VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

A kert öntözésének módszerei

2015. Szeptember 14.

A kert öntözésének módszerei

A Földön sok dolog együtt állásának köszönhetően alakulhatott ki élet, és ezek között az egyik legfontosabb maga a víz. Ez ad éltető környezetet megannyi növénynek és állatnak, de a tiszta és iható folyadék nélkül mi, emberek se maradhatnánk életben.

A kertünk vízellátáshoz azonban nem ez a legjobb megoldás

Az öntözést ugyan többféleképp is megoldhatjuk, de rengetegen gondolják úgy, hogy az ivóvíz használata a lehető legjobb lehetőség. A szakemberek azonban mindig kihangsúlyozzák, hogy amennyiben lehetőség van rá, mindenképp kerüljek el ezt és inkább válasszunk más alternatívát. Ennek oka, hogy a vezetékes víz nemcsak értékes – hiszen tiszta és szűrt, de igen költséges is. 

De milyen más lehetőség létezik?

A legtöbb háztartásban az egyetlen vízforrás a csapvíz. A kerti növények, a szép zöld gyep és a veteményes azonban elpusztul víz nélkül – milyen alternatíva érhető el tehát, amivel a munka racionalizálható és a költségek csökkenthetőek?

Egyszerű és mégis nagyszerű

Az egyik legjobb és leghatékonyabb módszer a vízgyűjtés, hiszen az esővizet igen egyszerű befogni, ráadásul szinte akármikor „munkára” bírhatjuk. Ez a lehetőség olcsó és természetes, tehát nemcsak nekünk és a pénztárcánknak, hanem a minket körülvevő környezetnek is előnyös. Ehhez hasonlóan remek megoldás a kútvíz, hiszen a megfelelő engedélyek birtokában költséghatékony és tiszta lehetőség nyílik meg számunkra.

Azonban akad egy kis probléma

A vizet nem elég összegyűjteni, hasznosítani is kell. A gazdák és a tulajdonosok örülnek, ha nem fáradtságos munkával kell a vizet a növényekhez hordani, hanem más, egyszerűbb módon lehetséges az öntözés.A professzionális esővízgyűjtő rendszerek legnagyobb előnye pont ebben rejlik – nemcsak tárolják, hanem egy integrált szivattyú segítségével a megfelelő helyre juttatják a vizet – így segítve a hatékony öntözést. Mindez pedig a megfelelő berendezéssel és egy szakember segítségével az ásott és fúrt kutak esetében is játszi könnyedséggel megoldható.

A megoldás tehát a szivattyúkban rejlik

Egy tapasztalt gazda nagyon jól tudja, hogy a megfelelő segítség nélkül nem érdemes belevágni egy nagyobb munkába, hiszen az ilyen formában sem hatékony, sem gazdaságos, sem eredményes nem lesz. A szivattyúk azonban minimális emberi beavatkozással juttatják el az öntözésre szánt vizet a célterületre. Az esővízgyűjtők és a kutak tehát rendkívül hatékonyan, a tulajdonos folyamatos felügyelete nélkül is hibátlanul megoldják a feladatukat. Egy jó szivattyú ugyanis tökéletesen illeszkedik a rendszerbe, éppen ezért a vízvételtől elkezdve a kútból történő kinyerésen át minden területen hasznát vehetjük.

A kert gondozásakor kerüljük a csapvíz használatát, és inkább válasszunk költséghatékonyabb megoldást. Az esővízgyűjtés, illetve a fúrt vagy ásott kutak remek alternatívát biztosítanak, ráadásul ezek egy szivattyúval kiegészítve minden munkát gond nélkül elvégeznek. Ehhez érdemes a lehető legideálisabb berendezést választani, amelyhez ajánlott egy szakember véleményét is kikérni. 

 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Nélkülözhetetlen szivattyúalkatrészek 2. A kondenzátor

2015. Szeptember 10.

Nélkülözhetetlen szivattyúalkatrészek 2. A kondenzátor

Egy jól működő szivattyúhoz kifogástalan alkatrészek kellenek; nélkülük, bármennyire is szeretnénk, de nem fog menni, ráadásul nem pusztán a hatékonyságot, de a fokozott üzembiztonságon is kockáztatjuk.
A nélkülözhetetlen szivattyúalkatrészeket bemutató cikksorozatunk mostani részében a kondenzátorokról rántjuk le a leplet.

Mit kell tudnunk a kondenzátorról?

Kondenzátornak hívjuk azt az eszközt, aminek segítségével kis helyen tudunk tárolni sok töltést. Az áramköri elem tulajdonképpen egy villamos tér létrehozásával képes tárolni a létrejött elektromos töltést, és mint oly sok más eszközben, úgy bizonyos szivattyúknál is fontos szerepet kapnak, adott rendeltetési szerepnek megfelelően.
A kondenzátornál a következő főbb paraméterek a fontosak: a kapacitás mellett a névleges feszültség, a tűrés, a hőmérsékleti tényező, a frekvenciatartomány, valamint a kivezetések felcserélhetősége és a maximális váltakozó feszültség.
Meghibásodását okozhatja a túlfeszültség, a rövidzárlat, az öregedés, a határfrekvencia túllépése, bizonyos mechanikai sérülések, valamint a fordított polaritás miatt bekövetkező gázképződés.

Kondenzátor a szivattyúknál

Szivattyúk esetében az üzemi kondenzátort a leggyakrabban használt típus, mely az egyfázisú villanymotorok „harmadik” fázisa. Üzemi kondenzátor nélkül az egyfázisú szivattyúk nem tudnak elindulni és üzemelni. Emellett még gyakori az indítókondenzátor alkalmazása is, amely a főfázis tekercshez képest eltolt mágneses mező segítségével elindítja a szivattyú forgórészét, ezáltal a villanymotor jóval nagyobb nyomatékkal tud indulni mintha csak üzemi kondenzátor lenne a villanymotorhoz kapcsolva (ez főként darálós szennyvízszivattyúknál fontos), de az indítás után általában relén keresztül le is kapcsolják a motorról mert a megnövekedett feszültség miatt a motor károsodna. Ezután már csak az üzemi kondenzátor működik. A szivattyúknál használt kondenzátor előnye, hogy kicsi a mérete, olcsó az ára, ellenáll a mechanikai rázkódásoknak,valamint viszonylag egyszerű a beszerelése is.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A víz kitermelés leghatékonyabb módja - Amit a búvárszivattyúkról tudni érdemes

2015. Szeptember 5.

A víz kitermelés leghatékonyabb módja - Amit a búvárszivattyúkról tudni érdemes

Közel száz évvel ezelőtt nagy nap virradt egy orosz mérnökre. Munkája során sikeresen állította össze a búvárszivattyút, amely berendezés azóta hihetetlen pályafutást tudhat magáénak.

Hogy mi ilyen különleges benne?

A hermetikusan lezárt, motorral működő búvárszivattyúkat nagy emelési magasságokra tervezték. Felismerték ugyanis, hogy ebben a speciális helyzetben újszerű megoldásra van szükség. A berendezés titka, hogy a hagyományos rendszerrel ellentétben nem szívja, hanem a felszínre nyomja a folyadékot, aminek köszönhetően sokkal nagyobb teljesítményre képes, mint más szivattyúk. Már Magyarországon is számtalan háztartás és ipari üzem használja ezt a megoldást, hiszen fúrt- és ásott kutak esetében egyaránt kiválóan teljesít.

Hogyan válasszuk ki a leendő szivattyúnkat?

Ha már eldöntöttük, hogy búvárszivattyúra váltunk, érdemes alaposan végig gondolni hogy pontosan mire van szükségünk.

Az egyik legfontosabb szempont az adott kút vízhozamának jellemzője, illetve az üzemi vízszint és a kútfejnél lévő nyomás mértéke. Nem ugyanaz kell egy háztartásba és egy ipari üzembe, de ezen adatok alapján könnyedén körvonalazhatjuk, hogy pontosan mire van szükségünk.

Ha már megvan az ideális típus

A búvárszivattyúkat szinte minden esetben rövid motorkábellel szállítják a forgalmazók, ezért mindenképp gondoskodni kell a kábel megfelelő toldásáról

Ezt követően, de még a telepítés előtt pedig a következőkre ajánlott ügyelni:

-      A nyomócsonkhoz képest körülbelül egy mérettel lehet kisebb átmérőjű nyomóvezetéket használni.

-      A cső végleges nyomásának magasabbnak kell lennie, mint a szivattyú záró nyomása.

-      A szivattyú telepítésekor ügyeljünk a megfelelő elhelyezésre – a berendezés az üzemi vízszint alá minimum 2-3 méterrel, a szűrőzött réteg fölé körülbelül fél-egy méterrel kerüljön.

-      Ha installáltuk a hidrofor tartályt és a vezérlést, akkor telepítsünk egy visszacsapó szelepet is az elmenő vezetékbe.

 

A búvárszivattyúkiváló megoldást kínál a víznyerésre, de az előnyök kiaknázásához ügyelnünk kell a kifogástalan választásra és telepítésre. Speciális esetekben és bizonytalan pillanatokban pedig sose féljünk felhívni egy szivattyúspecialistát, aki segít rátalálni a minden szempontból ideális megoldásra.




Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

A felsőkategóriás szivattyúk

2016. November 17.

A felsőkategóriás szivattyúk

A gazdaságos otthon kialakításához érdemes minden elektromos eszközből a takarékos és minőségi darabokat választani. Az ún. ’A’ kategóriás termékek minden esetben megfelelnek ezeknek az elvárásoknak, tehát ha ezt a jelzést látjuk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy felelősségteljesen döntöttünk. A mosógépünk, hűtőnk,TV stb. működése környezettudatos, és még a pénztárcánkat is megkíméli.

És mi a helyzet a szivattyúkkal?

Ez a kiegészítő rengeteg feladatot ellát a háztartásokban, hozzájárul a fűtéshez, a vízellátáshoz, de még a szennyvízkezelésről is gondoskodik. Ezekből a nélkülözhetetlen kiegészítőkből ma már rengeteg típus létezik, amelyek között természetesen ott rejlenek a kivételes minőségűek is.

Az ’A’ kategóriás szivattyúk

A háztartási eszközök vásárlásakor hatalmas segítséget jelent a besorolás. A vásárlók ez alapján könnyebben rátalálhatnak a számukra ideális lehetőségre – éppen ezért a szivattyúgyártók is bevezették ezeket a kategóriákat. Ráadásul a fenntartható fejlődés miatt 2013 óta gyakorlatilag már csak ’A’ kategóriás termékeket lehet megvásárolni.

Mi az előnye ennek a típusnak?

Az ’A’ kategóriás szivattyúk 80 százalékkal kevesebb áramot fogyasztanak az alacsonyabb besorolásúakhoz képest, vagyis egy háztartás akár 10 százalékot is megspórolhatunk velük havonta.

Hogy ez mit is jelent a valóságban?

Egy nagy hatásfokú ’A’ kategóriás keringető szivattyú

-      negyedét fogyasztja a televíziónak és a mosógépnek;

-      ötödét a mosogatógépnek; és

-      tizedét egy hagyományos 100 W-os keringető szivattyúnak.

Hogyan lehetséges mindez?

Ezeknek a szivattyúknak egyszerű a működése, hiszen elektronikusan kommutált, mágneses egyenáramú motorral üzemelnek. A hatékonyságot és az alacsony fogyasztást szupererős mágnesek biztosítják, amihez a szükséges védelemmel (túlfeszültség-, túláram-, rövidzárlat-, alacsony feszültség- és hővédelem) ellátott motor is hozzájárul.

A szivattyúk esetében, akárcsak a háztartási gépeknél is, rendkívül fontos a megfelelő minőség. Erről ad felvilágosítás a besorolás, amely alapján könnyen megállapítható, hogy mely eszközök tartoznak a környezeti és takarékossági szempontból is előnyös csoportba.

 

 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Nélkülözhetetlen szivattyú alkatrészek 1. A csúszógyűrűs tengelytömítés

2015. Augusztus 19.

Még a megbízható, kifogástalanul működő szivattyúknál is előfordulhat, hogy anyagfáradás vagy egyéb okok miatt alkatrészt kell bennük cserélni.
Az esetek többségében szerencsére ez nem jelent akkora problémát, mint ahogy az elsőre hangzik, és sok alkatrészt nem csak olcsón be tudunk szerezni, de viszonylag könnyű is őket kicserélni. Mostani cikkünkben az egyik ilyen gyakran használt alkatrészt, a tengelytömítést mutatjuk be.


Mi az a tengelytömítés?

A tengelytömítés feladata, hogy az egymással közvetlenül érintkező két tér között megfelelő tömítést biztosítson, és így akadályozza meg vagy csökkentse közöttük a nem kívánatos anyagáramlást. A szivattyúk esetében természetesen a szállítani kívánt folyadék elillanását szeretnénk megakadályozni vele.
Tengelytömítésből is több fajta van, így beszélhetünk forgó vagy lengő mozgással dolgozóról; ezeken belül pedig van csúszógyűrűs tengelytömítés, radiális tengelytömítés vagy kettős tengelytömítés.

A csúszógyűrűs tengelytömítés

A csúszógyűrűs tengelytömítésre jellemző, hogy egyszerű a kialakítása, és hogy mivel nehéz üzemi körülményekre van kitalálva, ezért a legnagyobb tömítési problémák esetében is képest helyt állni. A forgó tengelytömítések csoportjába sorolható típus a forgó tengely, valamint az ahhoz tartozó álló rész között tömít.
Beszélhetünk egyszerű rúgós és ipari mechanikus típusról. Előbbit a háztartásokban, utóbbit leginkább víz-, élelmiszer-, vegyszer- és gyógyszerkezeléshez használt ipari szivattyúk esetében használják.

Kettős tengelytömítés

Iker tengelytömítésnek is nevezik azt a népszerű megoldást, aminél gyakorlatilag megkettőzik a tengelytömítést így az egyik meghibásodása esetén a másik tengelytömítés még ellátja a feladatát. Léteznek úgynevezett tandem tengelytömítések is, itt csak egy egy rugó van de mindkét oldalán van egy-egy forgórész melyek tengelyirányban az egymással szembefordított állórész között tömítenek, de napjainkban ez már egy ritkán használt megoldás. Ezeknek az a feladata, hogy még hatékonyabb szivárgásmentesítést biztosítson a környezet felé.
A kettős tengelytömítést például a centrifugál szivattyúk esetében alkalmaznak.

A radiális tengelytömítés

Népszerű és alacsony költségű megoldást kínálnak a radiális tengelytömítések, amelyekre jellemző, hogy szinte minden alkalmazáshoz kiválóan megfelelnek.
Egyik legnagyobb előnye a típusnak, hogy tartós tömítési hatékonyságot biztosít, illetve, hogy tehermentesített változatban is elérhető



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás