VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Mit kell tudni a szivattyúk tavaszi beüzemeléséről?

2016. Február 8.

Mit kell tudni a szivattyúk tavaszi beüzemeléséről?

A szivattyúk téliesítése, azaz a téli zord körülményekre való felkészítése roppant fontos, a hosszú élettartalom tekintetében elengedhetetlen. Azonban ahogy egyre melegebb lesz az idő, úgy ehelyett a tavaszi felkészítés válik egyre hangsúlyosabbá. Ahhoz, hogy ne érjenek váratlan meglepetések a beüzemeléskor, érdemes odafigyelni néhány dologra.

Mi a teendő tehát, ha közeleg a tavasz?

A szivattyú kikapcsolt állapotban pihen, „téli álmot alszik” és várja, hogy újra hadrendbe állítsák. Ez idő alatt azonban sok minden történhet vele, még akkor is, ha nem a kinti hidegben pihen. Éppen ezért elengedhetetlenül fontos, hogy a tavaszi beüzemelést megelőzően átvizsgáljuk és elvégezzük a szükséges karbantartási munkálatokat. E nélkül ugyanis se a kerti öntözőrendszer, se a kútszivattyúk esetében nem garantálható, hogy a berendezés zökkenőmentesen fog elindulni.

Mire kell figyelni az átvizsgáláskor?

Természetesen ilyenkor nem kell „atomjaira” szedni a szivattyút és minden egyes apró alkatrészt tüzetesen átvizsgálni. Az alapos átnézés lényege az, hogy megállapítsuk vannak-e rejtett vagy látható sérülések. Ezek ugyanis nem csak kis részben befolyásolják a működést, hanem teljesen tönkre is tehetik a berendezést. Amennyiben megbizonyosodtunk arról, hogy minden rendben van, valamint orvosoltuk az esetleges problémákat, akkor bátran bekapcsolhatjuk a berendezést.

De miért ennyire fontos az ellenőrzés?

A tavaszi beüzemelés kiváló alkalom az éves ellenőrzés elvégzésére, hiszen a segítségével könnyen kaphatunk pontos képet a szivattyú aktuális állapotáról. Az autónkat sem használjuk a megfelelő felkészítés nélkül, ne tegyük ezt a szivattyúval se. Többet kockáztatunk azzal, ha felelőtlenül használjuk, mint amennyi időt és pénzt spórolnánk az ellenőrzés elmulasztásával. Tény, hogy a szakszerű segítség, valamint az esetleg szükséges alkatrészek beszerzése és javítása költséges lehet, de még így is jobban járunk, mintha sürgősen új szivattyút kellene beszereznünk.

A hosszú életű szivattyú titka a rendszeres ellenőrzésben rejlik, amit érdemes a tavasz közeledtéhez igazítani. Így az beüzemelés előtt meggyőződhetünk a berendezés biztonságos működéséről, és időben orvosolhatjuk az esetleges problémákat. 



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Téli veszélyek- Milyen hatással van a hideg a szivattyúra?

2016. Február 7.

Téli veszélyek- Milyen hatással van a hideg a szivattyúra?

A szivattyú minden otthonnak fontos kiegészítője. Ez a berendezés – akárcsak a legtöbb „szerkezet” – érzékenyen reagál az időjárás viszontagságaira, éppen ezért az évszakok váltakozásakor érdemes fokozottan figyelni a működésére.

Különösen ha a közeleg a tél

A hideg önmagában nem okoz problémát, nincs káros hatással a szivattyúra. Azonban ha a hőmérő higanyszála tartósan nulla fok alatt van, akkor jobb megelőzni a problémát. Ugyanis a fagy komoly gondokat okozhat a szivattyú működésében, főleg ha fel nem használt folyadék marad benne. Az állandó fagy hatására a víz kitágul, ami súlyosan károsíthatja, sőt, akár teljesen tönkre is teheti a berendezés alkatrészeit.

Milyen gondok jelentkezhetnek?

Ha a búvárszivattyú tartályai és áramláskapcsolója nem fagyálló, akkor bizony komoly problémára számíthatunk. Ennek megelőzése érdekében ajánlott a kapcsolókat olyan helyen tartani, ahol a téli hónapokban nincsenek kitéve a mínuszoknak. Akár sikerül ezt megoldani, akár nem, rendkívül hangsúlyos, hogy áramtalanítsuk őket.

A felszíni kerti szivattyúk esetében kicsit más a helyzet, hiszen ezt a berendezést teljes egészében fagytól védett helyre kell vinni. Ellenkező esetben a mínuszok komoly kárt tehetnek benne, hatására a belső rész, de akár a borítás is szétrepedhet.

A téliesítéssel azonban mindez megelőzhető

A fagykárok elkerülése érekében még idejében el kell végeznünk az óvintézkedéseket. A berendezéseket, legyen szó keringető-, búvár-, nagynyomású- vagy szennyvízszivattyúról, az előírásoknak megfelelően készítsük fel a télre. Ezt a különböző típusok esetében eltérő módon kell elvégezni, de ha hallgatunk a szakértők tanácsaira és a józan eszünkre, akkor garantáltan elkerülhetjük a problémákat.

Bár a hideg önmagában nem jelent problémát, a fagy akár a szivattyú leállását is okozhatja. A megfelelő előkészületekkel elkerülhetjük a javítás, illetve egy új berendezés megvásárlásának szükségességét.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Felkészülés a hidegre-A szivattyúk téliesítése

2016. Február 3.

Felkészülés a hidegre-A szivattyúk téliesítése

 

Hosszú távú befektetésnek szánja a szivattyút? Szeretné több éven át használni ezt a berendezést?

Akkor fokozottan ügyeljen rá a hidegben.

A szivattyúk működését a hideg alapvetően nem befolyásolja, azonban ha a hőmérséklet tartósan nulla fok alatti, akkor komoly problémák is felmerülhetnek. Éppen ezért a hideg időszakban különösen nagy figyelmet kell fordítani a karbantartásra és a védelemre, azaz a téliesítésre. Ez az eljárás lehetővé teszi, hogy a szivattyú tavasszal továbbra is hibátlanul működhessen, hogy sokáig élvezhessük a befektetésünk előnyeit.

De hogyan zajlik a téliesítés?

A felszíni típus

A kerti szivattyúk esetében a legfontosabb teendő, hogy még a fagy beállta előtt védett helyre szállítsuk a berendezést. Ehhez a szivattyút leszerelni, a rendszert pedig vízmentesíteni kell. Ez utóbbit könnyedén megtehetjük a leeresztő csavar segítségével, így könnyedén megúszhatjuk a szivattyú szétfagyását.

Kellemeset a hasznossal

A téli időszak remek alkalom arra, hogy az egyébként is esedékes javításokat és karbantartási munkálatokat elvégezzük. Érdemes ugyanis két-három évente kicserélni a kopó alkatrészeket (pl. csapágy, tengelytömítés), hiszen így megúszhatjuk a költségesebb javításokat.

A víz alatti típus

A búvárszivattyúk esetében kicsit más a helyzet. Ezek a berendezések a víz alatt működnek, és a hidegebb hónapokban sem szabad kiszedni onnan őket. Ennek legfőbb oka, hogy így a tengelytömítés nem szárad ki, ezért nem fog gondot okozni ha újra használni szeretnénk. Azonban ez nem jelenti azt, hogy nincs szükség a téliesítésre, csupán más dolgokra kell alaposan odafigyelni.

A búvárszivattyúk egyik legfontosabb kelléke az áramláskapcsoló, amit mindenképp ajánlott megkímélni a fagytól. Szükség lehet továbbá a tartályok, és a kapcsolók víztelenítésére is, ha a szivattyút hosszú évekig szeretnénk használni.

Közeleg a tél, érdemes tehát fokozottan ügyelni a szivattyúk védelmére. Legyen szó kerti- vagy búvár berendezésekről rendkívül hangsúlyos a téliesítés, a megfelelő előkészületek elvégzése.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás