket a Grundfos

A Grundfos márka az elmúlt években a kiváló minőség szinonimájává vált. A szakemberek tudása és tapasztalata ugyanis minden esetben egyedülálló megoldásokat eredményez, olyan szivattyúkat, amelyek a piac legjobbjai közé tartoznak.

Mit érdemes tudni erről a márkáról?

A Grundfos egy dán szivattyú- és búvárszivattyú-gyártó vállalat, amely a sokévnyi alapos és aprólékos munkának, a kifogástalan minőségű termékeknek, illetve a remek szervizháttérnek köszönhetően felküzdötte magát a csúcsra. Ez a több mint 70 éves múlttal rendelkező vállalat forradalmi újításokat vezetett be, amelynek hála kivételes képességű szivattyúk jöhettek létre.

Hol találkozhatunk Grundfos termékekkel?

A sok évnyi munka alatt a Grundfos több iparágban is remek fogadtatásra talált. A különböző típusú berendezések nem csak az autógyártásban és a gyógyszeriparban, hanem az italgyártás, a mezőgazdaság, a vízelosztás, az élelmiszeripar, illetve a víz- és szennyvízkezelés területén egyaránt remekeltek.

De a családok is hasznát vehetik ennek a világelső minőségnek

A Grundfos ugyanis nem csak a vállalatok, hanem a háztartások számára is kiváló lehetőségeket tartogat. A szivattyúk megbízható kiegészítői a ház csatornarendszerének, valamint a vízellátásban, a szennyvízkezelésben és a fűtésszabályozásban egyaránt remek szolgálatot tesznek.

Hogy mitől ilyen különlegesek?

Az energiatakarékos technológiának köszönhetően a Grundfos szivattyúkkal ideális otthoni körülmények érhetőek el. Ugyanis a berendezések számára nincs lehetetlen se a vízellátás, se a szennyvízkezelés, se a fűtés területén. Legyen szó kisebb vagy nagyobb családi házakról, pincéről vagy padlásról, kertről vagy csatornarendszerről – a Grundfos minden területre kínál megoldást. A dán gyártó termékei között mindenki könnyen rátalálhat a számára ideális megoldásra.

 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás