VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Blog

Nyitólap   »   blog

Hogyan segít árvíz esetén a szivattyú?

2016. Október 9.

Hogyan segít árvíz esetén a szivattyú?

Valószínűleg nem sokan tudják, de a szivattyúk egyéb sokféle hasznos felhasználásuk mellett az árvizek során is fontos szerepet játszanak.

Az áradás önmagában még nem feltétlenül jelent katasztrófahelyzetet, csupán a víz szintjének megemelkedését. Amikor ez olyan mértéket ölt, hogy a víz a medréből is kilép, akkor beszélhetünk árvízről – ami szintén nem mindig torkollik tragédiába.

Az árvízvédelmi rendszerek megfelelő működéséről nagyteljesítményű, megbízható szivattyúk gondoskodnak. Mivel egy ilyen természeti csapás esetén az üledékvíz eltávolítása létfontosságú, számos cég fejlesztett már a probléma megoldására alkalmas berendezést.

Léteznek többek között búvárszivattyúk, amelyek képesek a szennyvizet is megszűrni, így alkalmasak erősen szennyezett anyagok szállítására is, valamint hordozható úszó szivattyúk, amelyek a víz felszínén lebegnek, és szintén meg tudják akadályozni a törmelékek bejutását. Így a természeti szerencsétlenségek során elsősorban földterületek és épületek vízmentesítésére javasolt.

A HONDA WT40-es robbanómotoros (benzinmotoros) modellje, amely webshopunkban is megvásárolható, szintén használatos belvizek esetén. A készüléket körbefogó acélkeret megkönnyíti annak elhelyezését és mozgatását.

Ez a szerkezet a márka benzinmotoros zagyszivattyú családjának legnagyobb teljesítménnyel rendelkező modellje, így nem csoda, hogy a 2006-os dunai árvíz során is hatalmas segítséget nyújtott: több napon keresztül folyamatosan használták kármentesítésre. A feladata a mederből kilépett víz visszaszállítása volt.

De nem ez volt az egyedüli eset, amikor magyarországi árvíz során szivattyúkat használtak segítségül.

2016 februárjábanszintén balszerencse sújtotta az országot, amikor Büdös-ároknál az eső összegyűlése következtében kiöntött a Rába, így elsőfokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni. A vízügyi mérnökök a helyszínen irányították a megfelelő védekezést, a zsilipeket lezárták, a szükséges munkálatokat pedig elektromos szivattyúk segítségével végezték.

A hatvani önkormányzat 2011-benegy esetleges hasonló probléma megelőzése érdekében szintén szert tett egy olyan szivattyúra, amely óránként 800 köbméter víz szállítására képes, így a városi tűzoltóság a készüléket esetleges ár- és belvíz elleni védekezés során tudta és tudja a jövőben hasznosítani.

2013-ban egy gyűjtés segítségével Dunabogdányban is három hasonló szivattyút állítottak az árvízvédelem szolgálatába, amikor a helyi patakok elkezdtek duzzadni, valamint megemelkedett a talajvíz.



Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás

Érdekesség a szivattyúk világából: tudj meg mindent az arhkimédészi csavarról!

2016. Október 5.

Érdekesség a szivattyúk világából: tudj meg mindent az arhkimédészi csavarról!

A szivattyúk között is létezik számos fajta, így megkülönböztetünk pl. merítőműveket, térfogatkiszorítási elven működő- és örvényszivattyúkat, a vízemelő kost, a mammut-, sugár- és torlónyomás szivattyúkat, valamint az arkhimédészi csavart (másik nevén: spirált).

Utóbbi igencsak hosszú múlttal rendelkezik, bár használatát a történelem során először a névadója írta le, technikája már korábban is ismeretes volt. Egészen kr. e. 131-ig nyúlik vissza története, akkor alkalmazták először, Mitridátész király kertjében.

A névadó Arkhimédész egy ókori természettudós, aki matematikusként, mérnökként, fizikusként, csillagászként és filozófusként is tevékenykedett, mindemellett sok technikai találmánya is volt. Szicília szigetén élt, amelyet görög telepesek alapítottak.

Okossága, intelligenciája és kreativitása felülmúlhatatlan maradt az európai matematikusok körében egészen a reneszánsz kezdetéig, így kortársai nem igazán ismerték fel tudományának jelentőségét. Közismertségét ezen innovációjának köszönheti.

Hogyan működik?

A berendezés vázát egy cső adja, melynek egyik vége a kiemelendő vízbe merül, a belsejében pedig elhelyezkedik egy mindkét végén csapágyazott tengelyre erősített csavarfelület alakú lemez.

Amennyiben a tengelyt a megfelelő irányba forgatják el, a víz fokozatosan emelkedik a menetben, végül pedig a tetején kifolyik. A szög megválasztása nagyon fontos, a csavarmenet alsó vége mindenképp lejjebb kell legyen a felsőnél.

Később létezett egy módosított verziója is, melyet vályúval építettek. A korábban említett csavart ebben a szerkezetben úgy helyezték el, hogy a beton még formálható volt, így amikor megtekerték, saját maga véste ki az optimális egyenletességű árkot.

Miután megkötött, megtisztították a felesleges betonmaradékoktól, majd visszahelyezték a csavart a vályúba, amely így precízen tömített.

Míg korábban a parasztok vödrökkel húzták fel a vizet a kutakból az ókori Egyiptomban, Arkhimédész vízkiemelő berendezésének köszönhetően sokkal egyszerűbben tudták öntözni a földeket, valamint nagyban megkönnyítette a hajók víztelenítését is.

Az 1950-es években nagy népszerűségnek örvendett a gépezet, ugyanis a szilárd részecskékre teljes mértékben érzéketlen, így akár például közepes méretű faágak sem okoztak neki problémát.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Archimedes-screw_one-screw-threads_with-ball_3D-view_animated.gif

Részletek »Hozzászólás 0 hozzászólás