VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

A vákuumszivattyú működése egyszerűen

2023. Május 19.

A vákuumszivattyú működése egyszerűen

Autók, nyomdaipari termékek, gyógyszerek, különböző bevonatok és csomagolások. Sok olyan tárgy vesz körül minket, aminek az elkészültéről fogalmunk sincs. Pedig sokszor érdekes gyártási fázisokon és eszközökön megy keresztül az a termék, amit mi utána nap mint nap használunk. Ilyen a vákuumszivattyú is, ami számos iparágban jelen van, mégse tudunk róla semmit. Csak azok ismerik, akik az adott iparágban dolgozva találkoztak már vele. Az alábbiakban röviden bemutatjuk tehát a működését, a típusait, és azt, hogy milyen területeken használják.

Mi az a vákuumszivattyú? Hol használják?

A vákuumszivattyúkat alapvetően gázok áramoltatására, mozgatására használják legfőképpen az iparban. Az úgynevezett száraz vákuumszivattyúk nem bonyolult szerkezetek, viszonylag könnyű őket szabályozni, ráadásul a környezetet is kímélik a működésük során, ami egyre fontosabb szemponttá válik minden iparágon belül. A fenntartható gyártási folyamatoké ugyanis a jövő.

A vákuumszivattyú röviden egy olyan szerkezet, ami zárt térből valamilyen gázt (akár levegőt) távolít el és így részleges vákuumot hoz létre. Ehhez egy erős szívó hatásra van szükség.

A gyógyszeripartól kezdve az élelmiszeriparig rengeteg ágazatban használják. Gondoljunk csak a vákuumcsomagolt élelmiszerekre, amik így sokáig megőrzik az eredeti színüket, állagukat. Ez egyben csomagolástechnika is. A gyógyszeriparban bizonyos komponensek gyors szárítására is használatos. Ezek mellett az olajipar, gépipar, gázipar is hasznosítja.

A gyógyszeriparban mozgatnak vele szelepeket, létezik vákuumszűrő, vákuumtisztító is. A gyógyszeriparban és az élelmiszeriparban nagyon fontos a tisztaság és a szennyeződések elkerülése. A szivattyúknak tehát ilyen szempontból is kifogástalanoknak kell lenniük.

Látható tehát, hogy szinte nincs olyan termelési ágazat, amiben ne lenne helye a vákuumszivattyúnak, természetesen ebből is sokféle típus létezik.

A vákuumszivattyúk típusai

Nézzük a fő típusokat!

A legelterjedtebb a folyadékgyűrűs, vagy vízgyűrűs vákuumszivattyú a mozgó alkatrésszel operáló szivattyúk körébe tartozik. Léteznek ugyanis olyan vákuumszivattyúk is, amik mozgó alkatrész nélkül hozzák létre a vákuumot víz, gőz vagy levegő hajtóközegű sugárszivattyúval.

A bányászatban, a vegyiparban, erőművekben és az építőiparban is használják őket. Ezek azok a szivattyúk, amikkel egy háztartásban nem igen fogunk találkozni. A működésük is kicsit bonyolultabb annál.

Működése a centrifugális erőn alapszik, amit az excentrikusan elhelyezett csillag alakú, forgó lapátok hoznak létre. A forgó mozgás hatására a víz gyűrű alakot vesz fel, innen ered a szivattyú neve is. A vízgyűrű és a lapátok között egymástól különböző térfogatú terek jönnek létre.

Többféle strapabíró anyagból készülnek. A járókerék általában réz, az első és hátsó szivattyúház, valamint a fokozatház öntöttvas. A tengely rozsdamentes acél.

Létezik ezen kívül még lengődugattyús, forgódugattyús, turbó-vákuumszivattyú, olajkenésű, olajtömítéses, szárazlapátos és szívó-nyomó vákuumszivattyú

A lengődugattyús és forgódugattyús vákuumszivattyú a térfogat-kiszorítás elvén működik. 

A vákuumszivattyú működése

Amint az előbb is láthattuk vagy vízgyűrű segítségével hoz létre vákuumot a szivattyú vagy az injektor elv alapján a víz- és gőzsugár vákuumszivattyú. 

A száraz vákuumszivattyúk esetében lényeg, hogy száraz maradjon a szivattyú belseje. Azt, hogy különböző szennyeződések kerüljenek a rendszerbe szűrők és úgynevezett kicsapó edények gátolják meg. Szinte kopásmentesen tudnak működni a vákuumszivattyúk, főleg ha minőségi terméket választunk. A turbó-vákuumszivattyú az áramlástani elveken alapszik.

A szivattyút egy szívóvezeték köti össze azzal a térrel, ahonnan ki kell vonni a gázt. A szerkezet érzékeli, ha megtelt a célhenger, s ilyenkor elzárja a két teret egymástól .

A jó vákuumszivattyúk jellemzői

Az a fontos, hogy az adott ipari környezethez megfelelő vákuumszivattyút válasszuk. Ezt befolyásolja az adott gyártási folyamat. Annak a gáznak az összetétele, amivel majd dolgoznia kell. 

Ha extra tisztaság vagy fertőtlenítés a cél, akkor lényegesek a szűrők és egyéb biztonsági alkatrészek. A veszélyes gázokról nem is beszélve.

Bírnia kell a folyamatos munkát, ráadásul egyenletes teljesítmény mellett. A vákuum fenntartása ugyanis nem ingadozhat, főleg, ha az a gyártásban romlást eredményez.

Vannak olyan márkák, amikben bátran meg lehet bízni. Ilyen az Anest Itawa, a Becker, a BGS General, Busch, Ebara, Galileo, Gardner Denver, Kinney, Pfeiffer/Balzers, Robuschi, Solberg, Stokes, Varian. És a sort még lehetne folytatni.

Mivel az ipar a fő felhasználási területe a vákuumszivattyúnak, ellen kell tudjon állni a különböző vegyszerknek. Ez minden iparágban más és más lehet.

Az üzemeknek is akkor éri meg befektetni egy minőségi vákuumszivattyúba, ha az utána olcsón üzemeltethető és a karbantartása sem kíván meg csillagászati összegeket. Ehhez egyrészt az kell, hogy a megfelelő márkát válasszuk, másrészt a beszerelést is profi csapatra kell bízni. 

A nagyobb üzemeknek van saját minőségbiztosító részlegük, akik felelnek a gyártás során alkalmazott eszközök állapotának folyamatos ellenőrzéséért is. Az új eszközök beszerzése is az ő feladatuk szokott lenni. Ha Ön esetleg éppen ilyen területen dolgozik és vákuumszivattyút keres, akkor nézzen szét a szivattyúwebáruház oldalán.

Mikor és milyen szempontok alapján érdemes vákuum szivattyút vásárolni?

Akkor érdemes venni, ha olyan területen dolgozunk, ahol a gyártásban szükséges egy vákuumszivattyú jelenléte. Vagy ha gondolkodunk rajta, hogy egy-egy munkafázist eredményesebben, gyorsabban tudunk elvégezni vele. A folytonos optimalizálás és fejlesztés minden iparágban jelen kell, hogy legyen. 

Másfajta vákuumszivattyú szükséges a különböző szűrésekhez, megint más a desztillációhoz vagy vákuumbepárláshoz, kísérletekhez, de a vízsugárszivattyúkat is kiválthatjuk velük.

A szempontokat mindig az határozza meg, hogy milyen területen szeretnénk használni. Szerencsére szakemberek is a segítségünkre lehetnek ebben.

Mérlegelni kell a szivattyú anyagát, szállítási teljesítményét, a maximum folyadékhőmérsékletet (folyadékgyűrűs szivattyú esetén), a szívóoldali és nyomóoldali csatlakozás paramétereit.

Nézzen körül kínálatunkban!

A szivattyúwebáruház oldalán talál sokféle folyadékgyűrűs vákuumszivattyút többek között az Emmecomtól és a Findertől. Minden termék mellett megtalálja az ajánlott felhasználási területet, a szivattyú paramétereit, a működéséhez szükséges áramigényt és egyéb hasznos információkat. Tehát a technikai adatokat és a tulajdonságokat.

Az épp 2023-ban 30 éves családi vállalkozásunk lefedi a piacon elérhető teljes szivattyúkínálatot úgy, hogy folyamatosan figyeljük is az új szereplőket, az egyre fejlettebb megoldásokat. Kínálatunkban a vákuumszivattyúk mellett találhatók szép számmal olyan szivattyúk is, amik lakossági felhasználásra készültek: öntözéshez, a házak vízellátásához, medencék karbantartásához.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Hogyan működik a perisztaltikus tömlőszivattyú?

2015. Augusztus 14.

Hogyan működik a perisztaltikus tömlőszivattyú?

A perisztaltikus tömlőszivattyúkat az ipar sok területén használják, hiszen a gép már sok-sok éve meggyőzte előnyeivel a felhasználókat.

A típus nemcsak a tiszta víz és a szennyvíz szivattyúzásakor teljesít kiválóan, hanem alkalmazható az élelmiszeripar, a bioüzemanyag-gyártás, a kerámiaipar, a csomagolástechnika és a vegyipar területén is.

A perisztaltikus tömlőszivattyúk igazi multifunkcionális eszközök, amelyeknek teljesítményét a hétköznapokban könnyedén kihasználhatjuk.

A perisztaltikus tömlőszivattyúk előnyei

Bár szükséges némi ismeret a perisztaltikus tömlőszivattyúk megfelelő működtetéséhez, valójában az eszköz mindennapos használata egyáltalán nem bonyolítja meg az életünket. Kis gyakorlattal már egyszerűen üzemeltethető, és nemcsak széles körű az alkalmazási lehetősége, de a gép maga rendkívül strapabíró és tartós is.

Egyik legtöbbször említett előnye ennek a típusnak az, hogy szárazon is önfelszívó, ezáltal a perisztaltikus tömlőszivattyúknál nem kell számolnunk a szárazonfutási problémákkal. Érdemes kiemelni, hogy a fenntartási költségük viszonylag alacsony.

Szeretik a felhasználók továbbá azt is, hogy az eszköz működése zökkenőmentes, hogy bármilyen közeg szivattyúzására felhasználható, és szállított közegre nem jelentenek veszélyt, illetve hogy a gépnek magas a szállítókapacitása és az emelőmagassága (akár 150 méter).

A perisztaltikus tömlőszivattyúk működési elve

A működés alapját egy összehúzódó, majd elernyedő mozgás adja, amely biztosítja a szivattyúzni kívánt közeg szállítását. Az összenyomásról és az elernyedésről a szivattyú forgó részére szerelt papucsok vagy görgők gondoskodnak.

A típus népszerűnek számít, ezért több márka is gyárt perisztaltikus tömlőszivattyút, és a felhasználók széles körű választékból vásárolhatják meg a számukra legideálisabb paraméterekkel rendelkező eszközt.

Legyen szó alacsony nyomástartományokhoz vagy épp kis és közepes szállítási mennyiséghez kifejlesztett szivattyúról, kisebb vagy nagyobb teljesítményű eszközről, illetve magán- vagy ipari használatra fejlesztett típusról, a komolyabb gyártóknál megtaláljuk a nekünk megfelelő változatot.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Az üzemanyag szivattyú működése egyszerűen

2015. Augusztus 12.

Az üzemanyag szivattyú működése egyszerűen

Belegondolni is nehéz, hány speciális képességgel megáldott szivattyút mutattunk már be írásainkban; a különböző típusokat mind kiválóan alkalmazhatjuk egy-egy probléma megoldására, csupán tudunk kell, mihez mit érdemes vásárolnunk.

Nincs ez másképp az üzemanyag-szivattyúkkal sem, amelyek annyiban azért különböznek az eddigiektől, hogy nem a tiszta víz vagy a szennyvíz mozgatásáról gondoskodnak.

Mint ahogy azt a neve is mutatja, az üzemanyag-szivattyú a robbanómotorok üzemanyag-ellátásáról gondoskodik, és sokan inkább úgy ismerik, hogy AC-pumpa. Ennek a típusnak az a feladata, hogy befecskendezze a benzint a megfelelő helyre, ezért nem véletlen, hogy ez az alkatrész dolgozik a legtöbbet a rendszerben.

Milyen típusai vannak üzemanyag-szivattyúknak?

Két fő típust különböztethetünk meg, amiknél a lényeges eltérés nem a működésben, hanem a beszerelés helyében mutatkozik meg.

Az in-line szivattyúkat közel a tartályhoz, de a benzinvezetékbe építik, míg az in-tank szivattyúk már közvetlenül a benzintartályba kerülnek. Természetesen mind a kettőnek megvan a maga előnye: az előbbit könnyű cserélni, az utóbbi viszont halk és azt egyszerű szerelni.

Az in-line egyik legtöbbet hangoztatott hátránya viszont meghibásodáskor elég komoly problémát okozhat, hiszen a szivattyú esetleges cseréjekor az egész üzemanyagtartályt ki kell venni.

Az autógyártók általában fogaskerekes, görgőcellás, turbinakerekes vagy oldalcsatornás megoldásokat használnak az üzemanyag-szivattyúk esetében.

A működésről

A régebbi gépjárműtípusoknál az üzemanyag-szivattyút nem elektronika vezérelte, azonban a modernebb autóknál már elektromos AC-ket használnak a nagyobb hatékonyság és biztonság érdekében.

A két változatnak azonban nagyrészt ugyanaz a működési elve, legfeljebb azt a különbséget emelhetjük ki, hogy a mechanikus régebbi típusoknál a pumpa alkatrészeit meghibásodás esetén még cserélni lehetett.

A szivattyú az előírt nyomásszinten juttatja be az üzemanyagot a motorba, és a fejlesztés során a gyártók külön figyelmet fordítottak arra, hogy olyan pumpákat tervezzenek meg, amelyek a legszélsőségesebb terhelést is kibírják.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Amit a szárazon futásról tudni érdemes

2015. Augusztus 9.

Amit a szárazon futásról tudni érdemes

A szivattyúk hatékony működéséhez több kisebb-nagyobb eszközre és alkatrészre van szükség, amelyek bizonyos fizikai törvényszerűségek alapján működnek, és mérnöki pontossággal vannak összeillesztve. Mindent összevetve tehát rengeteg dolog szükségeltetik a minden szempontból ideális működéshez.

És legalább ugyanennyire sok gond merülhet fel

Ugyanis minden eszköz, így a szivattyúk működése közben is számos probléma kialakulhat. Ezeket okozhatja a szállított közeg, például ha nagy mennyiségű homok kerül a vízbe, amelyet így a berendezés már nem tud keringetni. De a probléma forrása az alkatrészek elhasználódása vagy meghibásodása is lehet.

Vagy a folyadék hiánya

Ha a folyadékok mozgatására kialakított szivattyúban nem kering a folyadék, akkor a szárazon futás esetéről beszélhetünk. Ez kihat az egész gép működésére, hiszen a tervezés során figyelembe vették, hogy az alkatrészeket működés közben folyadék éri majd. Éppen ezért ennek hiánya komoly gond, ilyenkor nincs ami a hűtést biztosítsa a súrlódási hővel szemben.

De ez ellen könnyedén lehet tenni

Az egyik megoldás a vízhiányvédő nyomáskapcsoló. A berendezés működésének lényege, hogy amennyiben a nyomás egy beállított határérték alá esik, a kapcsoló automatikusan leállítja a szivattyú működését.

Hatékony megoldás lehet továbbá az áramlás- és nyomáskapcsoló közös alkalmazása, amit a hosszabb ideig működő szivattyúk esetében érdemes alkalmazni. Ennek működése hasonló az előzőhöz, csak egy másik alkatrésszel érik el ugyanazt az eredményt.

A szivattyúk hosszan tartó ideális és hatékony működéséhez számos dologra van szükség. A megfelelő kiegészítőkkel megelőzhetőek a különböző meghibásodások, éppen ezért érdemes a lehető legjobb módon biztosítani a berendezés védelmét.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Az áramlástani elven működő szivattyúk

2015. Augusztus 3.

Az áramlástani elven működő szivattyúk

Legyen szó magánjellegű vagy ipari felhasználásról, a professzionális munkafolyamatok során szivattyút használunk a folyadékok szállítására. A szivattyúk népszerűsége és hatékonysága miatt többfajta változat is létezik és kapható, azonban ha a működési elvüket nézzük, akkor két típusra oszthatjuk őket.

Az egyik típus a térfogat-kiszorítás elvén működik, és ide tartoznak a dugattyús szivattyúk, a fogaskerék-szivattyúk, a szárnylapátos szivattyúk, a vízgyűrűs szivattyúk vagy épp a csavarszivattyúk. A térfogat-kiszorításos szivattyúk működése során a térfogat változtatásával érhető el, hogy a szállítani kívánt közeg mozgásba lendüljön.

A másik csoportba az áramlástani elven működő szivattyúk tartoznak, amelyek a folyadékok áramlására vonatkozó törvényeket igyekeznek kihasználni ahhoz, hogy célt érjenek.

Mit érdemes tudni az áramlástani elvek szerint működő szivattyúkról?

Az áramlási törvényszerűségeket kihasználó típus alá tartoznak az örvényszivattyúk, amelyeket más néven centrifugál szivattyúknak hívunk.

A legjellegzetesebbnek is tartott örvényszivattyúk egy járókerékkel, valamint az arra elhelyezett lapátokkal terelik a szállítani kívánt közeget annak rendeltetési helyére. Népszerűségüket az egyszerű használatnak és a megfelelő, tartós működtetésnek köszönhetik.

A típus működése a következőképp néz ki: a folyadék a szívócsonkon keresztül lép be a motor által forgatott járókerék terébe, majd amikor nyomatékot kap és a nyomása is megnő, akkor a nyomócsonkon keresztül távozik.

A centrifugál szivattyúról azt kell tudni, hogy különleges kialakítás kell ahhoz, hogy a folyadék áramlása zökkenőmentesen menjen végbe, és hogy a szállítani kívánt közeg ne folyhasson vissza a szívóoldalra. Ahhoz, hogy ezt a típust elindíthassuk, a szivattyút fel kell tölteni folyadékkal.

Az örvényszivattyú felépítése

Az örvényszivattyúk legfontosabb alkatrésze a korábban már említett járókerék, amely valójában egy forgótárcsa, radiálisan elhelyezett lapátokkal.

A járókerék mellett fontos szerkezeti elem még a csigaház, a tengely, a tömszelence, a szívócsonk és a nyomócsonk. Ugyanakkor a centrifugál szivattyúknak is vannak különböző típusai, leginkább az alkalmazott járókerékben való eltérések miatt: a radiálszivattyú mellett van axiál- és félaxiálszivattyú is.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás