VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Hogyan épül fel és működik egy házi vízmű?

2022. Február 23.

Hogyan épül fel és működik egy házi vízmű?

A házi vízmű segítségével nemcsak kisebb nyaralók, hanem családi házak teljes vízellátását is megoldhatjuk. Olyan területeken, ahol nincs kiépítve vízhálózat, kézenfekvő megoldást jelent, hiszen segítségével egy fúrt vagy ásott kútból is tudunk vizet nyerni. Azonban vízhálózat mellett is jó megoldás lehet a havi költségek csökkentésére, ha például a kert öntözését vagy a medence feltöltését oldanánk meg ilyen módon. Nézzük meg, mire lesz szükségünk a rendszer kiépítéséhez!

Mi a házi vízmű, hogyan épül fel, milyen részei vannak?

A házi vízmű általában egy önfelszívó szivattyúból, hidrofor tartályból és egy vezérlő egységből épül fel. Sokoldalú felhasználást tesz lehetővé. Nemcsak háztartások vagy nyaralók vízellátására használhatjuk, hanem a kerti locsolást vagy egy öntözőrendszer működtetését, vízellátását is megoldhatjuk.

Hidrofor tartály

A hidrofor tartály csökkenti a szivattyú beindításakor fellépő nyomást, aminek köszönhetően gondoskodik a nyomóoldali rendszer védelméről. Emellett költségcsökkentő szerepe is van, hiszen eltárolja a vizet. Ha csak kisebb mennyiségre, például csak egy pohár vízre van szükségünk, akkor nem kell beindítani a szivattyút, hiszen a vízigény a tartályban raktározott mennyiségből is megoldható. Emellett pedig a szivattyú élettartamát is képes meghosszabbítani, hiszen nem kell minden vízvételnél beindulnia.

Házi vízmű szivattyú

A házi vízellátó rendszer működtetéséhez felszíni szivattyúkat célszerű választani. Ezek nem a vízbe merítve, hanem a szállítandó víz szintje fölött helyezkednek el. A szivattyúházat használat előtt vízzel kell feltölteni, hogy megakadályozzuk a szárazonfutást. A szívócső végére pedig egy úgynevezett lábszelepet kell elhelyezni, ami megszűri a szennyeződéseket és nem engedi, hogy a szivattyú elejtse a vizet a szívó oldalon. 

Szivattyú vezérlő

A szivattyú vezérlését a nyomáskapcsoló látja el. Ennek használatával automatizálható a szivattyú be- és kikapcsolása. Amennyiben vizet veszünk a tartályból és ennek következtében a nyomás egy adott szint alá csökken, a nyomáskapcsoló bekapcsolja a szivattyút. Amikor a nyomás elér egy megadott értéket, akkor a szivattyú vezérlő kikapcsolja a készüléket. Ezek a szintek a legtöbb esetben gyárilag előre beállítottak és megfelelőek lesznek az átlagos felhasználást tekintve, de léteznek állítható indítási nyomással rendelkező típusok is.

Mire használható a házi vízmű?

Általa nemcsak egy ingatlan, hanem a kert vagy a medence vízellátását is könnyedén lehet biztosítani. Fúrt vagy ásott kutak mellett, a vizet vételezhetjük esővíz tárolóból vagy akár a talajból is, minden esetben a kívánt felhasználási terület dönti el, hogy melyik lesz a megfelelő és alkalmazható megoldás. Egyesek ugyanis fogyasztásra nem alkalmasak, de ilyenkor is használhatóak például öntözésre, WC öblítésre vagy az autó lemosására.

Hogyan alakulnak a házi vízmű árak?

Tulajdonképpen attól függenek, hogy milyen célra és adottságok mellett kívánjuk használni. Vásárlás előtt pontosan fel kell mérni egyfelől a saját igényeinket, hogy pontosan vagy legalább megközelíthetően mekkora nyomásra és vízmennyiségre van szükségünk. Emellett számítanak a víznyerő hely tulajdonságai is, ugyanis nem mindegy, hogy tartályból vagy kútból kell a vizet kinyerni. Adott esetben azt is tudni kell, hogy milyen mélyről kell a vizet a felszínre hozni.

A tartály árát elsősorban annak űrtartalma befolyásolja, értelemszerűen minél nagyobb, annál többet kell fizetni érte. A szivattyú tekintetében pedig azt kell mérlegelni, hogy várhatóan mekkora vízhozamra lesz szükség, valamint milyen mélyről kell a vizet vételezni. Ezeket a paramétereket a készülék maximális vízhozama és emelési magassága mutatja meg.

Létezik tartály nélküli házi vízmű is?

Amennyiben hidrofor tartály nélkül szeretnénk a rendszert üzemeltetni, akkor egy felszíni szivattyúra és egy áramlásvezérlőre lesz szükség. A tartály nélküli házi vízmű elsősorban akkor jelenthet működőképes alternatívát, ha nem fogjuk naponta többször, adott esetben csak kisebb mennyiségű folyadék vételezésére használni a rendszert.

A tartály nélküli változat előnye az olcsóbb ár, hiszen ennek költségével nem kell számolni a kiépítéskor. Emellett helytakarékossági szempontok is indokolhatják ennek a megoldásnak az alkalmazását. Hogy a rendszert például öntözésre használnánk, amikor csak bizonyos időpontokban van szükség egyszerre nagyobb mennyiségű víz szivattyúzására, akkor nem feltétlenül szükséges, hogy a tartály is ennek részét képezze.

Mi a teendő meghibásodás esetén, például amikor a házi vízmű nem kapcsol ki?

A házi vízmű rendszerint megbízható és alacsony karbantartási igénnyel rendelkezik, azonban természetesen ezek is képesek lehetnek meghibásodni. Ez érinti a berendezés valamennyi részét, vagyis magát a szivattyút is, de a tartály vagy a vezérlő esetében szintén felléphetnek ilyen nem várt zavarok.

Előfordulhat, hogy a csapágyház és a tömítés között lép fel szivárgás, mert nem megfelelő a tömítés. Ez a jelenség idő előtti rozsdásodáshoz vezethet, ami további problémákat okozhat a készülék bizonyos részein. Bár a legtöbb alkatrész rozsdamentes anyagból készül, azonban a csavarok könnyen beszorulhatnak, megnehezítve vagy lehetetlenné téve azok lazítását.

Ezeknél látványosabb meghibásodás, amikor a szivattyú nem kap vizet, valamiért a szívó oldalon elejti a folyadékot. Ez több okra vezethető vissza: lehet csökkent a vízszint jelentős mértékben, de csőrepedés is állhat a háttérben, vagy egyszerűen csak a nyomáskapcsolón elállították a kikapcsolási értéket. Ekkor a házi vízmű nem kapcsol ki, akkor sem, amikor a nyomás egy adott szint alá süllyed. A szárazonfutás pedig kifejezetten veszélyes a szivattyú élettartamára nézve, könnyen vezethet idő előtti meghibásodáshoz.

Bármi is legyen a meghibásodás oka, a szükséges szakértelem hiányában nem érdemes magunktól nekilátni a javításához. Lehet, hogy csak tovább rontunk a helyzeten és még nagyobb gondot okozunk, mint amit szerettünk volna elhárítani. Ha pedig magunk nyúlunk bele a rendszer működésébe, azt is kockáztathatjuk, hogy a nem megfelelő szerelés miatt elveszítjük a készülékekre vonatkozó garanciát.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A Pedrollo szivattyú egyet jelent a minőséggel és a megbízhatósággal

2022. Február 9.

A Pedrollo szivattyú egyet jelent a minőséggel és a megbízhatósággal

A Pedrollo szivattyú az egyik legmegbízhatóbb és igen fejlett technológiával készült, szinte bármilyen igényt kielégítő típusnak számít a kategóriájában, legyen szó háztartási, mezőgazdasági vagy éppen ipari felhasználásról, ahol a sajátos, extrém igények esetén is képesek megállni a helyüket. Mostani bejegyzésünkben ezt a márkát vizsgáljuk meg egy kicsit közelebbről, röviden kitérve a történetükre, felhasználási lehetőségeikre, valamint karbantartási igényeikre és lehetőségeikre egyaránt.

A Pedrollo szivattyúk rövid története

A vállalat névadó alapítója, Silvano Pedrollo, az 1974-ben Dubaiba tett látogatása során szembesült azzal, hogy a víz mekkora kincs. Az arab országban ekkor a víz ára még a kőolaj áránál is magasabb volt és kihívást jelentett, hogy valamennyi területre eljuttassák azt, kielégítve a lakosság vízigényét.

Silvano aztán még ebben az évben megalapította vállalkozását és első díját már 1979-ben elnyerte a Veronai Kereskedelmi Kamarától. Ezt számos másik is követte az évek során, amelyek nemcsak a szivattyúi által képviselt kiemelkedően magas technikai színvonalnak szóltak, hanem a cég társadalmi felelősségvállalásnak is. Az év merülőszivattyú vagy az év csőszivattyú díjak mellett, olyan elismerések is növelték a társaság renoméját, mint a fejlődő országokat segítő megoldásaiért vagy a szükséget szenvedő népek irányában folyamatosan tanúsított figyelemért odaítélt díjak. A vállalatcsoport célja, hogy globálisan segítsen a vízhiány sok országot érintő problémájának megoldásában. Napjainkban már a világ mintegy 160 országában elérhetőek, Európában, Ázsiában, Dél-Amerikában és Ausztráliában egyaránt.

Milyen típusok léteznek?

A Pedrollo szivattyúk egyértelműen piacvezetőnek számítanak ebben a kategóriában, a vállalatcsoport termékei gyártása során mindig is szem előtt tartotta az innovációt és a minőséget. Ebben segíti őket a saját öntöde, présműhely vagy éppen műanyag fröccsöntő részlegek, ahol a technológia élvonalába tartozó megoldásokkal és gyártósorokkal képes előállítani az évtizedek alatt védjegyükké vált legmagasabb minőséget.

Évente több, mint kétmillió szivattyút állítanak elő, amelyek a mezőgazdaság, a háztartás és ipar területén is széles körben alkalmazhatóak. Legyen szó periférikus, centrifugális, önfelszívó vagy éppen búvárszivattyúkról, amelyek a tiszta, szennyezett víz és a legveszélyesebb szennyezett vizet mozgatására ugyanúgy alkalmas megoldásokat jelentenek. Termékeik további előnye, ami széles körben elterjedté teszi, hogy a kiváló minőségük ellenére is megfizethető, versenyképes áron érhetőek el.

Mennyire bonyolult a Pedrollo szivattyú bekötése?

Egy Pedrollo szivattyú bekötése természetesen nem sokban különbözik más gyártók termékeitől, vagyis nem elsősorban a márkát, hanem a szivattyú típusát kell szem előtt tartani a telepítés során. Mint minden szivattyú esetében, ennél is fontos pontosan felmérni a releváns paramétereket, más szóval, hogy milyen vízszállítási igényeink vannak, mekkora vízhozamra vagy nyomásra van szükségünk. Emellett számba kell venni a víznyerő hely tulajdonságait is, mert egyáltalán nem mindegy, hogy egy kerti medence vizét kell kiemelni vagy pedig egy fúrt kútból kell a vizet a felszínre hozni.

Egy búvárszivattyú bekötése viszonylag egyszerű, ezek a típusok a vízbe merítve működnek és elsősorban akkor használatosak, ha ki kell valahonnan szivattyúzni a vizet. Locsolásra vagy házi vízmű működtetésére az úgynevezett önfelszívó modellek jelentik a gyakori megoldást. Ezek a víz szintje felett üzemelnek, innen hozzák felszínre a kívánt mennyiséget. Az első beüzemelés előtt nagyon fontos, hogy a szivattyúházat és a szívótömlőt fel kell tölteni vízzel és várni, hogy a rendszer kidolgozhassa magából a légbuborékokat.

Tulajdonképpen az egész művelet nem egy bonyolult folyamat, viszont ami sokkal fontosabb, hogy a megfelelő típust válasszuk az adott feladatra. A bekötés során nagy segítséget nyújtanak a termékleírásban szereplő információk, illetve az interneten is találhatunk ezzel kapcsolatos oktatóanyagokat. A célra leginkább megfelelő szivattyú kiválasztása azonban sokszor nehéz feladatnak tűnik, tehát ebben mindenképpen érdemes egy jó szakember segítéséget kérni, ha mi magunk nem rendelkezünk a szükséges ismeretekkel ennek eldöntéséhez.

Milyen gyakran kerül terítékre a Pedrollo szivattyú javítás? 

A Pedrollo márkával minden esetben minőséget választunk. Egy megfelelően kiválasztott és használt darab 5-6 évig minden további nélkül működőképes marad, rendszeres karbantartás mellett ez a 10 évet is meghaladhatja. Érdemes a szivattyúk működését legalább 2-3 évente szakemberrel felülvizsgálni, hiszen egy hozzáértő már a kisebb jelekből is képes megállapítani, ha valami probléma merülhet fel hamarosan és azonnal ki tudja cserélni vagy fel tudja újítani az egyes alkatrészeket.

Könnyen elérhető a Pedrollo szivattyú alkatrész, ha szükség lenne rá?

Még egy érvet jelent, hogy az évtizedek során világmárkává vált, nemcsak a technológiai megoldásaikat, hanem viszonteladói hálózatukat is figyelembe véve. A vállalatcsoport számos országban jelen van és természetesen az alkatrészek utánpótlása szintén biztosított. Időről-időre felmerülhet bizonyos alkatrészek, mint a szivattyú csapágy vagy csúszógyűrű cseréje. Szerencsére a Pedrollo szivattyú alkatrészek nagy választékban érhetőek el, így ha egy hirtelen meghibásodás miatt lenne szükség valamilyen tartozék cseréjére, akkor nem kell sokat várni annak beszerzésével, legyen szó hűtőventilátorról, járókerékről vagy bármi másról.

Pedrollo szivattyú árak: kiváló minőség megfizethető áron

Nemcsak a technikai paraméterek és megbízhatóságuk, hanem ár-érték arányukat tekintve is piacvezetőnek számítanak. Ez az összeg természetesen attól függ, hogy milyen típusú és teljesítményű készülékre van szükségünk. Az egyszerűbb periférikus szivattyú nagyjából már 40 ezer Forinttól is elérhető, míg egy komolyabb ipari felhasználásra készült típus ára több millió is lehet. Viszont, válasszunk bármennyire komoly berendezést, abban biztosak lehetünk, hogyha a Pedrollo terméke mellett döntünk, akkor minden esetben a minőség mellett tettünk le a voksunkat.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás