Gebo DSK javító bilincs 63mm |
Gebo DSK javító bilincs 50mm |
Gebo DSK javító bilincs 40mm |
Gebo DSK javító bilincs 32mm |
Gebo DSK javító bilincs 25mm |
Ebara tömítéskészlet (364500132) |
Qeehua MD-P-258 PVDF mágneskuplungos szivattyú 230V |
Qeehua MD-F-258 PP mágneskuplungos szivattyú 230V |
Qeehua MD-P-257 PVDF mágneskuplungos szivattyú 230V |
Az áramláskapcsoló vagy más néven presscontroll esetleg áramlásszabályzó, egy elektronikus eszköz műanyag házban, mely nyomásérzékelővel és áramlásérzékelővel van ellátva, melynek adatai alapján vezérli a szivattyú működését. Az áramláskapcsolót a csővezetékbe kell építeni, a készüléken keresztül áramlik a víz. Feladata a szivattyú ki- és bekapcsolása, illetve a szivattyú szárazon futásának megakadályozása. A két érzékelő működése általában mágnessel és azt érzékelő reed relével vagy pedig mikrokapcsolóval van megoldva.
A Pedrollo EasyPress vagy DG FLOW Presflo típusok esetén mágneseket használnak, amíg pl. a Grundfos PM1 vagy az Italtecnica Brio típusnál a nyomásérzékelésre egy mikrokapcsolót az áramlásérzékelésére pedig mágnest használnak.
Léteznek összetettebb áramláskapcsolók, mint pl. a Grundfos PM 2 típus, ami jóval nagyobb tudású, de egy átlagos áramláskapcsoló jellemzően három üzemállapotot különböztet meg.
Hogyan működik az áramláskapcsoló?
Az alap állapot az, amikor van nyomás a rendszerben, de nincs áramlás:
Üzem állapot, amikor van áramlás a rendszerben:
Szárazon futás elleni védelmi állapot:
Többnyire már az áramláskapcsolók szárazon futás esetén megpróbálják magukat többször újraindítani, de vannak még olyan típusok amikben ez a funkció nincs, ezeket kézzel, manuális úton kell újraindítani vagy más néven reset-elni.
Miért jó az áramláskapcsoló öntözéshez vagy öntözőrendszerhez?
Azért, mert bekapcsolás után folyamatosan üzemelteti a szivattyút mindaddig, amíg áramlást érzékel, ezáltal használatával elkerülhető a nyomás ingadozása, egyenletes nyomást biztosít. Fontos, hogy a rendszer jól tömített legyen, mert akár egy csepegésre is bekapcsolja a szivattyút, pedig közben nem is történt vízkivétel. Ezt egy kisméretű (max. 24L) hidrofor tartállyal kompenzálhatjuk, de inkább legyen a rendszer megfelelően tömített. A kisméretű hidrofor tartály alkalmazásával továbbá a folyadékütéseket is kivédhetjük, illetve egy nagyon kevés víz kivétele esetén nem kapcsolja be a szivattyút. A szivattyút jól kell kiválasztani a rendszerhez, mert az áramláskapcsolón nem tudunk nyomást szabályozni, a kikapcsolási nyomás minden esetben a szivattyú végnyomása lesz. Továbbá figyelembe kell venni áramláskapcsoló és szivattyú választása esetén, a szivattyú elektromotorjának a teljesítményét és vízszállítását. A készre szerelt egységek, más névenöntözőrendszer szivattyú, egymáshoz illő komponensekből van összeállítva, elektromosan bekötve, használatra készen, így nem kell bajlódnunk a kiválasztással.
Miért nem jó az áramláskapcsoló házi vízellátásra?
Azért, mert már 1-2 dl víz kivétele esetén is elindítja a szivattyút, és a túl sok be- és kikapcsolás miatt a szivattyú és az áramláskapcsoló is meghibásodhat, hiszen minden villanymotorhoz meg van adva a maximális óránkénti indítások száma. Lakás vagy ház vízellátásra a hidrofor tartályos rendszereket (házi vízmű) ajánljuk mechanikus vagy digitális nyomáskapcsolóval, de az alábbi cikkben megtalálja mit kell tennie, ha lakás vagy házat és öntözőrendszert is kell üzemeltetnie:
A házi vízellátó jó öntözéshez?
Sokféle, minőségi, de kedvező árú áramláskapcsolók
megtalálhatók rövid szállítási határidővel a szivattyuwebaruhaz.hu kínálatában,
ahol szakképzett ügyfélszolgálatunk a rendelkezésére áll!
A témához kapcsolódó cikkek:
A hidrofor tartály szerepe.
Milyen méretű hidrofor tartályos házi vízművet vásároljak?
Milyen teljesítményű házi vízművet vásároljak?