Gebo DSK javító bilincs 63mm |
Gebo DSK javító bilincs 50mm |
Gebo DSK javító bilincs 40mm |
Gebo DSK javító bilincs 32mm |
Gebo DSK javító bilincs 25mm |
Ebara tömítéskészlet (364500132) |
Qeehua MD-P-258 PVDF mágneskuplungos szivattyú 230V |
Qeehua MD-F-258 PP mágneskuplungos szivattyú 230V |
Qeehua MD-P-257 PVDF mágneskuplungos szivattyú 230V |
A nyomáskapcsoló egyszerű, viszonylag alacsony áron beszerezhető, ám annál fontosabb és hasznosabb szivattyú kiegészítő alkatrész. Más néven szivattyúvezérlőként is szokták emlegetni, feladata ugyanis, hogy bizonyos nyomás elérése esetén ki-, illetve bekapcsolja a szivattyú motorját, automatikusan vezérelve azt bizonyos értékek között. Ezzel pedig nemcsak sokkal hatékonyabb lehet az energiafelhasználás, hanem a berendezéssel is jót teszünk. Az alkalmazása ugyanis kíméli a szivattyút, jelentősen hozzájárulhat a készülék élettartamának meghosszabbításához. Nézzük meg mindazt, amit a témával kapcsolatban tudni érdemes!
A nyomáskapcsoló lényege, hogy a szivattyú használatakor keletkező nyomást képesek leszünk vele szabályozni. A készülék csak a beállított maximum és minimum értékek között üzemel: a maximális beállított nyomás a kikapcsolási érték, miután sikerült elérni ezt a megadott nyomást, nincs szükség a készülék működésére. Egészen addig nem is indul újra, amíg eléri a minimum, azaz a bekapcsolási értéket. A használat során ugyanis a nyomás folyamatosan csökken, egészen addig, amíg egy bizonyos szintre csökken. Ekkor újra bekapcsol a szivattyú motorja és egészen addig üzemel, amíg a maximáli értéket újra el nem éri.
Napjainkban továbbra is népszerű megoldás a házi vízmű. Van, ahol kényszer szülte megoldás, mert nincs kiépítve vezetések víz az adott környéken, így más módon nem oldható meg egy ottani ingatlan vízellátása. Gyakran alkalmazott technika nyaralók és hétvégi házak esetében is, illetve néhányan gazdaságossági megfontolásokat szem előtt tartva ruháznak be a hidrofor nyomáskapcsolóba. A házi vízmű ugyanis vezetékes víz mellett is működhet, akár kiegészítő jelleggel, olyan feladatok ellátására, mint a WC öblítése vagy a locsolás ellátása, esetleg egy kerti zuhany kiépítése.
A házi vízmű legfontosabb része maga a szivattyú, ami eljuttatja a szállítandó közeget a víznyerő helytől egészen a lakás szerelvényéig. Egy házi vízmű már így is működőképes lehetne, van azonban két nagyon fontos kiegészítő alkatrész: a hidrofor tartály és a nyomáskapcsoló.
A hidrofor tartály szerepe a víz elraktározása. Ennek köszönhetően, ha csak kisebb mennyiségre lenne szükségünk és az megoldható a tartályban lévő folyadékból, akkor be sem kell a szivattyút indítani. Emellett a szivattyú motorját is védi azáltal, hogy csökkenti a beindításkor jelentkező nyomást. A nyomáskapcsoló pedig gyakorlatilag nem tesz mást, mint fenntartja a tartályban uralkodó nyomást, a beállított értékeknek megfelelően.
Lényegében nem tér el a szivattyú nyomáskapcsoló működése a fent bemutatottaktól, azzal a különbséggel, hogy a kikapcsolási és a bekapcsolási érték a tartályban uralkodó nyomás lesz. Ha a maximális érték például 7 bar, akkor egészen addig bekapcsolva tartja a szivattyút, amíg ezt az értéket eléri. Ezt követően használhatjuk a rendszert, vizet vételezhetünk belőle, aminek köszönhetően a nyomás folyamatosan csökkenni fog a tartályban. Ha a minimum érték pedig 5 bar, akkor ennek az értéknek az elérésekor ismét üzembe helyezi a berendezést, egészen a 7 bar nyomás eléréséig.
Ha újonnan vásárlunk egy ilyen eszközt, akkor az elsőként a gyári beállításokkal fog rendelkezni, ez a legtöbb esetben a fent említett 5 bar bekapcsolási, illetve 7 bar kikapcsolási érték. Egy átlagos háztartásnak ezek megfelelő értékek lehetnek, így nem feltétlenül szükséges, hogy egyáltalán változtassunk rajta. Ha mégis más értékeket szeretnénk megadni, az eszköz természetesen arra is lehetőséget ad.
A fedelet levéve, jellemzően két rugót találhatunk a készülék belsejében, mind a kettőn egy-egy anyacsavarral. Ezeknek a csavaroknak a szerepe pedig, hogy az állításukkal meg tudjuk adni a kívánt bekapcsolási és kikapcsolási értéket. A nagyobb rugón található anya segítségével lehetséges megadni a kívánt nyomást. Ha az óramutató járásával egyezően tekerjük, akkor növeljük, ellenkező irányban pedig csökkentjük a nyomást.
A másik, kisebb rugón található csavar pedig az úgynevezett hiszterézis állítására szolgál. Ez nem más, mint a kikapcsolási és bekapcsolási érték közötti különbség – ezt tehát nem önmagában adjuk meg, hanem mindig a nagyobb rugón beállított nyomáshoz képest. Itt fordítva működik az értékek növelése és csökkentése, az óramutató járásával megegyező csavarás ugyanis a hiszterézis csökkentésére szolgál.
Azonban egyáltalán nem biztos, hogy hozzá kell nyúlnunk ezekhez az értékekhez, különösen akkor, ha nem vagyunk szakemberek. Lehetséges ugyanis, hogy magasabb nyomási értéket állítunk be a kapcsolón, mint amire a szivattyú tényleg képes, ezzel pedig könnyen tönkretehetjük a berendezést.
A nyomáskapcsoló egy kifejezetten egyszerű, úgynevezett passzív eszköz, ami nem sok lehetőséget ad a meghibásodásra. Azonban, ha azt érzékeljük, hogy nem kapcsol ki a beállított érték elérése után sem, vagy éppen ellenkezőleg, a minimális nyomást elérve sem helyezi üzembe a szivattyút, az a meghibásodásra utaló jel lehet. Akárcsak az, amikor teljesen rendszertelenül leáll majd beindul a berendezés.
Azonban az is lehet, hogy csak nem megfelelő beállításokkal van dolgunk. A legjobb módszer, ha a nyomáskapcsoló nem kapcsol ki, akkor a nagyobb csavaron tekerünk kettőt az óramutató járásával ellentétesen. Ha ekkor leáll a készülék, akkor lehetséges, hogy csak rosszul lett beállítva a leállítási érték. Amennyiben a probléma nem múlik el, akkor sokat nem tehetünk, ha nem vagyunk szakemberek. A legjobb megoldás ebben az esetben a garancia érvényesítése.
Ha erre nincsen mód, akkor lehet, hogy érdemesebb egy új darabot vásárolni, mint magunktól nekiállni javítani, mert a hozzá nem értő állítgatásnak ugyanis rossz vége lehet. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy nem maga a nyomáskapcsoló okozza a problémát, az csak egy „tünet”, a probléma forrása máshol, például a vezetékekben keresendő. Ezeket a feladatokat viszont érdemes minden esetben szakemberre bízni, aki képes lehet pillanatok alatt elhárítani a problémát.