Gebo DSK javító bilincs 63mm |
Gebo DSK javító bilincs 50mm |
Gebo DSK javító bilincs 40mm |
Gebo DSK javító bilincs 32mm |
Gebo DSK javító bilincs 25mm |
Ebara tömítéskészlet (364500132) |
Qeehua MD-P-258 PVDF mágneskuplungos szivattyú 230V |
Qeehua MD-F-258 PP mágneskuplungos szivattyú 230V |
Qeehua MD-P-257 PVDF mágneskuplungos szivattyú 230V |
A gyakorlati felhasználást tekintve, a búvárszivattyú kifejezetten gyakran alkalmazott megoldás a különböző közegek, víz, olaj vagy tej szállítására ugyanúgy, mint a szennyezett és szennyvíz mozgatására. Széleskörű felhasználási lehetőséggel rendelkeznek a házkörnyéki üzemtől kezdődően a legkomolyabb ipari körülményekig bezárólag.
Mostani bejegyzésünkben ezt a témakört járjuk egy kicsit részletesebben körbe. A szivattyúk legfontosabb típusainak bemutatása mellett, kitérünk a sajátosságaira és felhasználási lehetőségeire, majd megnézünk néhány konkrét márkát és a búvárszivattyú árak alakulásáról is szólunk. Vágjunk is bele!
A szivattyúkat különböző szempontoknak megfelelően csoportosíthatjuk, működésüket tekintve ugyanúgy, mint a szállítandó közeg tulajdonságai alapján.Búvárszivattyú az első szempont szerinti csoportosítást jelenti, egyik sajátossága ugyanis a működésében rejlik. A szállítandó közegeket tekintve pedig szinte valamennyi folyadék mozgatása megoldható lehet a használatával.
Működés szerint két fő típust különböztetünk meg, a felszíni és a búvárszivattyúkat. Az utóbbi csoportot a merülő elnevezéssel is ismerhetjük, legfőbb sajátosságuk, hogy működés közben elmerülnek a szállítandó közegben. Ezzel szemben, a felszíni, azaz száraz beépítésű modellek száraz körülmények között, jellemzően a víznyerőhely mellett, az időjárási hatásoktól védetten üzemelnek.
Ha a szállított folyadék tulajdonságait nézzük, akkor a búvárszivattyú szinte valamennyi helyzetben megoldást kínálhat. Széles körben használják, persze nemcsak az iparban, de a mezőgazdaságban is, ahol a különböző olajok vagy vegyszerek mellett, adott esetben bort vagy éppen tejet is szállíthatnak.
Ha pedig csak a vízre, mint folyadékra koncentrálunk, akkor alapvetően különbséget tehetünk tiszta, szennyezett és szennyvíz között, tehát ennek megfelelően oszthatjuk fel a szivattyúkat is. A búvárszivattyú valamennyi közeget képes szállítani, így ipari szennyvízkezelésre ugyanúgy használható, mint a medence vagy kerti tó vizének kezelésére.
A búvárszivattyú legfontosabb sajátossága más típusokkal szemben, hogy működés közben elmerül a szállítandó közegben. Ez pedig egy különös működést is kíván. A készülék a szállítandó közeget valójában nem szívja, hanem úgynevezett membránlapjai segítségével a felszínre nyomja azt. Ez a tulajdonsága pedig nagyobb teljesítményt és emelőmagasságot tesz lehetővé a száraz típusokkal összehasonlítva.
A fent bemutatott tulajdonságoknak köszönhetően, jellemzően akkor találkozunk a búvárszivattyú használatával, amikor kifejezetten mélyebb pontról kell felszínre hozni a folyadékot. Amíg a felszíni szivattyúk legfeljebb 8 – 9 méteres mélységig tudják ezt megtenni, addig a búvárszivattyú ennél lényegesen mélyebbről, bizonyos modellek akár több mint 100 métert meghaladó mélységből is képesek lehetnek kinyerni a folyadékot.
A nagy emelőmagasság, a viszonylag alacsony karbantartási igény és a megbízható működés miatt gyakran használják olyankor, amikor fúrt vagy ásott kutakból kell felszínre hozni a vizet. De alkalmas lehet akár a pince víztelenítésére, medence vizének mozgatására, mezőgazdasági, darabos szennyvíz vagy ipari vegyszerek szállítására is.
A nyomáskapcsoló egy egyszerű, viszont kiemelten fontos kiegészítő alkatrész. A szivattyúvezérlők csoportjába tartozó eszköz feladata, hogy bizonyos nyomásértékek elérése esetén ki-, illetve bekapcsolja a szivattyú motorját. Ezen automatikus vezérlés által pedig védve lesz a készülék és sokkal hatékonyabb energiafelhasználást biztosít. A búvárszivattyú ugyanis csak az előre beállított maximum és minimum értékek között üzemel. A maximális nyomás jelenti a kikapcsolási értéket, a minimális nyomás pedig a bekapcsolásit. Ha a folyadék folyamatos szivattyúzása által sikerül elérni az előre megadott nyomásértéket, akkor nincs szükség a készülék további működésére, mert például megtelt a tartály.
Ezt követően folyamatosan vételezünk a tartályból, amivel párhuzamosan a nyomás folyamatosan csökken. Amikor pedig eléri a megadott minimális értéket, akkor újra bekapcsol a szivattyú és egészen addig működik, amíg sikerül újra elérnie a maximális értéket. Ezzel a technikával megkíméljük a motort és akár jelentősen hozzájárulhatunk a készülék élettartamának meghosszabbításához.
Az 1974-ben alapított olasz Pedrollo jól csengő név ezen a piacon, az egyik legmegbízhatóbb gyártók közé tartozik. A legmodernebb technológiával készült termékeit magas minőségű anyaghasználat, hosszú élettartam jellemzi és modelljei szinte valamennyi vízszállítási feladat ellátására képesek. Az Umbra jó 10 évvel később kezdte meg a működését, mára pedig jó nevet szerezve magának a vízgazdálkodás világában. Globális vállalattá vált, termékeiket már a világ több mint 150 országában forgalmazzák.
Az olyan ismertebb márkák mellet, mint a Grundfos vagy a Wilo, a Pentax és az Calpeda szivattyúk is jó megoldást jelenthetnek, ha például csőkutakból, medencékből vagy ciszternákból kell a vizet átemelni. Érdemes alaposan körülnézni a kínálatban, hiszen nagy lett a verseny a piacon, hiszen az újabb cégek is képesek lehetnek felvenni bizonyos területeken a versenyt a tradicionális gyártókkal.
Az interneten elérhető búvárszivattyúk legolcsóbb darabjai pár tízezertől már elérhetőek, a komolyabb készülékekért pedig több millió forintos nagyságot is elérhetnek. A különbség nemcsak az árakban, hanem a felhasználási lehetőségekben is megmutatkozik. Az egyszerűbb darab alkalmas lehet egy otthoni medence feltöltésére, a masszívabb, nagyobb teljesítményű modellek a legkomolyabb ipari körülmények között is megállják a helyüket, akár hatalmas, folyamatos igénybevétel esetén is. Lakossági felhasználásra, még ha nagyobb feladatról is van szó, legfeljebb pár százezer Forintig találhatunk alkalmas típust.