VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

A hidrofor tartály szerepe

2022. Október 9.

A hidrofor tartály szerepe

A hidrofor tartály a házi vízmű egyik fontos eleme. A hidrofor tartályok szerepe kettős. Egyfelől csökkentik a vízütést (nyomásütést) a szivattyú nyomóoldalán elhelyezkedő rendszerre, amely szivattyú elindulásakor vagy leállásakor jön létre. Természetesen léteznek olyan szivattyúk és/vagy vezérlések (pl. lágyindító vagy frekvenciaváltó), amelyek egy lassan emelkedő meredekségű görbe vonalán növelik vagy csökkentik a motor, és ezáltal a szivattyú fordulatszámát, mely hatással van a szivattyú teljesítményére és ezáltal a szivattyú által előállított vízszállításra és nyomásra, de még ezek alkalmazása esetén is szükség van hidrofor tartályra, igaz jóval kisebb méretben.

Másfelől ideiglenes tároló szerepet lát el a hidrofor tartály. Ez az átmeneti víztárolás például házi vízellátáskor szükséges, ugyanis, ha nincs ideiglenes tározó kapacitásunk, már nagyon kis mennyiségben elvett víz esetén is bekapcsolná a nyomáskapcsoló a szivattyút. Ez a gyakori ki- és bekapcsolás (ha nem vesszük figyelembe a vízütést, ami miatt akár le sem tud állni a szivattyú, mert a rendszerben „ide-oda csapódik” a víz) káros a rendszer összes elemére, mivel a nyomás ilyenkor a többszöröse is lehet egy adott pillanatban mint amennyit a szivattyú előállított.  Ennek az az oka, hogy a víz (folyadék) összenyomhatatlan, emiatt a rendszerben található levegő összenyomódása (ami a jelen esetünkben a hidrofor tartályban van) az, ami miatt kis mértékben még egy zárt rendszerben is lehet egy adott pontig növelni és ezáltal tárolni kevés nyomást. Az érem másik oldala az, hogy amennyiben egészen kis mennyiségű folyadék is távozik a rendszerből, azzal együtt a meglévő nyomás is csökken. Ennek az ellentétje is igaz, tehát kevés mennyiségű vízzel is lehet növelni a rendszer nyomását. Mint látjuk, a hidrofor tartály elengedhetetlen része egy vízellátó rendszernek, hogy a víz komfortosan, biztonságosan és nem utolsósorban a rendszerünk megbízható működését szolgálja.

A hidrofor tartály működése

A vaslemez (hagyományos) hidrofor tartályok azon az elven működnek, hogy egy zárt tartályba nyomták alulról be a vizet, így összenyomva a tartály felső részében a levegőt. Azonban sajnos az esetek bizonyos részében (főként, ha nem volt megfelelően méretezve a hidrofor tartály) az a hibajelenség lépett fel, hogy a bezárt levegő lassan eltávozott az elhasznált vízzel együtt, amit ha nem vettek észre, a szivattyú túl gyakori be- és kikapcsolását okozta. Manapság már inkább gumimembrános hidrofor tartályokat alkalmazunk, melyeknél a vizet és levegőt egy gumimembrán (nevezhetjük gumizsáknak is) választja el teljesen egymástól. A gumimembrán képes tágulni és összehúzódni, így és a tartályban lévő levegő utánpótlására is kevesebbszer van szükség. De időközönként szükséges pótolni, illetve a gumimembrános hidrofor tartály alkalmazása esetén is fontos a tartály űrtartalmának helyes kiválasztása.

A gumimembrános hidrofor tartály működése egyszerű. Amikor a szivattyú üzemel, a víz a csőhálózaton keresztül a tartály gumizsákjába kerül. Ilyenkor a levegő összepréselődik a tartályban. A víz beáramlása megszűnik szivattyú leállásakor. A rendszeren lévő csapon keresztül a víz kifolyik, a nyomását a hidrofor tartályban összenyomott levegő látja el. Amint a víz nyomása a nyomáskapcsolón beállított bekapcsolási érték alá csökken, a kapcsoló bekapcsolja a szivattyút.

A fentiekből átható, hogy a hidrofor tartály alkalmazása nélkül, például már egy pohár víz elvétele esetén is elindulna a szivattyú. De ha alkalmazunk egy hidrofor tartályt, akkor az, hogy a szivattyú mikor kapcsol be és ki, kizárólag attól függ, hogy a hidrofor tartály hasznos űrtartalma mekkora.

A szivattyuwebaruhaz.hu készéggel áll a rendelkezésére, amennyiben hidrofor tartályra van szüksége! A hidrofor tartály kiválasztásában is segítséget nyújtunk, illetve hatalmas, valós raktárkészletünkből rövid határidővel szállítani is tudjuk, többféle kivitelben, kedvező áron!



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Szennyvíz szivattyú? Mi is az?

2022. Október 7.

Szennyvíz szivattyú? Mi is az?

A szennyvíz szivattyú egy olyan típusú szivattyú, mely szennyvizet szállít, amelyben előfordulnak szuszpendált (nem szilárd) szennyeződések. A szennyvíz szivattyúk lehetnek felszíni vagy búvár, merülő kivitelűek. Általánoságban elmondhatjuk, hogy a felszíni szennyvíz szivattyú nem tud felszívni, annak ráfolyásosnak kell lennie, de vannak olyan szivattyúk, amik akár fel is tudják szívni alacsony mélységből. Szennyvíz szállítására jobb megoldás a búvár vagy merülő szennyvíz szivattyú, melyet a szennyvízbe merítünk.

Felhasználási területük

Az átemelő szennyvíz szivattyú ipari vagy lakossági, háztartási szennyvíz átemelésére, csatornák szennyvízének szivattyúzására alkalmazható. Ilyen szivattyúkat találunk a szennyvíztisztító üzemekben, telepeken is. Lakossági, háztartási szennyvízszivattyút általában akkor alkalmazunk, ha a háztartásban lévő szennyvízcsatorna kifolyási pontja alacsonyabban van, mint pl. az utcai szennyvízhálózat és/vagy nagyobb távolságra van az ingatlanunktól. A szennyvízszivattyút a szennyvízakna aljára kell beépíteni.

Mivel a szennyvízszivattyú be van merítve a szennyvízbe, ezért merülő szennyvíz szivattyúnak is nevezzük. Ezek a szennyvíz átemelő szivattyúk lehetnek manuális vagy automatikus működésűek. Az automatikus működést többnyire úszókapcsoló biztosítja, mely a szivattyúra van felszerelve, de alkalmazhatunk külső, nem a szivattyúra szerelt vezérlési megoldást is. A manuális működésű szennyvíz szivattyút egy kapcsoló segítségével tudjuk használni, mely általában nem tartozéka a szivattyúnak. Inkább az automatikus működésű szennyvíz szivattyút javasoljuk a felhasználói hibák csökkentése érdekében.

A szennyvíz szivattyú, szennyvíz átemelő szivattyú, egy speciális szennyvíz szivattyú, melynek tervezése és építése lehetővé teszi szuszpendált (nem szilárd) részek szállítását. Kiviteltől függően, általában 5-10 m betáp kábellel rendelkezik, az automatikus típusok úszókapcsolóval is fel vannak szerelve. Kiviteltől függően választhatók egy- és három fázisú kivitelben is. Háztartási vagy lakossági használatra többnyire az egyfázisú típusok is elegendőek, ipari szennyvízszivattyú esetén inkább a háromfázisú.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Milyen méretű hidrofor tartályos házi vízművet vásároljak?

2022. Október 5.

Milyen méretű hidrofor tartályos házi vízművet vásároljak?

Sokszor felmerül a kérdés, hogy milyen házi vízművet vegyek? Melyik a legmegfelelőbb házivízmű számomra? Sokan nem tudják, hogy milyen mennyiségű víz nyerhető ki egy hidrofor tartályból.

Sokan abban a tévhitben élnek, hogy ahány literes a hidrofor tartály, akkor abból annyi vizet lehet kinyerni (pl. 100L-es hidrofor tartályból 100L-t). Ez sajnos nem így van. Egy normál vaslemez tartályból a térfogatának csak kb. 20-30%-a nyerhető ki, tehát egy 100L-es tartály esetén kb. 20-30 Liter. Sokkal jobb a helyzet a gumimembrános hidrofor tartály esetén, mert annak az előfeszítési nyomásától függően, akár 40-50% víz is kinyerhető, tehát egy 100L-es tartály esetén kb. 40-50 Liter.

Gumimembrános hidrofor tartály esetén a tartály adattábláján fel van tüntetve a gyár által megadott levegő előtöltési nyomás, melytől lefelé eltérhetünk (így több víz fér a tartályba), de semmi esetre sem szabad, hogy ez az előtöltési nyomás kevesebb legyen mint 1 bar, mert akkor már nagyon kitágul a membrán, ami a tartály meghibásodásához vezet.

Milyen méretű legyen a hidrofor tartály?

Többnyire a házi vízellátok 24L-es hidrofor tartállyal vannak szerelve. Ez a helykihasználás és ár miatt kedvezőnek tűnik, de inkább válaszunk olyan házi vízművet, aminek ennél nagyobb a hidrofor tartálya. Miért? Ez felhasználástól is függ, de ha egy átlagos családi házat veszünk alapul, akkor ott elég gyakran történik vízkivétel és emiatt a szivattyú indokolatlanul gyakran kapcsol be, ami energiapazarlás. Egy átlagos családi házhoz legalább 50L-es, de inkább 80-100L-es hidrofor tartállyal szerelt házi vízművet válaszunk, mely nem fog olyan gyakran bekapcsolni, mint a kisebb űrtartalmú házi vízmű.

A hidrofor tartály karbantartása és idő közönkénti ellenőrzése

Fontos még, hogy rendszeres időközönként, ellenőrizzük a tartályban lévő levegő előtöltési nyomást. Ehhez áramtalanítsuk a szivattyút, engedjük ki a csapon a vizet és csapot hagyjuk nyitva. Ezután ellenőrizzük a pumpaszelepen egy keréknyomásmérővel a levegő nyomását. Amennyiben ez kevés, akkor egy lábpumpa vagy kompresszor segítségével növeljük meg a levegő nyomását. Ezután zárjuk el a csapot és helyezzük áram alá a szivattyút. Általánoságban elmondhatjuk, hogy minél nagyobb a gumimembrános hidrofor tartály űrtartalma annál kevesebb karbantartást igényel, tehát kisebb űrtartalmú tartályok esetén legalább 2-4 havonta, nagyobb űrtartalmú tartályok esetén 4-6 havonta ellenőrizzük a tartály levegő nyomását. De különleges esetekben ettől gyakrabban és ritkábban is szükséges lehet. De ha figyeljük a szivattyú működését, akkor tapasztalat útján is meg tudjuk határozni, mert ahogy fogy a levegő, úgy ugyanolyan kivett vízmennyiség mellett, hamarabb kapcsol be a szivattyú.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?

2022. Október 3.

Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?

Egy háztartás vízellátáshoz elegendő egy kb. 40 és 80 liter/perc teljesítményű házi vízmű. Ilyen célra felesleges 90-140 liter/perc teljesítményű házi vízellátót választania, mert azok már jóval nagyobb teljesítményű motorokkal vannak szerelve, így csak feleslegesen vesz fel nagyobb teljesítményt, amit a ház vízellátásához nem tudunk kihasználni. Viszont ilyen célra érdemes nagyobb méretű hidrofor tartállyal szerelt típust választani (50-100-200L), mert így a szivattyú lényegesen kevesebbet fog ki- és bekapcsolni.

Azonban a szívómélységet is figyelembe kell venni. Többnyire a házi vízművön lévő szivattyúk már önfelszívó szivattyúval vannak szerelve, amik képesek 9m-es szívómélységből is felszívni a vizet, de sok olyan típus van ami csak 7m-ről. Fontos még, hogy a szívócső anyaga olyan anyag legyen, amit a szivattyú nem képes összeszívni, ellenáll az vákuumnak. A mérete legalább a szivattyún lévő csatlakozó mérettel egyező legyen, de jobb ha attól nagyobb méretű.

Milyen emelő magassággal kell, hogy rendelkezzen a kiválasztott vízmű?

Általában maximum 5-6 bar nyomás előállítására képes szivattyúval összeépített házi vízművet válasszon, vagyis 40-60 méteres emelőmagassággal rendelkezőt. (1bar 10 méter emelőmagasságnak felel meg és a szivattyúk adattábláján a nyomás értéket többnyire méterben adják meg)

Miért ne válasszon kisebb teljesítményűt?

A nagyáruházakban vagy barkácsáruházakban gyakran látott kedvező árú házi vízműveknek nagyon kevés az emelő magasságuk pl.: 35 méter ami azt jelenti, hogy 3,5 bar. Elméletileg ez is elegendő lenne, de a gyakorlatban sokan nem számolnak csőrendszer és egyéb szerelvények nyomásveszteségével, ami csökkenti a házi vízellátó valós teljesítményét.

Házi vízműveknél a nyomáskapcsoló többnyire gyárilag úgy van beállítva, hogy 1,4 bar-on bekapcsol és 2,8 bar-on pedig kikapcsol, vagyis itt állítja le a szivattyút.

Amennyiben a ház emeletes vagy távolabb van a víznyerő helytől pl. kút, ennél nagyobb nyomásra is szükségünk lehet. Ilyenkor jöhet jól, hogy nagyobb nyomású házi vízművet választottuk, hiszen elegendő tartalék nyomásunk van, a nyomáskapcsolón állítva már elegendő nyomásunk lesz a házban. Ökölszabályként számolhatunk 100m-en 1 bar nyomás csökkenésével acélcsövek esetén, de pl. KPE csövek esetén ez kevesebb. A nyomásveszteséget a cső anyaga, hossza és keresztmetszete alapján tudjuk megállapítani.

Fontos még megemlíteni, hogy a házi vízműveket óvni kell a szárazon futás ellen, melynek a feladatát egy külön kapcsoló látja el, amit a szivattyúra vagy a csővezetékre kell beépíteni és összekötni a motorral. Vagy választhatjuk az olyan házi vízműveket is, amik úgynevezett digitális nyomáskapcsolóval vannak szerelve, melyek ezt a funkciót is ellátják, illetve beállításuk is sokkal egyszerűbb, mint a mechanikus nyomáskapcsolóknak.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Amit a vízszűrő berendezések kapcsán tudni érdemes

2022. Október 3.

Amit a vízszűrő berendezések kapcsán tudni érdemes

Amit a vízszűrő berendezések kapcsán tudni érdemes

Napjainkban az ország jelentős területén közel sem tekinthető tökéletesnek a hálózati víz minősége, így egy megfelelő minőségű vízszűrő szerepe egyre jobban felértékelődik.

Ezek a berendezések képesek eltávolítani az olyan mikroszkopikus méretű szennyeződéseket, amelyek lassan, de biztosan tehetik tönkre a háztartási berendezéseinket. Emellett természetesen a saját egészségünk védelme sem elhanyagolható. Ha emberi fogyasztásra szánt vízről van szó, annak tisztítására is találhatunk alkalmas megoldásokat. Nézzük is meg a legfontosabb tudnivalókat, amelyekkel érdemes tisztában lenni, amikor hasonló megoldást keresünk!

Mi a vízszűrő szerepe?

A lakossági vízellátás bonyolult és költséges feladat. A vízszolgáltatónak kötelessége annak biztosítása, hogy emberi fogyasztásra alkalmas vízhez jussunk az ingatlan valamennyi pontján, legyen szó a fürdőszobáról, a konyháról vagy egy kerti csapról. A víz nagy utat tesz meg, mire lakossági felhasználásra kerül. Megfelelő eljárásokkal kezelni és tisztítani kell, gondoskodni kell a tárolásáról, illetve el kell juttatni a polgári felhasználókhoz. Ehhez pedig sok esetben régi, mai szemmel nézve korszerűtlen technológiával készült vízvezeték-rendszeren kell a folyadéknak végig haladnia. Ez pedig tökéletes alkalom arra, hogy különböző mechanikus szennyeződések, például rozsda vagy vízkődarabkák kerüljenek a közegbe.

Akkor nem beszéltünk még a tisztításhoz használt klórról. Ezen vegyszer nélkül elképzelhetetlen lenne több milliós városok megfelelő színvonalú vízellátását biztosítani. Ugyanakkor mindenki tisztában van azzal, hogy az emberi egészségre káros hatásai is lehetnek ennek az anyagnak. Biztosan mindannyian megfigyeltük már, ahogy egy frissen kitöltött kancsó csapvíz miként változik fehéres/tejfölös színből tiszta és átlátszó folyadékká, ahogy a klór távozik belőle.

A háztartási víz sok esetben terhelt különböző oldott (pl. klór) és oldatlan (pl. vízkődarabkák) szennyeződésekkel. A vízszűrő szerepe pedig nem más, mint ezeknek a szennyeződéseknek a kiszűrése, a folyadék megtisztítása a káros vegyületektől, anyagoktól.

Hogy működik a vízszűrő? Milyen típusai vannak?

A vízszűrők legegyszerűbb típusa a szűrőkancsó, amivel az abba kitöltött csapvizet tisztíthatjuk meg a szennyeződésektől. Ennek is különböző típusai vannak, az ionos szűrő például, a magasabb ára mellett, több víz tisztítására képes, mint az egyszerűbb darabok. Ha azt szeretnénk, hogy az ingatlanban lévő valamennyi csapból tisztított vizet kapjunk, akkor a legjobb megoldást egy hálózati vízszűrő jelenti.

Mire használható a hálózati vízszűrő?

A hálózati vízszűrőt azon a ponton kell beépíteni az adott ingatlan vízvezeték hálózatbába, ahol a vezetékes víz belép az épületbe, például közvetlenül a vízóra után. Innentől kezdve pedig valamennyi hálózati ivóvíz áthalad ennek szűrőjén, ami remekül megszabadítja a benne lévő úgynevezett lebegő szennyeződések nagy részétől, ezáltal pedig nemcsak az emberi felhasználásra szánt víz minősége javul, hanem a háztartási berendezések is ezt fogják használni, növelve ezáltal a hasznos élettartamukat és csökkentve az idő előtti meghibásodás kockázatát.

Fontos szerep jut a vízszűrő betétnek is

A vízszűrő váza maga a szűrőház, amiből szintén különböző típusok léteznek, a fő különbséget elsősorban méretük, illetve csatlakozásuk adja. Méretüket tekintve beszélhetünk 5" vagy 10" típusokról, csatlakozásuk pedig 1", illetve 5/4" lehet. Ehhez az alkatrészhez lehet csatlakoztatni a vízszűrő betéteket, amelyek a tényleges tisztítási feladatokat végzik.

Maga a vízszűrő betét is sokféle lehet, közöttük az anyaguk és hálójuk szerint tudunk különbséget tenni, ami különböző felhasználási területeken teszi alkalmassá a vízszűrő használatát. A teljesség igénye nélkül, léteznek műanyag vagy fémhálós típusok, amint fonaltekercses, aktív szenes vagy polifoszfát kristályos darabok is.

Annak alapján, hogy mekkora méretű szennyeződések akadnak fenn rajta, elsősorban 20 és 80 mikronos vízszűrő betétek között tehetünk különbséget. A döntés azon áll, hogy milyen feladat ellátására szánjuk a kiválasztott típust. Ivóvíz mellé például tilos polifoszfátot használni, ideálisabb megoldás az aktív szenes betét, ami nemcsak a kisebb szennyeződéseket képes kiszűrni, de a használatával a kellemetlen szagoknak is búcsút inthetünk. Ha pedig kútvizet szeretnénk tisztítani, a finom szűrésre kifejezetten alkalmas fonaltekercses típus lehet az ideális választás.

Bestway medence szűrő kertes családi házakba

A megfelelő minőségű víz nemcsak fogyasztáskor fontos, de takarítási vagy tisztálkodási szempontból szintén előnyösebb, kiváltképpen egy kerti medencében, ahol mi is több időt tölthetünk a vízbe elmerülve, hűsölve; gyermekeink pedig akár egész álló nap képesek kedvüket lelni benne a vakáció során.

Ahhoz, hogy képesek legyünk fenntartani a medence vizének minőségét, a megfelelő szivattyú kiválasztásán túl, fontos szerep jut a vízszűrőknek is. A Bestway medence szűrő az egyik legjobb a saját kategóriájában. Megbízhatóan és hatékonyan üzemel, tökéletesen képes ellátni egy átlagos családi ház kerti medencéjének tisztítási feladatait.

Mi a medence szűrőhomok jelentősége?

Az úgynevezett homokszűrős vízforgató tűnik a legjobb választásnak, különösen, ha egy nagyobb medence vizének tisztítását kell ellátni. A papírszűrős vízforgató korlátozottabb lehetőségeket biztosít ezen a téren. A berendezés szűrőközege pedig kvarchomok vagy szűrőüveg egyaránt lehet.

A homokszűrős vízforgató nagy előnye a tartóssága, hiszen akár 5 évig is képes ellátni egy nagyobb méretű medence tisztítását. Ráadásul kifejezetten hatékony, így ha sikerül megfelelően beállítani, sokkal kevesebb vegyszerre lesz szükségünk, így a gazdaságosság szempontját is felírhatjuk az előnyei közé. A medence szűrőhomok is fontos szerepet játszik a tisztítási folyamatokban, viszont körülbelül 1-3 évente (igénybevételtől függően) érdemes elvégezni ennek cseréjét. Általánosságban elmondható, hogy minél kisebb a szemcseméret, annál jobban szűri az apróbb szennyeződéseket. Viszont figyelni kell arra, hogy ne terhelje túl a szivattyút, ezért érdemes mindig szakértő segítséget kérni a vásárlás előtt.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás