VL SZIVATTYÚ KFT.
+36-29-320-150 Tel.: 06-29/320-150
Kapcsolatfelvétel E-mail: info@vlbt.hu
https://www.szivattyuwebaruhaz.hu/gfx/logo.pngVL Szivattyú Kft.+36-29-320-150info@vlbt.hucustomer support
Szivattyuwebaruhaz.hu

A búvárszivattyú működése érthetően

Nyitólap   »   Blog   »   A búvárszivattyú működése érthetően
2024. Augusztus 26.

Előfordult már Önnel, hogy nagyobb mélységből kellett volna vizet szivattyúzni, de a hagyományos kerti szivattyú cserbenhagyta? Ez azért történhet meg, mert a felszíni szivattyúk maximum 7-8 méteres mélységig képesek hatékonyan működni. Ezzel szemben a búvárszivattyú működése a 9 méternél mélyebb részeken is gördülékeny marad.

De mitől jobb a búvárszivattyú? Miért olyan különleges? Ebben az írásban bemutatjuk a búvárszivattyú működését, felhasználási területeit, és a megfelelő szivattyú kiválasztásához szükséges szempontokat. Tesszük mindezt úgy, hogy mindenki számára követhető és érthető legyen. Érdemes végigolvasni!

A búvárszivattyú működése

A búvárszivattyú, más néven merülő szivattyú jelentősen eltér a hagyományos felszíni szivattyúktól, mégpedig azért, mert ezt nem a vízfelszín felett, hanem a vízbe merítve telepítik. Vagyis, a búvárszivattyú a szállítandó folyadék felszíne alatt helyezkedik el, és onnan pumpálja azt a kívánt helyre.

Az elhelyezkedéséből adódóan a búvárszivattyú nem felszívja a vizet, hanem inkább feltolja. Ez a kialakítás pedig megannyi előnyt jelent, de ezekről majd később. Először vizsgáljuk meg a búvárszivattyú működését.

A búvárszivattyú működése nem rakétatudomány. Valójában nagyon hasonlít a többi szivattyú működéséhez. A búvárszivattyúk esetében is megkülönböztetünk centrifugális és membrános típusokat.

A centrifugális búvárszivattyú működése a centrifugális felhajtó erőn alapszik. A szivattyú motorja meghajtja a járókereket, melynek lapátjai szállítják a folyadékot. Forgás közben centrifugális erő keletkezik, aminek hatására megnő a folyadék nyomása, és így távozni tud a szivattyú kifolyónyílásain.

A membrános változatban egy rugalmas membrán található, ami ki-, és behúzódik, ezáltal pedig vákuumot generál. A folyadékot a vákuum ereje mozgatja, miközben visszacsapó szelepek biztosítják, hogy csakis egy irányba haladjon.

Láthatjuk tehát, hogy a búvárszivattyú működése sokban hasonlít a hagyományos felszíni szivattyúkhoz. A legfontosabb különbség, hogy míg a felszíni szivattyúk kizárólag száraz helyen működnek, addig a búvárszivattyúk a víz alól dolgoznak. Ennek köszönhetően pedig nagyobb mélységeknél is tökéletesen helytállnak.

A búvárszivattyú úszókapcsoló szerepe és működése

A búvárszivattyú működése azonban korántsem volna gördülékeny, ha nem rendelkezne úszókapcsolóval. Az úszókapcsoló felel ugyanis a búvárszivattyú automatikus be-, és kikapcsolásáért.

Az úszókapcsoló az úszótestből és az elektromos kapcsolóból áll. Az úszótest általában a víz felszínén úszik. Ezen található az elektromos kapcsoló, amely érzékeli a vízszint változását. Amikor megemelkedik a vízszint, és eléri a bekapcsolási értéket, az elektromos kapcsoló működésbe hozza a szivattyút.

Miután a víz szintje lecsökkent a kikapcsolási érték alá, az elektromos kapcsoló automatikusan leállítja a szivattyút. Az úszókapcsoló tehát képes megakadályozni a szivattyú szárazon futását, amivel jelentősen növeli annak élettartamát.

Az automatikus vezérlésnek köszönhetően a búvárszivattyú működése renkdívül gazdaságos és energiatakarékos. Ráadásul biztonságot is nyújt, hiszen, ha például elárad a pince, az úszókapcsoló azonnal beindítja a szivattyút, és nem nekünk kell kapkodni.

A búvárszivattyú alkalmazási területei

Köztudott, hogy az eltérő szivattyúzási feladatok eltérő típusú szivattyúkkal hajthatók végre. A búvárszivattyú speciális felépítése viszont egy igen széles körű felhasználást tesz lehetővé, mind az iparban és mezőgazdaságban, mind otthon, egyéni használat során.

A búvárszivattyút alapvetően olyan helyzetekben alkalmazzák, amikor nagy mélységből, akár 9 méternél is mélyebbről szeretnének vizet szivattyúzni. Erre elsősorban a fúrt kutak esetében van szükség. Ugyanakkor a kerti szökőkutak működtetését is jelentősen megkönnyíti.

Egyre többen használnak búvárszivattyút a kerti medencék karbantartásához és leeresztéséhez. Itt azonban ügyelni kell arra, hogy a szállítani kívánt víz nem mindig tiszta, és tartalmazhat szilárd szennyeződéseket. Mint ahogy a pincében felgyülemlett árvíz is. Ilyen esetekre olyan speciális búvárszivattyúra van szükség, amely képes megbirkózni a kisebb szemcsékkel.

Továbbá, használhatjuk a búvárszivattyút víztelenítésre, vagyis amikor le szeretnénk csapolni a talajvizet. A búvárszivattyú ugyanakkor kiválóan alkalmas öntözésre és nyomásfokozásra is.

A búvárszivattyú előnyei

Láthatjuk, hogy egy búvárszivattyú igen változatos helyzetekben is megállja a helyét. Ez azonban csak egy a számtalan előnye közül. A hagyományos szivattyúkat gyakran éri az a kritika, hogy túl hangosak. Ezzel ellentétben, a búvárszivattyú működése meglehetősen csendes. Már csak azért sem zavaró a hangja, mivel a víz alatt dolgozik. Így aztán se bennünket, se a szomszédot nem zavarja a nyugodt pihenés közben.

A búvárszivattyúról tudni kell, hogy igen könnyű a karbantartása. Valójában nem is nagyon szorul szervizelésre. Ennek azonban van egy feltétele, mégpedig a gondos, és szakszerű telepítés. Ha megfelelően beszereljük a búvárszivattyút, utána évekig hozzá se kell nyúlni. A rendszeres ellenőrzés azonban neki sem árt.

Azt gondolhatnánk, hogy a búvárszivattyú energiatakarékos kialakítása miatt nem igazán hatékony. Ez azonban nem igaz. A búvárszivattyú hatalmas nyomást biztosít, és nagy áramlási sebességet tud kialakítani, így távolabbi pontokra is szivattyúzhatunk vele. Nem véletlenül használják nyomásfokozásra.

A megfelelő búvárszivattyú kiválasztása

Ahhoz, hogy a búvárszivattyú kifogástalanul működjön, elengedhetetlen a megfelelő típus kiválasztása. A szivattyú vásárlásra minden esetben úgy kell tekinteni, mint egy beruházásra, hiszen azt szeretnénk, ha hosszú évekig szolgálna bennünket. Így aztán nem tanácsos elhamarkodott döntést hozni.

Amikor búvárszivattyút keresünk, tisztáznunk kell, hogy milyen feladatot szeretnénk elvégeztetni vele. Kerti öntözéshez kell? Nyomásfokozáshoz? Pince víztelenítésére? Netán a kerti medence vizének leeresztéséhez?

Miután kitaláltuk, hogy mire szeretnénk használni, ellenőrizzük az emelőmagasságot, vagyis azt, hogy mekkora méylségből kell a vizet szivattyúzni. Erre azért van szükség, mert a különböző búvárszivattyúk eltérő emelési magassággal rendelkeznek. Maximális hatékonyságra pedig csak akkor számíthatunk, ha szivattyú emelési magassága nem kisebb a víz tényleges mélységétől.

Ezután határozzuk meg, hogy tiszta, vagy szennyezett vizet fogunk-e vele szivattyúzni! A tiszta vizet bármelyik búvárszivattyú elszállítja gond nélkül, ám a szennyezett vízzel más a helyzet. A szennyezett víz apró, szilárd szennyeződéseket tartalmaz, amivel nem minden szivattyú tud megküzdeni. Így, ha tudjuk, hogy szennyezett vízhez keresünk búvárszivattyút, olyan típust válasszunk, aminek a szemcsék nem okoznak problémát.


A búvárszivattyú telepítése

A búvárszivattyú hatékonyságának kulcsa a szivattyú telepítésében rejlik. A szakszerűen telepített búvárszivattyú évekig működik anélkül, hogy hozzá kéne nyúlni, vagy bármit is cserélni kellene. Ehhez azonban nem szabad félvállról venni a telepítés lépéseit.

A legjobb megoldás, ha nem egyedül csináljuk. Sokkal biztonságosabb, ha hívunk egy szakembert, és rábízzuk a búvárszivattyú bekötését. A profi szakemberek kellő tudással és tapasztalattal rendelkeznek ahhoz, hogy kiküszöböljék a számunkra még ismeretlen hibákat. Ráadásul sokkal gyorsabban elvégzik a munkát, mint ha mi magunk pepecselnék vele.

Természetesen, aki már csinált hasonlót, egyedül is telepítheti búvárszivattyúját. Első lépésként figyelmesen olvassuk el a használati és telepítési útmutatót. Ezután készítsük elő az elektromos csatlakozókat és kábeleket, majd a szabványoknak megfelelően kössük rá a szivattyúra. Szükség esetén rögzítsük a merítő csövet is.

Ezt követően engedjük le a búvárszivattyút a vízbe úgy, hogy elérje a vízforrás alját. A szivattyú legyen teljesen a víz alatt. Ha megvan, csatlakoztassuk az áramforrásra, és üzemeljük be a szerkezetet. Teszteljük, hogy minden megfelelően működik-e!

Megbízható búvárszivattyút szeretne?

A búvárszivattyúk fontos erénye, hogy hosszú időn keresztül üzemelnek hiba nélkül. Ám még a legjobb minőségű szivattyúkkal is előfordul, hogy egy-egy alkatrész elkopik, esetleg meghibásodik. Ilyenkor nincs más dolga, mint azonnal szakemberhez fordulni. Ezzel megelőzhet minden további károsodást.

Ha megbízható búvárszivattyút keres, érdemes szétnézni webáruházunk kínálatában. Széleskörű búvárszivattyú kínálatunk csupa minőségi, megbízható terméket tartalmaz. Kérdés esetén pedig ne habozzon kollégáink segítségét kérni, akik örömest állnak vásárlóink szolgálatára.



Megosztás másokkal: