VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?

2022. Október 3.

Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?

Egy háztartás vízellátáshoz elegendő egy kb. 40 és 80 liter/perc teljesítményű házi vízmű. Ilyen célra felesleges 90-140 liter/perc teljesítményű házi vízellátót választania, mert azok már jóval nagyobb teljesítményű motorokkal vannak szerelve, így csak feleslegesen vesz fel nagyobb teljesítményt, amit a ház vízellátásához nem tudunk kihasználni. Viszont ilyen célra érdemes nagyobb méretű hidrofor tartállyal szerelt típust választani (50-100-200L), mert így a szivattyú lényegesen kevesebbet fog ki- és bekapcsolni.

Azonban a szívómélységet is figyelembe kell venni. Többnyire a házi vízművön lévő szivattyúk már önfelszívó szivattyúval vannak szerelve, amik képesek 9m-es szívómélységből is felszívni a vizet, de sok olyan típus van ami csak 7m-ről. Fontos még, hogy a szívócső anyaga olyan anyag legyen, amit a szivattyú nem képes összeszívni, ellenáll az vákuumnak. A mérete legalább a szivattyún lévő csatlakozó mérettel egyező legyen, de jobb ha attól nagyobb méretű.

Milyen emelő magassággal kell, hogy rendelkezzen a kiválasztott vízmű?

Általában maximum 5-6 bar nyomás előállítására képes szivattyúval összeépített házi vízművet válasszon, vagyis 40-60 méteres emelőmagassággal rendelkezőt. (1bar 10 méter emelőmagasságnak felel meg és a szivattyúk adattábláján a nyomás értéket többnyire méterben adják meg)

Miért ne válasszon kisebb teljesítményűt?

A nagyáruházakban vagy barkácsáruházakban gyakran látott kedvező árú házi vízműveknek nagyon kevés az emelő magasságuk pl.: 35 méter ami azt jelenti, hogy 3,5 bar. Elméletileg ez is elegendő lenne, de a gyakorlatban sokan nem számolnak csőrendszer és egyéb szerelvények nyomásveszteségével, ami csökkenti a házi vízellátó valós teljesítményét.

Házi vízműveknél a nyomáskapcsoló többnyire gyárilag úgy van beállítva, hogy 1,4 bar-on bekapcsol és 2,8 bar-on pedig kikapcsol, vagyis itt állítja le a szivattyút.

Amennyiben a ház emeletes vagy távolabb van a víznyerő helytől pl. kút, ennél nagyobb nyomásra is szükségünk lehet. Ilyenkor jöhet jól, hogy nagyobb nyomású házi vízművet választottuk, hiszen elegendő tartalék nyomásunk van, a nyomáskapcsolón állítva már elegendő nyomásunk lesz a házban. Ökölszabályként számolhatunk 100m-en 1 bar nyomás csökkenésével acélcsövek esetén, de pl. KPE csövek esetén ez kevesebb. A nyomásveszteséget a cső anyaga, hossza és keresztmetszete alapján tudjuk megállapítani.

Fontos még megemlíteni, hogy a házi vízműveket óvni kell a szárazon futás ellen, melynek a feladatát egy külön kapcsoló látja el, amit a szivattyúra vagy a csővezetékre kell beépíteni és összekötni a motorral. Vagy választhatjuk az olyan házi vízműveket is, amik úgynevezett digitális nyomáskapcsolóval vannak szerelve, melyek ezt a funkciót is ellátják, illetve beállításuk is sokkal egyszerűbb, mint a mechanikus nyomáskapcsolóknak.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Amit a vízszűrő berendezések kapcsán tudni érdemes

2022. Október 3.

Amit a vízszűrő berendezések kapcsán tudni érdemes

Amit a vízszűrő berendezések kapcsán tudni érdemes

Napjainkban az ország jelentős területén közel sem tekinthető tökéletesnek a hálózati víz minősége, így egy megfelelő minőségű vízszűrő szerepe egyre jobban felértékelődik.

Ezek a berendezések képesek eltávolítani az olyan mikroszkopikus méretű szennyeződéseket, amelyek lassan, de biztosan tehetik tönkre a háztartási berendezéseinket. Emellett természetesen a saját egészségünk védelme sem elhanyagolható. Ha emberi fogyasztásra szánt vízről van szó, annak tisztítására is találhatunk alkalmas megoldásokat. Nézzük is meg a legfontosabb tudnivalókat, amelyekkel érdemes tisztában lenni, amikor hasonló megoldást keresünk!

Mi a vízszűrő szerepe?

A lakossági vízellátás bonyolult és költséges feladat. A vízszolgáltatónak kötelessége annak biztosítása, hogy emberi fogyasztásra alkalmas vízhez jussunk az ingatlan valamennyi pontján, legyen szó a fürdőszobáról, a konyháról vagy egy kerti csapról. A víz nagy utat tesz meg, mire lakossági felhasználásra kerül. Megfelelő eljárásokkal kezelni és tisztítani kell, gondoskodni kell a tárolásáról, illetve el kell juttatni a polgári felhasználókhoz. Ehhez pedig sok esetben régi, mai szemmel nézve korszerűtlen technológiával készült vízvezeték-rendszeren kell a folyadéknak végig haladnia. Ez pedig tökéletes alkalom arra, hogy különböző mechanikus szennyeződések, például rozsda vagy vízkődarabkák kerüljenek a közegbe.

Akkor nem beszéltünk még a tisztításhoz használt klórról. Ezen vegyszer nélkül elképzelhetetlen lenne több milliós városok megfelelő színvonalú vízellátását biztosítani. Ugyanakkor mindenki tisztában van azzal, hogy az emberi egészségre káros hatásai is lehetnek ennek az anyagnak. Biztosan mindannyian megfigyeltük már, ahogy egy frissen kitöltött kancsó csapvíz miként változik fehéres/tejfölös színből tiszta és átlátszó folyadékká, ahogy a klór távozik belőle.

A háztartási víz sok esetben terhelt különböző oldott (pl. klór) és oldatlan (pl. vízkődarabkák) szennyeződésekkel. A vízszűrő szerepe pedig nem más, mint ezeknek a szennyeződéseknek a kiszűrése, a folyadék megtisztítása a káros vegyületektől, anyagoktól.

Hogy működik a vízszűrő? Milyen típusai vannak?

A vízszűrők legegyszerűbb típusa a szűrőkancsó, amivel az abba kitöltött csapvizet tisztíthatjuk meg a szennyeződésektől. Ennek is különböző típusai vannak, az ionos szűrő például, a magasabb ára mellett, több víz tisztítására képes, mint az egyszerűbb darabok. Ha azt szeretnénk, hogy az ingatlanban lévő valamennyi csapból tisztított vizet kapjunk, akkor a legjobb megoldást egy hálózati vízszűrő jelenti.

Mire használható a hálózati vízszűrő?

A hálózati vízszűrőt azon a ponton kell beépíteni az adott ingatlan vízvezeték hálózatbába, ahol a vezetékes víz belép az épületbe, például közvetlenül a vízóra után. Innentől kezdve pedig valamennyi hálózati ivóvíz áthalad ennek szűrőjén, ami remekül megszabadítja a benne lévő úgynevezett lebegő szennyeződések nagy részétől, ezáltal pedig nemcsak az emberi felhasználásra szánt víz minősége javul, hanem a háztartási berendezések is ezt fogják használni, növelve ezáltal a hasznos élettartamukat és csökkentve az idő előtti meghibásodás kockázatát.

Fontos szerep jut a vízszűrő betétnek is

A vízszűrő váza maga a szűrőház, amiből szintén különböző típusok léteznek, a fő különbséget elsősorban méretük, illetve csatlakozásuk adja. Méretüket tekintve beszélhetünk 5" vagy 10" típusokról, csatlakozásuk pedig 1", illetve 5/4" lehet. Ehhez az alkatrészhez lehet csatlakoztatni a vízszűrő betéteket, amelyek a tényleges tisztítási feladatokat végzik.

Maga a vízszűrő betét is sokféle lehet, közöttük az anyaguk és hálójuk szerint tudunk különbséget tenni, ami különböző felhasználási területeken teszi alkalmassá a vízszűrő használatát. A teljesség igénye nélkül, léteznek műanyag vagy fémhálós típusok, amint fonaltekercses, aktív szenes vagy polifoszfát kristályos darabok is.

Annak alapján, hogy mekkora méretű szennyeződések akadnak fenn rajta, elsősorban 20 és 80 mikronos vízszűrő betétek között tehetünk különbséget. A döntés azon áll, hogy milyen feladat ellátására szánjuk a kiválasztott típust. Ivóvíz mellé például tilos polifoszfátot használni, ideálisabb megoldás az aktív szenes betét, ami nemcsak a kisebb szennyeződéseket képes kiszűrni, de a használatával a kellemetlen szagoknak is búcsút inthetünk. Ha pedig kútvizet szeretnénk tisztítani, a finom szűrésre kifejezetten alkalmas fonaltekercses típus lehet az ideális választás.

Bestway medence szűrő kertes családi házakba

A megfelelő minőségű víz nemcsak fogyasztáskor fontos, de takarítási vagy tisztálkodási szempontból szintén előnyösebb, kiváltképpen egy kerti medencében, ahol mi is több időt tölthetünk a vízbe elmerülve, hűsölve; gyermekeink pedig akár egész álló nap képesek kedvüket lelni benne a vakáció során.

Ahhoz, hogy képesek legyünk fenntartani a medence vizének minőségét, a megfelelő szivattyú kiválasztásán túl, fontos szerep jut a vízszűrőknek is. A Bestway medence szűrő az egyik legjobb a saját kategóriájában. Megbízhatóan és hatékonyan üzemel, tökéletesen képes ellátni egy átlagos családi ház kerti medencéjének tisztítási feladatait.

Mi a medence szűrőhomok jelentősége?

Az úgynevezett homokszűrős vízforgató tűnik a legjobb választásnak, különösen, ha egy nagyobb medence vizének tisztítását kell ellátni. A papírszűrős vízforgató korlátozottabb lehetőségeket biztosít ezen a téren. A berendezés szűrőközege pedig kvarchomok vagy szűrőüveg egyaránt lehet.

A homokszűrős vízforgató nagy előnye a tartóssága, hiszen akár 5 évig is képes ellátni egy nagyobb méretű medence tisztítását. Ráadásul kifejezetten hatékony, így ha sikerül megfelelően beállítani, sokkal kevesebb vegyszerre lesz szükségünk, így a gazdaságosság szempontját is felírhatjuk az előnyei közé. A medence szűrőhomok is fontos szerepet játszik a tisztítási folyamatokban, viszont körülbelül 1-3 évente (igénybevételtől függően) érdemes elvégezni ennek cseréjét. Általánosságban elmondható, hogy minél kisebb a szemcseméret, annál jobban szűri az apróbb szennyeződéseket. Viszont figyelni kell arra, hogy ne terhelje túl a szivattyút, ezért érdemes mindig szakértő segítséget kérni a vásárlás előtt.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Mit kell tudnunk az in-line szivattyúkról?

2022. Október 2.

Mit kell tudnunk az in-line szivattyúkról?

Az In-line szivattyúkról

Az in-line vagy inline elnevezés azt jelenti, hogy ezeknél a szivattyúknál a szívó- és nyomócsatlakozás egy vonalban található. A Grundfos nevéhez fűződik az az első in-line szivattyú, azóta már nagyon sok gyártó alkalmazza ezt a megoldást. A kínálatunkban a Pentax (Ultra sorozat) és Lowara (SV sorozat) márkákat emelnénk ki, melyekkel teljesen lefedhetőek a felmerülő igények. Az in-line szivattyúk hatalmas előnye, hogy nagyon egyszerűen be lehet azokat építeni a csővezetékbe, hiszen nem kell hozzá átalakítani, gyakorlatilag a szivattyú egyik oldalán csatlakozik a szívóoldal és vele ellentétes oldalon található a nyomóoldal.

Alkalmazásuk

Az in-line szivattyúk olyan egy- vagy többfokozatú centrifugál szivattyúk, melyeket kisüzemi és ipari vízellátó rendszerekben vízellátásra vagy nyomásfokozára, fűtési rendszerekben keringetésre használnak, hűtési rendszerekben hűtőfolyadék szállítására (pl. glikol), kazánoknál, légkondicionáló berendezéseknél alkalmaznak. Ezek a szivattyúk többnyire jóval kisebb helyet, kevesebb alapterületet foglalnak el, mint más szivattyúk.

 Az In-line szivattyú kiválasztása

Az In-line szivattyúk alkalmazásánál figyelembe kell venni a szivattyú kialakítását. Beépítésüket figyelembe véve, két féle kivitelt különböztetünk meg. Az egyik a vízszintes (horizontális), a másik a függőleges tengelyű (vertikális). A vízszintes tengelyű szivattyúk viszonylag alacsony hőmérsékleti és nyomási alkalmazások között üzemelhetnek. A függőleges szivattyúk már sokkal szélesebb hőmérsékleti és nyomástartományok között alkalmazhatóak.

Fokozatok száma

A fokozatokat (nevezhetjük lépcsőknek is) tekintve létezik egy- vagy több fokozatú in-line szivattyú. A több lépcsős szivattyúkat nyomásfokozó rendszerekben alkalmazzák a folyadék nyomásának fokozására. Egyfokozatú változatait alacsony áramlású rendszerekhez használják.

Szállítási teljesítmény

A víz vagy folyadék mennyisége, melyet a szivattyú továbbít egységnyi idő alatt. Ezt többnyire m3/h-ban vagy liter/percben adják meg.

Emelőmagasság

Az a magasság, melyet a szivattyú emelni (nyomni) képes felfelé függőleges irányban. Ezt méterben adják meg. 10 méter emelőmagasság 1 bar-nak felel meg. Tehát pl. egy max. 30 méter emelőmagassággal rendelkező szivattyú max. 3 bar nyomást képes előállítani.

Teljesítmény

Az elektromotor teljesítményére utal. Ezt általában Kilowattban vagy Wattban adják meg.

Csatlakozások

A szivattyú szívó- és nyomócsonkjának csatlakozási mérete. Ezt többnyire col-ban, nagyobb mértek esetén DN-en (magyar szabvány az NA) adják meg. A szivattyúka normál körkarimákon kívül elérhetőek oválkarimával, victaulic, clamp vagy menetes csatlakozással is. A szabványtól eltérően a csatlakozások nem csak egymással szemben, hanem például egyik oldalon egymás felett, vagy ellentétes oldalon alul és felül is rendelkezésre állnak kiviteltől és gyártótól függően.

Az in-line szivattyúk előnyei:

  • Kis helyen elférnek, alacsony alapterületüknek köszönhetően
  • Könnyen csatlakoztathatóak csőrendszerekhez, átépítés nélkül
  • Megbízható és hatékony szivattyúk
  • Viszonylag alacsony üzemeltetési költség

Hátrányuk azonban, hogy csak tiszta, szilárd szennyeződéseket nem tartalmazó folyadékok szállítására használhatóak.

In-line szivattyúkat nagyon sok helyen üzemeltetnek, lakossági és háztartási felhasználásuk majdnem olyan gyakori, mint az ipari alkalmazásuk. Az in-line (inline) szivattyúk hideg és- melegvíz keringetéséhez, hűtőtornyokhoz, hidroglóbuszokhoz és egyéb ipari, mezőgazdasági feladatok ellátáshoz használjak.

Amennyiben a választáshoz segítségre van szüksége, keresse fel ügyfélszolgálatunkat e-mailben vagy telefonon, több évtizedes szakmai tapasztaltunkkal állunk rendelkezésére a megfelelő in-line szivattyú kiválasztásában!



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás