VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

Milyen medencét vegyek?

Nyitólap   »   Blog   »   Milyen medencét vegyek?
2024. Június 17.

Amint beköszönt a nyár, elindul a medence szezon is. Sokan csak ilyenkor teszik fel maguknak a kérdést: Milyen medencét vegyek? A medence beszerzését azonban érdemes már jóval a szezon kezdete előtt elkezdeni, hiszen olyankor nagyobb választék áll rendelkezésre, és elkerülhetjük a kapkodást is.

A megfelelő medence kiválasztása nem az üzletben, közvetlenül a vásárlás előtt történik. Aki ránézésre szeretné kitalálni, hogy milyen medence illik hozzá, nagy valószínűséggel melléfog. Az ideális, személyes igényeknek megfelelő medencét több szempont figyelembe vételével határozhatjuk meg. Ebben az írásban megpróbáltuk összeszedni azokat a szempontokat, amelyek segítenek a megfelelő medence kiválasztásában.

Mi alapján válassz medencét?

Elsőre megterhelőnek tűnhet a medence választás, hiszen akkora választék áll a rendelkezésünkre, hogy már mi magunk se tudjuk, hogy mit szeretnénk. Pedig pont ezzel könnyíthetjük meg a dolgunkat. Vagyis azzal, ha pontosan meghatározzuk, hogy milyen medencét szeretnénk.

A kiválasztás első lépéseként döntsük el, hogy ki fogja használni a medencét. Érdemes hosszú távra tervezni, vagyis számolni azzal, hogy esetleg érkeznek kisgyerekek is a családba.

Azt is találjuk ki, hogy mire szeretnénk használni a medencét. Nyilvánvaló, hogy a legtöbben tengerparti hangulatot szeretnének varázsolni a kertjükbe. De mi van akkor, ha valaki úszni is szeretne a medencéjében?

Ami azonban a legtöbbször befolyásolja a medence választást, bármily szomorúan is hangzik, de mégis csak az anyagiak. Sajnos nem mindenki engedheti meg magának, hogy egy kisebb aqua parkot létesítsen a kertjében. Ez viszont korántsem jelenti azt, hogy kisebb költségvetésből ne lehetne kényelmes, megbízható és látványos medencét vásárolni.

Miután meghatároztuk a medence célját, és a rászánni kívánt összeget, máris könnyebben megtaláljuk az ideális méretű, anyagú, és formájú darabot.

Határozd meg a medence helyét!

Amikor az ideális medencét keressük, tisztázni kell, hogy hova szeretnénk telepíteni. Ebben a témában több lehetőség közül is választhatunk. A kerti medencénket telepíthetjük a felszín felett, félig a földbe süllyesztve, vagy teljesen besüllyesztve. A legolcsóbb, legegyszerűbben telepíthető medencék a felszín feletti medencék. Ide tartoznak a felfújható, a puhafalú, és a merevfalú medencék.

Ezeket a típusokat viszonylag egyszerűen és rendkívül gyorsan fel lehet állítani. Azoknak, akik kicsit komolyabb medencére vágynak, ideális választás a fémfalas, vagy fémpalástos medence. A fémpalást merevséget ad a medence falának, ezért lehetőség van a félig, és a teljesen süllyesztett telepítésére is. Ráadásul, a fémpalástos medencét el sem kell csomagolni nyár végén.

A teljes luxust az épített medencék jelentik. Egyértelműen ez a legdrágább kategória, és a kivitelezése sem egyszerű. A legtöbb esetben teljes tereprendezésre van szükség, ami során kialakítják a medence helyét és környékét. Az épített medencék igazán nagy előnye, hogy az anyaga és a formája teljes mértékben a megrendelő igényeihez van igazítva.

Mivel a felszíni medencék a leggyakoribbak, és ezek a típusok érhetők el a legnagyobb választékban, a következőkben főként róluk lesz szó.

Az sem mindegy, hogy mire szeretnénk használni. Ha csak közös fürdőzésre és játékra, akkor elég egy 3-4 méter átmérőjű medence. Ha viszont úszni is szeretnénk, akkor érdemes egy hosszabb méretet választani.

Figyelj a medence méreteire!

Sajnos a medence méretét illetően jobban meg van kötve a kezünk, mint azt gondolnánk. Először is, figyelembe kell venni a rendelkezésre álló helyet, vagyis azt, hogy mekkora terület jut a medencének. Egész más a helyzet, ha egy szűkös teraszon szeretnénk felállítani, mint ha egy tágas kertben.

Továbbá, minél nagyobb a medence, annál drágább. És nem csak a medence maga, de a használata is. Mert ugyebár a medencét fel is kell tölteni vízzel, ami szintén nem olcsó. Ezért csak akkor válasszunk nagyméretű medencét, ha fel is tudjuk tölteni. Más különben mi értelme volna?

Végül pedig vessünk egy pillantást a medence használóira is. Ha egy medencében gyerekek is fürdenének, nem ajánlatos túlságosan mélyet venni, különben a kicsiket nem lehetne biztonságosan magukra hagyni. A családi medence ideális mélysége nagyjából 90 cm.

Az sem mindegy, hogy mire szeretnénk használni. Ha csak közös fürdőzésre és játékra, akkor elég egy 3-4 méter átmérőjű medence. Ha viszont úszni is szeretnénk, akkor érdemes egy hosszabb méretet választani.

Az ideális medence anyaga és formája

A felszín feletti medencék leggyakrabban gumiból készülnek, legyen szó felfújható, vagy puhafalú medencéről. A gumi mellett előszeretettel alkalmaznak PVC anyagokat. A merevfalú medencék szerkezete általában rozsdamentes acél.

A jobb minőség érdekében a medence falához használt fóliákat szöveterősítéssel készítik. A szöveterősítés során két fóliaréteg közé egy szőtt anyagot ragasztanak, így a szakítószilárdság jelentősen megnő. Ennek köszönhetően a medence élettartama 7-10 év is lehet.

A gumi mellett találunk minőségibb anyagokat is, mint a különféle laminált anyagok, kerámia, és a beton. Ezeket azonban elsősorban a süllyesztett medencékhez használják, amik drágábbak a felszíni medencékhez képest.

A medence formáját szintén az alapján érdemes meghatározni, hogy milyen célra tervezzük a medencét. A közös családi fürdéshez a kör alakú medencét javasoljuk. Kényelmesebben el lehet benne férni. Mi több, a kör alakú medencék tisztítása és karbantartása is egyszerűbb. Aki inkább úszni szeretne, az válasszon ovális, vagy téglalap alakú medencét.

A különféle medence típusok előnyei és hátrányai

Ahogy arról már volt szó, a kerti medencéknek több, különböző típusa van. Ezek a puhafalú, fémvázas, félig süllyesztett, és az épített medence. A félig süllyesztett és az épített medence igazi előnye a luxus, ami nem csak a fürdés élményre, de a megjelenésre is igaz. Továbbá, ezeket a változatokat télire sem kell elcsomagolni, és nem kell minden nyáron újra összeszerelni őket.

Ami azonban komoly hátrány, az az ár, amely igen magas ezeknél a medencéknél. Ha olcsóbb, de ugyancsak megbízható medencét szeretnénk, érdemes a puhafalú medencék között szétnézni. Ezeket pofon egyszerű telepíteni, semmilyen szakértelem nem szükséges hozzá. Fantasztikus ár/érték arányban kaphatók, ráadásul igen széles választékban. Negatívumként megemlíthetjük, hogy az anyaga könnyen sérülhet, és kevésbé ellenálló az UV sugárzással szemben.

A fémvázas medence egy kicsit drágább a puhafalú medencénél, viszont stabilabb, és nagyobb méretű. Fémvázas medencékből szintén széles választék áll rendelkezésre, ráadásul itt már mindenféle kiegészítő is szóba jöhet. Arra kell csupán figyelni, hogy egyenletes terhelést kapjon, nehogy a lábai eltörjenek.

Ezek a legjobb medence márkák

A kerti medencék piacán két márkát találunk az élen: az INTEX-et és a Bestway-t. Mindkét cég élen jár a családi medencék gyártásában. Termékeik a legmagasabb minőség, és a széles választék jellemzi. A legkülönfélébb medencéket gyártják, így mindenki megtalálja náluk azt, amire a leginkább vágyik.

A Bestway medencék jellemzően az olcsóbb kategóriába esnek, ami nem azt jelenti, hogy nem elég jók, mindössze annyit, hogy azok is megengedhetik maguknak, akik kevesebbet tudnak rászánni.

Milyen medence kiegészítőkre lesz szükséged?

Elsőre nem is gondolnánk, de a medence önmagában még nem elég. A "Milyen medencét vegyek?” kérdésbe az is beletartozik, hogy milyen kiegészítőket szerezzek be hozzá? Mert a medence csak akkor teljes, ha felszereljük a szükséges tartozékokkal.

Amit semmilyen esetben nem szabad nélkülözni, az a víztisztító berendezés, és a szűrő. A medence vizét tisztán kell tartani, mert a koszos víz káros az egészségre, és a medence szerkezetére is. A víztisztítás legkorszerűbb módja a vízforgatós tisztítás, ahol a medence vize áthalad egy szűrőberendezésen, ahonnan csak a tiszta víz jut vissza a medencébe.

Szükség lesz még egy medence takaró fóliára is, sőt, a legjobb ha szolár medence takaróban gondolkodunk. A fólia védelmet nyújt a fizikai szennyeződések ellen, vagyis a por, a levelek, és a rovarok ellen. Mindemellett pedig segíti a víz felmelegedését, és nem hagyja, hogy kihűljön.

Magasabb falú medencék esetében szükség lehet medence létrára. A felszín feletti medencéknél javasoljuk az alátét használatát, amivel a medence fenekét óvjuk. Senki se örülne, ha egy kavics, vagy gyökér kiszakítaná a medence alját.

És persze ne feledkezzünk meg egy jó minőségű medence szivattyúról sem, enélkül nem tudjuk hatékonyan forgatni a vizet.

A medence szakszerű karbantartása

A medence karbantartása fontos feladat, hiszen a rendszeres karbantartással jelentősen növelhetjük a medence élettartamát. A karbantartás fontos része a víz minőségének ellenőrzése. Itt leginkább a víz pH szintjére kell figyelni. Az optimális érték 7,2 és 7,6 között van. Ezt pH szabályozóval lehet állítani.

A rendszeres szűrésről se feledkezzünk meg. A medence vizét érdemes naponta 2-3 alkalommal teljesen átforgatni a szűrőrendszerrel. A vegyszeres vízkezelés során óvatosnak kell lenni, hiszen a klór aggresszivan léphet fel az érzékenyebb bőrrel szemben. A klórozás helyett javasoljuk a medence sóbontó készülék használatát.

Ha pedig következő évet nem újabb medence vásárlással szeretnénk kezdeni, ne felejtsük el nyár végén téliesíteni a medencét. A felszíni medencéket mossuk ki, szárítsuk ki, majd csomagoljuk el, és fagymentes helyen tároljuk. Ilyen előkészületek után tavasszal nem érhet meglepetés.




Megosztás másokkal: