VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Milyen húsdarálót válasszak?

2022. November 20.

Milyen húsdarálót válasszak?

Előszőr is el kell dönteni, hogy kézi húsdarálót vagy gépi húsdarálót szeretnénk. Amennyiben évi néhány alkalommal használjuk és csak pár kg hús darálásáról van szó, akkor elegendő a kézi húsdaráló, bár ebben az esetben is érdemes fontolóra venni a gépi húsdaráló beszerzését, mert sokkal kényelmesebb és egyszerűbb vele a munka, illetve akár a motorhoz (típustól és gyártótól függően) illeszthetünk további elemeket, amikkel más funkcióra is tudjuk alkalmazni a gépi húsdarálót, például paradicsompasszírozó fejet. Amennyiben viszont évi több alkalommal is használjuk a húsdarálót és alkalmanként nagyobb mennyiségű húst darálunk vele, akkor vitathatatlan a gépi húsdaráló előnye a kézi működtetésű társaival szemben.

Azt javasoljuk, hogy kerüljük a barkácsáruházas húsdaráló berendezéséket, mert ezeknek az árai igaz sokkal kedvezőbbek, de sajnos tapasztalataink alapján a minőségük megkérdőjelezhető és valószínűleg sokkal több bosszúságot fognak okozni, mint egyszerű és könnyed munkavégzést, mint nem egy esetben tapasztaltuk már. Mi az olasz TreSpade cég (Facem) húsdaráló gépeit forgalmazzunk már néhány éve és a minőségük nagyon jó, a tartozékok és alkatrészek utánpótlása biztosított.

Milyen gépi húsdarálók léteznek?

Több gyártó több típusa is kapható a piacon különféle kialakítással (pl. inox burkolattal ellátott), de mindegyikük megegyezik, hogy azonos méretekben kapható amik az alábbiak: 8-as, 12-es, 22-es és 32-es gépi húsdaráló. Kivitelből megkülönböztetünk öntöttvas vagy rozsdamentes kivitelt. Otthoni használatra tökéletesen alkalmas az öntöttvas kivitel, de ezeket pl. mosogatógépben nem tisztíthatjuk, erre csak a rozsdamentes húsdaráló típusok alkalmasak. Üzemi, ipari vagy húsboltban csak a rozsdamentes húsdaráló típusok jöhetnek szóba az előírások miatt.

Milyen tartozékok kaphatóak a húsdarálóhoz?

Minden húsdaráló tartozéka egy húsdaráló tárcsa, aminek a furatmérete függ a húsdaráló méretétől (8-as, 12-es, 22-es vagy 32-es húsdaráló). Ezekből a tárcsákból vásárolhatunk kisebb és nagyobb furatméretűeket attól függően, hogy mi az amit készítünk, például májas készítéséhez apró furatú tárcsára van szükségünk, hogy minél kisebb legyen a darált hús mérete, de a sajt készítéséhez már nagyobb furatú tárcsára van szükségünk vagy esetleg TRIS tárcsára, ami nagyobb méretű húsdarabokat készít. Illetve ahogy a cikkünk elején is említettük, minden gépi húsdarálóhoz tudunk vásárolni paradicsompasszírozó fejet, amivel akár hidegen, akár melegen is el tudjuk készíteni a paradicsom pürét.

Amennyiben segítsége van szüksége a húsdaráló választás kapcsán kérjük forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, felkészült kollégáink szívesen segítenek a választásban, illetve mivel a gépi húsdarálók és tartozékok raktárkészleten vannak, egy webáruházas megrendelést követően rövid időn belül már szállítjuk is a kiválasztott húsdarálót.

További cikkek a témában:

Közeleg a tél, egyre közelebb a disznóvágási szezon



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Vízszűrőt be lehet építeni házi vízműhöz vagy szivattyúhoz?

2022. November 12.

Vízszűrőt be lehet építeni házi vízműhöz vagy szivattyúhoz?

A válasz igen, de nem mindegy, hogy hová építjük be. Alapvetően egy megfelelően kivitelez kúthoz nincs szükség vízszűrőre, de sajnos az ilyen kutak száma kevés, inkább az a jellemző, hogy többnyire homokolnak.

A vízszűrőt nem szabad a szivattyú szívóágába beépíteni. Miért is? Mert csökkenti a szivattyú szívóképességét, illetve akár a szivattyú meghibásodásához is vezethet. Mivel a szűrő akadályozza a víz áramlását, ezért kavitáció léphet fel, ami a házi vízmű vagy szivattyú meghibásodásához vezet.

Egy esetben lehet a szivattyú szívóoldalára szűrőt beépíteni, ha egy tartályból vagy ciszternából dolgozik a felszíni szivattyú és ebbe a tározóba bekerülhet nagyobb méretű szennyeződés (pl. falevél, ág, stb.). Ebben az esetben beépíthetünk szűrőt az alábbiak figyelembevételével:

- A vízszűrő csatlakozási mérete legyen mindig egy vagy két mérettel nagyobb, mint a szivattyú csatlakozási mérete

- A vízszűrő betétből csak a műanyag hálós típusok jöhetnek szóba és legalább 250 vagy még ritkább 430 mikron méretű legyen a szűrőbetét.

- Rendszeresen ellenőrizzük a szűrőbetét tisztaságát és szükség esetén tisztítsuk vagy cseréljük.

Akkor hová építhetem be a vízszűrőt?

A szivattyú vagy házi vízmű nyomóágára lehet beépíteni a vízszűrőt. Ebben az esetben akár több vízszűrő házat is sorba kapcsolhatunk és a mechanikai szűrésen kívül pl. szén szűrőbetét is beépíthetünk. Arra figyeljünk ha több vízszűrő házat sorba kötünk, hogy a víz a legnagyobb mikronszámú szűrőbetéttel találkozzon, majd ezt követően a kisebb mikronszámúval és a végére építsük be az egyéb szűrőbetétet. Amennyiben a túl sok a mechanikai szennyeződés, akkor a vízszűrő betét elé beépíthetünk homokleválasztót is, ez nagyon sokat segít, hogy kevesebbszer kelljen takarítani és/vagy cserélni a betéteket, hiszen a nagy mennyiségű és nagyobb szemcséjű mechanikai szennyeződést kiválóan le tudja választani a vízből.

Milyen hibák fordulhatnak elő, ha a házi vízellátó elé kerül beépítésre a vízszűrő?

Előszőr is, már eleve csökkeni fog a szállított vízhozam, mivel a szivattyú nem kapja meg az általa szállítani kívánt vízmennyiséget, ami kavítációt fog okozni. Másodsorban mivel a felhasználó nem fog rendszeresen odafigyelni a betét tisztaságára, ezért ahogy telítődik a betét, a házi vízműnek egyre több időre van szüksége, hogy elérje a nyomáskapcsolón beállított kikapcsolási nyomást, ami rengeteg energiába kerül feleslegesen. Extrém esetben (volt már rá példa sajnos) nem is tudja elérni a nyomáskapcsolón beállított kikapcsolási nyomást a házi vízellátó, ezáltal a szivattyú nem áll le, ami a hidraulikus rész és a villanymotor meghibásodását okozza.

Mint látjuk, nagyon oda kell figyelni egy egyszerű vízszűrő beépítésére is. A szivattyuwebaruhaz.hu-nál, szakképzett munkatársaink segítenek kiválasztani a megfelelő vízszűrő házat és betét, melyet széles választékban, raktárról történő rövid szállítási határidővel juttatunk el megrendelőinkhez!

További hasznos cikkek a témához kapcsolódóan:

 A házi vízellátó jó öntözéshez?

A hidrofor tartály szerepe.

Milyen méretű hidrofor tartályos házi vízművet vásároljak?

Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?

Mi az az áramláskapcsoló?

Hidrofor nyomáskapcsoló? MIért van rá szükségem?



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Búvárszivattyú kisokos: mit érdemes tudni róluk?

2022. November 4.

Búvárszivattyú kisokos: mit érdemes tudni róluk?

Búvárszivattyú kifejezés szokatlanul, kicsit talán szakmainak is hangozhat a laikusoknak.

A gyakorlati felhasználást tekintve, a búvárszivattyú kifejezetten gyakran alkalmazott megoldás a különböző közegek, víz, olaj vagy tej szállítására ugyanúgy, mint a szennyezett és szennyvíz mozgatására. Széleskörű felhasználási lehetőséggel rendelkeznek a házkörnyéki üzemtől kezdődően a legkomolyabb ipari körülményekig bezárólag.

Mostani bejegyzésünkben ezt a témakört járjuk egy kicsit részletesebben körbe. A szivattyúk legfontosabb típusainak bemutatása mellett, kitérünk a sajátosságaira és felhasználási lehetőségeire, majd megnézünk néhány konkrét márkát és a búvárszivattyú árak alakulásáról is szólunk. Vágjunk is bele!

Mi a szivattyú leggyakoribb típusa?

A szivattyúkat különböző szempontoknak megfelelően csoportosíthatjuk, működésüket tekintve ugyanúgy, mint a szállítandó közeg tulajdonságai alapján.Búvárszivattyú az első szempont szerinti csoportosítást jelenti, egyik sajátossága ugyanis a működésében rejlik. A szállítandó közegeket tekintve pedig szinte valamennyi folyadék mozgatása megoldható lehet a használatával.

Felszíni és búvárszivattyú

Működés szerint két fő típust különböztetünk meg, a felszíni és a búvárszivattyúkat. Az utóbbi csoportot a merülő elnevezéssel is ismerhetjük, legfőbb sajátosságuk, hogy működés közben elmerülnek a szállítandó közegben. Ezzel szemben, a felszíni, azaz száraz beépítésű modellek száraz körülmények között, jellemzően a víznyerőhely mellett, az időjárási hatásoktól védetten üzemelnek.

Tiszta, szennyezett és szennyvíz szivattyúk

Ha a szállított folyadék tulajdonságait nézzük, akkor a búvárszivattyú szinte valamennyi helyzetben megoldást kínálhat. Széles körben használják, persze nemcsak az iparban, de a mezőgazdaságban is, ahol a különböző olajok vagy vegyszerek mellett, adott esetben bort vagy éppen tejet is szállíthatnak.

Ha pedig csak a vízre, mint folyadékra koncentrálunk, akkor alapvetően különbséget tehetünk tiszta, szennyezett és szennyvíz között, tehát ennek megfelelően oszthatjuk fel a szivattyúkat is. A búvárszivattyú valamennyi közeget képes szállítani, így ipari szennyvízkezelésre ugyanúgy használható, mint a medence vagy kerti tó vizének kezelésére.

Hogyan működik a búvárszivattyú?

A búvárszivattyú legfontosabb sajátossága más típusokkal szemben, hogy működés közben elmerül a szállítandó közegben. Ez pedig egy különös működést is kíván. A készülék a szállítandó közeget valójában nem szívja, hanem úgynevezett membránlapjai segítségével a felszínre nyomja azt. Ez a tulajdonsága pedig nagyobb teljesítményt és emelőmagasságot tesz lehetővé a száraz típusokkal összehasonlítva.

Hol használható a membrános búvárszivattyú?

A fent bemutatott tulajdonságoknak köszönhetően, jellemzően akkor találkozunk a búvárszivattyú használatával, amikor kifejezetten mélyebb pontról kell felszínre hozni a folyadékot. Amíg a felszíni szivattyúk legfeljebb 8 – 9 méteres mélységig tudják ezt megtenni, addig a búvárszivattyú ennél lényegesen mélyebbről, bizonyos modellek akár több mint 100 métert meghaladó mélységből is képesek lehetnek kinyerni a folyadékot.

A nagy emelőmagasság, a viszonylag alacsony karbantartási igény és a megbízható működés miatt gyakran használják olyankor, amikor fúrt vagy ásott kutakból kell felszínre hozni a vizet. De alkalmas lehet akár a pince víztelenítésére, medence vizének mozgatására, mezőgazdasági, darabos szennyvíz vagy ipari vegyszerek szállítására is.

Mi a nyomáskapcsoló szerepe?

A nyomáskapcsoló egy egyszerű, viszont kiemelten fontos kiegészítő alkatrész. A szivattyúvezérlők csoportjába tartozó eszköz feladata, hogy bizonyos nyomásértékek elérése esetén ki-, illetve bekapcsolja a szivattyú motorját. Ezen automatikus vezérlés által pedig védve lesz a készülék és sokkal hatékonyabb energiafelhasználást biztosít. A búvárszivattyú ugyanis csak az előre beállított maximum és minimum értékek között üzemel. A maximális nyomás jelenti a kikapcsolási értéket, a minimális nyomás pedig a bekapcsolásit. Ha a folyadék folyamatos szivattyúzása által sikerül elérni az előre megadott nyomásértéket, akkor nincs szükség a készülék további működésére, mert például megtelt a tartály.

Ezt követően folyamatosan vételezünk a tartályból, amivel párhuzamosan a nyomás folyamatosan csökken. Amikor pedig eléri a megadott minimális értéket, akkor újra bekapcsol a szivattyú és egészen addig működik, amíg sikerül újra elérnie a maximális értéket. Ezzel a technikával megkíméljük a motort és akár jelentősen hozzájárulhatunk a készülék élettartamának meghosszabbításához.

Melyik a legismertebb búvárszivattyú márkák?

Az 1974-ben alapított olasz Pedrollo jól csengő név ezen a piacon, az egyik legmegbízhatóbb gyártók közé tartozik. A legmodernebb technológiával készült termékeit magas minőségű anyaghasználat, hosszú élettartam jellemzi és modelljei szinte valamennyi vízszállítási feladat ellátására képesek. Az Umbra jó 10 évvel később kezdte meg a működését, mára pedig jó nevet szerezve magának a vízgazdálkodás világában. Globális vállalattá vált, termékeiket már a világ több mint 150 országában forgalmazzák.

Az olyan ismertebb márkák mellet, mint a Grundfos vagy a Wilo, a Pentax és az Calpeda szivattyúk is jó megoldást jelenthetnek, ha például csőkutakból, medencékből vagy ciszternákból kell a vizet átemelni. Érdemes alaposan körülnézni a kínálatban, hiszen nagy lett a verseny a piacon, hiszen az újabb cégek is képesek lehetnek felvenni bizonyos területeken a versenyt a tradicionális gyártókkal.

Hogyan alakulnak a búvárszivattyú árak?

Az interneten elérhető búvárszivattyúk legolcsóbb darabjai pár tízezertől már elérhetőek, a komolyabb készülékekért pedig több millió forintos nagyságot is elérhetnek. A különbség nemcsak az árakban, hanem a felhasználási lehetőségekben is megmutatkozik. Az egyszerűbb darab alkalmas lehet egy otthoni medence feltöltésére, a masszívabb, nagyobb teljesítményű modellek a legkomolyabb ipari körülmények között is megállják a helyüket, akár hatalmas, folyamatos igénybevétel esetén is. Lakossági felhasználásra, még ha nagyobb feladatról is van szó, legfeljebb pár százezer Forintig találhatunk alkalmas típust.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Milyen mélységből tud felszívni egy házi vízmű?

2022. November 2.

Milyen mélységből tud felszívni egy házi vízmű?

Ez egyszerű fizika. Felszívni olyan mélységből lehet, mint amilyen a légköri nyomás. Ez elviekben 760mmHg, tehát 7,6m mélységből lehet felszívni, de ezt sok tényező tudja befolyásolni (időjárás, lent vagyunk a völgyben vagy fent a hegy tetején, stb.), de ez az elméleti szíváshatár.

Miért tudnak az házi vízmű szivattyúk mégis mélyebbről felszívni?

Az úgynevezett önfelszívó szivattyú, melyekkel a legtöbb házi vízmű készül, úgynevezett JET rendszerűek. Ez a rendszer a venturi elvet használja. Itt a lényeg, hogy a szivattyú a teljesítményének egy részét arra használja, hogy a venturi csövön keresztül besegítsen a felszívásba, ezért tudnak 9m mélységből is felszívni az ilyen szivattyúval készült házi vízellátók. Persze ez a felszívási mélység csak az önfelszívó szivattyúnál érvényes, vannak olyan házi vízművek is, amelyek csak normál centrifugál szivattyúval készülnek, ezeknél a felszívási mélység csak 6-7m. Az önfelszívó szivattyúkra a köznyelvkerti szivattyúként is hivatkozik. Ebben az esetben többnyire tartály nélkül alkalmazzák őket és típustól függően hordozókarral, kapcsolóval és kábellel is fel vannak a kerti szivattyúk.

Létezik olyan szivattyú ami képes 9m-nél mélyebről is felszívni?

Igen, bár a technológia nem mai eredetű, de ezek az úgynevezett mélyszívófejes szivattyúk. A technológia lényege, hogy maga a venturi cső egy külön egységbe kerül beépítésre (ez az úgynevezett mélyszívó fej). A mélyszívófej akár 50m mélységbe is telepíthető, így ilyen mélységből is fel tudjuk szívni a vizet. Házi vízművet mélyszívófejes szivattyúval is beszerezhetünk.

A másik megoldás a búvárszivattyú alkalmazása, melyet a köznyelv csőszivattyúnak, vagy csőbúvár szivattyúnak is nevez. Itt gyakorlatilag a szivattyú akár több száz méter mélységbe is telepíthető, igaz itt már nem beszélünk felszívásról, mivel a szivattyúnak szívnia nem kell csak emelnie. Jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor egy búvárszivattyú alkalmazása esetén miért beszélünk házi vízműről. Azért, mert a házi vízmű nem egy konkrét terméket, hanem egy rendszert jelent (a főbb összetevők a szivattyú, hidrofor tartály, nyomáskapcsoló). A legkedvezőbb árú megoldás a felszíni (száraz beépítésű) szivattyúval szerelt házi vízellátó, de ha búvárszivattyút, vagy mélykúti szivattyút kell alkalmaznunk, annak az energiafelhasználása kedvezőbb lesz, vagyis ugyanolyan vízmennyiség szállításához kisebb energiára van szükség, mint a házi vízmű esetén.

Házi vízmű vásárlása előtt áll? Elveszett a rengeteg gyártó termékei között? Segítségre van szüksége a házi vízmű kiválasztásában? Vegye fel a szivattyuwebaruhaz.hu szakképzett ügyfélszolgálatával a kapcsolatot és találja meg az Önnek legmegfelelőbb házi vízművet!

A témához kapcsolódó további cikkek:

 A házi vízellátó jó öntözéshez?

A hidrofor tartály szerepe.

Milyen méretű hidrofor tartályos házi vízművet vásároljak?

Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?

Mi az az áramláskapcsoló?

Hidrofor nyomáskapcsoló? MIért van rá szükségem?



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Hidrofor nyomáskapcsoló? Miért van rá szükségem?

2022. Október 23.

Hidrofor nyomáskapcsoló? Miért van rá szükségem?

A nyomáskapcsoló egy mechanikus kapcsoló, mely érzékeli a nyomás változását a rendszerben és ennek megfelelően vezérli a szivattyú vagy kompresszor működését, tehát teljesen automatikus működést biztosít pl. házi vízmű esetén, nekünk csak a csapot kell nyitni és zárni. Működéséhez elengedhetetlenül szükség van egy megfelelően méretezett tartályra (szivattyú esetén hidrofor tartályra, kompresszor esetén légtartályra). A hidrofor nyomáskapcsoló nem biztosít szárazon futás elleni védelmet, ahhoz még egy plusz kapcsolót kell beépíteni pl. Italtecnica LP3 és elektromosan sorbakötni a nyomáskapcsolóval.

A hidrofor nyomáskapcsoló beállítása:

A hidrofor nyomáskapcsolók általában két rugóval ellátott állító csavarral készülnek. A nagyobb rugó a be- és kikapcsolási nyomást állítja (ha befelé tekerjük, azaz erősítjük a rugó nyomását akkor a be- és kikapcsolási érték is nőni fog, ellenkező irányban pedig mind a két érték csökkeni. A kis rugóval a be- és kikapcsolási nyomás közötti értéket tudjuk állítani, más néven a hiszterézist. Tehát a két rugó működése összefügg, nem pedig a nagy rugóval a kikapcsolási nyomást a kis rugóval pedig a bekapcsolási nyomást állítjuk! Általában azt szoktuk javasolni, hogy a gyárilag beállított hiszterézis az esetek 99%-ban megfelelő, csak a nagy rugó befele tekerésével állítsanak a nyomáson, mert nagyon könnyű elállítani a nyomáskapcsolót, és akkor nem azokon a nyomásokon fog működni, amit mi szeretnénk elérni.

A gyári beállítások többnyire az alábbiak:  1,4 bar bekapcsolási nyomás és 2,8 bar kikapcsolási, így  1,4 bar differencia (hiszterézis) van a két érték között.

Kezdje el befelé tekerni a nagy rugó állító csavarját. Ilyenkor a bekapcsolási érték elkezd növekedni, mondjuk 2,5 bar-ig. Ilyenkor a kikapcsolási nyomás is elkezd növekedni 3,9 bar-ig. A két érték közti különbség megmarad 1,4 bar-on.

A be- és kikapcsolási nyomás közti különbséget, a kis rugóval ellátott csavarral tudja beállítani. Ez a legnagyobb távolság a be- és kikapcsolási érték között, így csak csökkenteni lehetséges a rugó feszítésével. Tehát ha a kis rugót erősíti, akkor például a gyári 1,4 bar érték csökkeni fog, és a be- és kikapcsolási nyomás a következő képen alakulhat: 1,4 bar bekapcsolás és 2,4 bar kikapcsolás. Vagyis a gyári 1,4 bar-t lecsökkentette 1 bar-ra.

Fontos, hogy a művelet elvégzése után ellenőrizze a szivattyú működését, hogy a beállított értékeket el tudja-e érni a szivattyú, ellenkező esetben könnyen a szivattyú meghibásodásához vezethet, ha nem jól állítjuk be a nyomáskapcsolót!

A hidrofor nyomáskapcsolók alapvetően egy jó és megbízható szerkezetek, de van néhány hátrányuk. A mechanika idővel meghibásodik, nehézkes a beállításuk és nem is mindig működnek pontosan, illetve nem tolerálják a nedves, párás környezetet, viszont cserébe nagyon kedvező az áruk. A jelen már mindenképp a digitális nyomáskapcsolóké, beállítása jóval egyszerűbb, működési pontossága magasan veri a hagyományos nyomáskapcsolót és az általa kínált plusz funkciók pl. beépített szárazon futás elleni védelem bőven megérik a magasabb árat.

A szivattyuwebaruhaz.hu kínálatában megtalálja a hagyományos, mechanikus hidrofor nyomáskapcsolókat és szárazon futás elleni védelmeket, illetve a digitális nyomáskapcsolókat is, kedvező áron, raktárkészletről, gyors szállítással!

A témához kapcsolódó további cikkek:

 A házi vízellátó jó öntözéshez?

A hidrofor tartály szerepe.

Milyen méretű hidrofor tartályos házi vízművet vásároljak?

Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?

Mi az az áramláskapcsoló?



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás