Gebo DSK javító bilincs 63mm |
Gebo DSK javító bilincs 50mm |
Gebo DSK javító bilincs 40mm |
Gebo DSK javító bilincs 32mm |
Gebo DSK javító bilincs 25mm |
Ebara tömítéskészlet (364500132) |
Qeehua MD-P-258 PVDF mágneskuplungos szivattyú 230V |
Qeehua MD-F-258 PP mágneskuplungos szivattyú 230V |
Qeehua MD-P-257 PVDF mágneskuplungos szivattyú 230V |
Szivattyúkat ma már az élet legtöbb területén alkalmaznak, ráadásul nem csak az iparban és a mezőgazdaságban, hanem otthoni környezetben is. Fő feladatuk elszállítani a vizet, vagy bármilyen más folyadékot egyik pontból a másikba. Olyankor, amikor a forrás túlságosan mélyen van, búvárszivattyúra lesz szükség. A búvárszivattyú használata lehetővé teszi, hogy nagyobb mélységből meglehetősen távolra eljuttathassuk a vizet. Lássuk, ez miként történik!
Ha egy szivattyúra gondolunk, általában egy önfelszívó szivattyú jut eszünkbe, ami a földfelszín felett van telepítve. A búvárszivattyú azonban egészen más. A nevéből már lehet sejteni, hogy köze van a merüléshez. Ez olyannyira igaz, hogy ezt a speciális szivattyút a vízbe merítve használjuk. Vagyis, nem a felszínről szívja fel a szivattyúzni kívánt folyadékot, hanem a folyadékba merítve, alulról tolja fel.
A búvárszivattyú használata jellemzően akkor szükséges, ha nagyobb mélységből kell a vizet kiszivattyúzni. Ilyen például egy fúrt kút, egy mélyebb ciszterna, egy medence, vagy éppen egy elárasztott pince. Annak köszönhetően, hogy a felszín alól dolgozik, a búvárszivattyú nagyobb mélységből is hatékonyan szállítja a vizet, ráadásul elég messzire.
A búvárszivattyút egy elektromos motor működteti. A motor meghajtja a szivattyú járókerekét, amely forgásba kezd, és centrifugális erőt hoz létre. A szivattyú a centrifugális erő segítségével pumpálja fel a vizet. Mivel a teljes szerkezet a víz alatt helyezkedik el, a motor hűtését a körülötte keringő víz végzi. Ugyanakkor egy korszerű tömítési technológia biztosítja, hogy a víz ne jusson be az elektromos alkatrészek közé.
A búvárszivattyúnak többféle típusa is létezik, ami azt jelenti, hogy igen változatos körülmények között használható. Ami minden típusra igaz, az a kiemelkedően nagy teljesítmény. A nagy és megbízható teljesítmény rendkívül fontos a búvárszivattyú működéséhez, hiszen meglehetősen mélyről kell feltolni a vizet, és ezután még el is kell szállítani a felhasználási pontra.
A különféle típusú búvárszivattyúkat különféle feladatokhoz használják. A kútszivattyúval kerti kutakból és ciszternákból nyernek ki vizet háztartási, vagy mezőgazdasági célokra. Jellemzően fúrt kutakba telepítik, ezek ugyanis mélyebbek, mint az ásott kutak, vagyis nagyobb teljesítmény kell a víz szállításához. Az öntözés során nagy hasznát veszik a búvárszivattyú teljesítményének, mivel képes folyamatosan biztosítani a locsolóvizet.
A szennyvíz szállításhoz speciális búvárszivattyúra van szükség. A szennyvíz ugyanis a legtöbb esetben tartalmaz apró, szilárd szennyeződéseket is. A porszem nagyságú szennyeződésekkel még csak-csak megbirkózik egy kerti szivattyú is, viszont egy kisebb kavics tönkreteheti a szerkezetét. Ezért az elárasztott pincék és alagsorok víztelenítéséhez kizárólag szennyvíz szállításra alkalmas búvárszivattyút használjunk.
Amennyiben rendelkezünk kerti medencével, vagy kerti tóval, nem árt beszerezni egy búvárszivattyút sem. A búvárszivattyú segítségével keringethetjük a tó, vagy medence vizét, ezzel biztosítva annak folyamatos frissességét és tisztaságát. Ráadásul, a keringetés mellett a víz szűrését is rábízhatjuk.
Láthatjuk tehát, hogy nagyon nem mindegy, hogy milyen típusú búvárszivattyút választunk. Az adott feladathoz csak olyan eszközt szabad használni, amely képes meghibásodás nélkül, maradéktalanul elvégezni azt. Így, amikor búvárszivattyút választunk magunknak, kezdjük azzal, hogy meghatározzuk a felhasználási helyét. Még a termékek megtekintése előtt döntsük el, hogy mire szeretnénk majd használni.
A megfelelő típus kiválasztása után jöhet a teljesítmény és az emelőmagasság. A szükséges teljesítményt és az emelőmagasságot is a körülmények határozzák meg, hiszen az alapján kell választani, hogy milyen mélységből, és mekkora távolságra szeretnénk szivattyúzni.
A búvárszivattyú teljesítménye megmutatja, hogy adott időn belül mekkora mennyiségű vizet képes felpumpálni. Ehhez persze hozzá kell számolni a veszteségeket, amely a csövek hosszából, és a folyadék surlódásából származik. Az emelőmagasság pedig arra vonatkozik, hogy mekkora a legnagyobb mélység, ahonnan képes szivattyúzni a vizet, valamint milyen távolságra tudja eljuttatni. Minél mélyebb egy kút, annál nagyobb emelőmagasság szükséges.
A búvárszivattyú ára is jelentősen befolyásolja a választást. Nyilván mindenki ismeri a saját kereteit, és azt, hogy mennyit tud rászánni. Azt azonban ne felejtsük el, hogy a búvárszivattyú egy hosszú távú befektetés, ami csak akkor térül meg, ha nem hozunk elhamarkodott döntést. Az olcsóbb darabok lehet, hogy elsőre jónak tűnnek, ám rövid időn belül meghibásodnak, és akkor szervizelni kell. Az pedig korántsem olcsó.
Érdemes lehet egy kicsit többet költeni, és egy megbízható, minőségi darabot vásárolni. A befektetett összeg rövid időn belül megtérül, ugyanis a búvárszivattyúval rengeteg energiát és pénzt spórolhatunk. Ugyanakkor nem szükséges a legdrágább, legnagyobb teljesítményű verziót választani, mert nagy valószínűséggel nem tudnánk kihasználni. A megfelelő búvárszivattyú kiválasztásához kérjük egy szakember véleményét. Kollégáink örömmel válaszolnak minden kérdésre.
A búvárszivattyú használata egyre elterjedtebb, és nem véletlenül. Számtalan olyan előnnyel rendelkezik, amik igen népszerűvé tették. Az egyik legfontosabb pozitív tulajdonsága, hogy rendkívül energiatakarékos. Így a búvárszivattyú használata ahelyett, hogy növeli a havi számlákat, csökkenti azokat, és megtakarításhoz vezet. Ezt a korszerűsített kialakításának köszönhetjük.
Aki használt már kerti szivattyút, bizonyára tapasztalta, hogy a szivattyú működés közben bizony zajos. A hangos zúgás miatt se mi, se a szomszédok nem pihenhetnek addig, amíg a szivattyú be van kapcsolva. Ez azonban nem igaz a búvárszivattyúra. Lévén, hogy a búvárszivattyú a vízfelszín alatt üzemel, rendkívül csendes, és egyáltalán nem zavarja a környéket működés közben sem.
Mivel a vízbe merítve telepítik, nehezebb hozzáférni. Ebből következik, hogy nehezebb javítani, illetve karbantartani. Csakhogy, a búvárszivattyú egyáltalán nem igényel komolyabb karbantartást. Elég évente egyszer-kétszer ránézni, és ezzel el is van intézve.
A búvárszivattyú ezen előnyeit azonban csak akkor élvezhetjük, ha a használata közben betartunk néhány fontosabb szabályt. Az első, hogy megfelelően és szakszerűen telepítjük. Ehhez meg kell határozni, hogy honnan és hova szeretnénk szállítani a vizet. Ha megvan a hely, merítsük be a szivattyút úgy, hogy folyton a víz alatt legyen, függőleges helyzetben. Vigyázzunk, nehogy az elektromos kábelek megsérüljenek.
Ellenőrizzük a vízszintet, majd csatlakoztassuk a szerkezetet az elektromos hálózathoz. Ezután beindíthatjuk a búvárszivattyút. Néha nem árt használat közben is ránézni, habár a minőségi darabok évekig is képesek hiba nélkül üzemelni.
A búvárszivattyú beüzemelése során fokozottan figyeljünk a vízszintre. A szivattyú legyen mindig víz alatt, így elkerülhetjük a szárazonfutást. A szárazonfutás az, amikor a szivattyú úgy üzemel, hogy közben nincs benne víz. Ez komoly kárt tehet a szivattyúban, és erősen rongálhatja.
A szárazonfutás ellen érdemes telepíteni egy szivattyú nyomáskapcsolót. A szivattyú nyomáskapcsoló biztosítja, hogy a búvárszivattyú soha ne fusson szárazon. A kapcsoló rendelkezik egy be-, és egy kikapcsolási értékkel. Amikor a vízszint eléri a bekapcsolási értéket, a kapcsoló magától beindítja a szivattyút. Amint lecsökken a vízszint a kikapcsolási értékig, a kapcsoló automatikusan leállítja a szerkezetet. Ezzel nem csak a szivattyút védi, de a használatát is leegyszerűsíti.
Az üzembe helyezés során szereljünk fel szűrőket is. A szűrők megóvják a búvárszivattyút a nagyobb szennyeződésektől, így megelőzhetjük a szivattyú eltömítődését, és megnövelhetjük az élettartamát. A szűrőket nem árt időnként kitisztítani.
A búvárszivattyú használata csak abban az esetben lesz kifizetődő, ha körültekintően használjuk. Fontos, hogy betartsuk a leírásban szereplő utasításokat, és a szakemberektől kapott tanácsokat. Csak így biztosíthatjuk a szivattyú hatékonyságát! Most pedig nézzük, hogy mit nem szabad tenni a búvárszivattyú használata közben.
A búvárszivattyút soha ne üzemeltessük szárazon, mivel víz nélkül károsodhat, és a motor is túlmelegedhet. Ne hagyjuk figyelmen kívül a karbantartást. Ugyan csak minimális ellenőrzésre van szükség, azért azt ne hanyagoljuk el. Ellenőrizzük a szivattyú állapotát, tisztítsuk ki a szűrőket és ellenőrizzük az elektromos csatlakozásokat.
A búvárszivattyút csak olyan feladatra használjuk, amire alkalmas. Például egy tiszta vízre tervezett szivattyút ne használjunk szennyvíz elvezetésére. Azt is tudni kell, hogy a búvárszivattyúk nem minden esetben alkalmasak folyamatos működésre. Ha hosszú időn keresztül használjuk őket, érdemes időnként kikapcsolni és pihenni hagyni a motort.
Amennyiben bármilyen hibát észlelünk a búvárszivattyú működése közben, keressünk fel egy szakembert! Ha tetszett ez a cikk, mentse el könyvjelzői közé, hogy bármikor könnyedén megtalálhassa!